Diuna

Okładka książki Diuna
Frank Herbert Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki Diuny (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Kroniki Diuny (tom 1)
Dune
Rebis
2007-03-07
2007-03-07
Marek Marszał
Diuna Nebula Hugo science fiction Frank Herbert Kroniki Diuny

Okładka książki Dune: The Graphic Novel, Book 2: Muad’Dib Raul Allen, Kevin J. Anderson, Brian Patrick Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin, Bill Sienkiewicz
Ocena 0,0
Dune: The Grap... Raul Allen, Kevin J...
Okładka książki Dune: the Graphic Novel, Book 2: Muaddib Raul Allen, Kevin J. Anderson, Brian Patrick Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Ocena 6,5
Dune: the Grap... Raul Allen, Kevin J...
Okładka książki Diuna. Powieść graficzna. Księga I Raul Allen, Kevin J. Anderson, Brian Patrick Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Ocena 7,3
Diuna. Powieść... Raul Allen, Kevin J...

Okładka książki Łowcy Diuny Kevin J. Anderson, Brian Patrick Herbert
Ocena 7,0
Łowcy Diuny Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki Diuna. Dżihad Butleriański Kevin J. Anderson, Brian Patrick Herbert
Ocena 7,4
Diuna. Dżihad ... Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki Efekt Łazarza Frank Herbert, Bill Ransom
Ocena 7,0
Efekt Łazarza Frank Herbert, Bill...

Bardzo fajny klimat - szczególnie przy obecnych upałach. Jestem oczarowana piórem tego autora. Chociaż czytelnik zdaje się być osobą wszechwiedzącą - chwilami wiemy więcej nawet niż sami bohaterowie - to historia wciąż potrafi zaskakiwać. Bohaterowie nie są jednoznacznie dobrzy i źli, a zatem są dużo bardziej naturalni. Sama linia opowieści jest dość płynna, porywa czytelnika swoim prądem, ale nie topi go w swoim świecie.

Trochę generyczna i bardzo opornie idzie fabuła podczas, gdy na końcu ma się wrażenie jakby wszyscy na przeciwko siebie stali i się nawzajem zabijali. Trup się ściele gęsto na początku i na końcu, a środek jest trochę przeciągnięty. Dodatkowo przez Star Warsy, Wiedźminy i inne powieści na tym samym silniku z góry wiadomo jak to się wszystko skończy (tutaj plus dla szalonego dziecka, Aili) przez co, jak ktoś już widział jedną taką to raczej ta okaże się wtórna. Super świat i świetny klimat oraz wiele interesujących pomysłów i rozwiązań jak i objaśnień czym może być przewidywanie przyszłości.

Wstęp do sagi - niezły, lecz jeszcze zbyt leniwie się rozwijający. Dopiero końcówka staje się punktem wyjścia rozwoju Paula do dalszych wydarzeń, a poza tym mamy mozolną konstrukcję arrakijskiego świata i kultury Fremenów. Lekkim rozczarowaniem dla mnie była rola Barona Harkonnena i Imperatora. Trochę też niedzisiejsze jest podejście autora do komputerów - traktowanych tutaj jako przeżytek - w nawiązaniu do dżihadu Bulteriańskiego. Co z tego, że stawia na biologiczne komputery - umysły mentatów - skoro potrzebne są dalej jakieś mechanizmy sterujące pojazdami kosmicznymi, itd - bo przecież pilot nie będzie zajmować się np. wynikami pomiaru sondy lambda w silniku, nieistotnymi dla pilotażu technicznymi detalami.

Czuć klasykiem na kilometr. Bałem się "przereklamowania" i że po prostu zmęczę jak dla mnie bardzo dużą ilość stron książki. Od początku do końca ciekawa fabuła, wątki wcale się nie ciągnęły, opisy krajobrazów/postaci nie były robione na siłę, a "dziwne" imiona i nazwy w cale nie przeszkadzały w odbiorze (jak to często u mnie bywa w tematy fantasy, sci-fi). Przepiękny i przerażający świat przedstawiony, czytało się szybko i przyjemnie. Jak najbardziej polecam i ostrzegam - książka na tyle ciekawa i na tyle długa, że spowoduje to dywersyfikację priorytetów i będziecie mieli zaległości "w życiu codziennym".

Legenda literatury fantastycznej, książka o niesamowitym klimacie, która wciąga bez reszty. Świat stworzony przez Herberta jest kultowy, arcydzieło na wielu płaszczyznach.
Jednocześnienie jest to łatwa lektura, nie każdemu może przypaść do gustu, niektórych może nawet znudzić. Ale i tak warto.

Długo odkładana książka, przeczytałem dopiero zachęcony filmem z 2021 roku.

Czy polecam? Zdecydowanie tak.
Czy zostanę na dłużej? Niestety mimo dobrego początku to jako całość nie skradła mojego serducha.

Doceniam wiele ciekawych zabiegów i pewnie (chociaż to tylko moje przypuszczenie bo specjalistą nie jestem) wprowadzenie wielu mechanizmów do kanonu. Początek bardziej polityczny, przyziemny i pełen zdrady - bardzo mnie pochłonął.

Dalej coraz gorzej: fabuła zbyt szybko posuwana, pomijająca wiele intrygujących momentów, zwalniająca natomiast wtedy kiedy zamiast akcji mamy stagnację. Jak dla mnie momentami zbyt sakralna, a za mało sci-fi (czego się kompletnie nie spodziewałem).

Mimo wszystko cieszę się, że ją nadrobiłem, a pisząc tą opinię dochodzę do wniosku, że jest coś co skradło jednak moje serducho: Czerwie i piaski Arrakis.

Długo odkładana książka, przeczytałem dopiero zachęcony filmem z 2021 roku.

Czy polecam? Zdecydowanie tak.

Sześć gwiazdek jest średnią po drugiej lekturze.
Ćwierć wieku temu z zapartym tchem śledziłam rozwój wydarzeń, zauroczyło mnie połączenie feudalnych stosunków z nowoczesnością i elementami magicznymi, postaci do mnie mnie przemawiały, podziwiałam wyobraźnię Autora. Byłam zachwycona.
Po latach mój entuzjazm stopniał. Najmocniejszą stroną pozostaje fabuła, oryginalny pomysł na świat, jednak mizoginizm, motyw wybrańca zalatujący protekcjonalizmem, wstawki mistyczno-filozoficzne i warsztat pisarski czynią "Diunę" momentami kompletnie niestrawną. Można znaleźć jeszcze inne potknięcia, które nie są już tak dyskryminujące, a przez pół wieku przybyło konkurencyjnych pozycji, zmieniły się też wymagania czytelników, w tym i moje.
Książka jest klasykiem - niepozbawionym poważnych wad nowatorskim dziełem w czasach powstania, który niestety bardzo brzydko się zestarzał.
Moja ocena na dziś to cztery gwiazdki, jedną odjęłam za rozczarowanie ponowną lekturą. Mimo wszystko planuję kolejne podejście za dwadzieścia lat, może "Diuna" nabierze szlachetnej patyny.

Sześć gwiazdek jest średnią po drugiej lekturze.

Czyta się dobrze, ale mało akcji ;)
Ogólnie polecam.

Czyta się dobrze, ale mało akcji ;)
Ogólnie polecam.

OCENA -3/10 - SŁABA

Nie jestem entuzjastą fantastyki, dlatego poczytuję ją rzadko, ale czasami dla odmiany sięgam po dzieła wybitne, które są wysoko oceniane przez czytelników oraz krytyków literackich licząc, że zostanę przekonany i zachęcony do tego gatunku. Trochę się naczekałem w miejskiej bibliotece na „DIUNĘ” Franka Herberta, więc kiedy wpadło mi w ręce nowe wydanie wydawnictwa Rebis, ucieszyłem się, że w końcu przyjdzie mi się zmierzyć z kultowym dziełem wszech czasów.

Z przykrością muszę stwierdzić, że jestem dalej nieprzekonany do prozy ścienne fiction i staje się ona coraz odleglejsza moim preferencją czytelniczym, bo obcując z nią porostu się nudzę. Nie zainteresował mnie wykreowany świat, jest on mało przekonywujący i dziwny, momentami nieprzyswajalny oraz zacofany krytycy piszą, że czytając to dzieło nie zaznamy sztuczności, a ja odbiorem tę książkę właśnie tak. Czy to oznacza, że jestem niedojrzałym czytelnikiem i nie dorosłem do takiej twórczości, być może przyznaję. To co jest niemal pewne to fakt, że nie potrafię się w ten rodzaj literatury wgryźć i ją polubić.

Prawie w każdej opinii czy recenzji odnajduję słowa, które mówią, że „DIUNA” winna być drogowskazem jak pisać ciekawe, inteligentne i wielowątkowe historie, które przyciągają rzesze czytelników i stanowią doskonałe źródło inspiracji dla nowych twórców z tego gatunku. No cóż jeżeli tak jest w rzeczywistości, czego nie będę negował, ponieważ jestem daleki od miażdżącej krytyki tej powieści, muszę się poddać i przyznać zarazem, że powieści w tym wymiarze nie są dla mnie niestety. Nie zmienia to faktu, że po kolejne tytuły z tej serii sięgnę i się zapoznam. Zrobię to bardziej z obowiązku niż zainteresowania lekturą. Współczesny świat przecież wie lepiej jak żyć, czym się zajmować oraz co czytać, grupa tzw. wszystkowiedzących opanowała tę sztukę do perfekcji nie pozostawiając nam zwykłym ludziom wyboru lecz tylko podporządkowanie.

Frank Herbert z pewnością był niezwykłym pisarzem i twórcą, nagrody które mu przyznano mówią same za siebie, więc nie przystoi mi negatywnie oceniać jego udziału w tym co dziś nazywamy„klasyką gatunku”, niech cieszy taka literatura tych czytelników, którzy potrafią odnaleźć się w tym skomplikowanym, obszernym i zawiłym świecie. Reasumując muszę przyznać iż nie zdołałem uporać się z tym intelektualnym labiryntem w powieści, więc nie pozostaje mi nic innego jak przeprosić za swoją opinię wszystkich fanów tego autora. Niezależnie od oceny, którą wystawiłem lekturze polecam powieść bo czytać zawsze warto. Pozdrawiam. Jack_

OCENA -3/10 - SŁABA

Nigdy nie byłem specjalnie "diunowy". Kwisatz Haderach - coś jak bóstwo tego świata.