Achim

Profil użytkownika: Achim

Wrocław Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 16 godzin temu
116
Przeczytanych
książek
152
Książek
w biblioteczce
111
Opinii
592
Polubień
opinii
Wrocław Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Anna Cieplak już w tytule swojej prozy zapowiada i łączy dwie narracje : to opowieść o Hucie Katowice, ale opowiedziana poprzez osobiste doświadczenia młodych ludzi, którzy przybyli na Zagłębie jako jej pierwszy budowniczowie. Z jednej strony wielka polityka : Solidarność, stan wojenny, transformacja ustrojowa, a z drugiej prywatne, intymne doświadczenia : uczucia, związki ale i przemoc seksualna. Ta podwójna perspektywa obecna jest stale w obu płaszczyznach czasowych. W tej współczesnej mamy już wojnę w Ukrainie. To historia upadków i wzlotów, skomplikowanych relacji uczuciowych, ale także dziedziczenia traum z pokolenia na pokolenia, bo w warstwie współczesnej mamy opowieść o dzieciach pierwszych budowniczych Huty Katowice. Powieść ma bardzo precyzyjną konstrukcję fabularną, wydarzenia i postaci łączą się precyzyjnie.
Zachwyciło mnie pokazanie motyw siostrzeństwa, wspólnoty losu bohaterek przez symboliczne przekazywanie sobie szczepek roślin. Świat roślinny, ale i zwierząt- kanarek Ewy, jest towarzyszem losu bohaterów. Podoba mi się także opowiadanie o bohaterach, poprzez książki. Poznajemy lektury Mai i jej przyjaciółek, a ważną rolę pełni tez antologia tekstów o Hucie, pisana przez pierwsze pokolenie bohaterów, a odkrywana potem przez ich dzieci.
Świetna, współczesna proza.

Anna Cieplak już w tytule swojej prozy zapowiada i łączy dwie narracje : to opowieść o Hucie Katowice, ale opowiedziana poprzez osobiste doświadczenia młodych ludzi, którzy przybyli na Zagłębie jako jej pierwszy budowniczowie. Z jednej strony wielka polityka : Solidarność, stan wojenny, transformacja ustrojowa, a z drugiej prywatne, intymne doświadczenia : uczucia, związki...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Jakub Socha przypomina w swojej książce postać Edwarda Żebrowskiego, reżysera, scenarzysty, pedagoga, wielkiego autorytetu w świecie filmowym. Od wojennego dzieciństwa, poprzez awanturniczą młodość, spędzoną z Hłaską i Iredyńskim, pobyt w więzieniu, realizację filmów i chorobę, która wyhamowała pracę na planie. O Żebrowskim mówią współpracownicy : Michał Komar, Janusz Zaorski czy Wojciech Marczewski, od którego wypowiedzi autor zaczerpnął tytuł „ fantastycznie pracował z aktorami, mówił niewiele, ale ich zwyczajnie hipnotyzował. Edward w ogóle był hipnotyzerem”, a także studenci Mistrza : Karolina Bielawska, Adrian Panek. Autor, pewnie świadomie, nie poprosił o wypowiedź Krzysztofa Zanussiego, długoletniego współpracownika Żebrowskiego. Książka Sochy to opowieść o autorytecie: postaci, która przebywała w tle, lecz pozostała ważna, znacząca, pełniła funkcję drogowskazu. Na jej kartach, poza wymienionymi, pojawiają się Stanisław Różewicz, Lem, Kutz, Zapasiewicz, Kieślowski. To także przypomnienie, dawnego, autorskiego kina i jego siły oddziaływania intelektualnego.

Jakub Socha przypomina w swojej książce postać Edwarda Żebrowskiego, reżysera, scenarzysty, pedagoga, wielkiego autorytetu w świecie filmowym. Od wojennego dzieciństwa, poprzez awanturniczą młodość, spędzoną z Hłaską i Iredyńskim, pobyt w więzieniu, realizację filmów i chorobę, która wyhamowała pracę na planie. O Żebrowskim mówią współpracownicy : Michał Komar, Janusz...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Brawurowa proza Camili Sosy Villady, w której odnajdują się fascynacja autorki Federico Garcią Lorką, Gabrielą Mistral, Pedro Almodovarem, Genetem i Cocteau. Na polskim podwórku autorce byłoby blisko do Witkowskiego. Ta proza rozsadza granice płci, gatunku, tu ludzie zamieniają się w ptaki, bohaterki same dobierają się w rodziny, wychowują dzieci. Mówiąc językiem Almodovara, rządzi tu „ prawo pożądania „ . To ono uruchamia życie kurewn, wpędza je w kłopoty, ale też jest ich siłą witalną.
Wyrazy uznania dla tłumaczki Marii Brody. Język tej prozy żyje, pulsuje, przekracza granice, jest dosadny, prowokujący. Bohaterka Camila sama to dostrzega : „ My również tworzymy, w pierwszym rzędzie język. Mowę mam po części własną. Mowa jest moim dziedzictwem. Sama do mnie przyszła, ja się o nią nie starałam, więc należy do mnie/…/ Zamierzam ją łamać, niszczyć, mącić, infekować, destabilizować, siekać, a następnie wskrzeszać tak często, jak będzie trzeba : wszystko, co jest dobre w świecie, zasługuje na swój wyraz, na właściwą sobie mowę”.
Kolorowy świat blichtru i brokatu kurewn ma jednakże swoje drugie dno. To przejmująca opowieść o wykluczeniu, przemocy, agresji, nietolerancji. Tę spiralę przemocy nakręca rodzina, jej eskalacja społeczna nastąpi w finale. Bohaterka Camila mówi o sobie: „ Najbardziej mnie bolał mój uraz do świata”. „ Kurewny” mają elementy autobiograficzne, ale można przywołać tu zdania z „ Dziennika złodzieja” Geneta : „ Skoro idąc za odruchem serca, wybrałem sobie świat, który jest mi drogi, wolno mi chyba doszukiwać się w nim wszelkich możliwych znaczeń”.
„Kurewny” pokazują barwny, kolorowy świat, ale też jego drugie dno : tragiczną podszewkę. W świetnym posłowiu „ Dzikość serca „ Maciej Stroiński przywołuje jeszcze inny trop interpretacyjny : „ Kurewny” przypominają filmy przyrodnicze i studia z antropologii kulturowej. Świat ludzki i zwierzęcy nieustannie się tu przenikają: psy, ptak, wilczyca są pełnoprawnymi bohaterami opowieści.
Świetna proza i mam nadzieję, że tytułowe” krewny” zagoszczą w polszczyźnie.

Brawurowa proza Camili Sosy Villady, w której odnajdują się fascynacja autorki Federico Garcią Lorką, Gabrielą Mistral, Pedro Almodovarem, Genetem i Cocteau. Na polskim podwórku autorce byłoby blisko do Witkowskiego. Ta proza rozsadza granice płci, gatunku, tu ludzie zamieniają się w ptaki, bohaterki same dobierają się w rodziny, wychowują dzieci. Mówiąc językiem...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Achim

z ostatnich 3 m-cy
Achim
2024-05-05 17:56:26
Achim dodał książkę Manifest na półkę Teraz czytam
2024-05-05 17:56:26
Achim dodał książkę Manifest na półkę Teraz czytam
Manifest Bernardine Evaristo
Średnia ocena:
7 / 10
75 ocen
Achim
2024-05-05 11:52:41
Achim ocenił książkę Ciało huty na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-05 11:52:41
Achim ocenił książkę Ciało huty na
8 / 10
i dodał opinię:

Anna Cieplak już w tytule swojej prozy zapowiada i łączy dwie narracje : to opowieść o Hucie Katowice, ale opowiedziana poprzez osobiste doświadczenia młodych ludzi, którzy przybyli na Zagłębie jako jej pierwszy budowniczowie. Z jednej strony wielka polityka : Solidarność, stan wojenny, tr...

Rozwiń Rozwiń
Ciało huty Anna Cieplak
Średnia ocena:
6.8 / 10
146 ocen

Kupuję regularnie i czytam . W najnowszym numerze " na pierwszy ogień" zachwyciła mnie rozmowa z Didierem Eribonem o jego najnowszej książce : mocne, odkrywcze spojrzenie na więzy rodzinne, starość, związki. Polecam.

Achim
2024-04-29 12:33:10
Achim i keybe są teraz znajomymi
2024-04-29 12:33:10
Achim i keybe są teraz znajomymi
Achim
2024-04-28 07:47:39
Achim dodał książkę Rozbite lustro na półkę Chcę przeczytać
2024-04-28 07:47:39
Achim dodał książkę Rozbite lustro na półkę Chcę przeczytać
Rozbite lustro Mercè Rodoreda
Średnia ocena:
8 / 10
24 ocen
Achim
2024-04-27 16:54:00
Achim ocenił książkę Żebrowski. Hipnotyzer na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-27 16:54:00
Achim ocenił książkę Żebrowski. Hipnotyzer na
7 / 10
i dodał opinię:

Jakub Socha przypomina w swojej książce postać Edwarda Żebrowskiego, reżysera, scenarzysty, pedagoga, wielkiego autorytetu w świecie filmowym. Od wojennego dzieciństwa, poprzez awanturniczą młodość, spędzoną z Hłaską i Iredyńskim, pobyt w więzieniu, realizację filmów i chorobę, która wyham...

Rozwiń Rozwiń
Żebrowski. Hipnotyzer Jakub Socha
Średnia ocena:
6.8 / 10
24 ocen
Achim
2024-04-21 22:37:36
Achim dodał książkę Lektura uproszczona na półkę Chcę przeczytać
2024-04-21 22:37:36
Achim dodał książkę Lektura uproszczona na półkę Chcę przeczytać
Lektura uproszczona Cristina Morales
Średnia ocena:
7.9 / 10
36 ocen
Achim
2024-04-18 09:08:08
2024-04-18 09:08:08
Achim
2024-04-14 22:21:02
Achim dodał książkę Bliscy na półkę Chcę przeczytać
2024-04-14 22:21:02
Achim dodał książkę Bliscy na półkę Chcę przeczytać
Bliscy Annie Ernaux
Średnia ocena:
7.4 / 10
1100 ocen

ulubieni autorzy [10]

Michał Witkowski
Ocena książek:
6,2 / 10
26 książek
0 cykli
296 fanów
John Irving
Ocena książek:
6,6 / 10
20 książek
0 cykli
840 fanów
Agnieszka Szpila
Ocena książek:
6,3 / 10
5 książek
0 cykli
Pisze książki z:
15 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
116
książek
Średnio w roku
przeczytane
9
książek
Opinie były
pomocne
592
razy
W sumie
wystawione
113
ocen ze średnią 7,5

Spędzone
na czytaniu
606
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
8
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]