Fraszki, pieśni, treny

poezja
2005-01-01
83-7327-242-9
poezja fraszki pieśni treny

Z wiekiem docenia się to "co poeta miał na myśli". Wielki talent i wrażliwość.

Kawał dobrej klasyki. Do niektórych utworów na pewno jeszcze nie raz wrócę.

Wspaniałe dzieło polskiego renesansu. Komiczne fraszki, które nawet dzisiaj potrafią świetnie rozbawić oraz wybitny cykl chwytających za serce trenów. Szczególnie trenu XIX albo sen.

Przeczytane:

Treny (19 utworów),
Pieśni (59 utworów),
Fraszki (301 utworów).

Fraszki:inteligentne, z przesmiewczym tonem i z moralem
Pieśni:ukazujące kunszt literacki autora
Treny:ukazujące bardzo ludzkie i wrażliwe oblicze autora w cierpieniach po stracie ukochanej córeczki
=
Mistrzostwo i majstersztyk Jana Kochanowskiego

Czego chcieć więcej...???!!!:-)

To klasyk, który wyznacza punkt odniesienia dla wszystkich, którzy z większą lub mniejszą wprawą parali się w naszej literaturze uprawianiem gatunku zapoczątkowanego w Polsce przez poetę z Czarnolasu. Kolejne pokolenia rozpoczynały swoją edukację od zapoznania się i przyswojenia tych wpadających w ucho i na trwałe zapadających w pamięć zwrotów, które tak trafnie i celnie...

Uwielbiam Kochanowskiego! Pamiętam, że z własnej woli nauczyłam się kilku jego Trenów na pamięć, bo po prostu piękno i siła ojcowskiej miłości poraziła mnie i przeszyła dogłębnie... szybko pojęłam, że człowiek ucieka w książki i w poezję, kiedy szuka tego, czego nie ma w rzeczywistości. Jeśli istnieje poeta, który potrafił tak, jak Kochanowski skłaniać do refleksji i...

Kochanowski to twórca ciekawy. Na podstawie jego utworów można dowiedzieć się wielu prawd właściwych epoce renesansu - humanistycznego oglądu na świat.
Fraszki" są znane każdemu z nas; mi udało się znaleźć kilka, których nie znałem, mimo że to wydanie nie stanowi pełnego zbioru wachlarza twórczości wybitnego autora. Klasyczny pogląd życiowy jest zaakcentowany w obu księgach...

Na półkach: , , , ,

Cudowne i ponadczasowe.
Zdecydowanie najbardziej poruszyły mnie treny.
Miałam momentami wrażenie, że łzy Kochanowskiego płyną przez stronnice i skapują mi na kolana.

Jakże On niewiarygodnie mocno kochał swą malutką Urszulkę!

Dyskusje

1 036