Chłopiec w pasiastej piżamie

Okładka książki Chłopiec w pasiastej piżamie
John Boyne Wydawnictwo: Replika literatura piękna
literatura piękna
The Boy in the Striped Pyjamas
Replika
2013-04-17
2013-04-17
Paweł Łopatka
literatura irlandzka obóz wojna

Piękny i niewinny jest umysł dziecka, to wzrusza. Natomiast okoliczności, w których te dzieci się znalazły nie powinny nigdy zaistnieć. To hańba dla człowieczeństwa. Książka piękna

"Chłopiec w pasiastej piżamie"
Autor : John Boyne
Wydawnictwo : Replika

Książka toczy się podczas drugiej Wojny Światowej. Opowiada o chłopcu o imieniu Bruno, który jest synem niemieckiego oficera. Gdy ojciec dostaje awans,przeprowadzają się całą rodziną z Berlina do Polski gdzie ojciec został przeniesiony . Chłopiec nie jest zadowolony, że musi pozostawić swoje dotychczasowe życie i przyjaciół aby przenieść się do całkiem innej rzeczywistości.
Chłopiec ze swojego okna widzi rząd domków za ogrodzeniem i ludzi w pasiastych piżamach. Nie rozumie on dlaczego tak jest i kim są osoby za ogrodzeniem. Po jego domu przewijają się tylko żołnierze, a nikt nic chłopcu nie tłumaczy. Ma on dopiero dziewięć lat i chce towarzystwa i przygód, a tu jest samotny. Pewnego dnia postanawia wybrać się w podróż odkrywczą, idzie on wzdłuż ogrodzenia chodź ma zakaz od rodziców. Po przejściu sporej odległości napotyka na postać po drugiej stronie ogrodzenia.
Okazuje się, że jest to chłopiec jego rówieśnik, co zaskakujące nawet urodziny mają tego samego dnia. Szmul bo tak ma na imię chłopczyk zaprzyjaźnia się z Brunem. Odtąd Bruno ma tajemniczego przyjaciela.
Po roku okazuje się, że chłopiec z mamą i siostrą ma wracać do Berlina. Bruno jest smutny z tego powodu, że straci przyjaciela.
Jak zakończy się ich przyjaźń?

W książce podoba mi się to, że jest pokazane iż dzieci nie patrzą na wygląd, podziały, wyznania każdego tratują na równi.

"W nie przeniknionym mroku i zgiełku. Bruno nadal ściskał dłoń Szumla i pomyślał,że chodźby nie wiem co, nie puści jej przenigdy."

"Chłopiec w pasiastej piżamie"
Autor : John Boyne
Wydawnictwo : Replika

Piękna i wzruszająca opowieść. Wiem, że nie napisałam nic odkrywczego, więc na tym zakończę.

Abstrahujac od naiwnej i mało prawdopodobnej historii, książka jest całkiem nieźle napisana. Po obejrzeniu filmu byłam sceptycznie nastawiona do lektury, jednak miło się rozczarowałam, kiedy się okazało, że to film jest ekranizacja powieści, a nie książkę napisano według scenariusza. Nie jest to oczywiście literatura wysokich lotów, ale wciąga I porusza.

Ponieważ jest to raczej powieść dla młodzieży niż dla dorosłych, wypadałoby dodać kilka zdań wyjaśnienia, że to fikcja literacka i opisywane wydarzenia nie mają wiele wspólnego z prawdą historyczną, a żyjąc w III Rzeszy jako syn ofucera SS Bruno w tym wieku miałby już totalnie zryty beret i doskonale by wiedział, kim są Żydzi. Bo mam wrażenie, że spora część czytelników bierze te opowieść serio...

Ponieważ jest to...

Piękna książka o przyjaźni, dziecięcej naiwności i niesprawiedliwości świata. Obowiązkowa pozycja nawet dla osób, które nie sięgają często po książki.

Bardzo poruszająca historia. Polecam przeczytać .

Bardzo poruszająca historia. Polecam przeczytać .

Kupiłem tę książkę na prezent dla Mamy i oczywiście musiałem też przeczytać. Ekranizacja jest powszechnie znana, więc nie będę streszczać fabuły, bo raczej każdy ją zna. Ta historia jest bardzo oryginalna, bo przedstawia wojnę i obóz w Oświęcimiu od strony dziewięcioletniego syna hitlerowskiego komendanta. Niemiecka rodzina wyjeżdża do obozu w Oświęcimiu, bo ojciec dostał pracę jako komendant. Dzieciak był nieświadomy tego co naprawdę się dzieje, a z braku przyjaciół pewnego dnia poznaje swojego żydowskiego rówieśnika i się zaprzyjaźniają. Powieść jest króciutka, dosłownie 3 godziny czytania, ale wyróżnia się i zapada w pamięć. To duży powiew świeżości i próba innego spojrzenia na wojnę i obóz koncentracyjny. Dlatego pisarz odniósł sukces, a ekranizacja okazała się tak dużym hitem. Po prostu ta fabuła potrafi poruszyć. Jest na tyle króciutka, że nie ma żadnych wymówek i każdy powinien to przeczytać.

Piękna wzruszająca książka, choć smutna. Wojna widziana oczami małego chłopca. Warto przeczytać. Wciąż pamiętam tę historię, choć czytałam w w tamtym roku.

Historia dzieję się w czasie wojny, która jest pokazana z perspektywy dziecka, ale jednak z tej innej strony. Dziewięcio letni Bruno nie wie czym jest wojna i co się dzieję naprawdę, tak samo nie wie co robi jego ojciec - niemiecki oficer. Jest przekonany, że pomaga innym. Dotychczas mieszkali w Berlinie gdzie miał swoich trzech najlepszych kolegów, jednak przeprowadzili się, bo praca ojca tego wymagała. Z dała od kolegów, miasta, był tylko on jego nieznośna siostra, dom, który nie był ładny, oraz ogrodzenie, które widział z swojego okna. Było niedaleko, widział domy, ludzi ubranych w pasiaste piżamy i dzieci. Dlatego wyruszył jako odkrywca mając nadzieję, że znajdzie przyjaciela do zabawy.

Spotkanie dwóch chłopców na skraju zupełnie odmiennych światów.

Książka jest spojrzeniem oczyma pełnymi ufności, naiwności i wiary w dobro w czasie piekła.

Zacznę od tego, że jest to fikcja literacka. Wymyślona historia tych dwóch chłopców. Bardzo chciałam przeczytać po obejrzeniu kilkakrotnym filmu który ukazał sie dwa lata po napisaniu książki. I być może gdybym najpierw przeczytała, potem obejrzała, moja ocena byłaby inna. Jednak widać tą różnice, dużą.
I szczerze ekranizacja mi się bardziej podobała, gdyby w książce byłoby to bardziej opisane, to co sie działo, byłaby moim zdaniem lepsza. Brakowało mi opisów. Czułam się jakbym czytała inną historię tych samych bohaterów, podobną do wcześniejszej. Język łatwy, szybko się czyta, jest to zaledwie 200 stron, a przydałoby się więcej, żeby to rozbudować. Oglądając film zawsze płacze ilekroć mogłabym go oglądać, zawsze się wzruszę. Czytając nie czułam nic.

„W nieprzeniknionym mroku i zgiełku Bruno nadal ściskał dłoń Szmula i pomyślał, że choćby niewiadomo co, nie puści jej przenigdy.”

Film był irytujący, ale książka irytuje jeszcze bardziej
Tyłu bzdur historycznych to nigdy nie czytałam....
I tak jak film wzruszał i chociaż ciężko, ale jednak można było uznać że jest tam minimalne prawdopodobieństwo, że elementy tej historii mogą być prawdziwe, tak nikt mi nie wmówi że 9-10letni syn komendanta obozu koncentracyjnego mieszkający rok w cieniu tegoż tak o beztrosko podchodzi sobie pod druty, zaprzyjaźnia z więźniem i nie ma pojęcia o tym kim są Żydzi, a co więcej na ojca narodu niemieckiego mówi Furia....
Ocena 4/10

Film był irytujący, ale książka irytuje jeszcze bardziej
Tyłu bzdur historycznych to nigdy nie czytałam....