Dracula: Nieumarły

2009-01-01
Monika Bukowska
wampir dracula stoker

Okładka książki Dracul J. D. Barker, Dacre Stoker
Dracul J. D. Barker, Dacre...

Książka napisana przez potomka Stokera bardzo realistycznie przedstawia historię głównych bohaterów "Draculi" - 24 lata po wydarzeniach w Transylwanii. Pojawia się postać krwawej hrabiny Batory, jak również wątek morderstw popełnionych przez Kubę Rozpruwacza. Wszystko łączy się w logiczną całość, tworząc tym samym ciekawą historię, która pobudza wyobraźnię czytelnika.
Dla mnie osobiście duże znaczenie ma tu wątek romantyczny, który w pierwotnej wersji "Draculi" nie był wystarczająco satysfakcjonujący. Tu również nie podołał oczekiwaniom mej romantycznej duszy. Ponadto zakończenie wydawało się zbyt pochopne, niedostatecznie przemyślane. Syn Miny, Quincey, okazał się wyjątkowo denerwującą postacią, ale cóż poradzić - taki widocznie miał być.
Oprócz powyższych kwestii nie mam zbyt wiele do zarzucenia. Okres jesienno-zimowy to idealny czas, by sięgnąć po ową lekturę. Odpowiednio dopasowana muzyka podsyca tajemniczy i mroczny klimat towarzyszący powrotowi wampira.

Dla...

Tu troszkę słabiej, ale klimat jest. Brak mi jednak tego dreszczyku emocji co w pierwszej części.

Ciekawa, intrygująca historia. Autorzy czerpią garściami zarówno z oryginału, jak i z prawdziwych wydarzeń roku 1912. Zawrotne tempo, pełne zwrotów akcji i niespodzianek.

Pierwszą wersję tj. napisaną przez Brama Stokera czytałem wiele lat temu. Przyznam, że jest to dobra powieść chociaż napisana w duchu epoki, czyli za pomocą dzienników, listów i wycinków prasowych. Tutaj jednak mamy coś mocno zmodyfikowanego. Zmieniono daty i nieco fabułę części pierwszej, tak by dało się stworzyć możliwie ciekawą kontynuację. Ogólnie rzecz biorąc czyta się tą powieść dosyć dobrze. Nie jest to jednak jakaś wyjątkowa perełka literacka. Zatem rozentuzjazmowane opisy w posłowiu i komentarzach autorów są mocno przesadzone. Drażniło mnie też ciągłe nawiązywanie do kwestii religijnych. Występowało to oczywiście w części pierwszej, jednak tutaj w trakcie odświeżania powieści można z tego było zrezygnować. Ciekawym wątkiem jest częściowe wybielenie Draculi, wprowadzenie Elżbiety Batory i podanie innej przyczyny zgonu Lucy. Co ciekawe winien jest temu sam van Helsing (nieudana transfuzja krwi). Okazało się też, że działania grupy (Harker, Mina, Seward, Morris, Godalming) uniemożliwiły zniszczenie Draculi Elżbiety Batory. Właśnie taki był jego cel przybycia do Wielkiej Brytanii.

Rozczarowała mnie ta kontynuacja. Pierwsza część była świetną i zamknięta historią , a tu druga część , która jak dla mnie była gorsza. A najbardziej mnie wkurzyło , że bohaterka z poprzedniej części nawiązuję romans z Draculą:/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Znacznie, znacznie ciekawsza od pierwwszej części. Może dlatego, że bardziej współczesna i lepiej przemawia do czytelika? Nie zabrakło wnikliwych opisów, ale nie były przesadzone, a akcja wciąga już od początku.

Kiedyś dałabym 8/9 ale czytając to po kilku latach widzę ile w niej głupotek. Zadziwiające, że za pierwszym razem czytałam to z wypiekami na twarzy.
Nadal mi się podoba ale... oprócz głupotek jest też parę rzeczy, na które patrzę już inaczej. I pomimo pozwoleniu na wzięcie mnie do swojego haremu przez Elżbietę nie mogę dać więcej niż 6. Nawet, gdy najlepsza postać w tej książce kusi aby zrobić inaczej ;)

No dobra... gdyby nie ona pewnie już bym lała po książce wodą święconą.

Trzeba do tej książki podejść z dystansem, bo niej jest to prostolinijny ciąg dalszy powieści o najsławniejszym z wampirów. To kontynuacja, ale alternatywnej wersji "Draculi" - nie tej napisanej przez Brama Stokera, ale tej, która narodziła się w głowach Ian Holta i Dacre Stokera. Panowie pouzupełniali luki w oryginale, dodali do tamtej historii niby "wycięte" sceny, które zmieniły jej kontekst, a kiedy już to wszystko sobie wymyślili i ulepili na nowo, to napisali tę książkę jako ciąg dalszy. Całkiem fajnie to wyszło. Jest przy tym gotycki klimat, jest akcja rodem ze współczesnych filmów i znani z oryginału, choć odmienieni bohaterowie. Może i dobrze, że ta książka nie jest taka, jakie były wobec niej oczekiwania, bo przynajmniej narodziła się z tego konceptu świeża opowieść.

Z pewnością większość z was czytała Draculę Brama Stockera lub przynajmniej oglądała film. Jest to już praktycznie klasyka gatunku.
Wielu z was mogło się zastanawiać, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów - Miny i Jonathana Harkerów, Abrahama van Helsinga, Artura Holmwooda czy Jacka Sewarda.
Teraz możecie się sami przekonać.
W sposób mistrzowski przedstawili ich dalsze losy Dacre Stoker i Ian Holt.
"Dracula Nieumarły to pierwsza oficjalna kontynuacja kultowej powieści Brama Stockera Dracula. Z rozproszonych notatek pisarza Dacre Stoker i Ian Holt otworzyli dalsze losy rumuńskiego księcia."
Dodatkowo w tej historii znalazło się miejsce dla hrabiny Elżbiety Batory, a nawet Kuby Rozpruwacza, który mordował kobiety w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku.
Przekonajcie się sami w jaki sposób są ze sobą powiązane te wszystkie postacie.
Polecam wam tę niezwykle interesującą opowieść.

Teraz możecie się sami przekonać.
W sposób mistrzowski przedstawili ich dalsze...

Bardzo interesujące nawiązanie i kontynuacja "Drakuli" B. Stokera, napisana między innymi przez potomka autora. Pokazuje dalsze losy najsłynniejszego wampira świata oraz innych bohaterów znanych z "Drakuli". Autorzy eksplorują te wątki, które nie były w pełni rozwinięte w pierwszej powieści. Bardzo uważnie badają wszystkie elementy po to, by kontynuacja była nie tylko spójna z pierwowzorem, ale także aby pojawił się element świeżości. Uważam, że to ciekawa pozycją, którą powinien przeczytać każdy fan gatunku.

• Wampiry
  • Horror