Sekrety życia seksualnego zwierząt

Okładka książki Sekrety życia seksualnego zwierząt Katarzyna Burda, Andrzej G. Kruszewicz
Okładka książki Sekrety życia seksualnego zwierząt
Katarzyna BurdaAndrzej G. Kruszewicz Wydawnictwo: Rebis Seria: X-Varia nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
X-Varia
Rebis
2022-02-22
2022-02-22
seks zwierzęta

Okładka książki Najwięksi w świecie zwierząt Andrzej G. Kruszewicz, Marcin L. Kruszewicz
Najwięksi w św... Andrzej G. Kruszewi...
Okładka książki Planeta Bałtyk Andrzej G. Kruszewicz, Joanna Pawlikowska
Planeta Bałtyk Andrzej G. Kruszewi...

Jak z klasą “zajrzeć pod kołderkę”

Kolejna z udanych książek w nurcie humanistycznego podejścia do nauk ścisłych, polegającego na lekkiej, lecz medytacyjnej i filozoficznej interpretacji naukowych faktów. Autorzy poszukują sensu ludzkich zachowań ze sfery erotycznej w pierwowzorach w przyrodzie, zamykając podawaną wiedzę w przystępnej formie krótkich opisów ciekawostek dotyczących różnych gatunków. Całość podana jest w lekkim stylu, z humorem, ale i klasą, co wcale nie jest łatwe przy takim delikatnym temacie. Książka przypomina, dlaczego biologia zachwyca i fascynuje. Dla nie takiego znowu laika w tej dziedzinie nauki jak ja, w tej niedużej objętościowo książce znajduje się dużo nowych, zaskakujących faktów i ciekawych perspektyw, ale temat zdecydowanie nie zostaje przez nią wyczerpany.

Zamykając recenzję, wspomnieć wypada również o wydaniu. Szata graficzna jest oryginalna, w środku znajdziemy kolorowe ilustracje w ciekawym stylu; układ treści - zarówno edytorsko, jak i pod względem podziału na działy według gromad zwierząt - jest czytelny i pomaga w łatwym i przyjemnym odbiorze.

Słowem, warto poświęcić te dwa-trzy wieczory na lekturę, by później, niespodziewanie, sypnąć w towarzystwie dziwaczną ciekawostką!

Jak z klasą “zajrzeć pod kołderkę”

Bardzo ciekawe informacje na temat zachowań seksualnych i godowych zwierząt. Książa stanowi doskonałą zachętę do dalszego zgłębiania wiedzy o ulubionych gatunkach (z przyjemnością przeczytałabym tę książkę jako nastolatka). Pomimo tego, że jest dość krótka, wielokrotnie dała mi możliwość zweryfikowania błędnie utrwalonych informacji na temat zachowań niektórych zwierząt. Czy wiedzieli Państwo, że samica modliszki odgryza głowę swojemu partnerowi podczas kopulacji, jedynie(!) w 20% przypadków? Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy cierpi na niedostatek pożywienia. Wygląda także na to, że kopulacja zakończona dekapitacją wiąże się z oddaniem przez samca większej porcji plemników. Fascynujące. A informacje o wszach głowowych, są jeszcze ciekawsze. Polecam!

Mnóstwo ciekawostek, w dodatku podanych lekko i z humorem. Zabrakło według mnie poszerzenia tematu; tutaj styl i powierzchowne liźnięcie przedmiotu sugerują odbiorcę w postaci bardzo młodego czytelnika, ale momentami obrazowość i mrugnięcie oczkiem potwierdza, że to raczej lektura dla dorosłych. Poza tym kilka błędów merytorycznych, czego po Kruszewiczu się nie spodziewałam.

W mojej opinii książka bardzo ciekawa, napisana językiem dość przystępnym co powoduje że jej strony uciekają bardzooo szybko, z przyjemną szatą graficzna, co może zdradzić już sama okładka. W zwięzły sposób przeprowadza nas przez tajemnice rozmnażania wielu wielu gatunków zarówno tych które żyją z nami na co dzień jak i mniej oczywistych. Uświadamia jak pomimo wieków ewolucji człowieka nasze zachowania godowe, mimo zmienionej niekiedy formy, wciąż tak bardzo przypominają te występujące w świecie zwierząt ;)

Doktora Kruszewicza pamiętam z ciekawych pogadanek w starej Trójce. Mimo, że nie pałam wielkim zainteresowaniem zoologią jego opowieści o zwierzętach, najczęściej o ptakach zawsze potrafiły mnie zainteresować. Teraz sięgnąłem po książkę. Temat seksu, temat tabu a jednak chyba dla każdego interesujący. Okazuje się, że życie godowe zwierząt (jako całej masy) nie wiele odbiega od życia ludzi. Mamy odchyłki w różne strony, niekiedy samce bardziej się stroją, niekiedy samice, czasami samiec jest przywódcą, czasami pantoflarzem, są związki monogamiczne ale i wielkie orgie. A wiele rytuałów potrafi zaskoczyć.

Mój lektor języka angielskiego, jak tylko pokazałam mu okładkę książki, którą obecnie czytam, zareagował pytaniem "Czy Ty nie masz czasem obsesji na temat seksu?". Zmartwiło mnie to, bo jak można mieć obsesję na temat książki o zwierzętach, i o temacie, który dla zwierząt jest naturalny, a tym samym dla ludzi również ? Cóż, po przeczytaniu "Sekretów" stwierdzam, że jeśli posiadam obsesję, to będę ją dalej pielęgnować czytaniem o tematyce seksu, seksualności, whatever :) i jestem z tego dumna :) ponieważ autorzy stworzyli arcyciekawą książkę. Cudny podział rozdziałów, zero negatywnych opinii (typu: a te robale to okropne są :)),czyste fakty o świecie prokreacji zwierząt. Od bezkręgowców, po kręgowce. Polecam obsesyjna Ja :).

Ja sama mam gospodarstwo i wiele różnorakich zwierząt, dlatego bardzo mnie zaciekawił ten poradnik. Książka rozpoczęła się wytłumaczeniem po co są dwie płcie. Ktoś powie, że to nienormalne pytanie, gdyż wiadomo, że aby mogło dojść do zapłodnienia potrzeba obu płci. Jednak autorzy tłumaczą, że nie wszystkie gatunki zwierząt są jednopłciowe. Nie uwierzycie, ale błazenek, czyli pierwowzór animowanej postaci Nemo. W ciągu swojego życia jest najpierw jednej płci, a potem drugiej:-) Obojnactwo dotyczy tylko 5 procent gatunku zwierząt, jednak faktycznie ma miejsce! Następnie dowiemy się w jaki sposób zwierzęta wykorzystują swoje atuty, by zjednać sobie dobrą samicę. Zastanawiające były informacje odnośnie goryli i szympansów.

,,U ogromnego, ważącego ponad 200 kg goryla przewodzącego grupie rodzinnej nie zobaczymy jąder ani penisa. Precjoza tego olbrzyma są maleńkie i ukryte we włochatym kroczu. To dlatego, że goryl jest w swoim stadzie niekwestionowanym szefem i nie ma konkurencji. Co innego u szympansa! Duże stado, co najmniej kilka konkurujących ze sobą dorosłych samców, liczne aktywne płciowo samice, na dodatek z wydatnie powiększonymi i czerwonymi pupami w czasie rui- samce muszą stanąć na wysokości zadania i ostro ze sobą rywalizować. Dlatego mają jądra wielkości małych pomarańczy i regularnie obnażają penis o różowej barwie, wzmocniony kością, by nie obwisł, bo to przecież chluby nie przyniesie".

Wybaczcie, ale musiałam to zamieścić. Sami zobaczcie jak wspaniałym i miękkim językiem jest napisana ta książka. W zabawny sposób autorzy opisują perypetie przeróżnych zwierząt, które niekiedy muszą się starać, by udało im się zdobyć samicę, a u niektórych wystarczy, że się nawiną i partnerka sama nadstawa pupę. Przeczytacie o bezkręgowcach, kręgowcach, rybach, płazach, gadach, ptakach i ssakach, czyli specjalistów od poligamii, zdrad oraz masturbacji. Wiecie, dopiero teraz dowiedziałam się dlaczego psy potrafią się zakleszczyć nawet na 120 minut! I to nie wina psa, tylko pewnego narządu u suczki...

Na półkach: , , , , , , , ,

Książkę pt. "Sekrety życia seksualnego zwierząt", przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Rebis- bardzo dziękuję.
Już sama kolorowa okładka i ładna grafika, przyciągają wzrok.
Zaś autorami są: dziennikarka Katarzyna Burda i zoolog Andrzej G. Kruszewicz.
Opisują w tej bardzo interesującej książce, o tym, w jaki sposób mogą rozmnażać się żywe istoty.
Z wyczytanych ciekawostek przytoczę kilka.
Pierwsze zwierzęta, które pojawiły się na ziemi rozmnażały się bezpłciowo. Były to prymitywne gąbki morskie.
Genetyczna identyczność powodowała nakładanie się szkodliwych mutacji i mogło to czasami doprowadzić do wyeliminowania gatunku.
Te populacje i formy życia, które w czasie rozmnażania stykały się ze sobą i wymieniały materiał genetyczny, miały większe szanse na przetrwanie.
Różnorodność genetyczna miała pozytywny wpływ na rozwój życia na ziemi.
Autorzy w sposób przystępny z humorem podeszli do tematu seksualności. Opisując epizody z życia zwierząt.
Oboje są znawcami tematu.
Pani Katarzyna pracuje dla Newsweeka, jest pasjonatką nauki i świata, w jakim żyjemy.
Pan Andrzej jest znanym ornitologiem, podróżnikiem, a obecnie dyrektorem warszawskiego ZOO.
Wspólne połączenie sił, to bardzo dobry pomysł, bo dzięki temu powstała ta intrygująca i fascynująca propozycja książkowa
Polecam, bo to wartościowa lektura, nie tylko dla miłośników świata zwierzęcego.
Oceniam 9/10

Już sama kolorowa okładka i ładna grafika, przyciągają wzrok.
Zaś autorami są: dziennikarka Katarzyna Burda i zoolog Andrzej G. Kruszewicz.
Z wyczytanych...

Świetnie napisana książka, przyjemnie się czyta, dużo ciekawych informacji przekazanych w zabawny sposób.

Śmieszne tekściki ukrywają błędy merytoryczne. Zachęcam do czytania krytycznego i zaglądania do innych źródeł.

Duże rozczarowanie.

Duże rozczarowanie.

• Zwierzęta
  • Popularnonaukowe
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Sekrety życia seksualnego zwierząt