rozwińzwiń

Diuna

Okładka książki Diuna Frank Herbert
Okładka książki Diuna
Frank Herbert Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki Diuny (tom 1) Ekranizacje: Diuna (1984) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Diuna. Książka do kolorowania Frank Herbert, Tomislav Tomić
Ocena 8,0
Diuna. Książka... Frank Herbert, Tomi...
Okładka książki Diuna. Powieść graficzna. Księga 2. MuadDib Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Ocena 7,5
Diuna. Powieść... Raúl Allén, Kevin J...

Mogą Cię zainteresować

Obejrzawszy film "Diuna" (długo po premierze),postanowiłem wziąć się za książkę, ale musiałem się bardzo spieszyć, bo do kin wychodzi druga część, a zakończenie historii chciałem poznać przed obejrzeniem filmu.
Muszę przyznać, że była to bardzo dobra lektura. Jednak nie zachwyciła mnie. Doceniam wiele elementów zawartych w tej książce, których nie wymienię, bo niejedna osoba już o tym pisała.
Mimo wszystko nie jestem wielkim entuzjastą tej powieści. Być może wtedy, gdy była pierwszy raz wydana, okazała się przełomowa, ale na mnie wielkiego wrażenie nie zrobiła, lecz nie znaczy to, że jej nie doceniam.
Wystawiam ocenę 7,5 (naciągając do 8).

To było bardzo dobre. Długo nie umiałam się zabrać do tej książki, a jak już się to stało, to przeczytałam w 4 dni. Polecam każdemu, i tym którzy lubują się w SF, i tym, którzy chcą zacząć przygodę z tym gatunkiem. Wciągnie każdego!

Faktycznie jest to jedna z najlepszych powieści sci-fi, jakie powstały - złożoność świata oraz bohaterów, sieć intryg, knowań i nieoczywistości - majstersztyk.

7/10 Polecam!

Na plus:
Bardzo fajny świat/uniwersum, bardzo dopracowany, linia fabularna z wznoszącym napięciem, bardzo szybko przeszedłem przez te tomiszcze

Na minus:
Akcja finałowa - jakby zbyt krótka, zbyt mało kartek na nią poświęcone. Skoki czasowe (w drugiej połowie książki) - zbyt nagłe, zbyt dziwne - jakby autor się śpieszył. No i czasami czuć trochę Nad Niemnem przy opisach piasku.

Od razu biorę się za tom2.

7/10 Polecam!

Na plus:

Na minus:

Z całą pewnością ta klasyka literatury, której zbytnio nie lubię i zdecydowanie nie czytam. Natomiast film z 2021 tak bardzo mnie urzekł, ze postanowiłem spróbować.
I muszę przyznać, że momentami było naprawdę bardzo dobrze, świat przyszłości zbudowany jest kunsztownie, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Urzeka, wciąga, zachęca by go poznawać i zgłębiać... Można to docenić tym bardziej, iż został stworzony kilka dekad temu. Melanż, surowy klimat pustyni, czerwie - niesamowicie to wymyślone (być może dużo łątwiej przyswajalne dzięki znanej już fabule filmu). Jednak zbyt dużo w tekście filozoficznych rozważań, pseudoreligijnego bełkotu, który po prostu niesamowicie nuży. Herbert wymyśla dżihad zanim to słowo nabrało złowrogiego znaczenia, które znamy żyjąc w XXI wieku...
I jeszcze ta dziwna maniera w dialogach bohaterów, gdzie wypowiedziane słowa stanowią zaledwie część ich myśli, które są jednak zamieszczone tuż obok.
Niezwykle rzadko zdarza się bym oceniał film lepiej od książki, ale w tym przypadku tak właśnie jest. I z niecierpliwością czekam na premierę drugiej części. A jeśli ona nie zawiedzie być może podejmę się lektury "Mesjasza Diuny". Choć patrząc na ilość pozycji w całym uniwersum Diuny sam nie wiem czy jest mi to do szczęścia potrzebne...

Nie jest mi zbytnio po drodze z fantasy, ale sięgnąłem po "Diunę", bo tego typu dzieła warto znać, by móc lepiej rozumieć otaczającą nas kulturę.
Cóż, nie zachwyciła mnie, ale też nie odrzuciła. To dobrze napisana historia przygodowa z wieloma elementami mistycyzmu, które sprawiają, że staje się ona wyrazista i rozpoznawalna w szerokich kręgach czytelniczych. Czytając ją, ma się wrażenie, że jest bardziej złożona, niż może się wydawać po standardowej lekturze. Czy tak rzeczywiście jest? Trudno mi powiedzieć, bo tego typu powieść to nie moja bajka.

Jeżeli ja czytam i słucham takich książek , to coś jest nie tak 😂i co jeszcze jestem zachwycona 💜📚
ZaczytanaJustyna

ZaczytanaJustyna

"Diuna" to książka Franka Herberta, która cieszy się uznaniem wielu czytelników, jednak warto podejść do niej z pewną dozą sceptycyzmu, biorąc pod uwagę jej złożony i często kontrowersyjny charakter. Mimo wielu pozytywnych opinii, niektórzy czytelnicy mogą mieć zastrzeżenia co do narracji, głębi postaci czy interpretacji tematów science fiction w tej opowieści.

Świetna, monumentalna historia nie tylko o dalekiej przyszłości i osadzonych w niej ludziach, ale również bardzo aktualne i 'dzisiejsze' dzieło, które nie bez przyczyny okrzyknięte zostało klasyką gatunku.

Po książki sci-fi sięgam rzadko, prawie wcale, ale zachęcony do zapoznania się z serią (i ogromnym zainteresowaniem, jakim cieszy się ekranizacja) postanowiłem sięgnąć po coś dla siebie nie dość, że trudnego pod względem gatunkowym, to jeszcze tak obszernego, zajmującego ogrom czasu.

Chyba nie ma co streszczać fabuły, bo dzięki ekranizacji dużo osób już wie, o czym jest film jak i książka. Śledzimy losy kilku bohaterów, ze szczególnym uwzględnieniem Paula Atrydy, chłopca, który był zmuszony bardzo szybko dojrzeć i już praktycznie od dziecka brać udział w politycznych zagrywkach i walce o życie. Razem z nim przemierzamy Arrakis, poznajmy lud tam zamieszkujący i całkiem dobrze sobie na tej pustyni radzący, jesteśmy świadkami jego przemian i rozgrywających się w nim emocji, aby ostatecznie towarzyszyć mu w drodze na szczyt.

Nie dziwię się ani trochę zasłyszanym opiniom porównującymi "Diunę" Herberta do "Gry o Tron" Martina (tylko, ze w kosmosie). Powieść jest tak dobrze i wciągająco napisana, że nawet po lekturze ciągle siedzę w tym świecie i chce go więcej. Czuć też, że przez te kilkadziesiąt lat książka mocno się zestarzała, może jest to zasługa tłumacza? Nie wiem, ale czasami budowa zdań wydawała mi się nie tyle archaiczna, co niedzisiejsza.

Moim jedynym problemem były wyróżniane osobiste wypowiedzi bohaterów, które czasami były aż przesadzone. Ciągłe "pomyślał/pomyślała" w połączeniu z czymś, czego normalnie nikt by nie powiedział (a tym bardziej w taki sposób, jakby sami bohaterowie byli pisarzami i starali się opisać swoje myśli bez realności, a ładnie) już od połowy zaczynały mnie mocno irytować.

Książka broni się sama sobą i robiła to już przez dziesięciolecia, sam chętnie będę kontynuował serię i towarzyszył Paulowi w jego historii. Serdecznie polecam!

Ale to było dobre!
Nie dziwię się, że jest nazywana arcydziełem literatury SF.
Wciągająca, zaskakująca, pełna siły, uczuć, oddania i wierności. Mimo, ze nie jest to lekka lektura i często niektóre opisy mogą wydawać się nużące, to na pewno warto przez to przejść.
Paul w młodym wieku i dosyć nagle musi wziąć na siebie brzemię przywódcy i księcia. W nowym świecie, bez wody i pełnym piasku z uzależniającą przyprawą, musi pokazać, że mimo niewielu lat wie jak zarządzać i wie jak wygrywać.

Uwielbiam to, że z biegiem historii łączą się różne wątki. Że niemożliwe staje się możliwe. Uwielbiam to, że po nią sięgnęłam, a teraz czas na dalszy ciąg :)

Ale to było dobre!
Nie dziwię się, że jest nazywana arcydziełem literatury SF.

22 159
    15 013