Marlon James

Powieściopisarz urodzony na Jamajce. Autor powieści „The Book of Night Women” (2009), „John Crow's Devil” (2010) oraz „A Brief History of Seven Killings” (2014), za którą rok później został uhonorowan... Powieściopisarz urodzony na Jamajce. Autor powieści „The Book of Night Women” (2009), „John Crow's Devil” (2010) oraz „A Brief History of Seven Killings” (2014), za którą rok później został uhonorowany Man Booker Prize. Obecnie mieszka w Minneapolis, gdzie uczy literatury na Macalester College w St. Paul, w Minnesocie.

Marlon James przyszedł na świat w Kingston. Obydwoje jego rodzice byli policjantami. Od matki dostał swoją pierwszą książkę, zbiór opowiadań O. Henry'ego, natomiast od swojego ojca przejął miłość do Shakespeare'a i Colerdge'a. W 1991 roku ukończył University of the West Indies, a w 2006 uzyskał tytuł magistra na Wilkes University.

Od 2007 roku wykłada język angielski i kreatywne pisanie na Macalester College. Jego pierwsza powieść, „The Book of Night Women” opowiada o buncie niewolnic na jamajskiej plantacji na początku XIX w. W swojej drugiej książce pt. „John Crow's Devil” snuje opowieść o walkach religijnych w małej wiosce na Jamajce w 1957 roku.

Jego najnowsze dzieło, „A Brief History of Seven Killings” traktuje o siedmiu dekadach hitorii Jamajki, jej braku stabilności politycznej, widzianych z perspektywy wielu narratorów. Za jej napisanie otrzymał w 2015 r. OCM Bocas Prize for Caribbean Literature oraz jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, Man Booker Prize. Jest drugim pisarzem z rejonu Karaibów, którego spotkał ten zaszczyt. Pierwszym był, zdobywca literackiej nagrody Nobla, V.S. Naipaul.

źródło opisu: opis własny

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Black Leopard, Red Wolf
Black Leopard, Red Wolf
Marlon James

0 (0 ocen i 0 opinii)
Black Leopard, Red Wolf
Autor:
Cykl: The Dark Star Trilogy (tom 1)
"A fantasy world as well-realized as anything Tolkien made." --Neil Gaiman The epic novel, an African Game of Thrones, from the Man Booker Prize-winning author of A Brief History of Seven...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
John Crow's Devil
John Crow's Devil
Marlon James

0 (0 ocen i 0 opinii)
John Crow's Devil
Autor:
This stunning debut novel tells the story of a biblical struggle in a remote Jamaican village in 1957. With language as taut as classic works by Cormac McCarthy, and a richness reminiscent of early...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Krótka historia siedmiu zabójstw
Krótka historia siedmiu zabójstw
Marlon James

6,69 (257 ocen i 68 opinii)
Krótka historia siedmiu zabójstw
Autor:
Nagroda Bookera 2015! Mocny jamajski głos na literackiej mapie świata. Rozkołysana muzyką reggae historia zamachu na Boba Marleya. Ta książka jest jak remake filmu Nierówna walka, w reżyserii Quenti...
czytelników: 1509 | opinie: 68 | ocena: 6,69 (257 głosów) | inne wydania: 1
Księga nocnych kobiet
Księga nocnych kobiet
Marlon James

8,03 (383 ocen i 95 opinii)
Księga nocnych kobiet
Autor:
Książka, która wyniosła Marlona Jamesa na szczyt i otworzyła mu drogę do Nagrody Bookera! Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia buntu wznieconego na jamajskiej plantacji przez czarne kobie...
czytelników: 1812 | opinie: 95 | ocena: 8,03 (383 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze (3)

4
697
2520
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (6)

Czytelnicy (697)

Cytaty tego autora (11)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
„Małe Życie” trafiło na deski teatru

Ponad 700-stronnicowa książka autorstwa Hanyi Yanagihary została przekształcona w sztukę teatralną i wystawiona w teatrze w Amsterdamie. Powieść była nominowana między innymi do Nagrody Bookera w 2015 roku. 


więcej
Nowa książka Marlona Jamesa w lutym przyszłego roku!

Laureat Nagrody Bookera, Marlon James, oficjalnie ogłosił datę premiery swojej nowej książki. Tym razem zabierze nas w świat intryg, gorącej Afryki i mitycznych stworzeń. „Black Leopard, Red Wolf” zawita do amerykańskich księgarni w lutym 2019 roku.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd