Treny

Ossolineum
poezja
uszula rozpacz żałoba kochanowski

Kup książkę

Nie podobają mi się te treny, nie czuję ich.

Bardzo poruszyły mnie uczucia ojca, którego cześć świata umiera razem z ukochaną córką... Ta miłość tak ogromna, tak czysta, przerwana przez śmierć...

Jako mieszkanka domu przy ulicy Jana Kochanowskiego postanowiłam sięgnąć po dzieło tego jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy renesansu. Nie jest to dzieło łatwe, jakoże powstało w XVI wieku i napisane jest staropolskim językiem, niezbędne jest więc jednoczesne studiowanie przypisów. Treny I - XVIII nie wywołały we mnie szczególnych emocji, natomiast „Tren XIX albo SEN” ...

Koszmar musiałem się tego w szkole uczyć, chodź jak tamte czasy całkiem ładne wiersze poruszają bliskie autorowi tematy. Jan Kochanowski był bardzo odważny w swoich dążeniach.

Musiałem się niektórych uczyć na pamięć w szkole to dobrze że te czasy minęły. Mickiewicza szanuję, a Jana Kochanowskiego już nie bardzo.

Cudowny klimat,miłośc ojca do zmarłej córki,która wykracza poza świat widzialny.
Pięknie napisane,wzruszające,pokazujące,że miłośc jest potęgą,której śmierc nie jest w stanie zatrzymac.

Na półkach: , , , , , ,

Nie wiem, czy wypada mi oceniać ten utwór, ale spróbuję.
Jedną z pierwszych rzeczy, które rzucają się w oczy podczas lektury, jest emocjonalność. Nic dziwnego, zważywszy na okoliczności powstania zbioru. Lubię poezję zaangażowaną, uczuciową, a właściwie to tylko taką akceptuję.

Kochanowski wykorzystał w "Trenach" wiele kunsztownych zabiegów poetyckich. Fa...

Klasyk, który każdemu Polakowi obowiązkowo powinien być znany w całości,a nie tylko w postaci kilku trenów wyjętych z całego cyklu i omówionych na lekcji języka polskiego, nierzadko pod przymusem,a nie z własnej chęci.

można lubić, nie lubić, rozwodzić się nad rzeczywistym istnieniem Orszulki, ale jedno trzeba Kochanowskiemu przyznać - był bardzo oczytany i błyskotliwy

Bardzo przemyślane dzieło naszego Mistrza renesansu. Pierwsze treny (1-8) narastanie bólu, (9-11) kulminacja po stracie swojej córki i (12-19) wyciszenie. W mojej opinii Kochanowski musiał być bardzo dojrzałym człowiekiem, że po takiej stracie jaka jest śmierć bliskiej osoby napisać takie arcydzieło.

Dyskusje

Jan Kochanowski Treny