Szmaragdowa tablica

Okładka książki Szmaragdowa tablica Carla Montero
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Szmaragdowa tablica
Carla Montero Wydawnictwo: Rebis Cykl: Ana García-Brest (tom 1) literatura piękna
Ana García-Brest (tom 1)
La Tabla Esmeralda
Rebis
2013-04-16
2013-04-16
Wojciech Charchalis

Wielka tajemnica

Zdecydowanie jest to książka dla cierpliwych.Do 400 str wieje okrutną nudą,i ciężko przez nią przebrnąć.Tylko dlatego ,że mam manie czytania książek do końca, przebrnęłam i dotrwałam do końca.Latwo nie było,ale po tych męczarniach przyszły i ciekawe chwilę.Było całkiem nieźle,ale to za mało i za późno!Gdyby autorka zaczęła tak od razu,byłaby to świetna książka i dyszka.No ale niestety...Czy przeczytam druga część?Hm zobaczymy narazie średnio mam ochotę..

Do połowy szału nie było i ciężko było przebrnąć ,zwłaszcza czasy teraźniejsze .
Potem było ciut lepiej ...

Potem było ciut lepiej ...

Męcząca. Pierwsze podejście skończyło się zwrotem do biblioteki po przejrzeniu pierwszych stron tomiszcza - może to nie był odpowiedni czas na tę powieść. A teraz podejście numer 2 - audiobook. Wątek wojenny wydał mi się ciekawy, natomiast współczesny jakby kręcił się w miejscu :) Dodam jeszcze, że lektorka artykułująca słowo "ku***" wydała mi się śmieszna. Ciekawi mnie też dlaczego tłumacz pokusił się o tłumaczenie wulgaryzmu, moim zdaniem byłoby ciekawiej pozostawić w oryginale, przynajmniej wzbogaciłabym słownictwo :)

Przeczytałam po raz drugi książkę pt Szmaragdowa tablica, ponieważ kupiłam drugi tom, czyli Ognisty medalion, a ".. tablicę" czytałam 10 lat temu i nie za bardzo pamiętałam szczegóły. Powieść jest świetna. Mimo 670 stron czyta się ją szybko, wciąga bardzo. Akcja trzyma cały czas w napięciu i niepewności. Historia obrazu "Astrolog" i osób z nim związanych toczy się podczas II wojny światowej i współcześnie. Jest również piękna historia miłości, która zdarzyła się przeciw wszystkim i wszystkiemu. Uwielbiam takie książki.

Taki Dan Brown w kobiecym wydaniu.
Sam pomysł i przeplatanie się różnych przestrzeni czasowych bardzo ciekawe. Jednak główna bohaterka bardzo infantylna, denerwująca i naiwna.

Taki Dan Brown w kobiecym wydaniu.

Następna książka Carla Montero zaskacza mnie tą przygodą. Wiele podobnych filmòw czy książek sie czyta o tej samej tematyce. Wojna , grabienie przez wojska niemieckie bogadź innych rodzin. Przeplata sie z wielką miłoscią , zazdroscią I tajemnice ktòre powoli zostają odkrywane poprzez kolekcjonera sztuk. Poznawanie prawdy wzrasta razem z koñczenia każdej kardki cieszę sie ze ta historja toczyła się ponad 640 stron . Wir w którym sie czyta tą książkę zabiera cie w tą przygodę.

Wciągająca historia, dobra konstrukcja, niestety napisana językiem romansidła. Szkoda. Zalety: malarstwo Giorgione, przemówienia poznańskie Himmlera, historia odzyskiwania zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki, fascynacja nazistów mistycyzmem i okultyzmem (zamek Wawelsburg).

Książka ciekawa i wciągająca, wkurzała mnie tylko główna bohaterka Ana, infantylna i bezbarwna.

Początek był rewelacyjny, w środku bywało różnie, zakończenie rozczarowuje, głównie dlatego, że zagadka i niektóre wątki nie zostały rozwiązane. Dodatkowa gwiazdka za interpretację Joanny Jeżewskiej, która czyta audiobooka, ale jedna gwiazdka mniej za tytuł nieadekwatny do treści.
Powieść uważam za dobrą lekturę na długie jesienno-zimowe wieczory: wciągająca fabuła - głównie ta dotycząca przeszłości; dobrze utkana intryga i kilka zaskakujących zwrotów akcji na pewno składa się na przyjemną lekturę. Polecam i sięgam od razu po kontynuację.

Materiał na serial sensacyjny z dużą ilością nieprawdopodobnych sytuacji i zwrotów akcji.
Miałam nadzieję na jakieś konkrety, fakty historyczne , a tu niestety, tylko fikcja.
Dobrze, że skorzystałam z audiobooka, to nie miałam poczucia straconego czasu. Bardzo dobra interpretacja lektorki - Joanny Jeżewskiej

• 2015

Video