O duchach. Opowieści prawdziwe i straszne
Antologia klasycznych opowiadań o duchach autorstwa najwybitniejszych przedstawicieli gatunku!
Po raz pierwszy w formie audio posłuchasz:
1. Edgar Allan Poe: “Przedwczesny pogrzeb” – org.”The Premature Burial”;
2. Oscar Wilde: “Duch Canterville'ów” – org. “The Canterville Ghost”;
3. Bram Stoker: “Indianka” – org. “The Squaw”;
4. Jerome K. Jerome: “Nawiedzony młyn czyli Zrujnowany dom” – org. „The Haunted Mill”;
5. Rudyard Kipling: „Moja własna, prawdziwa historia o duchach” – org.”My Own True Ghost Story”;
6. H.G. Wells: “Niedoświadczony duch” – org.”The Inexperienced Ghost”.
O autorach:
Edgar Allan Poe (1809-1849) — klasyk literatury amerykańskiej, poeta, nowelista i eseista, autor wierszy "Kruk" i "Annabel Lee", opowiadań "Zagłada domu Usherów", "Zabójstwo przy rue Morgue", "Skradziony list", "Studnia i wahadło". Prezentowany tu "Przedwczesny pogrzeb" był po raz pierwszy drukowany w prasie w r. 1844.
Oscar Wilde (1856-1900) — klasyk literatury angielskiej, poeta, prozaik i dramaturg, autor "Portretu Doriana Graya", "Wachlarza lady Windermere" i dowcipnych paradoksów. Prezentowany tu "Duch Canterville'ów" ukazał się w r. 1891 w tomie "Zbrodnia lorda Artura Saville".
Bram Stoker (1847-1912) — prozaik angielski, autor powieści i opowiadań grozy, pamiętany głównie jako twórca "Draculi", poczytnej niegdyś historii o wampirach.
Jerome K. Jerome (1859-1927) — powieściopisarz i dramaturg angielski, pamiętany głównie jako autor tłumaczonej również na polski powieści humorystycznej "Trzech panów w łódce, nie licząc psa".
Rudyard Kipling (1865-1936) — klasyk literatury angielskiej, nowelista, powieściopisarz i poeta, autor "Ksiąg dżungli" i "Kima". Prezentowana tu "Moja własna prawdziwa historia o duchach" pochodzi z tomu "Wee Willie Winicie and Other Child Stories" (1888).
Herbert George Wells (1866-1946) — angielski powieściopisarz, nowelista, publicysta, myśliciel i społecznik, niesłychanie wpływowy i poczytny w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Z jego ogromnego dorobku publicystycznego i beletrystycznego czytane są dzisiaj tylko niektóre powieści społeczno-obyczajowe ("Kipps", "Tono Bungay") i fantastyczno- naukowe, zaliczane do klasyki gatunku ("Wehikuł czasu", "Niewidzialny człowiek", "Wojna światów"). Prezentowany tu "Niedoświadczony duch" pochodzi z tomu "Twelve Stories and a Dream" (1903).
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 157
- 64
- 19
- 17
- 9
- 7
- 5
- 4
- 3
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Zbiór pojedynczych opowiadań protoplastów horroru. "Duch z Canterville" urzekło mnie najbardziej, tworząc miks grozy z komedią, przypominający film "Sok z Żuka" (ciekawe, czy znalazło się wśród inspiracji Burtona). Pozostałe opowiadania podobały mi się mniej więcej na tym samym poziomie, wyłączając dosyć rozczarowujący, mój pierwszy kontakt z twórczością Jerome K. Jerome.
Szczerze mogę polecić, ale tylko osobom zaznajomionym z twórczością przynajmniej kilku autorów. Wynika to z tego, że style są tutaj bardzo wyraźne i nie są to najlepsze dzieła tych twórców, raczej uzupełnienie do tych dzieł (od których lepiej nie zaczynać).
Zbiór pojedynczych opowiadań protoplastów horroru. "Duch z Canterville" urzekło mnie najbardziej, tworząc miks grozy z komedią, przypominający film "Sok z Żuka" (ciekawe, czy znalazło się wśród inspiracji Burtona). Pozostałe opowiadania podobały mi się mniej więcej na tym samym poziomie, wyłączając dosyć rozczarowujący, mój pierwszy kontakt z twórczością Jerome K. Jerome....
więcej Pokaż mimo toBardzo udany zbiór opowiadań. Wysłuchałam w audiotele, gdzie zostały dobrze przeczytane. Jak to bywa są w nim i gorsze i lepsze historie. Faktycznie nie są tak straszne jak dzisiejsze filmy Hollywoodzie, gdzie bez przerwy coś wyskakuje a krew leje się jak woda w Niagarze, ale mnie to w nich odpowiada. Budzą dreszczyk, poczucie nieprzyjemności, odrazy (zwłaszcza Indianka Stockera). Nie grają jednak brutalnie i obrzydliwie na emocjach, czego szczerze nie lubię. Dlatego mnie opowiadania XIX bardzo przypadają do gustu. W ty wypadku zwłaszcza dwie pierwsze historie. Wszystkie napisane są pięknym językiem. Za plus uznaje także mniej standartowe podejście do duchów (druga i ostatnia histria). Polecam zwłaszcza na klimatyczne czytanie jesienią.
Bardzo udany zbiór opowiadań. Wysłuchałam w audiotele, gdzie zostały dobrze przeczytane. Jak to bywa są w nim i gorsze i lepsze historie. Faktycznie nie są tak straszne jak dzisiejsze filmy Hollywoodzie, gdzie bez przerwy coś wyskakuje a krew leje się jak woda w Niagarze, ale mnie to w nich odpowiada. Budzą dreszczyk, poczucie nieprzyjemności, odrazy (zwłaszcza Indianka...
więcej Pokaż mimo toBardzo słabe, szkoda czasu.
Bardzo słabe, szkoda czasu.
Pokaż mimo to@jaj09 nie kochany bajki tylko fakty takie rzeczy istnieją pogódź się z tym
@jaj09 nie kochany bajki tylko fakty takie rzeczy istnieją pogódź się z tym
Pokaż mimo toKiepsko i kiepsko. Jedna z gorszych książek jakie miałam okazję czytać / słuchać. Dobrze, że przy słuchaniu można dobrowolnie przewijać. Przy każdej opowieści liczyłam że będzie prawdziwe i strasznie, niestety za każdym razem nadzieja malała. Książka się skończyła i koniec nadziei.
Odradzam tym co liczą na „straszne” lub na „ciekawe” historie.
Kiepsko i kiepsko. Jedna z gorszych książek jakie miałam okazję czytać / słuchać. Dobrze, że przy słuchaniu można dobrowolnie przewijać. Przy każdej opowieści liczyłam że będzie prawdziwe i strasznie, niestety za każdym razem nadzieja malała. Książka się skończyła i koniec nadziei.
Pokaż mimo toOdradzam tym co liczą na „straszne” lub na „ciekawe” historie.
Nic specjalnego, przeczytałam, niezapamietałam.
Nic specjalnego, przeczytałam, niezapamietałam.
Pokaż mimo toŻadne z opowiadań nie należy do najwybitniejszych w dorobku klasycznych twórców opowieści z dreszczykiem i nie wszystkie - wbrew tytułowi - są opowieściami o duchach.
"Przedwczesny pogrzeb" Edgara Allana Poego doczekał się znakomitej ekranizacji w reżyserii Rogera Cormana, w zestawieniu z którą wydaje się być raczej konspektem do właściwiej opowieści.
"Ducha z Canterville" Oscara Wilde'a pamiętałem jeszcze doskonale z wydanego w 1988 roku komiksu pod tym samym tytułem i w tym zbiorze na tle przeciętnych paranormalnych makabresek R. Kiplinga, H. G. Wellsa, J. K. Jerome'a wyróżnia się tym, że jest napisane naprawdę zabawnym stylem i w ciekawy sposób gra z przesądami i różnorakimi motywami związanymi z nawiedzonymi miejscami i upiorami w nich rezydującymi.
Prawdziwą perłą jest mroczne, brutalne i nienoszące ani śladu politycznej poprawności opowiadanie "Indianka" Brama Stokera. To jedyna historia, która wywołać może autentyczne ciarki i spory dyskomfort - a finał ociera się czyste gore. Zbiorku jednakowoż nie polecam, bowiem jak wspomniałem wyżej - poza historią Stokera - znajdziecie w nim raczej poślednie (choć przez niektórych uznawane za część klasycznego kanonu literatury grozy) opowiadania znakomitych skądinąd twórców.
Żadne z opowiadań nie należy do najwybitniejszych w dorobku klasycznych twórców opowieści z dreszczykiem i nie wszystkie - wbrew tytułowi - są opowieściami o duchach.
więcej Pokaż mimo to"Przedwczesny pogrzeb" Edgara Allana Poego doczekał się znakomitej ekranizacji w reżyserii Rogera Cormana, w zestawieniu z którą wydaje się być raczej konspektem do właściwiej opowieści.
"Ducha z...
Zbiór krótkich opowiadań z duchem w roli głównej. Nie są może straszne, a miejscami nawet zabawne. Wyraźnie widoczny XIX styl.
Zbiór krótkich opowiadań z duchem w roli głównej. Nie są może straszne, a miejscami nawet zabawne. Wyraźnie widoczny XIX styl.
Pokaż mimo toBajki dla dużych dzieci.
Bajki dla dużych dzieci.
Pokaż mimo toNie straszne nic a nic. Podobała mi się jedna historia, reszta nic ciekawego
Nie straszne nic a nic. Podobała mi się jedna historia, reszta nic ciekawego
Pokaż mimo to