Ostheer. Niemiecka armia wschodnia 1941-1945

Okładka książki Ostheer. Niemiecka armia wschodnia 1941-1945 Lucas James
Okładka książki Ostheer. Niemiecka armia wschodnia 1941-1945
Lucas James Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert Seria: Zdarzyło się w XX wieku powieść historyczna
302 str. 5 godz. 2 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Zdarzyło się w XX wieku
Tytuł oryginału:
War on the eastern front
Wydawnictwo:
Arkadiusz Wingert
Liczba stron:
302
Czas czytania
5 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360682074
Tłumacz:
Tomasz Lem
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
331
303

Na półkach: ,

James Lucas w swojej książce prezentuje nietypowe ujęcie operacji Barbarossa, co świetnie uzupełnia istniejącą literaturę dotyczącą zmagań na froncie wschodnim i ukazuje świat widziany z obu stron barykady nadając mu nieco kolorytu (w przeciwieństwie do tablicowego podawania suchych danych liczbowych) oraz jednocześnie mocniej obrazując zgrozę konfliktu wśród walczących wojsk.
Kilka czynników sprawia, że jest to nieszablonowe podejście do tematu. Po pierwsze opisywany okres został ograniczony do pierwszych dwóch lat (1941-1943),które to były brzemienne dla przebiegu Drugiej Wojny, a zdaniem autora dodatkowo były czasem wypracowywania taktyk dotychczas nieznanych, które potem stały się rutyną. Inna sprawa, być może ważniejsza, to skupienie się na codziennym życiu i zmaganiach zwykłych żołnierzy. Gdzieś tam w tle mamy wojnę, wielkie operacje i manewry przełamujące, ale na co dzień żołnierze mieli bardziej przyziemne problemy. I takie właśnie zwyczajne sprawy w nadzwyczajnych okolicznościach trzeba było umiejętnie rozwiązywać. A było ich bez liku: gdzie znaleźć schronienie na otwartym stepie? Jak zabezpieczyć się przed wszami? Co z utrzymywaniem higieny przy -30 stopniach mrozu? W jaki sposób sobie radzić z silnikami maszyn i urządzeń gastronomicznych, kiedy zamarza nawet olej i smary wewnątrz? Plus oczywiście mnóstwo spraw stricte wojskowych. Jest to dobra baza dla zrozumienia, że Armia Czerwona nie była jedynym przeciwnikiem niemieckich wojsk na terenie Rosji, a ułatwiają to fragmenty oficjalnych instrukcji i podręczników wydawanych przez OKH.

Z drugiej strony, książka zawiera szereg błędów merytorycznych, które skutecznie obniżają jej wartość. Po części wiążą się one z faktem, że „Ostheer” opiera się na przestarzałych informacjach, co – patrząc na datę wydania (2008 rok) – jest dosyć dziwne, bo ta tematyka aż tak gwałtownie nie ewoluuje, a nowe, rewolucyjne koncepcje nie wyrastają jak grzyby po deszczu. Co innego świadome powtarzanie fałszywych informacji potwierdzających istniejące jeszcze gdzieniegdzie mity. Przykładowo opinia, że radzieckie czołgi (ogólnie) były przez cały okres wojny lepsze niż niemieckie nie jest prawdą (w chwili ataku – zgoda, ale potem przewaga technologiczna nieustannie przesuwała się na stronę Rzeszy) tudzież pogląd o rzekomej niskiej jakości wojsk sojuszniczych (a walczyła pod swastyką większość Europy),nie mówiąc już o umniejszaniu ich roli co do liczebności. Przekonanie o armii Własowa jako niepoważnym pododdziale także budzi sprzeciw, a już teoretyzowanie, że Hitler uprzedził Stalina ledwo o dwa tygodnie pachnie nadmiernym skupianiem się na osądach Suworowa, który także sporo koloryzuje.

Dawno nie miałem takiego problemu z oceną opracowania dotyczącego Drugiej Wojny. Na plus trzeba zaliczyć sugestywne opisy życia codziennego niemieckich grenadierów i piechurów, świetne charakterystyki wybranych jednostek dział samobieżnych, opisy kotłów oraz sylwetki najskuteczniejszych – i mniej znanych – dowódców. Wadą jest część strategiczna, gdzie autor powiela teorie sprzed 15-20 lat podczas gdy współczesne badania jawnie wykazały coś zupełnie innego.
Być może najlepszym wyjściem jest pogodzenie się z myślą, że niniejsza książka opisuje jedynie niektóre aspekty niemiecko-sowieckiej wojny. Nie jest ona monografią tej wojny ani chronologicznym zestawieniem stoczonych wtedy bitew, nie stanowi także próby skróconego opisu poszczególnych etapów kampanii. Czym w takim razie jest? Jest to kompilacja niezwykłych doświadczeń, charakterystycznych dla działań na Wschodzie, będąca zarazem opisem nieznanych dotąd czynników, które odcisnęły swoje piętno na stoczonych tam bitwach. W takim sensie jest to pozycja godna polecenia.

James Lucas w swojej książce prezentuje nietypowe ujęcie operacji Barbarossa, co świetnie uzupełnia istniejącą literaturę dotyczącą zmagań na froncie wschodnim i ukazuje świat widziany z obu stron barykady nadając mu nieco kolorytu (w przeciwieństwie do tablicowego podawania suchych danych liczbowych) oraz jednocześnie mocniej obrazując zgrozę konfliktu wśród walczących...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1236
1222

Na półkach: , ,

8,5/10

8,5/10

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam
    6
  • Literatura faktu
    1
  • 1
    1
  • Historyczne
    1
  • 2012
    1
  • II Wojna Światowa
    1
  • Zdarzyło się w XX wieku
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostheer. Niemiecka armia wschodnia 1941-1945


Podobne książki

Przeczytaj także