Podróże w czasie

1999-01-01
1999-01-01
Jan Koźbiał
tajemnice ludzkości czas

Ode chwili ukazania się w 1895 roku powieści Herberta George'a Wellsa Wehikuł czasu tajemnica podróży w czasie nieustannie nurtuje ludzki umysł. Najnowsze teorie naukowe na temat natury czasoprzestrzeni zrewolucjonizowały naszą wiedzę, od kiedy Stephen Hawking, Roger Penrose, Kurt Gödel, Kip S. Thorne, Frank Tipler oraz inni wybitni matematycy i fizycy uznali podróże w czasie za realne. Jakie jednak warunki muszą być spełnione i jakie są konsekwencje wycieczek w przyszłość i przeszłość?

Wypada mi teraz napisać choć kilka słów o samym autorze. Kim jest i czym się zajmuje? Johannes von Buttlar, bo o nim mowa to psycholog, filozof, astronom, fizyk i matematyk, członek Royal Astronomical Society; co ciekawe to również jeden z najpoczytniejszych współczesnych popularyzatorów nauki, autor aż 23 książek, w tym światowych bestsellerów tłumaczonych na 30 języków i wydanych w 26 000 000 egzemplarzy! Czy można o lepszą rekomendację? :)

W swojej najnowszej książce von Buttlar prezentuje najważniejsze modele podróży w czasie, ich naukowe podstawy i niewyobrażalne wprost konsekwencje praktyczne. Książka oprócz solidnego wstępu zawiera aż 11 następujących rozdziałów:

Rozdział 1: Na początku był czas
Rozdział 8: Paradoks babci
Rozdział 9: Czas parapsychologii
Rozdział 10: Odwiedziny z przyszłości
Rozdział 11: Spotkanie z trzecim tysiącleciem

Jeżeli jesteśmy więźniami czasu, to nie dlatego, że jakieś podstawowe prawo fizyki nie pozwala zerwać krępujących nas więzów. Należy raczej przypuszczać, że brak na razie niezbędnej technologii, która pozwoliłaby nam uwolnić się od czasu. Bez wątpienia to silna bariera krępująca człowieka... Czy jednak warto ją pokonać? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam innym czytelnikom. ;)

Dobitnie brzmią słowa wypowiedziane przez autora książki, a mianowicie:

"Podobnie przed stu laty nie mogliśmy oderwać się od Ziemi. Jestem przekonany, że naukowe potwierdzenie możliwości podróży w czasie - w przeszłość i w przyszłość - jest kwestią niedalekiej przyszłości" - powiedział Johannes von Buttlar

Pozycja obowiązkowa! Z pewnością warto wydać na nią pieniądze i poświęcić nieco czasu na jej lekturę. Gorąco polecam miłośnikom teorii naukowych i podróży w czasie. Dla nich niniejsza książką będzie nie lada gratką. :) :) :)

• Nauka
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • 2006
  • Szukam
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Podróże w czasie