Polska Piastów

Okładka książki Polska Piastów Paweł Jasienica
Okładka książki Polska Piastów
Paweł Jasienica Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
historia
Prószyński i S-ka
2007-01-01
1961-01-01
historia Polski Piastowie średniowiecze

Książkę czyta się bardzo szybko. Napisana typowym dla Jasienicy lekkim językiem. Wszystko opisane ze szczegółami, nawet laik wie o co chodzi. Kto był kim i jakie łączą go koligacje rodzinne. Jedyny błąd jaki zrobiłam to taki, że najpierw przeczytałam "Polska Jagiellonów", niby kolejność nie ma znaczenia ale dla zachowania chronologii i ciągłości jest ważna. Dowiadujemy się z niej faktów o który wcześniej nie słyszałam.
Polecam

Świetnie się to czyta, jak przygodową powieść.

Świetnie się to czyta, jak przygodową powieść.

Przystępne kompendium wiedzy o tworzeniu zrębów państwa polskiego przez rdzennie lechickie plemię Piastów, dla ciekawych naszej historii.

Tendencyjne wnioskowania ale takie były czasy. Sporo informacji jest już nieaktualna
Warto jedbak rzucic okiem.

Warto jedbak rzucic okiem.

przyjemnie sie to czyta, takie lekkie i przyjemne

przyjemnie sie to czyta, takie lekkie i przyjemne

Wspaniała książka , olbrzymi przekaz autora , naprawdę ciekawe fakty i nie tylko

Jestem kompletnym Laikiem jeśli chodzi o historię, jednak z czystym sercem mogę polecić tę książkę takim jak ja. Czytało mi się ją świetnie i muszę powiedzieć, iż znacznie wzmocniła ona we mnie chęć do dalszego zgłębiania historii.

„Epoka naszej pierwszej dynastii stworzyła niezniszczalne fakty dziejowe (egzystencja narodu i jego państwo o zdecydowanym obliczu). Czasy późniejsze osiągały rzeczy równie trwałe, ale wyłącznie w dziedzinie kultury.”

Z przyjemnością odświeżam wiedzę o historii Polski, a skoro obecnie preferuję bardziej formę gawędziarskiej opowieści niż podręcznika i encyklopedii, chętnie sięgam po dzieła Pawły Jasienicy, eseje o dziejach naszego państwa. Interesuje mnie spadek w postaci poczucia własnej wartości pozostawiony przez poprzednie epoki. Śmiałe zamierzenia, spektakularne sukcesy, nieudane misje, dotkliwe porażki, wewnętrzna polityka targana konfliktami i ambicjami, relacje z innymi narodami. Nie przeszkadzają subiektywne odczucia autora wobec władców, ich zwolenników i wrogów, polskiego kleru, czeskiej, ruskiej lub niemieckiej nacji.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/04/polska-piastow.html

Świetnie się czyta, co w przypadku książek o historii jest dość rzadkie... niestety część faktów zawartych w tym eseju jest niezgodna ze współczesnym stanem wiedzy, co może szczególnie źle wpłynąć na laików, którzy nie będą chcieli/mogli zweryfikować informacji.

Myślę, że najlepszym podsumowaniem tej pozycji są słowa, którymi opisuje ją autor w swoim "Posłowiu":

"Nie rości ona sobie najmniejszych pretensji do godności dzieła naukowego, nie jest też podręcznikiem. "Polska Piastów" to tylko swobodne, literackie opowiadanie naszych dziejów.
W takim opowiadaniu na pierwszym planie muszą stać żywi ludzie, aktorzy konkretnych wydarzeń. Losy po imieniu nazwanego człowieka stanowią bowiem wieczny przedmiot zainteresowań literatury - bez względu na to czy ów człowiek naprawdę kiedyś istniał, czy też jest tworem wyobraźni pisarza. Problemy i zagadnienia ukazują się w przeżyciach osób.
Postępować odwrotnie - to znaczy stawiać na pierwszym miejscu problem, a człowieka gdzieś w głębi - to może tylko piśmiennictwo naukowe. Ono jedno ma do tego prawo.
Wysuwając na czoło losy dynastii autor nie zamierzał wtrącać się do filozoficznego sporu o to, co stanowi prawdziwy i główny motor historii. Chciał tylko pogawędzić o rzeczywistych ludziach i faktach naszej historii, nie tracąc nadziei, że taka opowieść przemówi do wyobraźni, zainteresuje czytelnika i zachęci go do sięgnięcia po książki naukowe."

• Historyczne
  • Średniowiecze