Fraszki, pieśni, treny

2005-01-01
2000-01-01
83-7327-242-9
poezja fraszki pieśni treny

Chyba w Polsce nie ma nikogo kto Kochanowskiego nie zna. I dobrze, wartościowy poeta, który stworzył niewyobrażalnie wspaniałe dzieła. Choć katuje się nim młodzież, nadal zachwyca.

Na półkach: , , , ,

5/10 Dlatego że nie przepadam za klasyką

5/10 Dlatego że nie przepadam za klasyką

Przełożyć z polskiego na polski. Czy humanizm i stoicyzm ostoi się ? Byłem w Czarnolesie, urocze miejsce. Cny Warneńczyk. Pieśń 14 ! Można się zachwycać, można nie. Żeby jednak zrozumieć polszczyznę z tamtego okresu trzeba się nagłówkować.

Zdecydowanie lepiej podchodzić do klasycznych utworów świadomie i z własnego wyboru. W czasach szkolnych ciężko docenia się wybitność Kochanowskiego.

1950

Z wiekiem docenia się to "co poeta miał na myśli". Wielki talent i wrażliwość.

Z wiekiem docenia się to "co poeta miał na myśli". Wielki talent i wrażliwość.

Kawał dobrej klasyki. Do niektórych utworów na pewno jeszcze nie raz wrócę.

Kawał dobrej klasyki. Do niektórych utworów na pewno jeszcze nie raz wrócę.

Wspaniałe dzieło polskiego renesansu. Komiczne fraszki, które nawet dzisiaj potrafią świetnie rozbawić oraz wybitny cykl chwytających za serce trenów. Szczególnie trenu XIX albo sen.

Przeczytane:

Pieśni (59 utworów),
Fraszki (301 utworów).

Fraszki:inteligentne, z przesmiewczym tonem i z moralem
Pieśni:ukazujące kunszt literacki autora
Treny:ukazujące bardzo ludzkie i wrażliwe oblicze autora w cierpieniach po stracie ukochanej córeczki
=
Mistrzostwo i majstersztyk Jana Kochanowskiego