Henryk IV, cz. I i II

literatura piękna
1998-01-01
83-7006-824-3
Stanisław Barańczak

Szekspir jak zawsze na wysokim poziomie. Na pewno Henryka IV czytało się przystępniej niż Ryszarda III. Znacznie łatwiejsza w odbiorze kronika.

Kiedy zaczynałam czytać, byłam nastawiona... sceptycznie. Dramat "Romeo i Julia" nie za bardzo przypadło mi do gustu.
Tymczasem doświadczyłam bardzo miłej niespodzianki. Ze wstydem, pokorą i tak dalej muszę przyznać, że nie znam historii Anglii, ale przypuszczam, że "Henryk IV" odpowiada prawdzie historycznej. Jeśli mam rację, to to dzieło jest naprawdę świetną porcją...

Jeżeli ktoś przepada za dramatem historycznym, a właściwie kroniką, to polecam. Dramat bardzo zyskuje dzięki wybitnej (moim zdaniem) kreacji Falstaffa.

Dyskusje

• Dramat