rozwiń zwiń
keskese

Profil użytkownika: keskese

Łódź Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 22 godziny temu
937
Przeczytanych
książek
2 220
Książek
w biblioteczce
126
Opinii
2 223
Polubień
opinii
Łódź Kobieta
Dodane| 2 książki
Strasznie "spopularyzował" się tutaj mój avatar przywleczony w 2018 z GoodReads. Ponoć naśladownictwo jest najwyższą formą pochlebstwa... Lubię książki, a książki lubią mnie. Na tyle, że sprezentowały mi bezsenność, bym mogła pożerać jeszcze więcej stron ukryta za zasłoną nocy. Ja, miłośniczka e-booków, autorów z klasą i książek oszukujących bądź dających w mordę czytelnikowi, a także prowokacyjnych avatarów. Ja, miłośniczka dekadentów i dekadencji, wyśmiewająca tanią mizantropię, lubiąca trudne tematy i prowokacje, nieoburzająca się oburzeniem większości, a zaintrygowana mniejszością pozostającą w cieniu i odsłaniającą w realnym życiu swoje tajemnice alkowy nielicznym. Przynależna. "Nie jestem taka jak inne - powiedziały wszystkie". Erotyka? Tak, ale nie słodko-waniliowa. Turpizm? Jak najbardziej, ale nie na siłę. Poezja? Tak, ale wbijająca w serce kawałki szkła, nie tępe od nadmiernego zużycia już strzały. Lubię, gdy zaboli. PS - nie mam nic przeciwko zaproszeniom do znajomych, jeśli chcesz obserwować moje poczynania w ten sposób. Nie musimy sobie najpierw uścisnąć ręki, ale możemy zacząć się podglądać. ;) Czym byłby profil na LC bez cytatu w opisie? Jeśli mam wybrać jeden, chyba dość trafnie podsumowujący "kilka" słów od siebie wyżej... “What’s that dreadful phrase? Reader-friendly? It isn’t reader friendly; it’s saying to the reader, “I bet you can’t take this, and if you can you’re the kind of reader I want and you’ll stay with me. If you can’t take it, I don’t want you to read me anyway.” ― Paul West

Opinie

Okładka książki AI 2041: Ten Visions for Our Future Kai-Fu Lee, Chen Qiufan
Ocena 7,0
AI 2041: Ten V... Kai-Fu Lee, Chen Qi...

Na półkach: ,

Waham się miedzy 6, a 7; ku wyższej ocenie skłania mnie "odczarowanie" wielu błędów w powszechnej percepcji AI czy samego procesu uczenia maszynowego i możliwych jego rezultatów, za niższą przemawia zaś (jeśli jest to dla kogoś istotna wada) zdecydowanie bardziej hermetyczny język i powtórzenie pewnych kwestii poruszonych w niemalże pokrewnej tematycznie książce Harariego. Kai-Fu Lee pozostawał do tej pory autorem skupionym raczej na zagadnieniach geopolitycznych, z o tyle ciekawymi przemyśleniami, iż mającymi filary w kulturze azjatyckiej gdzie relacja "jednostka-system" jest pojmowana w zdecydowanie różny sposób od tego, do czego przywykli (czy to za sprawą możliwości życia za czasów zmian w ustroju i towarzyszącym im wydarzeń historycznych, czy książek przybliżających te zagadnienia później urodzonym czytelnikom) ludzie przyzwyczajeni do bardziej polskiego spojrzenia na ten... problem.

Tu dochodzi wątek przewidywań, klasyczne "są dwa uda: uda się, albo nie uda, a więc 50% to odpowiednia prognoza" futurologii, przy czym błędem - moim zdaniem - jest ocenianie tej książki jedynie na podstawie "prawdopodobieństwa, że tak będzie" w oczach danego czytelnika.

Mogę z pewnością stwierdzić, że jest to bardziej wymagająca książka, zarówno pod względem lingwistycznym (czytana w oryginale, prawdę mówiąc nie wiem, czy jakieś wydawnictwo podjęło się translacji na polski na chwilę obecną), jak i z uwagi na wątki filozoficzne/transhumanistyczne splatające się z pojęciami z zakresu IT. Stanowi to dla mnie dość lekkostrawną mieszankę z uwagi na zainteresowania, jednak dla osób "spoza branży" czy stosunkowo niedawno zainteresowanymi możliwościami i zagrożeniami nadchodzącymi dla naszego świata wraz ze wzrostem znaczenia AI oraz dokonującego się postępu technologicznego... ten płotek może być za wysoki do przeskoczenia za pierwszym razem, kolokwialnie mówiąc. Nie dziwię się, że sporo osób się od niej "odbija", często wielokrotnie.

Na pewno nie warto dążyć do przeczytania jej jak najszybciej, odstawienia na półkę czy wykasowania z czytnika i zapomnienia o treści; ciekawym zabiegiem jest tutaj zestawienie tytułowych dziesięciu podejść, często różniących się od siebie w istotnym stopniu, i podjęcie pewnego rodzaju polemiki z czytelnikiem.

Książka, która wymaga zadania sobie samemu pytań dotykających samej istoty człowieczeństwa i postawienia hipotetycznej granicy między dążeniami do zachowania wartości poniekąd uniwersalnych i kojarzonych ze stawianiem człowieka na piedestale historii, a przyśpieszającemu w zawrotnym, niemalże wykładniczym tempie (choć, podejrzewam, że za swojego życia nie będzie mi >nie<stety dane posmakować odkryć przybliżających nas do tzw. punktu Osobliwości, ukutego w języku angielskim pojęcia "singularity") rozwojowi nauki, czy bardziej trafnie - wielu nauk; nauk informatycznych, nauk neurobiologicznych, eksperymentów myślowych właściwych dla osób zainteresowanym transhumanizmem i wpływem na społeczeństwo, któremu nie brak ambicji oraz dążeń do doskonalenia się w tym zakresie. A to i tak tylko ułamek tej syntetyczno-neurologicznej układanki o zachwycającym, ale i przerażającym potencjale.

Niewątpliwy plus należy się za pokazanie różnorodnych możliwych efektów poszczególnych rozwiązań, czy nawet różnic wynikających z (często błędnego, jako, że popkulturowo powstał u nas dziwny mit; chatGPT = AI, cokolwiek co daje złudzenie że komputer "myśli" = AI; smart-dom i smart-pralka czy lodówka = tak, zgadliście, AI...) odmiennego spojrzenia na te kwestie. Na poły jest to więc strumień świadomości autora (jednak nierozwleczony nadmierną ilością dygresji), a na poły próba przekazania... ostrzeżenia? Ostrzeżenia, które dotyczy nadmiernego zawierzenia wspomnianej wcześniej sztucznej inteligencji i może doprowadzić do momentu, gdy obudzimy się w dystopii... która dla niektórych jednocześnie mogłaby być utopią, do której dążą za wszelką cenę. I tutaj znowu dotykamy kwestii różnic w pojmowaniu "jednostki" per se, a "jednostek tworzących kolektywny umysł" charakterystycznych dla kultury organizacyjnej obecnej w Azji, ale też i w ewidentny sposób pojawiającej się w polityce prowadzonej na tym kontynencie, która - z uwagi na potencjał i możliwości azjatyckiego rynku - w sposób nieubłagany przesiąka do naszych polskich realiów.

Po napisaniu tych słów zdałam sobie sprawę, z jak trudnym tematem zdecydował się zmierzyć autor i podwyższam ocenę do 7, a samą książkę zamierzam sobie jeszcze kiedyś "odświeżyć"; być może trochę z ciekawości, jak polski tłumacz ugryzie ten temat. Może wyjść z tego i intrygujący przewodnik po skonfliktowanych ze sobą na pierwszy rzut oka podejściach do świata, jak i lingwistyczny potworek, którego należy pochować w szafie i zwrócić się ku anglojęzycznemu wydaniu.

"Zobaczymy" - to chyba jedno słowo najlepiej podsumowujące zarówno moje wątpliwości odnośnie rynku wydawniczego, jak i treści samej książki. Niewątpliwie jest to natomiast książka idealnie wpisująca się w wart zgłębienia eksperyment myślowy, mogący kogoś nawet ukierunkować na daną ścieżkę nauki czy kariery. Albo po prostu podsunąć kilka ciekawych myśli, nad którymi można się zastanowić podczas "sufitowania" w bezsenne noce, tudzież noce spędzone na wykonywaniu pracy przy - no właśnie - komputerze i korzystania z narzędzi, które pracę tę niewątpliwie usprawniają... niemniej pozbawiają także w coraz większym stopniu "kontrolnego czynnika ludzkiego" zdolnego do bardziej abstrakcyjnych i trafnych skojarzeń w toku poszukiwania rozwiązania problemu, niż nawet najlepiej wyuczony i ogólnodostępny model "cyfrowego mózgu".

Waham się miedzy 6, a 7; ku wyższej ocenie skłania mnie "odczarowanie" wielu błędów w powszechnej percepcji AI czy samego procesu uczenia maszynowego i możliwych jego rezultatów, za niższą przemawia zaś (jeśli jest to dla kogoś istotna wada) zdecydowanie bardziej hermetyczny język i powtórzenie pewnych kwestii poruszonych w niemalże pokrewnej tematycznie książce Harariego....

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki 50 wielkich mitów psychologii popularnej Barry L. Beyerstein, Scott O. Lilienfeld, Steven Jay Lynn, John Ruscio
Ocena 6,6
50 wielkich mi... Barry L. Beyerstein...

Na półkach:

Książka dążąca do przystępności, przez co wiele z zawartych w niej treści uległo znaczącemu "spłaszczeniu"; jest to zdecydowanie tytuł, o którym można powiedzieć, że ma niski próg wejścia. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by czytelnik na własną rękę szukał wiedzy odnośnie zagadnień, które tutaj zostały zaledwie muśnięte, a wzbudziły jego ciekawość - i z takim nastawieniem, moim zdaniem, należy do niej podchodzić.

Książka dążąca do przystępności, przez co wiele z zawartych w niej treści uległo znaczącemu "spłaszczeniu"; jest to zdecydowanie tytuł, o którym można powiedzieć, że ma niski próg wejścia. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by czytelnik na własną rękę szukał wiedzy odnośnie zagadnień, które tutaj zostały zaledwie muśnięte, a wzbudziły jego ciekawość - i z takim...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , ,

Wracam do niej niemalże każdego roku i każde przeczytanie "Księcia" niesie ze sobą nową wartość, choć nie określiłabym siebie jako stuprocentowej makiawelistki z krwi i kości. Dla takiej pozycji ocena może być tylko jedna - maksymalna. Historyczny charakter "Księcia" w pewnym stopniu utrudnia wysnucie wniosków z niego płynących, za to wnioski te mogą się dzięki temu (oraz kontrowersji moralnych towarzyszących większości podczas czytania) znacząco różnić pomiędzy czytelnikami, zachęcać do dyskusji i dźgać wspomnianą moralność nożem. W plecy, naturalnie. Wielkim niedopatrzeniem byłoby natomiast przyjęcie założenia, czy to przed lekturą (czego zdecydowanie staram się nie robić), czy to już po, jakoby zawarte w niej idee miały odniesienie jedynie do świata polityki czy szeroko pojmowanego biznesu.

Wracam do niej niemalże każdego roku i każde przeczytanie "Księcia" niesie ze sobą nową wartość, choć nie określiłabym siebie jako stuprocentowej makiawelistki z krwi i kości. Dla takiej pozycji ocena może być tylko jedna - maksymalna. Historyczny charakter "Księcia" w pewnym stopniu utrudnia wysnucie wniosków z niego płynących, za to wnioski te mogą się dzięki temu (oraz...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika keskese

z ostatnich 3 m-cy
keskese
2024-04-19 18:13:37
keskese
2024-04-16 05:29:20
2024-04-16 05:29:20
keskese
2024-04-16 05:29:12
2024-04-16 05:29:12
Mój rok relaksu i odpoczynku Ottessa Moshfegh
Średnia ocena:
6.5 / 10
1552 ocen
keskese
2024-04-16 05:26:59
keskese
2024-04-16 05:23:27
keskese dodała książkę Wiek czerwonych mrówek na półkę Chcę przeczytać
2024-04-16 05:23:27
keskese dodała książkę Wiek czerwonych mrówek na półkę Chcę przeczytać
Wiek czerwonych mrówek Tania Pjankowa
Średnia ocena:
8.2 / 10
290 ocen
keskese
2024-04-16 05:22:45
keskese dodała książkę Pacjenci na półkę Chcę przeczytać
2024-04-16 05:22:45
keskese dodała książkę Pacjenci na półkę Chcę przeczytać
Pacjenci Jürgen Thorwald
Średnia ocena:
7.5 / 10
571 ocen
keskese
2024-04-16 04:58:05
keskese dodała książkę Kucając na półkę Chcę przeczytać
2024-04-16 04:58:05
keskese dodała książkę Kucając na półkę Chcę przeczytać
Kucając Andrzej Stasiuk
Średnia ocena:
7.5 / 10
484 ocen
keskese
2024-04-16 04:34:16
keskese dodała książkę Pod skórą na półkę Chcę przeczytać
2024-04-16 04:34:16
keskese dodała książkę Pod skórą na półkę Chcę przeczytać
Pod skórą Michel Faber
Średnia ocena:
6.4 / 10
697 ocen
keskese
2024-04-16 04:32:59
2024-04-16 04:32:59

ulubieni autorzy [51]

Paweł Reszka
Ocena książek:
7,1 / 10
12 książek
0 cykli
72 fanów
Roland Topor
Ocena książek:
7,3 / 10
29 książek
1 cykl
333 fanów
Andrzej Sapkowski
Ocena książek:
7,6 / 10
65 książek
7 cykli
Pisze książki z:
9837 fanów

Ulubione

Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Anne Frank Dziennik Anny Frank Zobacz więcej
Haruki Murakami Norwegian Wood Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Henry David Thoreau Walden, czyli życie w lesie Zobacz więcej
Charles Bukowski Kobiety Zobacz więcej
Haruki Murakami Norwegian Wood Zobacz więcej
Frank Herbert Diuna Zobacz więcej
Joseph Conrad Jądro ciemności Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
937
książek
Średnio w roku
przeczytane
104
książki
Opinie były
pomocne
2 223
razy
W sumie
wystawione
917
ocen ze średnią 7,4

Spędzone
na czytaniu
6 131
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
2
godziny
1
minuta
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
2
książek [+ Dodaj]