O duchach. Opowieści prawdziwe i straszne

Okładka książki O duchach. Opowieści prawdziwe i straszne Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Okładka książki O duchach. Opowieści prawdziwe i straszne
Jerome K. JeromeRudyard Kipling Wydawnictwo: POTOP horror
horror
POTOP
2020-10-27
2020-10-27
klasyka horror antologia Wells Wilde Poe Kipling Stoker Jerome

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

„O DUCHACH. OPOWIEŚCI PRAWDZIWE I STRASZNE“
Wydawnictwo Audiobooków Potop

1. Edgar Allan Poe; „Przedwczesny pogrzeb“ („The Premature Burial”); przeł. Aldona Szpakowska
⭑⭑⭑⭑⭑
2. Oscar Wilde; „Duch Canterville'ów“ („The Canterville Ghost“); przeł. Andrzej Nowicki
⭑⭑⭑⭑⭒
3. Bram Stoker; „Indianka”; („The Squaw”); przeł. Ludwika Woźnicka
⭑⭑⭑⭑⭑
4. Jerome K. Jerome; „Nawiedzony młyn czyli Zrujnowany dom”; („The Haunted Mill”); przeł. Mira Michałowska
⭑⭑⭑⭒⭒
5. Rudyard Kipling; „Moja własna, prawdziwa historia o duchach”; („My Own True Ghost Story”); przeł. Bronisław Zieliński
⭑⭑⭒⭒⭒
6. H.G. Wells; „Niedoświadczony duch”; („The Inexperienced Ghost”); przeł. Krystyna Tarnowska
⭑⭑⭑⭒⭒

„O DUCHACH. OPOWIEŚCI PRAWDZIWE I STRASZNE“
Wydawnictwo Audiobooków Potop

⭑⭑⭑⭑⭒
3. Bram Stoker; „Indianka”; („The Squaw”); przeł. Ludwika Woźnicka
⭑⭑⭑⭑⭑
4. Jerome K. Jerome; „Nawiedzony...

Listopadowe wyzwanie LC: ma niepokoić lub straszyć. Zasugerowałam się tytułem.

Plejada autorów, więc oczekiwania, że ho, ho. Tymczasem:
* treść - taka sobie,
* niepokoju - ani ciut, o strachu nie wspominając,
* duchy najczęściej śmieszne lub żałosne.
Czyli ogólnie tak sobie.

Ale są i jaśniejsze strony:
* niepokojący klimacik noir, mroczne zaułki, stare domiszcza bez elektryczności, skrzypiące schody, drewno trzaskające w kominku i te sprawy,
* pomysły na opowiadania - no ok, niektóre ciekawe, inne przewrotne (widzieliście ducha, którego człowiek ma uczyć straszyć?),
* dużo humoru i nieoczywistości,
* poczucie obcowania z pisarskimi znakomitościami: Wellsem, R. Kiplingiem, Oskarem Wilde’m, Edgarem Allanem Poe, czy Bramem Stokerem - twórcą Drakuli.

Podsumowując: można przeczytać, ale trochę szkoda czasu, bo są to tylko takie sobie dziełka znakomitych twórców.

Listopadowe wyzwanie LC: ma niepokoić lub straszyć. Zasugerowałam się tytułem.

Plejada autorów, więc oczekiwania, że ho, ho. Tymczasem:
* treść - taka sobie,
* niepokoju - ani ciut, o strachu nie wspominając,
* duchy najczęściej śmieszne lub żałosne.
Czyli ogólnie tak sobie.

Ale są i jaśniejsze strony:
* niepokojący klimacik noir, mroczne zaułki, stare domiszcza bez...

Bardzo różnorodny wybór stylów i pastiszowe i wzbudzające lęk i przewrotne.

Bardzo różnorodny wybór stylów i pastiszowe i wzbudzające lęk i przewrotne.

Dedykowane tym, którzy lubią się bać...

Dedykowane tym, którzy lubią się bać...

Nie straszne nic a nic. Podobała mi się jedna historia, reszta nic ciekawego

Nie straszne nic a nic. Podobała mi się jedna historia, reszta nic ciekawego

Szczerze mogę polecić, ale tylko osobom zaznajomionym z twórczością przynajmniej kilku autorów. Wynika to z tego, że style są tutaj bardzo wyraźne i nie są to najlepsze dzieła tych twórców, raczej uzupełnienie do tych dzieł (od których lepiej nie zaczynać).

Zbiór pojedynczych opowiadań protoplastów horroru. "Duch z Canterville" urzekło mnie najbardziej, tworząc miks grozy z komedią, przypominający film "Sok z Żuka" (ciekawe, czy znalazło się wśród inspiracji Burtona). Pozostałe opowiadania podobały mi się mniej więcej na tym samym poziomie, wyłączając dosyć rozczarowujący, mój pierwszy kontakt z twórczością Jerome K. Jerome....

Bardzo udany zbiór opowiadań. Wysłuchałam w audiotele, gdzie zostały dobrze przeczytane. Jak to bywa są w nim i gorsze i lepsze historie. Faktycznie nie są tak straszne jak dzisiejsze filmy Hollywoodzie, gdzie bez przerwy coś wyskakuje a krew leje się jak woda w Niagarze, ale mnie to w nich odpowiada. Budzą dreszczyk, poczucie nieprzyjemności, odrazy (zwłaszcza Indianka Stockera). Nie grają jednak brutalnie i obrzydliwie na emocjach, czego szczerze nie lubię. Dlatego mnie opowiadania XIX bardzo przypadają do gustu. W ty wypadku zwłaszcza dwie pierwsze historie. Wszystkie napisane są pięknym językiem. Za plus uznaje także mniej standartowe podejście do duchów (druga i ostatnia histria). Polecam zwłaszcza na klimatyczne czytanie jesienią.

Bardzo słabe, szkoda czasu.

Bardzo słabe, szkoda czasu.

@jaj09 nie kochany bajki tylko fakty takie rzeczy istnieją pogódź się z tym

@jaj09 nie kochany bajki tylko fakty takie rzeczy istnieją pogódź się z tym

Klimatyczny zbiór opowieści grozy z całego świata ujęty w jednym tomie przez wydawnictwo Iskry.
Nie jest to pozycja przeznaczona dla osób, które chcą się bać. Ta lektura przeniesie Was do świata bez elektryczności, z trzaskającymi drwami w kominku i z duchami sunącymi się po domostwie czasami bez celu.
Zbiór otwiera opowiadanie Allana Edgara Poe'go "Przedwczesny pogrzeb". Spotkamy tu głośne nazwiska jak i całkowicie zapomniane czy nieodkryte.
Mogę śmiało zaliczyć tę pozycję do swoich literackich perełek.

Zbiór otwiera opowiadanie Allana Edgara Poe'go "Przedwczesny pogrzeb"....

• Audiobooki

Richard Hughes O duchach opowieści prawdziwe Zobacz więcej