Charlie i fabryka czekolady

Okładka książki Charlie i fabryka czekolady
Roald Dahl Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Charlie (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Charlie (tom 1)
Charlie and the Chocolate Factory
Znak emotikon
2015-01-26
2015-01-26
Magdalena Heydel
Magda Heydel Quentin Blake literatura brytyjska literatura walijska baśń czekolada

Okładka książki The Witches Penelope Bagieu, Roald Dahl
Ocena 6,5
The Witches Penelope Bagieu, Ro...
Okładka książki Wielkomilud Roald Dahl, Marianna Sztyma
Ocena 7,0
Wielkomilud Roald Dahl, Mariann...

Okładka książki Matylda Quentin Blake, Roald Dahl
Ocena 7,4
Matylda Quentin Blake, Roal...
Okładka książki Fantastyczny pan Lis Quentin Blake, Roald Dahl
Ocena 6,7
Fantastyczny p... Quentin Blake, Roal...

Kto z nas nie chciałby trafić do tajemniczej fabryki czekolady, do której nie wchodzi (i z której nie wychodzi) nigdy żaden pracownik? Jakich sekretów tak pilnie strzeże pan Wonka?

„Charlie i fabryka czekolady” to książka, która znalazła się na liście 100 tytułów, które zdaniem BBC trzeba przeczytać, doczekała się fantastycznej ekranizacji z Johnnym Deppem, a teraz także… pięknej superprodukcji w Audiotece!

Największa fabryka czekolady ogłasza fantastyczny konkurs - 5 złotych biletów zostało ukrytych w czekoladach, a szczęśliwi znalazcy, którym uda się je zdobyć, zyskają możliwość zwiedzania fabryki Williego Wonki - jednego z najbardziej znanych producentów czekolady, który pilnie strzeże swoich receptur. Dzieci bogaczy prześcigają się w ilości zjadanych czekolad, ich rodzice posuwają się nawet do zatrudnienia ekipy, która ma za zadanie otwierać opakowania i szukać biletów! Wśród tych, którym marzy się wygrana, jest i Charlie - chłopak o złotym sercu, którego rodzina ma niewiele. Fabryka Wonki to nie zwykła produkcja czekolady - to masa fantastycznych wynalazków, pełna śpiewających Umpa Lumpów, wodospadów mieszających czekoladę i innych cudów, o których nawet nam się nie śniło!

Historia z morałem, chociaż wszystkich, którzy oglądali adaptację, uprzedzam, że zakończenie tej przygody w książce różni się nieco od filmowego! Tym bardziej warto przeczytać, prawda? A już z pewnością posłuchać - świetni lektorzy, genialne piosenki i realistyczne dźwięki gwarantują wam masę zabawy z tą superprodukcją! Historia dla dzieci, która wciągnie całą rodzinę - no bo kto mógłby się oprzeć próbie znalezienia złotego biletu? Ja szczęśliwcom, którzy je zdobyli, zazdroszczę! Sama biegłabym od razu po czekoladę - najlepiej tą z orzechami!

Historię Charliego znałam z ekranizacji i opowieści. Po raz pierwszy miałam okazję ją wysłuchać w audiobooku. Przyznam, że chyba mało dziecka we mnie zostało ;) I jak doceniam wyobraźnię autora to jako historia dla mnie zbyt ckliwa i naiwna była.

Z przyjemnością przeczytałam tę książkę, jest bardzo ciekawa i z morałem. Polecam :)

Bardzo lubię film o tym samym tytule i z wielką chęcią sięgnęłam po książkę. Według mnie poziom ten sam, świetna zabawa na jeden wieczór.

Historia Charliego, chłopca z biednej rodziny ale o dobrym sercu. Raz w roku, na urodziny, chłopiec dostaje swój przysmak - czekoladę.
Mieszka zaś tuż obok największej i najbardziej tajemniczej (i dziwnej), fabryki czekolady na świecie, której właścicielem jest Willy Wonka. Nikt do tej fabryki od lat się nie dostał i jej zwiedzenie jest marzeniem wielu. Pewnego dnia w gazecie ukazuje się ogłoszenie, w którym Pan Wonka ogłasza, że pięcioro dzieci, które znajdą w jego czekoladach Złote Bilety, wejdzie do fabryki, by ją zwiedzić. Charlie znajduje piąty, ostatni bilet.

Za drzwiami fabryki dzieją się cuda...

Polecam.wszystkim, którym kołnierzyk zrobił się zbyt sztywny...

Dowcipna, z humorem, szybko się czyta :) Super - polecam

Dowcipna, z humorem, szybko się czyta :) Super - polecam

Roald Dahl to pisarz, którego książki towarzyszyły mi w dzieciństwie, a ,,Charlie i fabryka czekolady’’ to zdecydowanie jedno z jego najsłynniejszych dzieł. Do popularności tego tytułu z pewnością przyczynił się również świetny film z Johnnym Deppem jako Willy Wonką. Dziś zapraszam Was do zapoznania się z tym tytułem w formie rozśpiewanego słuchowiska od Audioteki.

Willy Wonka – ekscentryczny producent czekolady, znany na całym świecie ze swoich niezwykłych wyborów, po latach otwiera drzwi swojej fabryki dla zwiedzających. Jednak dostanie się do niej nie jest takie łatwe – do wnętrza zaproszonych zostanie wyłącznie pięcioro dzieci – szczęśliwców, którzy w opakowaniach z czekoladą odnajdą złote bilety. Wśród nich znajduje się Charlie – sympatyczny chłopiec, pochodzący z bardzo biednej rodziny, który nawet nie podejrzewa, że wizyta w fabryce pana Wonki na zawsze odmieni nie tylko jego życie.

,,Charlie i fabryka czekolady’’ to jeden z tych tytułów dla dzieci, który stanowi czysty popis wyobraźni autora – ekscentryczny właściciel fabryki czekolady, jego wytwory – świat z czekolady i łakoci tak niezwykłych, że aż nieprawdopodobnych. Do tego wszystkiego piątka dziecięcych bohaterów – z czego czwórka (wyłączając głównego bohatera) przez swe karykaturalne przedstawienie stanowi przykład złego wychowania, zgubnego wpływu telewizji czy też katastrofalnych skutków obżarstwa. Wszystko to zaś przedstawione jest jakby w krzywym zwierciadle – wyolbrzymione i doprawione sporą dawką humoru, przez co historia stanowi świetne źródło rozrywki, nie tracąc przy tym ukrytego w niej przesłania.

Po raz pierwszy odwiedziłam fabrykę czekolady Wonki będąc jeszcze dzieckiem, teraz po latach postanowiłam sobie odświeżyć opowieść za sprawą wydanego w grudniu audio musicalu od Audioteki. Nie ukrywam, że bardzo lubię audiobooki, a w szczególności superprodukcje wzbogacane o efekty dźwiękowe, w których udział bierze zespół lektorów. Nie inaczej jest w przypadku nowej wersji ,,Charliego i fabryki czekolady’’, która poza wymienionymi wyżej elementami posiada też piosenki, które czynią historię jeszcze atrakcyjniejszą dla młodszych odbiorców. Zaś Maciej Stuhr w roli Willy Wonki sprawdza się naprawdę wspaniale.

Te nieco ponad 3,5 godziny słuchowiska to naprawdę świetny sposób na spędzenie czasu czy to z dziećmi, czy też dla samych maluchów, które z pewnością docenią nie tylko samą historię, co również towarzyszące jej liczne, wpadające w ucho piosenki. Sama podczas słuchania czułam jak odzywa się moje wewnętrzne dziecko i co tu dużo mówić, naprawdę świetnie się bawiłam podczas ponownej, nieco odmienionej przez audiomusical, wizyty w fabryce czekolady Wonki.

,,Charlie i fabryka czekolady’’ to jedna z tych pozycji, która stanowi świetny wybór dla dzieci, ale może być także źródłem rozrywki dla całej rodziny. Dlatego niezależnie czy mieliście już okazję zapoznać się z książką Roalda Dahla polecam Wam zapoznanie się również z audio musicalem przygotowanym przez Audiotekę. To dalej cudowny, płynący czekoladą świat i zapadająca w pamięć historia spod pióra Dahla, wzbogacona o fantastyczne efekty i wesołe piosenki, a przy tym w naprawdę mistrzowskiej obsadzie, która sprawia, że książka przynosi jeszcze więcej radości.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Willy...

Zawsze warto pozostawać dzieckiem. To w czasach dzieciństwa zdarzają się często najfajniejsze momenty, kiedy żyjemy w marzeniach gdy wyobraźnia jest tak samo realna jak rzeczywistość i nie doświadczamy wszelkich trosk i zmartwień "dorosłości".

Dzięki mojemu tym razem osobistemu dziecku i wymogom edukacyjnym mogłem przeczytać tą książkę po którą sam z siebie bym pewnie nie trafił. A tak miło spędziłem wieczór:) Dla dzieci jest element edukacyjny i pomimo że książka napisana została w 1991 roku to porusza na tyle uniwersalne treści, że trafia bezbłędnie w przywary jakie mają dzieci naszych obecnych czasów.

Tym razem w panaRusinkowym tłumaczeniu. Odświeżona.
Nich i tak będzie. Choć...

Tym razem w panaRusinkowym tłumaczeniu. Odświeżona.
Nich i tak będzie. Choć...

Za dzieciaka przeczytałem sporo książek tego autora. Wszystkie jakie były w pobliskiej bibliotece. Mam duży sentyment do jego twórczości, choć nie uważam, że ,,Charlie i fabryka czekolady" jest jego najlepszą książką. Największą robotę robi tu legendarny Willy Wonka. Tajemniczość jego postaci nadaje książce charakteru.