Cwaniary

Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-273-0187-1
literatura polska
Ag2S

Całkiem współczesna powieść łotrzykowska autorki brawurowej „Dzidzi” i „Kieszonkowego atlasu kobiet”. Cztery kobiety z warszawskiego Mokotowa postanawiają wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Właściwie na cztery pary rąk, żadna z nich bowiem nie boi się bezpośredniej walki. Działają pod osłoną nocy, która sprzyja vendetcie. Brutalni mężowie i chciwi deweloperzy muszą się mieć na baczności!...

Cztery kobiety z warszawskiego Mokotowa postanawiają wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Właściwie na cztery pary rąk, żadna z nich bowiem nie boi się bezpośredniej walki. Działają pod osłoną nocy, która sprzyja vendetcie. Brutalni mężowie i chciwi deweloperzy muszą się mieć na baczności! Opowieść o nocnej Warszawie, śmierci i idealnie skrojonej zemście. Ta śmieszno-smutna historia jest zarazem głosem w dyskusji o kobietach i polskości. Książka z ilustracjami Marty Zabłockiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/cwaniary-sylwia-chutnik,p90089855.html

paweł | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Mam wrażenie,że autorka,nie miała pomysłu na ta książkę.Talent wielki,ale zmarnowany w tym "dziele". Muszę przyznać uczciwie,że jest i kilka bardzo ciekawych fragmentów.Ogólnie,niczego nie urywa.

Jeżynka | 2016-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 17 listopada 2016

Helena, Celina, Stefania i Bronisława to cztery przyjaciółki, tytułowe cwaniary, które codziennie boksują się ze swoich życiem.

Hela jest w ciąży i ciągle przeżywa żałobę po swoim narzeczonym który został brutalnie zamordowany. Cela pragnie się zakochać bez pamięci. Stefa ma męża tyrana który bije ją regularnie. Bronka zaś jest ciężko chora.
Łączą je wspomnienia z dzieciństwa, wspólna szkoła i podwórko na którym grały w klasy a także miasto w którym się wychowały. Bo kolejną, jeśli nie najważniejszą bohaterką tej powieści jest Warszawa. Warszawa z zaułkami starej Pragi i Mokotowa. Warszawa kamienic z czerwonej cegły i małych lokalnych sklepików.
Taką stolicę dziewczyny chcą ocalić przed drapaczami chmur, developerami i wyścigiem szczurów. Walczą więc o swoje miasto ze wszystkimi którzy zagrażają temu staremu porządkowi i najczęściej jest to walka wręcz.
Poznajemy ich gdy szykują się do dużej akcji która ma na celu danie nauczki tzw. "czyścicielowi kamienic" który nie...

Ta opowieść jest koszmarnie smutna , to była pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy po zakończeniu czytania . Cenię twórczość pani Chutnik i to nie od dziś . Bardzo lubię jej sposób '' patrzenia '' na rzeczywistość , a jeszcze bardziej lubię to , w jaki sposób tę rzeczywistość '' ubiera '' w słowa . Słowa w tej książce padają mocne , tak mocne jak ciosy zadawane wszystkim , co panie mają do dyspozycji . A oto i cała wyliczanka za książką . Noże , kastety , siekiery i kije , paralizatory , proce , rurki i scyzoryki , pięści , podkute buty , twarde czoło . Nie żebym pochwalała przemoc , czy rozbój , ale nie zdziwiłoby mnie gdyby takie grupy naprawiaczy/czek świata rzeczywiście się potworzyły . W kraju , gdzie przechodzień boi się pomóc kopanemu człowiekowi , bo sam może oberwać , może to nie byłoby takie złe ? Bo przecież nawet jak nie oberwie , to może zostać pociągnięty do odpowiedzialności , za ''uszkodzenie ciała napastnika '' , za '' przekroczenie (według sądu) granic obrony...

black_hole | 2013-07-25
Przeczytana: 19 lipca 2013

Nie czytałam wcześniej żadnej książki Sylwii Chutnik, niemniej miałam przyjemność usłyszeć co nieco o autorce. Swego czasu zapełniałam pustkę lekcji w liceum lekturą jej felietonów z "Polityki", w których na pierwszy plan przebijała wrażliwość, wiedza historyczna o Warszawie, zaangażowanie i kobiecość. Później w ręcę wpadł mi wywiad z książki Agnieszki Drotkiewicz, w którym Sylwia Chutnik opowiada o swoich wyborach (w trakcie studiów została matką, z zafascynowania Warszawą została przewodniczką), w dodatku wspominała o dwóch stronach swego feminizmu - uczestniczyła w manifach, lecz zarazem działa aktywnie naukowo (jest kulturoznawcą, kończyła gender studies na UW). Odniosłam stąd wrażenie, że - po pierwsze - charakter to ona ma, po drugie - konsekwencji jej nie brak, po trzecie - że kobiecość w jej wydaniu pełna jest wyrazistości.

Jak to wszystko ma się do "Cwaniar"? Otóż następująco: "Cwaniary" to historia babska, bo głównymi bohaterkami są kobiety, ale za to - jakie! Z różnych...

aleksnadra | 2012-12-29
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Od jakiegoś czasu nosiłam się z myślą żeby poznać jedną z książek Sylwii Chutnik. Jednak zawsze coś stało na przeszkodzie, a to w bibliotece książki nie były dostępne a to wybór padał na inną pozycję. Kiedy w ofercie Świata Książki ukazały się "Cwaniary" wiedziałam, że tym razem nie odpuszczę. Jakie są moje wrażenia? Jestem zaskoczona i w sumie sama nie wiem czy pozytywnie, negatywnie czy obojętnie. W każdym bądź razie "Cwaniary" zmuszają do refleksji, a to już ogromny plus.

Bohaterkami książki są cztery kobiety: Halina, Celina, Stefania i Bronka z warszawskiego Mokotowa, które mają już dość męskiego szowinizmu, cwaniactwa, brutalności i braku wrażliwości ekologicznej. Postanawiają z tym walczyć na własną rękę. Zemstę warunkuje również fakt, że jedna z naszych fighterek właśnie straciła narzeczonego i ojca dla swojego nienarodzonego dziecka. Mężczyzna został śmiertelnie pobity bo stanął w obronie niewinnych i oszukanych mieszkańców pewnego warszawskiego osiedla. Halina poprzysięga...

ciociasamozloeluta | 2015-05-20

Twarde dziewczece zasady. Przelamywanie barier. To lamanie kolem. Lamanie serc. Dziewczyny po twardej szkole zycia rzadza Warszawa. Kobiety zelazne i nieugiete. Jezyk wspanialy. Tak dobry, ze mialo sie ochote, wziac zamach i walnac piescia. Okropnie dobra proza. Piekielnie dobre rozliczenie z niesprawiedliwoscia. Opowiesc o porachunkach z ktorych kobiety wychodza obronna reka. Choc pokiereszowane. Opowiesc to nie tylko z gatunku tych lotrzykowskich. To wazny glos w dyskusji nad spoko koko kraju. Lektura obowiazkowa dla Warszawiakow i jak to sie modnie teraz mowi- sloikow.

Jud | 2013-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Nieudolna kopia Masłowskiej, wymuszony, toporny język, autorka sili się na neologizmy i odkrywcze konstrukcje, przez co język staje się bardzo sztuczny. Wszystko już było, także, jeśli chodzi o temat. Warszawa Tyrmanda, Warszawa Stasiuka, pani Chutnik nie wymyśliła nic nowego.
Dziwię się bardzo, że ta książka znalazła się na liście nominowanych do Nike.

BetiFiore | 2018-03-24
Przeczytana: 23 marca 2018

Sięgając po książkę Sylwii Chutnik wiedziałam, że się nie zawiodę. Jej styl trochę przypomina prozę Masłowskiej. Pisze o kobietach - prawdziwie, czasem dosadnie ale i z humorem. Polecam.

Basia | 2016-04-12

Nie spodziewałam się, że to będzie aż tak głęboka i wielowymiarowa książka.
Chutnik napisała bardzo przejmującą i smutną książkę o polskiej egzystencji, o samotności w tłumie, o wykrzyczeniu złości, beznadziejności, niesprawiedliwości i bezsilności związanej z naszym istnieniem. Poruszająca i godna polecenia lektura.
Smutek polskiej rzeczywistości zalewa nas sobą totalnie...

Wokulski | 2014-04-01

"Kieszonkowy atlas kobiet" i osobowość Sylwii Chutnik zaintrygowały mnie, więc do "Cwaniar" podszedłem z ogromnymi oczekiwaniami. Niestety nieco się zawiodłem.

Książka rozkręca się w tempie wstępu do filmu "Pacific Rim", z tym, ze tam widz zgłębia realia świata potworów i robotów, tutaj kulturę cmentarną. Do pewnego momentu zmysł obserwacyjny autorki wciąga w przerzucanie kolejnych stron, w końcu jednak miałem ochotę powiedzieć: "Wystarczy, gdzie jest kaiju".

Doczekałem się kina akcji, ale raczej w stylu "Kick-Ass" - zwykłe dziewczyny (i kilku panów) w roli brutalnych mścicieli walczących o sprawiedliwość. Mogłoby być fajnie, ale niestety nawet "Kick-Ass" wydaje się bardziej rzeczywisty. Mnóstwo tu odrealnionych scen i postaci (np. najsłabsza w całej książce Bronka). Chutnik serwuje przegląd polskiej patologii - od picia alkoholu w ciąży po pobicia. Dla mnie było to jednak niczym oglądanie przeglądu piosenki polskiej w TVP - mało reprezentatywne, zbyt ogólnikowe, wymyślone tak,...

Znalezione w Ninatece: „Cwaniary” Sylwii Chutnik

Stare przysłowie gospodyń domowych mówi, że jeśli umiesz upiec ciasto, poradzisz sobie z każdym zabójstwem. Dziś w naszym audiowizualnym - na fali Dnia Kobiet, który przypadł parę dni temu -  o kobiecej sile i o pisarce. O „Cwaniarach” Sylwii Chutnik.

Współdecyduj o akcji WARSZAWA CZYTA 2014!

Pomóż wybrać książkę, która stanie się bohaterką drugiej edycji akcji WARSZAWA CZYTA. Wybrano cztery bardzo różne książki, które łączy jedno – każda może dostarczać inspiracji do dyskusji i działań związanych ze współczesną Warszawą.