Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/8232/literackie-babcie-i-dziadkowie

Literackie babcie i dziadkowie

7 wartościowy tekst

W sobotę obchodzimy Dzień Babci, w niedzielę Dzień Dziadka. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie najwspanialszych postaci dziadków i babć, jakie pojawiły się na kartach książek. Kto się znalazł w ich doborowym gronie? Sprawdźcie!

Babcia z Czerwonego Kapturka, Bracia Grimm

To prawdopodobnie najsłynniejsza ze wszystkich literackich babć (i prawdopodobnie jedna z pierwszych literackich postaci, która padła ofiarą kradzieży tożsamości). Jej losy różnie się toczą w różnych wersjach bajki: czasem powraca do swojego domku i żyje szczęśliwie, a Czerwony Kapturek nadal może ją odwiedzać, a czasem, cóż, nie. Bez względu na jej dalsze losy w bajce, jedno jest pewne: jest pierwszym skojarzeniem na hasło „literacka babcia”.

Dziadek Joe z Charliego i Fabryki Czekolady, Roalda Dahla

Wszyscy dziadkowie Charliego są fantastyczni, ale chyba najfajniejszym z nich jest Dziadek Joe, który wyciąga Charliego z łóżka i wyrusza z nim na przygodę życia do królestwa Willy’ego Wonki. Świetny przykład dziadka odgrywającego rolę przewodnika i przyjaciela.

Wujek Alp z Heidi, Johanna Spyri

W tej klasycznej, opublikowanej po raz pierwszy w 1881 roku książce dla dzieci, zachodzi bardzo istotna przemiana w dziadku Heidi, Wujku Alpie. Z ponurego pustelnika przeistacza się on w czułego opiekuna. Ta przemiana stanowi emocjonalny trzon całej historii.

Mały lord, Frances Hodgson Burnett

Hrabia Jan Artur of Dorincourt, mieszkający w pięknym angielskim zamku, jest starym, chorym, samotnym człowiekiem. Po śmierci syna sprowadza do Anglii wnuka - jedynego spadkobiercę - oraz jego matkę Amerykankę. Cedryk Errol okazuje się pełnym wdzięku, odważnym i mądrym chłopcem. Chłopiec uważa dziadka za najwspanialszego i najlepszego człowieka na świecie. Do tej pory hrabia nie był tak traktowany. Pod wpływem wnuka zmienia się z zrzędzącego i zagniewanego człowieka w osobę potrafiącą cieszyć się życiem i znajdującą radość w pomaganiu innym.

Babcia Chłopca w pasiastej piżamie, John Boyne

Babcia Bruna jest kochającą i ekscentryczną postacią. Historia opowiada też o skomplikowanych rodzinnych więziach i o tym, jak bezradni bywają dziadkowie, gdy chodzi o ważne decyzje w życiu swoich wnuków.

Dziadek Stanleya w Dołach, Louis Sachar

W tej historii o mającym pecha Stanleyu, który niesłusznie trafia do zakładu poprawczego, ważną rolę odgrywa prapradziadek. Jednocześnie jest to lekcja o charakterze, dziwnych kolejach losu i rodzinnych przekleństwach.

Dziadek Jacoba w Osobliwym domu pani Peregrine, Ransom Riggs

Życie Jacoba nie zapowiadało się ekscytująco. Pogodził się z myślą, że nigdy nie zostanie odkrywcą i nigdy nie będzie miał wielu przyjaciół. Ważne miejsce w jego życiu zajmował dziadek. To on najbardziej mu imponował i to on opowiadał mu najlepsze historie na dobranoc o pogodnym sierocińcu na walijskiej wysepce, ukrytym przed złem, wojną i potworami… Aż pewnego dnia dziadek Portman umarł w niejasnych okolicznościach. I wtedy wszystko się zaczęło…


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 52  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 224
marisa
22-01-2017 13:50
Od babci można się wiele nauczyć bo dużo przeżyła i ma tzw doświadczenie życiowe, np babcia Weatherwax
"Jeśli warto coś zrobić, warto też zrobić to marnie. - Babcia odwołała się do aforyzmów, ostatniej obrony dorosłego człowieka pod oblężeniem "
książek: 1373
Monika
22-01-2017 19:22
Ej, ale babcia Weatherwax się nie kwalifikuje! Nie jest żadną babcią, nawet matką nigdy nie była, a prawdopodobnie ma nawet nienaruszone kwalifikacje do oswajania jednorożców, jeśli wiecie o co chodzi. W jej przypadku "babcia" to tylko pseudonim zawodowy i tytuł grzecznościowy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 555
Ewwwa
22-01-2017 14:01
A gdzie b
"Babcia na jabłoni"? To jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa :)
książek: 6567
Róża_Bzowa
22-01-2017 15:38
Jak to gdzie? Strona 2 komentarzy w tym wątku, na środku i pod koniec. Skoro pyta się "Gdzie?" warto najpierw sprawdzić czy są :-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 555
Ewwwa
22-01-2017 14:16
Zapomniałabym o dziadku Celestyny, Julii i Robcia z "Szóstej klepki". Pamiętacie? To ten, który mawiał "ze wszystkich łakoci najbardziej lubię boczek" i zaplanował czytanie na emeryturze wg nazwisk autorów, alfabetycznie. W książkach pani Musierowicz są jeszcze inni wspaniali przedstawiciele babć i dziadków, bardzo barwne postacie.
książek: 1132
Lulein
22-01-2017 18:28
Babcia z Omega Omega.
książek: 725
visenna88
24-01-2017 12:31
Przebóg! A gdzież Mila i Ignacy Borejko?
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zmierzch

Teraz patrzę na sagę 'Zmierzch' zupełnie inaczej , ale kiedyś w czasach szkolnych nie rozmawiało się z rówieśnikami o niczym innym :) Mając te 12-13 l...

zgłoś błąd zgłoś błąd