Mistrz i Małgorzata

2009-10-21
2009-10-21
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski
Muza
Woland Moskwa Massolit Jeszua Ha-Nocri Poncjusz Piłat Korowiow Asasello Hella Bezdomny Berlioz komunizm cenzura

Opinie [2 564]

Diabelnie dobra! Akcja dzieje się w Moskwie z początku XX wieku, w półświatku literatów, najróżniejszych zarządców i administratorów. Na początku poznajemy dwóch przedstawicieli tego towarzystwa i tajemniczego nieznajomego, który dołącza do ich rozmowy. To prowadzi do stopniowego rozszerzania świata przedstawionego, z którego część postaci w międzyczasie trafia do szpitala...

genialne ukazanie codzienności w państwie totalitarnym, pozycja must have

czytana wiele razy w różnych momentach życia, jak zawsze wybitna, tym razem przesłuchany audiobook w rewelacyjnej interpretacji: czyta Adam Ferency. polecam :)

Tytułowa Małgorzata to ideał kobiety. Rozdziały z Wolandem są genialne, natomiast nużyły Mnie te z Piłatem i Ha-nocri

Wspaniała satyra pełna hiperboli, i nieprzewidywalnych zwrotów akcji, usnuta hipnotyzującym stylem pisania.

Jedna lektura szkolna przy której nie zasypiałam :D

trudna w odbiorze

piękna

Bardzo się zastanawiałam jak w sumie ocenić tę książkę. Jeszcze zanim zaczęłam czytać znałam powszechne opinie jak wybitna jest ta książka. Przez 1 część czułam wręcz presję - bo uwaga, ciężko mi się ją czytało. Musiałam wręcz przebrnąć przez pewną część i nie było to najprzyjemniejsze doświadczenie. Już myślałam, że naprawdę, brakuje mi czegoś pod czaszką, bo mnie ta...

Hipnotyzująca, drobiazgowo opisana historia będąca szaloną mieszanką gatunkową. Wyborna struktura fabularna, postacie z którymi chce się przebywać i motyw ukazania totalitarnej codzienności poprzez zestawienie mieszkańców z diabłem składają się na ponadczasowe arcydzieło literatury światowej.

Dyskusje

56 838