rozwiń zwiń

Lista najbardziej wpływowych Polaków. Wśród nich dwie pisarki

Anna Sierant Anna Sierant
15.11.2023

Jak co roku „Wprost” przygotował zestawienie „50 najbardziej wpływowych Polaków”. Wśród nich znaleźli się przede wszystkim politycy, ludzie biznesu, sportowcy, a nawet celebryci. W tej najbardziej wpływowej pięćdziesiątce roku 2023 umieszczono również nazwiska dwóch pisarek.

Lista najbardziej wpływowych Polaków. Wśród nich dwie pisarki Cottonbro Studio (https://www.pexels.com/@cottonbro), Pexels, via: Canva

Niewystarczająco głośny głos literatów?

Czy głos pisarski się dzisiaj liczy? Patrząc na wyniki zestawienia „Wprost” – a także na podobną listę „najbardziej wpływowych ludzi roku 2023” tworzoną przez amerykański „Time” – można z pewnością stwierdzić, że jest nad czym dyskutować. Przyjrzyjmy się najpierw polskiemu rankingowi – na pierwszym miejscu znaleźliśmy się… my, prawie wszyscy. A konkretnie: głosujący w wyborach 15 października Polacy (w roku 2022 również zwyciężyło polskie społeczeństwo – ci, którzy pomagali uchodźcom z Ukrainy).

W tegorocznym zestawieniu na kolejnych miejscach dominują politycy – 2. lokata przypadła Jarosławowi Kaczyńskiemu, 3. – Mateuszowi Morawieckiemu, na miejscu 4. znalazł się natomiast Donald Tusk, a na 5. – Andrzej Duda. Szóstka to Władysław Kosiniak-Kamysz, siódemka – nie polityk, a Daniel Obajtek, „najbardziej wpływowy człowiek biznesu w Polsce”. Potem Adam Glapiński (miejsce 8.), Szymon Hołownia (miejsce 9.). Pierwszą dziesiątkę zamyka natomiast Iga Świątek. Na dobrze, ale gdzie są pisarze i pisarki?

Dwie twórczynie z dwóch różnych pisarskich światów

Olga Tokarczuk

Do pierwszej pięćdziesiątki najbardziej wpływowych Polaków dostały się dwie twórczynie. Jedną z nich jest, jak zapewne część z was się domyśla, noblistka Olga Tokarczuk, która zajęła w zestawieniu miejsce 37., co oznacza spadek o 12 pozycji w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak uzasadniają tę lokatę dziennikarze „Wprost”: Wystarczy jej jeden wywiad, jedna wypowiedź, żeby sprowokować cały kraj do dyskusji. Nieważne, czy mówi o polityce, czy o stanie czytelnictwa, jak w głośnej wypowiedzi sprzed roku, że wcale nie chce, żeby jej książki szły pod strzechy, bo literatura nie jest dla idiotów. W styczniu ukazała się jej pierwsza książka od otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. Starsi czytelnicy mogli czuć lekki zawód, bo „Pan Wyrazisty” to pozycja adresowana do tych młodszych.

Z pierwszymi zdaniami nie sposób się w Lubimyczytać nie zgodzić. To właśnie artykuły o Oldze Tokarczuk zyskują zazwyczaj w naszym serwisie najwięcej komentarzy – wystarczy wspomnieć choćby ostatnie artykuły o tym, że pisarka podpisała list potępiający decyzję o nieprzyznaniu nagrody palestyńskiej autorce, Adanii Shibli, podczas Targów Książki we Frankfurcie, czy o wsparciu, jakiego Tokarczuk udzieliła Agnieszce Holland w związku z premierą „Zielonej granicy”. Status noblistki i fakt, że pisarka nie boi się wyrażać swojego zdania, sprawiają, że jej słowa nierzadko są słyszane, komentowane. Olga Tokarczuk ma w serwisie Lubimyczytać ponad 2020 fanów, jej książki przeczytało niemal 36 tysięcy osób, a kolejne 45 tysięcy chce się poświęcić ich lekturze.

Katarzyna Barlińska

Drugą wpływową pisarką, która w zestawieniu zajęła miejsce 41., jest Katarzyna Barlińska vel P.S. Herytiera vel Pizgacz, czyli autorka trylogii Hell (choć seria ma już więcej niż trzy książki). Barlińska to pierwsza polska autorka, która zaczynając swoją karierę na Wattpadzie, osiągnęła sukces także wtedy, gdy jej książki ukazały się w wersji papierowej. 22-latka pisząca od siedmiu lat jest dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk wśród autorów i autorek książek young adult. Jak możemy przeczytać we „Wprost”:

[Barlińska to] jedna z najlepiej zarabiających i najchętniej czytanych pisarek w Polsce. Literacki fenomen, który swoje początki wziął z internetu, bo Barlińska pierwsze kroki w pisarstwie stawiała na Wattpadzie – portalu społecznościowym dla piszących. Jej publikowane w internecie treści miały tylu fanów, że do autorki zgłosiło się wydawnictwo Helion, proponując ich wydanie w druku. I to był strzał w dziesiątkę, bo Barlińska vel Pizgacz jest dzisiaj najchętniej czytaną autorką young adult, czyli najszybciej rosnącej w całym kraju kategorii książek dla nastolatków.

W serwisie Lubimyczytać Katarzyna Barlińska ma 244 fanów, prawie 3300 osób przeczytało jej książki, a kolejne 5300 chce je przeczytać.

Czy w Ameryce jest lepiej?

Dla porównania przyjrzyjmy się liście najbardziej wpływowych ludzi roku 2023 przygotowanej przez magazyn „Time”. W zestawieniu wpływowi ludzie nie są jednak przyporządkowani do konkretnych miejsc, a podzieleni na kategorie, według rodzaju swojej aktywności. Wśród 100 osób wybranych przez twórców rankingu tylko pięcioro to pisarze i pisarki (cztery osoby umieszczono w kategorii Artyści, jedną w Ikonach).

Colleen Hoover

Wśród nich znajduje się „królowa TikToka”, a także liderka wielu list amerykańskich bestsellerów Colleen Hoover. Jak napisano: Jeśli dokładnie się rozejrzysz, zobaczysz jej książki wszędzie dookoła siebie. I przede wszystkim – młodych ludzi, którzy wprost je pochłaniają. […] To ona sprawiła, że całe pokolenie czytelników powróciło do bibliotek, zaczęło zaglądać do księgarni. Nie zapomina też, skąd pochodzi – w Teksasie otworzyła księgarnię non-profit the Bookworm Box, zainicjowała również festiwal Book Bonansa, także organizowany właśnie w Teksasie.

Neil Gaiman

W zestawieniu pamiętano też o Neilu Gaimanie. Jak napisał o nim aktor James McAvoy: To, co podziwiam w Gaimanie, to jego wiara w konieczność opowiadania historii – to przecież coś, czego potrzebujemy na poziomie DNA. Po raz pierwszy przeczytałem jego książkę w roku 1990, był to „Dobry omen”, napisany przez Gaimana z Terrym Pratchettem. […] Fantastycznie jest widzieć, jak jego twórczość zyskuje nowych fanów, w ostatnim czasie m.in. dzięki adaptacji jego „Sandmana” na Netflixie.

Judy Blume

„Time” docenił również Judy Blume, autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Tekst o pisarce stworzyła aktorka Molly Ringwald, która zauważyła: Blume pisała o rozterkach, emocjach, problemach nastolatek zanim to było modne, zanim inni pisarze zaczęli traktować postacie (i czytelniczki!) w tym wieku poważnie. To ona, jako jedna z pierwszych, poruszała w swoich książkach takie tematy jak menstruacja, które pozwoliły milionom młodych kobiet wejść w dorosłość z mniejszym strachem. […] Przez lata książki Blume były zakazywane w różnych miejscach, szkołach w Ameryce, ponieważ zawsze znajdą się ludzie, dla których myśl o władzy młodej kobiety nad własnym ciałem i umysłem jest nie do przyjęcia.

Suzan-Lori Parks

W zestawieniu wpływowych osób roku 2023 znalazła się również dramatopisarka Suzan-Lori Parks, jak zauważa autor tekstu o niej, znana bardzo dobrze w świecie teatru, mniej w całej (pop)kulturze. „Zasługuje na to, by stać się bardziej rozpoznawalna” – napisał aktor Sterling K. Brown. Parks to laureatka Nagrody Pulitzera (w kategorii Dramat). Do tworzenia namówił ją sam James Baldwin. Dramatopisarka jest autorką m.in. „Plays for the Plague Year”, sztuki rozgrywającej się w czasach pandemii.

Salman Rushdie

W osobnej kategorii, Ikony, dostrzeżono Salmana Rushdiego, autora ukazującego się właśnie w języku polskim „Miasta Zwycięstwa”. 12 sierpnia 2022 roku autora zaatakowano nożem podczas spotkania autorskiego. W wyniku ataku stracił wzrok, lata wcześniej, po publikacji „Szatańskich wersetów”, ajatollah Chomeini nałożył na niego odwołaną później fatwę.

Tekst o Rushdiem napisał Bono: Terroryzm chce cię posiąść, zamieszkać w tobie, rządzić twoim dniem i twoją nocą. Salman Rushdie odmówił bycia sterroryzowanym. Poza swoją twórczością daje nam również niezłą lekcję życia. […] Dla mnie to rock’n’roll oznaczał wyzwolenie, twórczość Salmana stanowi wyraz tego samego wyzwolenia, sprzeciwu, determinacji, by nie dać się uciszyć.

A jakie jest wasze zdanie: czy głos pisarzy jest słyszany w kulturze? Czy jednak nie wybrzmiewa on tak głośno jak ten polityków czy przedstawicieli świata filmu, muzyki lub nawet – celebrytów?

Źródła: wprost.pl, time.com


komentarze [20]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kamil9203 17.11.2023 12:23
Czytelnik

Tokarczuk to już do śmierci z urzędu będzie się znajdować na wszystkich listach zaczynających się od naj? Drugiej Pani nie kojarzę. widocznie żyję w jakiejś niszy, gdyż zawsze sobie wyobrażałem, że taki "najbardziej wpływowy pisarz" coś wnosi do mojego życia. No i wniósł, druga Pani sprawiła, że musiałem ją google'ować..

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marian 17.11.2023 16:48
Czytelnik

Pani Pizgacz jest tak wpływowa, że 99,99% Polaków nie ma pojęcia o jej istnieniu 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agatonik 16.11.2023 12:51
Czytelniczka

To tylko pokazuje, że wpływ na nasze życie mają zdecydowanie w większym stopniu kwestie praktyczne niż duchowe. A to oznacza, że jako społeczeństwo jesteśmy na poziomie zaspokajania potrzeb podstawowych, a nie potrzeby samorealizacji, czy chociażby potrzeb społecznych. Smutne. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pompela 15.11.2023 23:15
Czytelniczka

Na co tak bardzo wpływa Tokarczuk? A tej drugiej to nawet nie znam. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin 16.11.2023 08:26
Czytelnik

Na samobiczowanie się Polaków i podziały.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Achim 16.11.2023 10:52
Czytelnik

Niestety, ranking zdominowali politycy. Ja dodałbym twórczynie i twórców kultury, bo przecież Agnieszka Holland, Monika Stzępka  czy Jacek Dehnel odcisnęli swoje piętno w debacie publicznej. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marian 16.11.2023 12:28
Czytelnik

Strzępka najmocniejsze piętno odcisnęła na psychice mobbingowanych pracowników Dramatycznego 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 17.11.2023 15:52
Bibliotekarz

@Achim to tej czeredy wtedy warto dodać Majkę Staśko, Maję Heban i Kaje Godek  😂 Ja tam nie chcę by ktoś odciskał na czymś piętno... kiedyś piętnowało się przestępców, bydło i niewolników.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marian 15.11.2023 18:09
Czytelnik

Brakuje Blanki Lipińskiej

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Daybyday 16.11.2023 15:07
Czytelniczka

Oraz, niestety, Remigiusza.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kate 17.11.2023 21:52
Czytelniczka

Dokładnie, bo to podobny poziom warsztatu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bartosz 15.11.2023 17:49
Czytelnik

Rzeczywiście jest się czym chwalić, że najbardziej wpływowe osoby w Polsce to krętacze, dorobkiewicze, którzy są odpowiedzialni za to, że Polska jest podzielona. Osoby, którym zawdzięczamy elitaryzm i fakt, że Polak Polakowi wilkiem. 

Mało tego, zastanawia mnie co tu robi prezydent? Przecież wiadomo, że zrobi to, co mu prezes każe.
  
Szacun dla Igi, ale czy taka wpływowa?...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Brak 15.11.2023 17:13
Czytelnik

Co za bzdety

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fawaris 15.11.2023 16:03
Czytelniczka

Barlińska to jedno wielkie nieporozumienie, wattpadowa szmira zyskuje większy sukces niż książki dobrze napisane. Reklamę tej gwiazdce zrobił wattpad, a wiadomo że tam zawsze najwięcej wyświetleń mają erotyczne fanfiki i literatura totalnie przepełniona erotyzmem, bo małoletnie czytelniczki chca poczytać ,,literaturę zakazaną". Wystarczy spojrzeć na sukces Rodziny Monet -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Radosław 15.11.2023 16:17
Czytelnik

Jaka Barlińska, jak to jest P.S. HERYTIERA [PIZGACZ] patrząc na okładkę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fawaris 16.11.2023 17:46
Czytelniczka

@Radosław ale Barlińska to jej prawdziwe nazwisko xD

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marian 17.11.2023 15:30
Czytelnik

Niech zmieni na Herytiera Pizgacz, brzmi dużo lepiej 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kate 17.11.2023 21:54
Czytelniczka

W punkt. Wszędzie najbardziej wypromowana jest bylejakość. W muzyce, w sztuce i literaturze. Przykre to. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AnnWer 19.11.2023 11:39
Czytelniczka

Otóż to. Wszyscy cieszą się, że młodzież czyta, ale cóż z tego, skoro sięga po Barlińską czy Marczak?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Sierant 15.11.2023 15:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post