Oryginalny dziennik wampira. Count Dracula

Okładka książki Oryginalny dziennik wampira. Count Dracula Viv Croot, Jane Moseley
Okładka książki Oryginalny dziennik wampira. Count Dracula
Viv CrootJane Moseley Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk fantasy, science fiction
The Vampire Diaries: The Chronicles of a Blood Sucker
Wydawnictwo Olesiejuk
2010-11-08
2010-11-08
978-83-7708-405-2
wampiry dziennik Dracula

Okładka książki Jak radzić sobie z pojazdami i nie zwariować Nigel Browning, Jane Moseley
Jak radzić sob... Nigel Browning, Jan...

Ale to było przyjemne i zabawne. Wreszcie coś stylem pasującym do mojego ulubionego serialu "Co robimy w ukryciu". Co ciekawe, książka jest w formie pamiętnika z wieloma zdjęciami, grafikami i notatkami. Jedynie co mnie w tej książce drażni to użyty specyficzny font. Dość ciężko sie czyta mimo okularów i dobrego światła.

Plus za naśmiewanie się z Zmierzchu. Piękne to było.

17/52

Plus za naśmiewanie się z Zmierzchu. Piękne to było....

Nie wszyscy lubią wampiry, choć z pewnością większość z Was zna historię najsłynniejszego z nich - hrabiego Draculi. Historię opowiadaną tysiące razy, znaną nam już na wskroś. Gotycką, mroczną i krwawą, o istotach kryjących się przed słońcem i pozbawionych rumieńców…

Czy jednak ktokolwiek zwrócił kiedyś uwagę na problemy „dnia” codziennego tych biednych, bladych, tak wyeksploatowanych stworzeń?! Czy wiecie, jak wielkim kłopotem dla wampira jest chociażby dobór nici dentystycznych? Ba, sam wybór stomatologa! Nie każda klinika dysponuje przecież kadrą wyspecjalizowaną w piłowaniu kłów!

Właśnie – nie wiecie o tym! Wszyscy twórcy pomijają te ważkie problemy! To właśnie jest przyczyną, dla której oburzony hrabia postanowił przestać milczeć i pozwolił opublikować swój pamiętnik!

Vlad Dracula, byt doskonały i książę nocy, dzieli się z nami przemyśleniami na temat swojego jestestwa, problemów małżeńskich i sąsiedzkich. Pozwala czytelnikowi poznać swoje poglądy na temat wszystkich wrednych pisarzy, którzy pasożytują na jego legendzie, wzbogacają się, w karygodny sposób przeinaczając i przejaskrawiając życie i czyny hrabiego!

Jego łaskawość autor umieścił w dzienniku mnóstwo szkiców, w tym projekt nowej peleryny czy zaproszeń na dancing w Schloss Feratu, prócz tego ranking jego ulubionych książek, a nawet listę powodów, dla których nie znosi wilkołaków. Znajdziecie tu także pomysły Draculi na nową firmę i niektóre plakaty i ulotki, którymi akwizytorzy zapychają mu skrzynkę pocztową. Wszystko okraszone zabawnymi anegdotkami i mnogością nawiązań do popkultury.

Dziennik wampira to przezabawna, momentami absurdalna książka, opisująca prawdziwe życie księcia ciemności. Dla wampiroluba jest to pozycja absolutnie obowiązkowa, pełnokrwista, a w dodatku przepięknie wydana.
Dość kłamstw – pozwólcie przemówić prawdziwemu hrabiemu!

Dość kłamstw – pozwólcie przemówić prawdziwemu hrabiemu!

Recenzja powstała dla grupy dyskusyjnej Fantastyka na luzie.

Zabawna mała opowiastka w formie pamiętnika hrabiego Drakuli . Czyta się trudno ze względu na specyficzną czcionkę ( a może to jedynie pora na nowe okulary ..? :P ) ale treść wynagradza trud . Podczas lektury parskałam śmiechem na tyle często że tomik od razu trafił w kolejne ręce ( domowi podsłuchiwacze :D ) . Humor może nie najwyższych lotów , dziennik mocno odnosi się do powieści Stokera co dla nie znających tej pozycji może być lekką niewygodą ale dla drakulomaniaka zabawa przednia :D Wybaczę sobie że uległam - tej właśnie książeczce :D

2062

Oto pamiętnik najsłynniejszego z nich - Hrabiego Draculi!
Suto okraszona zdjęciami, rysunkami i przemyśleniami, notowanymi nie tylko na marginesach historia z przymrużeniem oka:)
Opowieści o wampirach nie zawsze muszą być straszne, a wampiry także mają duszę i układ nerwowy!
Rewelacyjna oprawa graficzna!

Oto pamiętnik najsłynniejszego z nich - Hrabiego Draculi!
Rewelacyjna oprawa graficzna!

Zazwyczaj nie piszę recenzji z tego typu książek, jednak tym razem postanowiłam zrobić wyjątek. Powstało już wiele pozycji, które opisują początki wampiryzmu. Takie "podręczniki o wampirach" zazwyczaj nie wyróżniają się niczym szczególnym - zwykłe opisy i zdjęcia. Czym różni się "Oryginalny dziennik wampira" od reszty ??

Przede wszystkim urzekła mnie cała oprawa graficzna - od okładki począwszy po ilustracjach we wnętrzu skończywszy. Świetnym pomysłem okazało się być zafarbowanie brzegów stron na kolor czarny, przez co całość zyskała niezwykle mroczny efekt, idealnie oddając tematykę książki. Idealnym dopełnieniem okładki wydają się być także wzorki na oprawie, sprawiają one, że pozycja wydaje się nieco starsza niż jest w rzeczywistości.

Cały tom napisany jest w formie pamiętnika samego hrabiego Draculi. Zamieszcza on w nim nie tylko swoje przemyślenia, ale także wiele ciekawych informacji dotyczących wampirów, np. z czego można zrobić kołek, w które miejsce ludzkiego ciała najlepiej się wgryźć itp.

Interesujący jest specyficzny język wampira. Z początku sądziłam, że są to zwykłe błędy ortograficzne, ale czytając dalej zrozumiałam, że to rumuński akcent podkreślany wysuniętymi kłami. Zupełnie jakby Dracula przemawiał wprost do nas, jakbyśmy rozmawiali z nim tête-à-tête. Ponadto wiele słów pojawia się w języku niemieckim co dodatkowo urozmaica nam treść, nadając jej odpowiedniego charakteru.

Minusem książki jest charakter powtarzalny fabuły. Ciągle czytamy o refleksjach hrabiego ( co jeszcze można by wybaczyć, z racji tego, że mowa o pamiętniku ) oraz o jego nowych przedsięwzięciach. Cały dziennik jest jedną wielką receptą, szablonem wampirzego biznesplanu. Stanowi niejaki poradnik jak może się wzbogacić wampir żyjący w XXI wieku, co jest nieco nudne i usypiające.

Niemniej jednak polecam lekturę "Oryginalnego Dziennika Wampira". Ogromne brawa należą się twórcom, którzy mieli naprawdę fantastyczny pomysł na wyróżnienie się z całego tłumu książek wampirycznych.

Więcej moich recenzji na:

Przede wszystkim urzekła mnie cała oprawa graficzna...

Zabawna i świetnie wydana. Ładnie wygląda na półce.

Zabawna i świetnie wydana. Ładnie wygląda na półce.

Bardzo zabawna książka. Hrabia Drakula jest prześmieszny. I to jego seplenienie się. Szkoda, że to tylko postać fikcyjna. Polecam fanom wampirów i hrabiego Drakuli.

Fajnie wydany, wesolutki gift dla Draculomaniaka. Jednak bez czytania oryginału nie zrozumie się wielu smaczków sytuacyjnych :)

Dobra książka. Ciekawa oprawa, ciekawe zdjęcia.

Dobra książka. Ciekawa oprawa, ciekawe zdjęcia.

Dodatkowa gwiazdka za wykonanie.

Dodatkowa gwiazdka za wykonanie.

• Wampiry
  • 2011