Diuna

Okładka książki Diuna Frank Herbert
Okładka książki Diuna
Frank Herbert Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki Diuny (tom 1) Ekranizacje: Diuna (1984) Diuna część 1 (2021) Diuna część 2 (2024) fantasy, science fiction
Kroniki Diuny (tom 1)
Dune
Rebis
2007-03-07
2007-03-07
Marek Marszał
Ekranizacje:
Diuna (1984) Diuna część 1 (2021) Diuna część 2 (2024)
Diuna Nebula Hugo science fiction Frank Herbert Kroniki Diuny

Okładka książki Diuna Powieść graficzna. Księga 3. Prorok Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna Powieść ... Raúl Allén, Kevin J...
Okładka książki Diuna. Książka do kolorowania Frank Herbert, Tomislav Tomić
Diuna. Książka... Frank Herbert, Tomi...
Okładka książki Diuna. Powieść graficzna. Księga 2. MuadDib Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna. Powieść... Raúl Allén, Kevin J...

Na Diune zdecydowałem się ponieważ wszyscy zachwycali się filmem a sam jakoś nie jestem kinomaniakiem i cóż powiedzieć - dawno tak fajnie napisanej książki nie czytałem , kompletnie nic mi się nie dłużyło ani razu i cały czułem to nieuchwytne "coś" co ciągło mnie dalej z historią. No jest to dobre:)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podziwiam tłumacza za to, że podołał tej książce, bo musiało być to nie lada wyzwanie.
"Diuna" nie jest prosta w odbiorze, nasiąknięta jest polityką, religią i filozoficznymi przemyśleniami, jednocześnie tworzy świat pełny, niebezpieczny i brutalny.
Warto się jednak uprzeć i czytać dalej - nie bez powodu to jedna z najlepszych książek fantasy/sf.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bogaty świat fantazji, ciekawie poruszone problemy, mimo upływu lat obecne i tożsame w dzisiejszych czasach

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko było na początku wejść w jej klimat ale w połowie książki jak już wszystko się trochę rozjaśniło (co,kto,dlaczego i za ile) książka wciągnęła i nie pozwalała się od niej oderwać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W mojej opinii najlepsza część ze wszystkich w serii.

W mojej opinii najlepsza część ze wszystkich w serii.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie ukrywam, że bałem się brać za Diunę. Z jednej strony wiedziałem, że spróbować trzeba, w końcu to wielki tytuł z gatunku. Ale wizja przedzierania się przez strony opisów pustynnego świata nie napawała mnie radością. Ale zasada najpierw książka, potem film musiała być spełniona. O i jakie było zaskoczenie, gdy zacząłem czytać.

Historia jest ciekawa, świat przedstawiony również. Owszem, są opisy pustyni, ale wszystko jest w sumie wyważone. Bywają momenty lekkiego przystopowania. Ale i momenty, gdy historia rozwija się dość szybko.
No i wykreowane postacie. Motyw Bene Gesserit, Jessika, Vladimir. To jak rozwija się akcja.

Nie brakuje ponadto filozoficznych rozważań. Sporo rzeczy dzieje się w ogóle zakulisowo, w głowach bohaterów stąd wierzę, że oddanie bogactwa tej książki w filmie jest wyzwaniem.

Historia jest ciekawa, świat przedstawiony...

Książka jest wciągająca, lecz nie pochłania w całości niczym Szej-hulud. Nie jest to jednak żadna przywara, a zasłużony komplement, ponieważ w trakcie czytania, potrafi najść czytelnika zaduma nad przedstawionymi treściami. Wtem należy uważać, by nie zagłębić się zbyt głęboko w bezmiary swoich rozważań i filozoficznych przemyśleń, bo z łatwością można w nich utonąć na długie godziny.
Niesamowity wątek religijny, intrygi polityczne, fantastycznie wykreowany świat... Całość jest wprost rewelacyjnie poprowadzona.
Nastręczyć problemów może jednak mnogość różnych, skomplikowanych nazw. Co prawda, z tyłu tej pięknie wydanej książki znajduje się słowniczek z kluczowymi słowami, lecz większość i tak samoistnie utrwala się z czasem w głowie.
Chociaż do tej pory nie byłam gorliwą fanką literatury science fiction, to Diuna zdecydowanie otworzyła mi oczy na ten gatunek i gorąco niczym słońce na Arrakis polecam się z nią zapoznać.

Rewelacyjna. Polecam

Rewelacyjna. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Za piątym podejściem przeczytałam. Przyznaję, że najnowsza ekranizacja pomogła mi uporządkować kto jest kim, bo wszystkie nowe, dziwne nazwy na początki mnie pokonywały :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytaliście Diune? A może widzieliście już któraś z ekranizacji? Ja szczerze powiem, że bardzo bałam się tej książki. Jednak jak to się mówi: nie taki diabeł straszny jak go malują.

Świat opisany przez Franka Herberta jest fantastyczny, rozbudowany, skomplikowany i kunsztowny. Każdy najmniejszy szczegół opisany i wymyślony został perfekcyjnie. Centrum całego Herbertowskiego wszechświata to Arrakis - pustynna planeta, na której panują okropne warunki, brak wody, roślinności oraz niebezpieczne czerwie. Jednak gdyby nie Arrakis to cały wszechświat przestał by istnieć - no może nie planeta jest ważna, a to co się tam znajduje, a mianowicie melanż...
Siła całej książki myślę są postacie, które są niezwykle dopracowane. Mamy tu Paula, jego matkę, ojca, Chani, generałowie, a nawet sam cesarz oraz wielu innych. Rody i ich waśnie aż proszą by stanąć po którejś ze stron.
Cóż mogę więcej powiedzieć ? Szczerze ciężko cokolwiek napisać, gdyż wiem, że nie do końca opisze cudowność tej powieści i tego świata. Z chęcią wezmę do ręki kolejne tomy, bo Frank Herbert wciągnął mnie do swego świata i chyba nie wyrwę się stamtąd tak łatwo 😉