Treny

Jan Kochanowski Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I poezja
2009-01-01
2009-01-01
8304020904
Biblioteka Narodowa: Seria I
uszula rozpacz żałoba kochanowski

Oj płakało się razem z Panem Janem z Czarnolasu. Poezja przemawiająca do wyobraźni. I tak autor piórem zapieczętował sobie miejsce w historii.

Prawdziwa, poruszająca feeria rozpaczy. Obraz bólu i cierpienia wpisany na zawsze w kanon arcydzieł polskiej literatury. Myślę, że każdy, kto zetknął się ze śmiercią bliskiej osoby, znajdzie tu zarówno bliskość bólu, jak i nutę pocieszenia.

Treny przemawiają do wrażliwości uczuciowej czytelnika. Rozpacz i wstrząs poety musiały być wielkie, skoro pod znakiem zapytania stanęły całe jego ideały. Żałość i frasunki po śmierci ukochanej córeczki są przejmujące i obok tego utworu nie da się przejść obojętnie. Razem z Janem Kochanowskim czujemy ból, zmagania z nagłym ciosem od losu, próbami pogodzenia się z nieszczęściem.

1937

+123/2020 (A)

Lubię to wydanie. Same treny też muszę przyznać, chociaż nie jestem znawcą poezji, że robią wrażenie. Forma chyba była dość nowatorska jak na współczesne Kochanowskiemu czasy. A przynajmniej mało wykorzystywana. Wiersze naprawdę też pokazują ból rodzica po stracie dziecka. Czytając cały zbiór można zobaczyć jak zmieniała się postawa Kochanowskiego jako ojca, jak przechodził...

Ciekawe doświadczenie: przeczytać Treny Kochanowskiego z obszernym wstępem Ossolineum, kiedy studia dawno skończone i nikt niczego nie każe. Smakują dużo lepiej.

Piękne uczczenie pamięci zmarłego dziecka,o którym pamięć przetrwała dzięki poezji ojca już kilkaset lat a trwać będzie z pewnością jeszcze przez długie,długie lata.Osobiście treny zaliczam do największych dzieł mistrza Jana Kochanowskiego,jest w nich tyle uczucia,że nie sposób aby siła tego uczucia nie wstrząsnęła czytelnikiem."Treny" należą zdecydowanie do najbardziej...

Nie powiem zrobłi na mnie ten zbiór spore wrażenia. Mimo, że powstał w renesansie jest przepełniony szczerymi emocjami, dzięki czemu nadal zadziwiającą dobrze się to czyta.

Uwielbiam wiersze i to jeszcze tak wybitnego poety

Na półkach: , , , ,

Wydanie "Trenów" przez bibliotekę narodową jest bardzo pomocne w interpretacji i odbiorze tego niezwykłego dzieła. Ponad 100 pierwszych stron zawiera wnikliwe refleksje na temat powstania i okoliczności, które towarzyszyły autorowi podczas pisania tego cyklu. Co najważniejsze, otrzymujemy wskazówki, na co zwrócić uwagę przy czytaniu i dogłębne tłumaczenie tego pięknego,...

Dyskusje

4 414