Norwegian Wood

Okładka książki Norwegian Wood Haruki Murakami
Okładka książki Norwegian Wood
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza Ekranizacje: Norwegian Wood (2010) literatura piękna
ノルウェーの森
Anna Zielińska-Elliott, Dorota Marczewska
Ekranizacje:
Norwegian Wood (2010)
Tokio Japonia współczesna proza japońska

Czy Murakami mnie fascynuje? Nie bardzo, po prostu przemyslenia o zyciu, samo życie, które kończy się śmiercią i jest to fakt nieunikniony.

Wybitna historia. Poruszyła moje serce i żałuję, że tak szybko się skończyła :( Tak naprawdę jest to powieść obyczajowa głównie o smutku, miłości i samotności, ale ma w sobie coś magnetyzującego co sprawia, że staje się niezwykła. Genialnie nakreślone postacie -czytając rozumiałem rozterki Watanabe, identyfikowałem się z jego tragediami i szczerze mu współczułem. Oprócz tego, autor idealnie opisuje dynamiczną atmosferę Tokio, co sprawia, że można poczuć jakby się tam było. Zakończenie jak i sama fabuła nie zmusza do przemyśleń, pomimo, że opisywane wydarzenia są depresyjne i głębokie, nie pozostaje tu wiele do rozważania po przeczytaniu. Cieszę się, że historia dobrze się zakończyła :)

Miałem duże oczekiwania co do Murakamiego; od dłuższego czasu chciałem przeczytać tą książkę i się nie zawiodłem. Jeden z moich ulubionych pisarzy!!!

Najzdrowsza książka o tym jak powinny wyglądać relacje z kobietami

Najzdrowsza książka o tym jak powinny wyglądać relacje z kobietami

To moja druga książka Haruki Murakami i ...dobrze mi się ją czytało. Ma specyficzny klimat no a w trakcie czytania wciąga raczej mocno w swój świat i przekazuje uczucia i relacje między bohaterami dość intensywnie.

boże murakami napisz mi życie

boże murakami napisz mi życie

Po prostu świetna i niesamowicie smutna historia. Może to kontrowersyjna opinia, ale to moja ulubiona książka Murakamiego. Z jakiegoś powodu wyjątkowo złapała mnie za serce i trafiła do mnie jak żadna inna.

Już wiem dlaczego tak lubię książki Murakamiego. Nikt, tak jak on, nie opowiada o smutku. Polecam, bardzo piękna historia.

Czytałem kilkanaście lat temu. Była to pierwszy kontakt z twórczością Murakamiego i wrażenie - na mnie, niewyrobionym czytelniku - pewne uczyniła. Efekt - książki Murakamiego szt 7. Dzisiaj, uznaję ją i całą twórczość raczej za dosyć banalną, aczkolwiek sprawnie napisaną. Czytając inne jego powieści, daje się wyczuć, że na tle książek swoich rodaków książki są mało japońskie. Literatura Kraju Kwitnącej Wiśni to jednak zupełnie inne klimaty. Książki Murakamiego za bardzo zalatują zachodnimi produkcyjniakami. Sprawa się wyjaśniła, kiedy zajrzałem do jego biografii. Pisarz prawie 10 lat mieszkał we Włoszech i USA.
I te 10 lat widać, słychać i czuć.
Ogólnie literatura dla młodzieży starszej, lubiącej kompot z wiśni, bo japońską literaturę jego powieści przypominają tak, jak koszula nocna moje teściowej - japońskie kimono.

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem.
Pozornie o niczym a tak naprawdę o wszystkim.

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem.
Pozornie o niczym a tak naprawdę o wszystkim.

• Literatura japońska
  • Japonia