Safona

Okładka książki Safona Anna Kowalska
Okładka książki Safona
Anna Kowalska Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1959-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
Tagi:
antyk starożytna Grecja
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, Helena Boguszewska, Ludwik Flaszen, Paweł Hertz, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Andrzej Kijowski, Jerzy Kornacki, Anna Kowalska, Jalu Kurek, Hanna Malewska, Jan Nepomucen Miller, Artur Sandauer, Anatol Stern, Adam Ważyk, Jerzy Zawieyski
Ocena 6,8
Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, H...
Okładka książki HINDI DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Gramatyka i rozmówki. Część 1 Anna Kowalska, Umesh Nautiyal
Ocena 0,0
HINDI DLA POCZ... Anna Kowalska, Umes...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
164
24

Na półkach:

W powieści Anny Kowalskiej (choć, czy to powieść czy obszerne opowiadanie, można dyskutować) poznajemy starzejącą się Safonę ("sławę Lesbos"),gdy ta wspomina utraconą młodość i miniony już romans (a może romantyczną przyjaźń?) z dziewczyną o imieniu Attys, która niegdyś porzuciła ją dla innej. Safo czuje wypalenie i twórczą niemoc: "Żyć i nie móc tworzyć pieśni jest męką. Nie mogłaby dłużej trwać w takim stanie - raczej umrzeć" [s.43]. Z drugiej strony pociesza sama siebie: "Żyję, istnieję, czegóż można chcieć więcej (...)" [s.45]. Jest wdową, jej córka - Kleida - jest już dorosła, i ma własne dzieci. Jednak życie rodzinne nie jest czymś co pociąga Safonę, nigdy jej nie pociągało. Bogata, otoczona niewolnikami, wiedzie jałowy żywot. Kiedyś prowadziła swoistego rodzaju szkołę dla panien, obecnie towarzyszą jej już tylko dwie wychowanice, Telesippa i Megara. Ta ostatnia nieszczęśliwie, i bez wzajemności, kocha się w Safonie. Dziewczyna wie, że wreszcie musi się uwolnić od dręczącego ją uczucia...
Tymczasem poetka poznaje młodego i urodziwego żeglarza Faona. "Miłe są dziewczęta, ale nie ma nic wspanialszego od młodego mężczyzny" [s. 45] - stwierdza. Powoli rodzi się ich romans. Wreszcie ich miłość rozkwita, zwłaszcza w wymiarze fizycznym, zmysłowym. Obydwojgu nie przeszkadza nawet znaczna różnica wieku między nimi. Młodzieńcowi schlebia to, że kocha się w nim nie tylko sławna ale i zamożna kobieta (Safo to siostra najbogatszego człowieka w Mitylene). Zarazem jednak pozostaje próżny w swym uczuciu. "Faon lubił się chwalić, jak go od najmłodszych lat wabiono, kochano. Kobiety i mężczyźni. Nie wszystkie przygody wspominał. Nieraz bowiem wyzyskano jego młodość, zwłaszcza tę najpierwszą." [s.91]Ich namiętna relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy ukończywszy remont statku, Faon wraca na morze.
Postać Safony była niewątpliwie bliska sercu Anny Kowalskiej, znanej nie tylko ze swego pisarstwa, ale i ze swoistego rodzaju związku (romantycznej przyjaźni?) z Marią Dąbrowską. Opowieść Kowalskiej jest równocześnie daleka od jednoznacznych określeń i etykiet. W żadnym wypadku nie jest skandalizująca, i z pewnością nie była taką w momencie publikacji (1959 r.). To opowieść o przemijaniu, ale i przyjemności życia. I pięknie wyspy Lesbos, wypełnionej dźwiękami formingi, zanurzonej wśród narcyzów i anemonów, smakującej owocami dereniu, i greckim krasis, czyli winem wymieszanym z wodą, tak aby smakowało, ale aby się nim nie upić.
Strony przy cytatach nie pochodzą z wydania oryginalnego z 1959, ale ze zbioru "Trzy Boginie. Opowiadania" z 1966 r. obejmującego również "Safonę".

W powieści Anny Kowalskiej (choć, czy to powieść czy obszerne opowiadanie, można dyskutować) poznajemy starzejącą się Safonę ("sławę Lesbos"),gdy ta wspomina utraconą młodość i miniony już romans (a może romantyczną przyjaźń?) z dziewczyną o imieniu Attys, która niegdyś porzuciła ją dla innej. Safo czuje wypalenie i twórczą niemoc: "Żyć i nie móc tworzyć pieśni jest męką....

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
53

Na półkach:

Książka bardzo ciekawa, przedstawiająca tragiczne, pełne zmagań ze sobą i otaczającym światem życie kobiety-poetki, kobiety- matki, kobiety tęskniącej, uczuciowej, kobiety wykraczającej swoim talentem i odwagą czasy, w których przyszło jej żyć. Doskonały styl, wartka akcja. Autorka obala stereotypowy obraz bohaterki. Gorąco polecam.

Książka bardzo ciekawa, przedstawiająca tragiczne, pełne zmagań ze sobą i otaczającym światem życie kobiety-poetki, kobiety- matki, kobiety tęskniącej, uczuciowej, kobiety wykraczającej swoim talentem i odwagą czasy, w których przyszło jej żyć. Doskonały styl, wartka akcja. Autorka obala stereotypowy obraz bohaterki. Gorąco polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    6
  • Teraz czytam
    1
  • Posiadam
    1
  • 2016
    1
  • 000 - NIE MAM - znalezc, kupic/pozyczyc
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Safona


Podobne książki

Przeczytaj także