Twórcy (nie)dawnych bestsellerów. Co dziś robią?

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.12.2021

„Zmierzch”, „Igrzyska śmierci”, „Persepolis” to tylko niektóre bestsellery, na podstawie których powstawały filmy i które mają fanów na całym świecie. Co dziś robią autorki i autorzy jednych z najbardziej znanych książek ostatnich lat?

Twórcy (nie)dawnych bestsellerów. Co dziś robią? jcomp / freepik

Dla wielu autorów pisanie powieści to tylko jeden z elementów kariery zawodowej. Niektórzy z nich tworzą również eseje, inni reżyserują filmy lub wykładają na uczelniach wyższych. 

Marjane Satrapi - autorka „Persepolis"

Marjane Satrapi to irańsko-francuska autorka słynnych i wielokrotnie nagradzanych powieści graficznych świata pt. „Persepolis”, a także reżyserka filmów animowanych i autorka książek dla dzieci. Film animowany z 2007 roku stworzony na podstawie serii komiksowej Persepolis otrzymał nominację do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany. Satrapi opublikowała także inne nagradzane i zaadaptowane na filmy książki, takie jak „Wyszywanki” i „Kurczak ze śliwkami”. Obecnie Satrapi zajmuje się reżyserią. W 2019 roku pojawił się jej film pt. Radioactive („Skłodowska”).

W życiu prywatnym Satrapi rozwiodła się z Rezą, weteranem wojny irańsko-irackiej i przeniosła do Strasburga we Francji. Do pozostania w Europie na stałe namawiali ją rodzice. Obecnie jest żoną Mattiasa Ripy, obywatela Szwecji. Mieszkają w Paryżu.

 

Suzanne Collins  twórczyni „Igrzysk śmierci"

Suzanne Collins to amerykańska pisarka, scenarzystka telewizyjna i autorka bestsellerowej powieści pt. „Igrzyska śmierci”, będącej pierwszą częścią trylogii o mieszkańcach futurystycznego państwa Panem.

Collins napisała kilka bajek i opowiadań, a także zasłynęła pięcioczęściowym cyklem kronik o podziemnym świecie i Gregorze. Złożyły się na nią m.in „Gregor i kod Pazura", „Gregor i Niedokończona Przepowiednia" i „Gregor i Klątwa Stałocieplnych".

Obie serie, zarówno „Igrzyska śmierci”, jak i seria o Gregorze, przez wiele tygodni utrzymywały się na liście bestsellerów „The New York Times”, zyskując pozytywne recenzje zarówno krytyków, jak i czytelników.

W ostatnich latach, po ogromnym sukcesie swoich książek o Igrzyskach śmierci, Collins nadzorowała pisanie i kręcenie adaptacji filmowych swoich powieści i kontynuowała pracę nad pisaniem tekstów do programów telewizyjnych. W maju 2020 roku wydała prequel „Igrzysk śmierci" pt. „Ballada ptaków i węży”. Suzanne Collins mieszka w Connecticut, stanie położonym w regionie Nowej Anglii, wraz z mężem, dwójką dzieci i trzema kotami.

 

Stephenie Meyer  autorka „Zmierzchu"

Stephenie Meyer to twórczyni powieści „Intruz” i cyklu Zmierzch, składającego się z czterech części. W latach 2000-2010 można było zauważyć prawdziwą manię, jak powstała wokół sagi o Edwardzie i Belli. Jej fani czekali całe noce aż kolejne tomy trafią do sprzedaży!

Meyer znalazła się na liście „100 najbardziej wpływowych ludzi 2008 roku” magazynu Time, a w 2009 roku znalazła się na liście Forbes Celebrity 100 najpotężniejszych gwiazd świata, z rocznymi zarobkami przekraczającymi 50 milionów dolarów. Nazwisko młodej kobiety stało się powszechnie znane.

W maju 2020 roku ukazała się książka Meyer pt. „Midnight Sun”, opowiadająca o „Zmierzchu" z perspektywy głównego bohatera, Edwarda. Meyer była w trakcie pisania tej książki już w 2008 roku, jednak wówczas 12 rozdziałów utworu wyciekło do sieci. Powołując się na utratę kontroli twórczej, Meyer wstrzymywała się z jej publikacją. Aż do niedawna.

Co więcej, użytkownik Tik Tok @kaymaria98 w sierpniu 2020 roku opublikował wideo z ekskluzywnego wydarzenia dla fanów Midnight Sun z Meyer. Podpis filmu brzmiał: „2 more books”, a Meyer opowiadała w nim o swoich planach dotyczących przyszłości „Zmierzchu". „Tak więc historie tam są” – powiedziała Meyer. „Myślę, że na świecie są jeszcze dwie książki, które chcę napisać. Mam je naszkicowane" - zaznaczyła.

Meyer jest żoną Christiaana „Pancho", którego poznała w Arizonie, gdy oboje byli dziećmi. Pobrali się w 1994 roku gdy Meyer miała dwadzieścia jeden lat. Mają trzech synów. Christiaan przeszedł na emeryturę, by zajmować się dziećmi.

Marlon James  twórca „Krótkiej historii siedmiu zabójstw"

Marlon James to jamajski powieściopisarz, który w 2015 roku został – jako pierwszy w historii Jamajczyk – laureatem Nagrody Bookera za swoją powieść pt. „Krótka historia siedmiu zabójstw”. Decyzja o przyznaniu książce prestiżowej nagrody zapadła ponoć jednomyślnie w niespełna dwie godziny. Utwór opowiada o próbie zabójstwa Boba Marleya w 1976 roku.

W ostatnich latach James kontynuuje pisanie. W 2019 roku została opublikowana jego powieść pt. „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” – pierwsza z planowanej serii fantasy. W najbliższym czasie pojawi się jego książka pt. Moon Witch, Spider King" Oprócz tworzenia własnych utworów, James poświęca również czas na wykładanie na uczelniach Macalaster College i St. Francis College. Prowadzi zajęcia z pisania i wiedzy o literaturze. Mieszka w Minneapolis, w Minnesocie.

 

Małgorzata Musierowicz  autorka „Jeżycjady"

Małgorzata Musierowicz to autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka, twórczyni słynnego cyklu powieściowego Jeżycjada. Nazwa cyklu pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce, a wymyślił ją prof. Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady.

Seria była niezwykle popularna w latach 80 i 90. Książki przetłumaczono na kilkanaście języków. „Noelka” została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. „Kwiat kalafiora” został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie „Idy sierpniowej” i „Kwiatu kalafiora” nakręcono film pt. „ESD”. Powstała również filmowa adaptacja „Kłamczuchy”.

W marcu 2019 roku autorka serii ogłosiła zakończenie cyklu Jeżycjady na 22. powieści, czyli „Ciotce Zgryzotce”. W 2020 i 2021 roku ukazały się 2 tomy „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” –kompendium wiedzy o Borejkach z hasłami, zdjęciami i ilustracjami stworzonymi przez autorkę. Zawarte są tu informacje m.in. na temat tego, skąd wzięło się nazwisko Borejko, gdzie stał domek babci Jedwabińskiej i jaka jest historia farbowanej sukienki Kreski. Książka zawiera też wiele anegdot związanych z powstawaniem kolejnych tomów Jeżycjady i z życiem prywatnym autorki serii.

Pisarka wraz z mężem Bolesławem Musierowiczem ma czwórkę dzieci.

Janusz L. Wiśniewski  twórca „Samotności w sieci"

Janusz Leon Wiśniewski to naukowiec i pisarz, autor głośnej powieści z 2001 roku pt. „Samotność w sieci”. Wiśniewski cały czas tworzy książki, choć najbardziej znana w dalszym ciągu pozostaje właśnie ta wydana przed dwudziestu laty. „Samotność” opowiada o przypadkowym spotkaniu w wirtualnej rzeczywistości dwóch osób, które wymieniają między sobą maile i prowadzą długie rozmowy. Na podstawie książki powstał film oraz serial telewizyjny, a także spektakl w Teatrze „Baltijskij Dom” w St. Petersburgu. Premiera spektaklu miała miejsce w 2009 roku i ponad 10 lat po premierze pozostał on na afiszu teatru, wystawiany 1-2 razy w miesiącu. Wśród innych książek tego autora są m.in. „Grand", „Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze", „Ślady" oraz „Czułość oraz inne cząstki elementarne". Pisarz mieszka w obecnie w Gdańsku.

 

[pr]


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
05.12.2021 13:00
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Mylengrave  - awatar
Mylengrave 06.12.2021 14:11
Czytelniczka

Haha, niezła akcja!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 02.12.2021 19:45
Czytelnik

Rollins kiedy coś napiszę ?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.12.2021 14:35
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam