rozwińzwiń

Schronisko, które przestało istnieć

przeczytanych książek 186 napisanych opinii 137

Brawo dla autora

Brawo dla autora

Bardzo ciekawe napisana historia. Trzymająca w napięciu, w tle wątek historii zaraz po II wojnie światowej oraz opis naszych pięknych Karkonoszy. Przeczytane jednym tchem, polecam.

Świetny klimat Karkonoszy, książka wciąga, jednak historia jest dość łatwa do przewidzenia i opiera się na dość sztampowych rozwiązaniach, powszechnych w innych dziełach tego typu.

Mocne 4,5. Taki sobie kryminał z nutką historyczną.

Mocne 4,5. Taki sobie kryminał z nutką historyczną.

Podobała mi się , lubię książki o tematyce górskiej a jeszcze jeśli znam te miejsca i sama tam byłam to pozwala wczuć się i oddać bez reszty lekturze.I w środku zimy zatęskniłam za 🗻

Dobry, wciągający kryminał osadzony swą akcją w Karkonoszach z historycznym wątkiem sięgającym czasów końcówka II wojny światowej oraz wczesnych lat powojennych. To zawiła historia w której młody chłopak jedzie w Karkonosze do schroniska nad Śnieżnymi Kotłami, które prowadził do niedawna jego wuj, który zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Na miejscu Maksymilian odkrywa, że ta śmierć była w nieoczywistych okolicznościach, a sam wuj z jakiś przyczyn interesował się innym schroniskiem, które w tajemniczych okolicznościach spłonęło tuż po II wojnie światowej. Gdy chłopak zaczyna się coraz bardziej interesować tą historią nie tylko odkrywa nowe fakty rzucające światło na śmierć wuja i okoliczności pożaru schroniska ale również powoduje że sam stawia się w niebezpiecznym położeniu. W tej opowieści teraźniejszość co róż przeplata się z wątkami z przeszłości.
Autor serwuje nam dużą dozę informacji historycznych o tym regionie, o mieszkańcach w przeszłości zamieszkujących te ziemie, o wysiedleniach Niemców w czasach powojennych, o trudnych stosunkach polsko-niemieckich w czasach tuż po drugiej wojnie światowej i wreszcie dużo ciekawej historii o schroniskach i ich właścicielach. To było dla mnie najbardziej ciekawe i wciągające w tej książce. Co do wątku kryminalnego, był ciekawy, przykuwający uwagę ale mimo wszystko dla mnie przewidywalny (niemalże od samego początku domyślałem się kto jest mordercą) aczkolwiek motywy działania mordercy poznajemy niemal do samego końca. Postacie w tej książce są słabo zarysowane, jednowymiarowe, główny bohater, bo za niego uważam Maksymiliana, jest bezbarwny. Książka jest interesująca ale styl pisania, zwłaszcza dialogi, przywodził mi na myśl powieści młodzieżowe o charakterze przygodowym, które dawno temu miałem okazję czytać jako chłopak. Teraz bym oczekiwał trochę więcej, ale jak na debiut autora to całkiem ok. Sięgnę po kolejną książkę z tego cyklu z ciekawością.

Nie dam książce zbyt wielu punktów bo mnie niestety specjalnie nie ujęła. Intryga jest ciekawa, dopiero w drugiej połowie zaczęłam się domyślać o co chodzi ale przeszkadzała mi trochę narracja kilku osób, nie do końca ich postępowanie wydawało mi się logiczne. Z ciekawosci sięgnę po drugą część, bo tych okolic nie znam, dowiedziałam się też trochę o historii tego regionu ale jeśli ta druga część stylowo będzie podobna to pierwszej, to pożegnam się na dobre z autorem.

Super fabuła i bohaterowie. To taki "górski" kryminał rozgrywający się na pograniczu Polski i Czech.

Fajna…ale trochę rozczarowała. Tytuł najlepszego debiutu wywołał u mnie dużą dawkę ciekawości, ale niestety trochę czuję się rozczarowany. Takie to wszystko za szkolne, dialogi za gładkie….ale na koniec już nie narzekam. Pewnie pisarskie początki też bywają ciężkie 🙂

Bardzo udany debiut. Jako miłośnik górskich klimatów doceniam, że miałem okazję zapoznać się nieco z Karkonoszami, wraz z drobnym elementem mistycznym, który uwielbiam. Kolejnym dużym plusem są wstawki historyczne, a o historii tego regionu nie wiedziałem za wiele.

Sama historia kryminalna jest naprawdę dobra, finałowe starcie może nieco banalne. Przedstawienie relacji bohaterów może i nie jest na najwyższym poziomie, ale nie są one też całkiem suche.

Język nie przekonał mnie jeszcze do końca, ale sam nie jestem w stanie powiedzieć co konkretnie mi nie pasowało, aczkolwiek nie były to duże wady i jak na debiut całkowicie do zignorowania. Chętnie sprawdzę kolejną część i mam nadzieję, że także przyszłe pozycje od autora.

3 440
    2 099