Schronisko, które przestało istnieć

Okładka książki Schronisko, które przestało istnieć Sławomir Gortych
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2022
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Schronisko, które przestało istnieć
Sławomir Gortych
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2022
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Karkonoska seria kryminalna (tom 1) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Karkonoska seria kryminalna (tom 1)
Ślady zbrodni
2022-07-28
2022-07-28
Inne

Wyróżniona opinia i

Schronisko, które przestało istnieć

przeczytanych książek 216 napisanych opinii 166

Piekna historia, wartka akche a opisane widoki pozwalają poczuć klimat tego regionu ...nigdy nie byłam na Śnieżce ,więc czas to nadrobić i zobaczyć Schronisko na żywo 🥰😍🥰

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeśli podobał się Wam "Bezcenny" Zygmunta Miłoszewskie to jest duża szansa na to, że ta książka, również przypadnie Wam do gustu.
Tkanie powieści z historycznych faktów i fikcji przy dobrym warsztacie pisarskim zwykle kończy się sukcesem.
I tak jest w przypadku Sławka Gortycha. Sprawnie napisana książka, którą dobrze się czyta liczba wątków nie pozwala naszym myślom na odbieganie od lektury.

Miły i lekka lektura. Szybko się czyta. Klimat górski i powiązania z odnośnikami do II wojny światowej sprawiły, że autor idealnie wstrzelił się w moje gusta 😊 Polecam!

### Recenzja książki „Schronisko, które przestało istnieć” - Sławomira Gortycha

„Schronisko, które przestało istnieć” autorstwa Sławomira Gortycha to debiut literacki, który zaskakuje dojrzałością i umiejętnością przyciągnięcia uwagi czytelnika od pierwszych stron. Pomimo że jest to pierwsza powieść tego autora, Gortych pokazuje niezwykłe wyczucie w konstruowaniu fabuły oraz kreowaniu świata przedstawionego.

Już sam tytuł intryguje i zachęca do zgłębienia tajemnic schroniska, które skrywa w sobie historię z przeszłości. Książka umiejętnie łączy wątki współczesne z historycznymi, co nadaje jej wyjątkowego klimatu. Zagadka, którą serwuje nam autor, wciąga od samego początku i trzyma w napięciu do ostatnich stron. Tajemnicza śmierć, enigmatyczne postacie i skomplikowane relacje między bohaterami sprawiają, że czytelnik nie jest w stanie oderwać się od lektury.

Jednym z największych atutów tej książki jest tło historyczne. Gortych doskonale oddaje realia epoki, w której osadzona jest akcja, co sprawia, że fabuła nabiera autentyczności i głębi. Inspiracja prawdziwymi wydarzeniami dodaje powieści jeszcze większej wiarygodności i sprawia, że czytelnik może poczuć się jak odkrywca dawno zapomnianych tajemnic.

Narracja prowadzona jest płynnie, co czyni lekturę przyjemną i szybką. Autor nie tylko skupia się na rozwikłaniu zagadki, ale także na budowaniu napięcia i atmosfery tajemnicy. Opisy są barwne i sugestywne, a dialogi naturalne, co sprawia, że postacie wydają się żywe i autentyczne.

Podsumowując, „Schronisko, które przestało istnieć” to powieść, która spełnia wszystkie oczekiwania wobec literatury tego gatunku. Zagadkowa fabuła, dobrze zarysowane tło historyczne i inspiracja prawdziwymi wydarzeniami czynią ją wyjątkową i wciągającą. Sławomir Gortych, mimo że jest debiutantem, udowadnia, że potrafi stworzyć historię, która na długo pozostaje w pamięci czytelnika. To książka, którą czyta się szybko i z prawdziwą przyjemnością, a każdy miłośnik tajemnic i historii znajdzie w niej coś dla siebie.

### Recenzja książki „Schronisko, które przestało istnieć” - Sławomira Gortycha

Bardziej książka przygodowa niż kryminał.
Wątki historyczne ciekawe, choć opisy Karkonoszy miejscami zbytnio nic nie wnoszące do “kryminału”. Sama intryga też oklepana.
Podsumowując - jao kryminał bardzo przeciętna, jako przygodowo-fikcjo historyczna - dobra.

Bardziej książka przygodowa niż kryminał.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Schronisko, które przestało istnieć"
Sławek Gortych
Str.363

Górski kryminał,w którym teraźniejszość przenika się z przeszłością.

Akcja powieści rozgrywa się w Karkonoszach. Młody stomatolog, Maksymilian Rajczakowski przyjeżdża z Wrocławia do opuszczonego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami, które należało do jego tragicznie zmarłego wuja Artura. Mężczyzna zginął spadając w przepaść podczas robienia zdjęć schroniska, ale czy to na pewno był wypadek? Młody Rajczakowski nabiera coraz więcej wątpliwości i postanawia przeprowadzić swoje śledztwo. Nieświadomy czyhającego zagrożenia chce koniecznie dowiedzieć się wszystkiego o okolicznościach śmierci wuja, ale czy to dobry pomysł...?
Odkryte przez Maksymalna tajemnice prowadzą do czasów końca ll wojny światowej, kiedy to Niemcy w pośpiechu opuszczali ziemie polskie,oraz do lat 60 . Dowiaduje się on o wielu skrywanych tajemnicach rodzinnych, które burzą jego dotychczas spokojne życie.
Autor miesza fikcję literacką z faktami historycznymi, co czyni powieść jeszcze bardziej intrygującą i tajemniczą.Ciekawie opisana górska sceneria i legenda związana z Duchem Gór sprawia, że książka jest jeszcze ciekawsza.

"Schronisko, które przestało istnieć"
Sławek Gortych
Str.363

Górski kryminał,w którym teraźniejszość przenika się z przeszłością.

Zachęcona pozytywnymi opiniami sięgnęłam po thiller, który w dużej mierze okazał się sympatycznym, poprawnym opowiadaniem. Zabrakło mi tu niedopowiedzeń, zwrotów akcji, elementów zaskoczenia i przede wszystkim wrażeń. Styl autora, w którym wszystko od razu wyjaśnia, tłumaczy nie do końca przypadł mi do gustu. Żeby być uczciwym trzeba przyznać, że klimat gór, ich specyfika i nieprzewidywalność zostały nakreślone idealnie. To jednak za mało dla wielbicielki sensacji, zagmatwanych intryg i mocnych, skomplikowanych postaci.

Historia kryminalna niesamowicie wpleciona w trudne powojenne czasy ziemi jeleniogórskiej i okolic!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie jest to wybitna książka, ale dla mnie, która zupełnie nie czuję tego gatunku - nie mam go oswojonego, przeczytałam w życiu raptem z 3 thrillery - poziom intrygi okazał się na tyle skomplikowany, zaś całość na tyle angażująca, że aż mam ochotę sprawdzić kolejny książki z cyklu "Schronisko". I powrócić osobiście na karkonoski szlak...
Udany debiut!

Udany debiut!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czyta się fantastycznie. Magiczne opisy Karkonoszy, aż chce się tam pojechać. Na pewno przeczytam kolejne części .

• Kryminał