Cwaniary

978-83-273-0187-1
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Całkiem współczesna powieść łotrzykowska autorki brawurowej „Dzidzi” i „Kieszonkowego atlasu kobiet”. Cztery kobiety z warszawskiego Mokotowa postanawiają wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Właściwie na cztery pary rąk, żadna z nich bowiem nie boi się bezpośredniej walki. Działają pod osłoną nocy, która sprzyja vendetcie. Brutalni mężowie i chciwi deweloperzy muszą się mieć na baczności!...

Cztery kobiety z warszawskiego Mokotowa postanawiają wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Właściwie na cztery pary rąk, żadna z nich bowiem nie boi się bezpośredniej walki. Działają pod osłoną nocy, która sprzyja vendetcie. Brutalni mężowie i chciwi deweloperzy muszą się mieć na baczności! Opowieść o nocnej Warszawie, śmierci i idealnie skrojonej zemście. Ta śmieszno-smutna historia jest zarazem głosem w dyskusji o kobietach i polskości. Książka z ilustracjami Marty Zabłockiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/cwaniary-sylwia-chutnik,p90089855.html

Małgosia | 2019-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Janosik w spódnicy i na dodatek w ciąży. Tragiczna farsa. Nie wiem czy śmiać się czy płakać. Śmiać się z uproszczeń, z tego czarno-białego światu. Płakać nad postacią bohaterki, niby 30-latki o umyśle małolaty. Dobrze, że to tak napisane bez głębi, że się nie da ani przywiązać, ani utożsamić z żadną z dziewczyn. Wiele w tej książce śmierci i smutku.

asenata | 2019-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Lekko, miło, z przymrużeniem oka, przyjemnie. Lubię p. Chutnik :)

wajponyx | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Dopadłam wydanie w formie audiobooka. Czytająca Maria Seweryn ujęła mnie swobodą, starannością, naturalnością. Sama powieść - godna polecenia. Wulgarność, potoczystość, obrazowość języka w połączeniu z historiami bohaterek - zajmujące, czasem drażniące, często budzące refleksję. Styl i język Chutnik trafiają do mnie bardziej niż styl i język Masłowskiej (choć i tę autorkę cenię). Kobiety Chutnik - wielowymiarowe, bogate, soczyste, piękne. Wzruszyła mnie historia Bronki, ujęta mocno, pięknie, choć nie - "słodkopierdząco" i bez rozrzewnień, tak częstych w opisach walki z nowotworem. Polecam.

bellson | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Mam z autorką problem - z jednej strony z wdziękiem posługuje się językiem, buduje wspaniałe metafory, sprytnie wzbogaca treść książki różnymi formami. Chapeau bas za taką swobodę w pisaniu. W "Cwaniarach" do żywego złapały mnie opisy tęsknoty/uczuć związanych ze śmiercią bliskich osób, ciary na skórze - reakcja bardzo rzadka u mnie przy czytaniu.
Aczkolwiek trochę mnie męczy już "uwzięcie" się Chutnikowej na patologiczne środowiska, na te "mordy" z blokowisk, na to życie psie i biedne - wiecznie dno dna, czarne albo białe, żadnych odcieni szarości w tych opowieściach.

monikawa | 2018-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2018

Porywająca narracja.
Tradycyjnie notka redakcyjna uwypukla wątek sensacyjny. Osobiście odebrałam go raczej jako tło dla bohaterek. Kobiet z jednej strony ukształtowanych przez swoje środowisko, ale też mających drugie oblicze, gdzie idealizm walczy przyziemnością.

GrzegorzIgnacy | 2018-06-06
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Autorka opowiada historię kobiet rodem z miasta stołecznego Warszawy, które wymierzają sprawiedliwość. Mężczyznom tę sprawiedliwość aplikują mocnymi kopniakami. Twardej pięści i noża stali smak warszawskie, niegodziwe samce na swych grzbietach, twarzach i kroczach doświadczają. Bohaterkami są silne kobiety, walczące o lepszy świat - podobnie jak w Kill Billu. Jedna z nich jest w ciąży, drugą bije mąż (biada mu!), a trzecia choruje na raka. Mamy jeszcze babcię pamiętającą czasy Warszawskiego Powstania i przypakowanego ekoterrorystę. Komplet o tyle ciekawy co absurdalny. Wszyscy jednoczą siły przeciw złemu kamienicznikowi co to przemocą, zastraszaniem i metalowej rurki ciosami chce pozbyć się lokatorów, którzy stoją na drodze do realizacji jego budowlanych planów.
Cała historia ciekawie napisana, pełna cierpkiego humoru oraz tak cenionej w dzisiejszych czasach ironii, dopełniona została czarno białymi...

Elżbieta | 2018-05-28
Przeczytana: 01 czerwca 2018

audio - Maria Seweryn wspaniale czyta
Napisana z dużym poczuciem humoru choć ostatecznie tragiczna

aldo_jestem | 2018-05-10

Chyba przez użyty język kiepsko mi się to czytało. W dwóch momentach historia zahacza o miejskie legendy co budzi z letargu, ale zaraz potem emocje znowu opadają.

BetiFiore | 2018-03-24
Przeczytana: 23 marca 2018

Sięgając po książkę Sylwii Chutnik wiedziałam, że się nie zawiodę. Jej styl trochę przypomina prozę Masłowskiej. Pisze o kobietach - prawdziwie, czasem dosadnie ale i z humorem. Polecam.

Rogi | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

"Cwaniary" to niezłe power fantasy i całkiem śmieszne współczesne ujęcie legendarnego warszawskiego cwaniactwa. Niestety, lepiej brzmi na papierze niż w rzeczywistości: językowi nie mogę odmówić pewnego klimatu, ale zrobił na mnie wrażenie sztucznego i nieprawdziwego. Humor też taki sobie, choć nie wiem, na ile na mój odbiór rzutowały słabiutkie humorystyczne ilustracje. Duże plusy za postaci - główna ekipa jest tak dobra, że aż chciałoby się usłyszeć ich wszystkich, jak toczą tarantinowskie dialogi. Choć wrażenia z lektury mam trochę mieszane, nie był to w żadnym razie czas stracony.