Heidi

Okładka książki Heidi Johanna Spyri
Okładka książki Heidi
Johanna Spyri Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Seria: Klasyka literatura dziecięca
literatura dziecięca
1994-01-01
Teresa Barmińska
dziecięca Heidi góry

Na półkach: , , , , , ,

"Dobrze jest człowiekowi w górach. Uzdrawiają one ciało i duszę i przywracają radość"

Rodzice Heidi umarli, gdy ta miała niespełna roczek. Od tamtej pory opiekowała się nią ciotka, która jednak ma dość niańczenia dziecka i postanawia wyjechać do Frankfurtu, by tam pracować i zarabiać. Z racji tego, że nie ma co zrobić z sześciolatką decyduje się oddać ją dziadkowi, który mieszka na hali wysoko w górach. Uznawany jest za gbura, odludka i dziwaka, który ledwo co potrafi zająć się sobą, a co dopiero kimś innym.
Dziewczynka zostaje przyjęta dobrze przez dziadka, nikt nie zabrania jej biegania po hali, zadawania się ze zwierzętami i spędzania całych dni na świeżym powietrzu. Halny Dziadek - bo tak nazywają go wszyscy - okazuje się miłym i troskliwym opiekunem. Pewnego dnia jednak po Heidi wraca ciotka, która postanawia zabrać ją z ukochanych miejsc do Frankfurtu jako towarzyszkę dla chorej Klary.
Od samego początku pokochałam tę historię. Żałuję, że nie poznałam jej w młodości, jednak i tak cieszę się, że zdecydowałam się "Heidi" przeczytać.
Postacie z tej książki są pełne ciepła i dobra. Kiedy poznajemy dziewczynkę od razu widać, że jest bardzo mądra i widzi to co jest najważniejsze w życiu. Naprawdę nie da się jej nie kochać, a jej losy i podejście do życia robią wrażenie.
W książce znajdziemy dużo pozytywnych wzorców, które pokazują dziecku, że warto nauczyć się czytać, warto wierzyć w Boga i pokładać w nim ufność. Należy kochać i szanować naturę. Kochać ludzi bez względu na to, jacy są, co mówią o nich inni. Nieważne czy jest to zgorzkniały samotny starzec, czy dziewczynka na wózku inwalidzkim. Każdy z nich jest człowiekiem z krwi i kości.
Cała historia pokazuje świetnie, jak ludzie potrafią się zmienić pod wpływem pewnych wydarzeń. Czasami te zmiany są na gorsze, czasem na lepsze, ale każde zdarzenie w życiu odciska na nas piętno.
Na koniec bardzo serdecznie namawiam do przeczytania tej książki. Dzięki niej przeniesiesz się w świat dzieciństwa, beztroski i radości. Może wzruszysz się tak jak ja.
Polecam!!!

Jedna z książek mojego dzieciństwa, oprócz "Tajemniczego ogrodu", "Małej księżniczki", "Pollyanny" i innych. Zawsze marzyłam, żeby jak Heidi być wolna, mieszkać w wysokich górach w domku, patrzeć na piękne krajobrazy, pić mleko od kozy, jeść ser i chleb własnej roboty, hasać po hali z owieczkami, ciągle być na powietrzu...:) Być taką radosną dziewczynką, która wszędzie wnosi słońce i uśmiech i roztapia serca dorosłych. Teraz, jak córka ogląda przygody Heidi na ABC, czasem się do niej dosiadam:)

Konfrontacja z nostalgią...

Konfrontacja z nostalgią...

Cudownie pozytywna i zarażająca optymizmem. Języki i tempo niezbyt przystają do dziesiejszych czasów, gdzie głównym atutem książek dla dzieci jest wartka akcja czy dynamiczne dialogi. A tu, pełna spokoju, empatii, pokory i cierpliwości opowieść, która pokazuje, że dobro buduje najtrwalsze fundamenty. Rodzice, przemycajcie tą książkę swoim dzieciom. Choćby we fragmentach.

Uroczo naiwna i staroświecka, pełna barwnych scenerii i ciepła. Miód na ból duszy dzieci i dorosłych.

Ciepła opowieść o tym, jak bycie dobrym zmienia życie ludzi wokół.

Ciepła opowieść o tym, jak bycie dobrym zmienia życie ludzi wokół.

Byłam zachwycona serialem dla dzieci o tym samym tytule, dlatego, kiedy dowiedziałam się, że jest książka, od razu chciałam przeczytać. Heidi jest sierotą, która zostaje "podrzucona" swojemu dziadkowi przez swoją ciotkę Detę. Halny Dziadek, starszy, gburowaty Pan mieszkający z dala od ludzi staje się dla Heidi opoką i bezpieczeństwem. Dla mnie ta mała dziewczynka jest iskierką rozjaśniającą każdy mrok. Nadzieją na lepsze jutro. Heidi podświadomie wie, co jest w życiu najważniejsze, umie zachwycać się małymi rzeczami, jest życzliwa i dobra. Uwielbiam tę postać! Książka, wspaniała, choć mam ogromny niedosyt, ponieważ o przygodach Heidi mogłabym czytać i czytać i czytać... Myślę, że ta książka jest idealna na lekturę szkolną.

Ponadczasowa historia o dziewczynce z Alp, która nie wyobraża sobie bez nich życia.

Mała Heidi została oddana pod opiekę dziadkowi, który mieszka w Alpach. I choć ludzie nie lubili Halnego Dziadka i współczuli dziewczynce przymusu mieszkania z nim, to ta go pokochała, jego dom, kozy, góry, łąki, babunię... całym swoim serduszkiem. Niestety pewnego dnia trzeba było się z nimi pożegnać, gdyż ciotka wysłała ją do Frankfurtu... Co będzie dalej? Jak Heidi poradzi sobie w nowym mieście, z nowymi ludźmi i bez wszystkiego, co tak bardzo pokochała?

Cudownie było czytać o miłości dziewczynki do Halnego Dziadka, którego tak wiele osób nie lubiło. Cudownie było czytać o dobrym sercu Heidi, które tak bardzo pragnie pomóc babce Pietrka. Cudownie było czytać o wszystkich przygodach tej jakże genialnej pięciolatki. I choć książka ma już ponad sto lat (pierwsze wydanie 1881) to wciąż zachwyca.

Na podstawie książki powstała bajka dla dzieci, którą ja osobiście lubiłam i chętnie oglądałam, ale niestety książka nie przypadła mi do gustu. Brnęłam przez nią jak przez błoto, bo jakoś wydarzenia nie wydawały mi się porywające, a sama książką była po prostu smutna i dołująca. Sam styl jakim została napisana też nie bardzo mi odpowiadał i mówiąc szczerze sięgnęłam po tą książkę tylko że względu na to, że znałam bajkę i miałam do niej przywiązanie, ale nie zrobiłam bym tego po raz drugi. Ta książka ma jakiś taki klimat tych wszystkich starych i poważnych ksiąg. Była to dość ciężka historia, choć jakimś cudem dotarłam do końca, ale po wielu trudach.

Przyjemna lektura dla małolatów, tak gdzieś pomiędzy dziećmi a młodzieżą.

Przyjemna lektura dla małolatów, tak gdzieś pomiędzy dziećmi a młodzieżą.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa