Najpierw książka, później film (03.09.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.09.2019

Animowana adaptacja reportażu Ryszarda Kapuścińskiego, nowa porcja doniesień ze świata filmów i komiksów oraz pierwsze wzmianki o najnowszym serialu na podstawie „Świata Dysku” Terry'ego Pratchetta. Zapraszamy na książkowo-filmowy przegląd wiadomości z zeszłego tygodnia.

Najpierw książka, później film (03.09.2019)

Henryk IV cz. I i cz. II, William Shakespeare (wyd. Znak)

„Niech żyje «Król»”! Już jesienią będziemy mogli tak zakrzyknąć, oglądając połączoną adaptację sztuk wielkiego angielskiego dramatopisarza Williama Shakespeare'a. „Henryka IV” i „Henryka V” na ekran zaadaptował reżyser David Michôd („Paragraf 22”, „Machina wojenna”). W głównych rolach zobaczymy Timothéego Chalameta, Joela Edgertona, Seana Harrisa, Roberta Pattinsona, a także córkę pirata z Karaibów – Lily-Rose Depp. Obraz skupia się na losach następcy tronu po schorowanym Henryku IV – Halu. Po śmierci swojego ojca tyrana młody książę przejmuje władanie nad Wielką Brytanią.
Film będzie można obejrzeć na platformie Netflix od 1 listopada 2019 roku, a promocyjny zwiastun – już dzisiaj.

„America”, Joe Quinones, Gabby Rivera (wyd. Marvel Comics)

W zeszłym tygodniu wspominaliśmy o marvelowskich „Eternals”, których szeroko zakrojona akcja promocyjna miała miejsce podczas odbywających się w Kalifornii targów D23 Expo. W tym również nie mogło zabraknąć plotek o najnowszych serialach bazujących na przygodach komiksowych superbohaterów. Marvel Studios planuje stworzenie serialu o Americe Chavez – członkini grupy Young Avengers, która na kartach komiksu o tym samym tytule pojawia się od 2011 roku, by 6 lat później doczekać się własnej serii, powołanej do życia przez Gabby Riverę. Jej „ America” to komiks z pierwszą latynoamerykańską homoseksualną bohaterką. Do supermocy Ameriki Chavez należą umiejętność latania, supersiła oraz możliwość przemieszczania się pomiędzy wymiarami. Niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy „America” zawita na ekrany użytkowników nowo powstającej platformy streamingowej należącej do Disneya – serial jest na bardzo wczesnym etapie koncepcyjnym.

„Jeszcze dzień życia”, Ryszard Kapuściński (wyd. Agora SA)

Piątego września do serwisu HBO GO trafi film „Jeszcze dzień życia”. To obsypana nagrodami (m.in. Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym San Sebastian czy Europejska Nagroda Filmowa w roku 2018 w kategorii „najlepszy film animowany”) animacja Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, zrealizowana na podstawie książki Ryszada Kapuścińskiego. Za film odpowiedzialne jest studio Platige Image (za pośrednictwem spółki córki Platige Films), znane z wyprodukowania reżyserowanych przez Tomasza Bagińskiego „Katedry” i „Sztuki spadania” oraz z tworzenia animacji do gier z serii „Wiedźmin”.

„Jeszcze dzień życia” opowiada historię opisanej w książce wyprawy Ryszarda Kapuścińskiego – wówczas reportera Polskiej Agencji Prasowej – do opanowanej wojną domową Angoli. Podczas pracy dziennikarz zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie wymaga od niego wyjścia poza rolę zwykłego obserwatora. Ta podróż zmieni go raz na zawsze i pozwoli rozwinąć mu się jako pisarzowi.

„Straż! Straż!”, Terry Pratchett (wyd. Prószyński i S-ka)

Rozpoczęły się castingi do serialu na podstawie „Świata Dysku” Terry'ego Pratchetta. Brytyjski aktor Adam Hugill ma wcielić się w rolę Marchewy Żelaznywładsona, blisko 2-metrowego zastępcy komendanta budzącej śmiech i postrach straży miejskiej w Ankh-Morpork, Sama Vimesa. Scenariusz ośmioodcinkowego serialu tworzonego dla BBC America napisał Simon Allen. Jednym z koproducentów serii jest Narrativia, założona przez Pratchetta firma zajmująca się prawami autorskimi, multimediami i wykorzystywaniem elementów stworzonego przez angielskiego pisarza „Świata Dysku” w innych mediach. Nie jest jeszcze znana ani data premiery serialu, ani odpowiedź na najważniejsze pytanie – kto dostąpi zaszczytu zagrania Śmierci, mówiącej zawsze WIELKIMI LITERAMI.

„Adults in the Room: My Battle With Europe’s Deep Establishment”, Yanis Varoufakis (wyd. Bodley Head)

Na trwającym właśnie Festiwalu Filmowym w Wenecji debiutował obraz Costy-Gavrasa „Adults in the Room”. Nowy film francuskiego reżysera (który w swoim portfolio ma między innymi takie produkcje, jak „Żądza bankiera”, „Zaginiony”, „Pozytywka”) jest adaptacją książki byłego greckiego ministra finansów Yanisa Varoufakisa.
Przybliżone w niej zostały kulisy negocjacji pomiędzy państwami Unii Europejskiej w trakcie kryzysu mającego swoją kulminację w 2015 roku, gdy będąca w strefie euro Grecja ogłosiła swoją niewypłacalność, a co za tym idzie ważyły się losy europejskiej waluty i całej Europy. Co ciekawe, film Costy-Gavrasa o kryzysie finansowym w Grecji otrzymał pokaźne wsparcie pieniężne od… greckiego rządu.

„Operacja Człowiek w Czerni”, Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes (wyd. Media Rodzina)

Od najbliższego piątku całe rodziny będą mogły zagłębić się w świat zagadek. Norweski kryminał familijny „Operacja Człowiek w Czerni” już 6 września wkracza na ekrany polskich kin. Tiril i Oliver to para młodych detektywów, którzy wraz z wiernym psim towarzyszem Ocho rozwiążą każdą zagadkę. Pewnego dnia przyjaciele natrafiają na tajemnicze dziury w ziemi. Coś, co wydaje się zagrożeniem dla rowerzystów, w rzeczywistości jest początkiem bardziej skomplikowanej sprawy. Po okolicy grasuje tajemniczy człowiek w czerni, który poszukuje skarbu. Młodzi detektywi zaczynają śledztwo, które ma swoje źródła w historii miasteczka i jego mieszkańców. Czego szuka zamaskowany złoczyńca? Czy znalezienie mapy z przeszłości pomoże rozwikłać tę zagadkę?
„Operacja Człowiek w Czerni” to adaptacja drugiego tomu książek z serii
Operacja. Reżyserką filmu jest Grethe Bøe-Waal, znana z pokazywanego w 2016 roku w polskich kinach filmu „Operacja Arktyka”.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad filmem „Operacja Człowiek w czerni”. Do zobaczenia w kinie!


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Batalia 03.09.2019 23:41
Czytelniczka

Ten Chalamet już do znudzenia wszędzie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 03.09.2019 21:03
Czytelnik

kto dostąpi zaszczytu zagrania Śmierci, mówiącej zawsze WIELKIMI LITERAMI
Mówiącego, nie mówiącej, dyskowy Śmierć jest zdecydowanie rodzaju męskiego.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Caron 03.09.2019 23:53
Czytelniczka

I generalnie, to kapitalikami, nie wielkimi literami, chociaż jeśli dobrze pamiętam, to w polskich wersjach dopiero od któreśtamnastego tomu tak zrobili ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 04.09.2019 00:22
Czytelnik

No nie wiem, w mojej kolekcji wszystkie mam prawidłowe, musiałabym sprawdzić daty wydania i zobaczyć czy wśród starszych tomów mam same wydania poprawione, czy jednak już od początku było jak trzeba. Ja zauważyłam jakieś różnice w foncie, czasem te wielkie litery wyróżniają się w tekście bardziej, czasem mniej, nie przyglądałam się jednak, czy zmiana nastąpiła od któregoś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sowia 03.09.2019 12:33
Czytelniczka

Bardzo mnie cieszy informacja, że na Hbo Go trafi "Jeszcze dzień życia"! Już nie mogę się doczekać:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
femmeNikita26 13.09.2019 13:17
Czytelnik

Bardzo dobry film. Jeśli ktoś nie oglądał to na HBO Go warto obejrzeć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
brzanka 03.09.2019 10:57
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Marchewa zapowiada się całkiem całkiem :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 03.09.2019 10:22
Bibliotekarz

Kolejny miniserial BBC na podstawie Pratchett'a? Suuuuper! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
03.09.2019 12:21
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.09.2019 08:42
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post