O duchach. Opowieści prawdziwe i straszne
Antologia klasycznych opowiadań o duchach autorstwa najwybitniejszych przedstawicieli gatunku!
Po raz pierwszy w formie audio posłuchasz:
1. Edgar Allan Poe: “Przedwczesny pogrzeb” – org.”The Premature Burial”;
2. Oscar Wilde: “Duch Canterville'ów” – org. “The Canterville Ghost”;
3. Bram Stoker: “Indianka” – org. “The Squaw”;
4. Jerome K. Jerome: “Nawiedzony młyn czyli Zrujnowany dom” – org. „The Haunted Mill”;
5. Rudyard Kipling: „Moja własna, prawdziwa historia o duchach” – org.”My Own True Ghost Story”;
6. H.G. Wells: “Niedoświadczony duch” – org.”The Inexperienced Ghost”.
O autorach:
Edgar Allan Poe (1809-1849) — klasyk literatury amerykańskiej, poeta, nowelista i eseista, autor wierszy "Kruk" i "Annabel Lee", opowiadań "Zagłada domu Usherów", "Zabójstwo przy rue Morgue", "Skradziony list", "Studnia i wahadło". Prezentowany tu "Przedwczesny pogrzeb" był po raz pierwszy drukowany w prasie w r. 1844.
Oscar Wilde (1856-1900) — klasyk literatury angielskiej, poeta, prozaik i dramaturg, autor "Portretu Doriana Graya", "Wachlarza lady Windermere" i dowcipnych paradoksów. Prezentowany tu "Duch Canterville'ów" ukazał się w r. 1891 w tomie "Zbrodnia lorda Artura Saville".
Bram Stoker (1847-1912) — prozaik angielski, autor powieści i opowiadań grozy, pamiętany głównie jako twórca "Draculi", poczytnej niegdyś historii o wampirach.
Jerome K. Jerome (1859-1927) — powieściopisarz i dramaturg angielski, pamiętany głównie jako autor tłumaczonej również na polski powieści humorystycznej "Trzech panów w łódce, nie licząc psa".
Rudyard Kipling (1865-1936) — klasyk literatury angielskiej, nowelista, powieściopisarz i poeta, autor "Ksiąg dżungli" i "Kima". Prezentowana tu "Moja własna prawdziwa historia o duchach" pochodzi z tomu "Wee Willie Winicie and Other Child Stories" (1888).
Herbert George Wells (1866-1946) — angielski powieściopisarz, nowelista, publicysta, myśliciel i społecznik, niesłychanie wpływowy i poczytny w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Z jego ogromnego dorobku publicystycznego i beletrystycznego czytane są dzisiaj tylko niektóre powieści społeczno-obyczajowe ("Kipps", "Tono Bungay") i fantastyczno- naukowe, zaliczane do klasyki gatunku ("Wehikuł czasu", "Niewidzialny człowiek", "Wojna światów"). Prezentowany tu "Niedoświadczony duch" pochodzi z tomu "Twelve Stories and a Dream" (1903).
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 462
- 288
- 26
- 19
- 17
- 10
- 7
- 6
- 6
- 5
Cytaty
Przez całe życie bałam się duchów; teraz, kiedy sama już jestem duchem, trochę sobie odbiję.
Straszę" - oznajmił. "Nie ma pan prawa" - rzekłem bardzo spokojnie. "Kiedy jestem duchem" - powiedział "Bardzo możliwe, ale nie ma pan prawa...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
„O DUCHACH. OPOWIEŚCI PRAWDZIWE I STRASZNE“
Wydawnictwo Audiobooków Potop
1. Edgar Allan Poe; „Przedwczesny pogrzeb“ („The Premature Burial”); przeł. Aldona Szpakowska
⭑⭑⭑⭑⭑
2. Oscar Wilde; „Duch Canterville'ów“ („The Canterville Ghost“); przeł. Andrzej Nowicki
⭑⭑⭑⭑⭒
3. Bram Stoker; „Indianka”; („The Squaw”); przeł. Ludwika Woźnicka
⭑⭑⭑⭑⭑
4. Jerome K. Jerome; „Nawiedzony młyn czyli Zrujnowany dom”; („The Haunted Mill”); przeł. Mira Michałowska
⭑⭑⭑⭒⭒
5. Rudyard Kipling; „Moja własna, prawdziwa historia o duchach”; („My Own True Ghost Story”); przeł. Bronisław Zieliński
⭑⭑⭒⭒⭒
6. H.G. Wells; „Niedoświadczony duch”; („The Inexperienced Ghost”); przeł. Krystyna Tarnowska
⭑⭑⭑⭒⭒
„O DUCHACH. OPOWIEŚCI PRAWDZIWE I STRASZNE“
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWydawnictwo Audiobooków Potop
1. Edgar Allan Poe; „Przedwczesny pogrzeb“ („The Premature Burial”); przeł. Aldona Szpakowska
⭑⭑⭑⭑⭑
2. Oscar Wilde; „Duch Canterville'ów“ („The Canterville Ghost“); przeł. Andrzej Nowicki
⭑⭑⭑⭑⭒
3. Bram Stoker; „Indianka”; („The Squaw”); przeł. Ludwika Woźnicka
⭑⭑⭑⭑⭑
4. Jerome K. Jerome; „Nawiedzony...
Listopadowe wyzwanie LC: ma niepokoić lub straszyć. Zasugerowałam się tytułem.
Plejada autorów, więc oczekiwania, że ho, ho. Tymczasem:
* treść - taka sobie,
* niepokoju - ani ciut, o strachu nie wspominając,
* duchy najczęściej śmieszne lub żałosne.
Czyli ogólnie tak sobie.
Ale są i jaśniejsze strony:
* niepokojący klimacik noir, mroczne zaułki, stare domiszcza bez elektryczności, skrzypiące schody, drewno trzaskające w kominku i te sprawy,
* pomysły na opowiadania - no ok, niektóre ciekawe, inne przewrotne (widzieliście ducha, którego człowiek ma uczyć straszyć?),
* dużo humoru i nieoczywistości,
* poczucie obcowania z pisarskimi znakomitościami: Wellsem, R. Kiplingiem, Oskarem Wilde’m, Edgarem Allanem Poe, czy Bramem Stokerem - twórcą Drakuli.
Podsumowując: można przeczytać, ale trochę szkoda czasu, bo są to tylko takie sobie dziełka znakomitych twórców.
Listopadowe wyzwanie LC: ma niepokoić lub straszyć. Zasugerowałam się tytułem.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPlejada autorów, więc oczekiwania, że ho, ho. Tymczasem:
* treść - taka sobie,
* niepokoju - ani ciut, o strachu nie wspominając,
* duchy najczęściej śmieszne lub żałosne.
Czyli ogólnie tak sobie.
Ale są i jaśniejsze strony:
* niepokojący klimacik noir, mroczne zaułki, stare domiszcza bez...
Bardzo różnorodny wybór stylów i pastiszowe i wzbudzające lęk i przewrotne.
Bardzo różnorodny wybór stylów i pastiszowe i wzbudzające lęk i przewrotne.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDedykowane tym, którzy lubią się bać...
Dedykowane tym, którzy lubią się bać...
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie straszne nic a nic. Podobała mi się jedna historia, reszta nic ciekawego
Nie straszne nic a nic. Podobała mi się jedna historia, reszta nic ciekawego
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZbiór pojedynczych opowiadań protoplastów horroru. "Duch z Canterville" urzekło mnie najbardziej, tworząc miks grozy z komedią, przypominający film "Sok z Żuka" (ciekawe, czy znalazło się wśród inspiracji Burtona). Pozostałe opowiadania podobały mi się mniej więcej na tym samym poziomie, wyłączając dosyć rozczarowujący, mój pierwszy kontakt z twórczością Jerome K. Jerome.
Szczerze mogę polecić, ale tylko osobom zaznajomionym z twórczością przynajmniej kilku autorów. Wynika to z tego, że style są tutaj bardzo wyraźne i nie są to najlepsze dzieła tych twórców, raczej uzupełnienie do tych dzieł (od których lepiej nie zaczynać).
Zbiór pojedynczych opowiadań protoplastów horroru. "Duch z Canterville" urzekło mnie najbardziej, tworząc miks grozy z komedią, przypominający film "Sok z Żuka" (ciekawe, czy znalazło się wśród inspiracji Burtona). Pozostałe opowiadania podobały mi się mniej więcej na tym samym poziomie, wyłączając dosyć rozczarowujący, mój pierwszy kontakt z twórczością Jerome K. Jerome....
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo udany zbiór opowiadań. Wysłuchałam w audiotele, gdzie zostały dobrze przeczytane. Jak to bywa są w nim i gorsze i lepsze historie. Faktycznie nie są tak straszne jak dzisiejsze filmy Hollywoodzie, gdzie bez przerwy coś wyskakuje a krew leje się jak woda w Niagarze, ale mnie to w nich odpowiada. Budzą dreszczyk, poczucie nieprzyjemności, odrazy (zwłaszcza Indianka Stockera). Nie grają jednak brutalnie i obrzydliwie na emocjach, czego szczerze nie lubię. Dlatego mnie opowiadania XIX bardzo przypadają do gustu. W ty wypadku zwłaszcza dwie pierwsze historie. Wszystkie napisane są pięknym językiem. Za plus uznaje także mniej standartowe podejście do duchów (druga i ostatnia histria). Polecam zwłaszcza na klimatyczne czytanie jesienią.
Bardzo udany zbiór opowiadań. Wysłuchałam w audiotele, gdzie zostały dobrze przeczytane. Jak to bywa są w nim i gorsze i lepsze historie. Faktycznie nie są tak straszne jak dzisiejsze filmy Hollywoodzie, gdzie bez przerwy coś wyskakuje a krew leje się jak woda w Niagarze, ale mnie to w nich odpowiada. Budzą dreszczyk, poczucie nieprzyjemności, odrazy (zwłaszcza Indianka...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo słabe, szkoda czasu.
Bardzo słabe, szkoda czasu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to@jaj09 nie kochany bajki tylko fakty takie rzeczy istnieją pogódź się z tym
@jaj09 nie kochany bajki tylko fakty takie rzeczy istnieją pogódź się z tym
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKlimatyczny zbiór opowieści grozy z całego świata ujęty w jednym tomie przez wydawnictwo Iskry.
Nie jest to pozycja przeznaczona dla osób, które chcą się bać. Ta lektura przeniesie Was do świata bez elektryczności, z trzaskającymi drwami w kominku i z duchami sunącymi się po domostwie czasami bez celu.
Zbiór otwiera opowiadanie Allana Edgara Poe'go "Przedwczesny pogrzeb". Spotkamy tu głośne nazwiska jak i całkowicie zapomniane czy nieodkryte.
Mogę śmiało zaliczyć tę pozycję do swoich literackich perełek.
Klimatyczny zbiór opowieści grozy z całego świata ujęty w jednym tomie przez wydawnictwo Iskry.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie jest to pozycja przeznaczona dla osób, które chcą się bać. Ta lektura przeniesie Was do świata bez elektryczności, z trzaskającymi drwami w kominku i z duchami sunącymi się po domostwie czasami bez celu.
Zbiór otwiera opowiadanie Allana Edgara Poe'go "Przedwczesny pogrzeb"....