Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu

Okładka książki Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu Agata Romaniuk
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu
Agata Romaniuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2019-05-15
2019-05-15
Oman świat arabski kobieta prawa kobiet obyczaje podróże reportaż
Inne

Na półkach: , , , ,

Bożena Yasser al Rakki, omańska wdowa. Zijana Al Sa'id, kontrolerka lotów. Nura, hodowczyni kóz. Zajda, zdolna studentka. Marjam i Mauza, kochanki.

To tylko kilka nielicznych bohaterek reportażu Agaty Romaniuk. Łączy je Oman - kraj, w którym poligamia, umowy przedmałżeńskie i przemyt nieletnich przyszłych żon to chleb powszedni.

Bardzo podoba mi się to, jak autorka poprowadziła narrację. Jest obiektywna, nie ocenia, daje czytelnikowi swobodę myśli. Obawiałam się narracji, w której cała kultura tego arabskiego kraju zostaje ukazana negatywnie, a bohaterki historii przedstawione jako bierne marionetki systemu, moje obawy na szczęście okazały się niesłuszne. Po lekturze mój głód poznawania obcej mi kultury arabskiej tylko wzrósł, dlatego chętnie przyjmę od was polecajki innych reportaży o podobnej tematyce!

Reportaż porusza wiele aspektów życia Omańczyków, a zarazem "jest zbiorem historii, a nie kompletnym, socjologicznym obrazem życia kobiet w Omanie", jak zostało wytłumaczone w posłowiu.

Chłonęłam tą lekturę i realnie nie mogłam się oderwać od czytania, a raczej słuchania, bo audiobook dostępny na Legimi. Polecam wam tą formę, cudownie słuchało się pani Agnieszki Czekańskiej jako lektorki.

Bardzo podoba mi się to, jak autorka...

🏜„-Czyli ty jesteś jedyną żoną Mr. Grega? (…)
- o, jasne, że tak! - odpowiadam z dumą. - U nas nie można mieć dwóch żon.
- Aha. No to masz ciężko - wzdycha Salika. - Jesteś zupełnie sama do wszystkiego, tak
- Co masz na myśli? - nie rozumiem.
- No, jak to? Sama jesteś. Zawsze ty musisz z nim sypiać, ty musisz gotować, zabawiać jego matkę i siostry, wysłuchiwać problemów w pracy. Wszystkie dzieci musisz sama urodzić. Ciężko masz. A wasze małżeństwo jest aranżowane czy z miłości?
- Z miłości i… (…)
(…)
- No tak. Z miłości. To współczuję. Jak miłość się skończy, zostaniesz z niczym.”

🏜Jest to zbiór historii omańskich kobiet zebranych przez żyjącą w Omanie dziennikarkę. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że są to wybrane właśnie te tchnące orientem, toczące się wokół skomplikowanych norm społecznych i tradycji historie. A jednocześnie dzieje się tam to, co wszędzie. Wyuzdanie, konserwatyzm i hipokryzja, prostytucja. Nie można na podstawie tych wybranych historii zobrazować sobie kraju - a książka sugeruje, że każdy związek tworzony jest zgodnie z tradycją.

🏜Aranżowane i poligamiczne małżeństwa to coś, co mnie szczególnie intrygowało. Nie potrafię sobie wyobrazić czegoś takiego we własnym życiu, jednak dla tamtych kobiet - zgodnie z początkowym cytatem - to często zapewnienie dobrobytu i zabezpieczenie finansowe. W umowach małżeńskich spisywane są np. wysokości comiesięcznych datków na żonę, kwotę, jaką dostanie za każde urodzone dziecko czy też takie rzeczy jak zgoda na studia. Z drugiej strony są też związki romantyczne niemające szans na powodzenie - kobieta jest obiecana komuś bogatszemu i nie ma tu ratunku. Problemy są też z rozwodami - oczywiście jeśli wystąpi o niego kobieta. Z kolei nie ma mowy o zostawieniu kobiety samej z dziećmi - po rozwodzie opiekę bad dziećmi przejmuje rodzina ojca.

🏜Doczytałam też, że w książce trudno rozróżnić tradycję od religii i miesza się to, wprowadzając czytelników w błąd, bo ostatecznie to nie jest książka o religii i każdy kraj arabski jest inny.

🏜W reportażu zszokował mnie też wątek kupowania sobie żon czy pracownic z ubogich krajów, np. Indii, czy wykorzystywanie w ten sposób nieletnich. Nie mieści mi się to w głowie zwłaszcza, że wszyscy o tym wiedzą, a ostatecznie sprawy są zamiatane pod dywan, a winna jest zawsze kobieta.

🏜„-Czyli ty jesteś jedyną żoną Mr. Grega? (…)
- o, jasne, że tak! - odpowiadam z dumą. - U nas nie można mieć dwóch żon.
- Co masz na myśli? - nie rozumiem.

Fenomenalnie napisany reportaż, który słucha się jak najlepszej powieści. Świetne spojrzenie na życie w Omanie, ugryzione z różnych stron.

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Historie w niej zawarte są świetnie dobrane i opisane w sposób prosty, ale przemawiający do czytelnika. Reportaż wyjaśnia dużo z życia Omańczyków, przybliża nam co tak naprawdę skrywają za abajami i diszdaszami. Nie są to jednak opowieści wulgarne i nastawione na tanią sensację.
Agata Romaniuk mieszkała w Omanie, tam urodził się jej syn. Pierwszy i ostatni rozdział zawierają odniesienia do jej osobistych doświadczeń, co stanowi rodzaj klamry, która spina wszystkie historie w całość. Z przyjemnością sięgnę po dalszą literaturę faktu autorstwa Pani Romaniuk.

Agata Romaniuk mieszkała w Omanie, tam urodził...

Temat ciekawy , lubię tę tematykę ale forma zbyt pobieżna , jak w spisie statystycznym , coś mi zabrakło.

Książka napisana w charakterze reportażu, opisująca historie kobiet żyjących w Omanie. Bardzo interesująca lektura, wiele ciekawostek, a niektóre sytuacje tak zaskakujące, że wręcz nieprawdopodobne (a jednak prawdziwe). Polecam!

bardzo dobry i rzetelny reportaz, przykro sie czyta o sytuacji kobiet w Omanie

bardzo dobry i rzetelny reportaz, przykro sie czyta o sytuacji kobiet w Omanie

Świetny reportaż, napisany bardzo przystępnym językiem. Jest to zbiór kilku historii o prawdziwym życiu kobiet żyjących Omanie. Jakże jest ono odmienne od europejskiej kultury. Dla nas, "cywilizowanych" Europejczyków jest to świat przerażający, wstrząsający, zasmucający, zadziwiający, ale autentyczny. Bardzo dobra podróż w arabską kulturę. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Jeśli wydaje Wam się, że Oman się ucywilizował, przeczytajcie ten reportaż.

Jeśli wydaje Wam się, że Oman się ucywilizował, przeczytajcie ten reportaż.

Książka warta przeczytania. Historie, postacie, wydarzenia. Często wzbudzają zdziwienie, jeszcze częściej smutek i przerażenie. Warto znać. Dla mnie mocna 8, ba nawet 8.5/10.