Mistrz i Małgorzata

Michaił Bułhakow
literatura piękna 544 str.
Мастер и Маргарита
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski
Muza
literatura piękna
Woland Moskwa Massolit Jeszua Ha-Nocri Poncjusz Piłat Korowiow Asasello Hella Bezdomny Berlioz komunizm cenzura

Мастер и Маргарита
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski
Muza
literatura piękna

Kup książkę

Opinie [2 468]

Lubię do niej wracać i za każdym razem odkrywam coś nowego.

Niby nic specjalnego i oczywista oczywistość - mówię o pomyśle. Wiadomo, że szatan w Moskwie siedzi od dawna i stamtąd promieniuje. Nie w ten, to w inny sposób. Nie będę tu już mówił o "błędach Rosji" etc. Autor sam przyznaje się do inspiracji Goethem - Woland. A książkę, po którą sięgnąłem po latach ponownie, właśnie w tym przekładzie. Książkę po prostu połknąłem. Oc...

To jedna z tych książek dzięki której polubisz literaturę😉 absolutnie magiczna - pozycja obowiązkowa.

Nie rozumiem tej książki,nie wiem o co w niej chodzi.

To jest książka mojego życia. Odkrywana kawałek po kawałku, za każdym razem coś nowego, coś pięknego i niepojętego. Tajemnica i ukryte piękno tej książki to ponęta na całe moje życie. Ponęta trwała bardziej niż wieczność, przyciągająca silniej niż Pudzian ciężarówkę i wciągająca silniej niż czarna dziura.

Czytałam i to wiele razy:) Siły zarówno boskie, diabelskie jak i ludzkie wplątane w politykę Rosji. oj to musi być niezły cyrk. Wiadomo iż książka jest mocno polityczna, wątek sił wyższych a i romans prawie niedopełniony jest wpleciony do klejenia fabuły, nie mniej to niezły wątek i naprawdę w kazdym wieku bawi:) Ach uwielbiam, arcydzieło pod każdym względem:)

Przez to, że pierwsza połowa książki jest wielowątkowa - trudno mi było połapać się co się dzieje.
Zaczęłam w końcu lepiej rozumieć sytuacje w drugiej połowie książki kiedy w końcu poznałam Mistrza i Małgorzatę ( jak na tytułowych bohaterów to bardzo późno )
Nie da się przy tej książce nudzić przez ciągłe pojawianie się nieprawdopodobnych zdarzeń.
Najbardziej podo...

CZytałem tą powieść siedem razy, a film w internecie obejrzałem ze sześć.

Podchodziłam do tej książki kilka razy. Za pierwszym razem kompletnie mi się nie spodobał ten przerażający absurd i groteska pojawiający się już na pierwszych stronach. Czytelnik bez żadnego ostrzeżenia zostaje wprowadzony na głębokie wody i próbuje przede wszystkim zrozumieć "co tu się właśnie wydarzyło i jaki ma to związek z sytuacją przedstawioną zaledwie chwilę temu?&...

Klimat i humor, bardzo ciekawa niemalże przygodowa a przy czym wciąż niebanalna i głęboka

Postaci są świetne wykreowane i opisane tak że mamy wrażenie oglądania filmu
Świat przedstawiony jest zachęcający, przywodzi na myśl fantastyczną krainę
Problematyka zaskakuje bo jest wątek moskiewski i biblijny naprzemian
Lekko się czyta, język momentami jest bardzo c...

Dyskusje