Pan Samochodzik i człowiek z UFO

Okładka książki Pan Samochodzik i człowiek z UFO
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Euro Cykl: Pan Samochodzik (tom 14) Seria: Przygody Pana Samochodzika powieść przygodowa
powieść przygodowa
Pan Samochodzik (tom 14)
Przygody Pana Samochodzika
Euro
1991-01-01
1991-01-01
nienacki pan samochodzik człowiek z ufo nieśmiertelny

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Strasznie zły. Wyraźnie widać, że z czasem zaczęło brakować Nienackiemu weny do kolejnych przygód Pana Samochodzika. To jest, o ile się dobrze orientuję, ostatnia książka z cyklu napisana przez Nienackiego i wg mnie lepiej gdyby nie powstała. Wstawki SF są takie, że aż zęby bolą jak się to czyta.

bzdura

bzdura

To tak naprawdę ostatnia część serii napisana od początku do końca przez Zbigniewa Nienackiego. Mieliśmy już powieści umieszczone w Europie, więc dlaczego nie wyruszyć aż do Ameryki Łacińskiej? Umieszczenie akcji w egzotycznej Kolumbii i motyw rabunku bezcennych złotych eksponatów z muzeum w Bogocie, są niewątpliwie dużymi atutami ,,człowieka z UFO''. Jeśli zaś chodzi o samo poprowadzenie fabuły poprzez kolejne miejsca i wydarzenia, to tu już odczuwam dysonans. Gołym okiem widać, że Nienackiego żywo zainteresowała coraz popularniejsza w tamtych czasach tematyka UFO, science fiction, nierozwiązanych tajemnic i technologii nie z tego świata, co nawet może się podobać. Za dużo tu jednak tych wszystkich mistyfikacji i niewytłumaczalnych zjawisk, a za mało zwykłej dedukcji i szukania rozwiązań zagadek, za które tak polubiło się ten cykl.

Kolejna przygoda Pana Tomasza za granicą. To Francji i Czechach, przyszedł czas na Amerykę Południową i Kolumbię.
Znów skradzione artefakty, złoto i pan Tomasz, który ściga rabusiów oraz spotyka człowieka z innego wymiaru.
Książka przyjemna i lekka, pełna zwrotów akcji i jak zawsze zaskakujące zakończenie. Pierwsza książka o futurystycznym podejściu, wizji przyszłości i zagadek. Polecam :)

Nie mogłam wręcz uwierzyć, że to napisał ten sam Nienacki, książka dopracowana w każdym calu, świetna intryga, nawet dość zawikłana momentami, fabuła prze ciekawa, i bardzo dobra, zaskakująca, na plus, ostatnia strona :)
Przekomicznym zabiegiem są docinki i uszczypliwości z panny Florentyny :D oraz to jak autor pokpiwa z własnej osoby, nie ukrywając ciągot do pięknych kobiet ;P

Wspaniale było powspominać dzieciństwo i osobę Pana Tomasza.
Nawet nie wiedziałam, że istnieje taki tom, dopiero na starość zebrałam hurtem i przeczytałam wszystko letnią porą.
Ten tom jest wielkim zaskoczeniem, poprzeczka została postawiona dość wysoko, to najciekawsza z przygód Pana Samochodzika i najlepiej napisana.

1975

Rewelacyjne połączenie polskiego Jamesa Bonda z Indiana Jonesem. Przygody, pościgi, źli złoczyńcy ukarani. Jak tego nie kochać?
Minus za udziwnione, współczesne okladki, paskudne.

Minus za udziwnione, współczesne okladki, paskudne.

1975

Niby młodzieżówka, ale dla wszystkich!
Będzie egzotycznie!

Niby młodzieżówka, ale dla wszystkich!
Będzie egzotycznie!

Nie kupuję "Samochodzika" w takim wydaniu. Rozkminy egzystencjalne/ S-F. Zupełnie się zatracił duch zagadki historycznej, poszukiwania, tajemnicy i suspensu. Widać, że autor się zestarzał i jego głowę zaczęły zajmować różne myśli na temat egzystencjonalizmu. Powinna powstać oddzielna książka na takie tematy. Łączenie ww. z duchem "Samochodzika" pasuje jak pięść do nosa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

2028
1971

Zmiana kontynentu i skręt w stronę fantastyki to dla mnie trochę za dużo. Część przygodowa i związana z historią sztuki jak zwykle przyjemna, wplecione wstawki SF działają na minus.

221105 audio G5.
Wolę Pana Samochodzika w Polsce i z harcerzami. Kilkanaście rzeczy na pewno interesujących i innowacyjnych (np. temat podróży w czasie). Jednak historia mnie nie wciągnęła. Muszę zrobić dłuższą przerwę przed następną częścią.

221105 audio G5.