Cztery miłości

The Four Loves
filozofia, etyka
Piotr Szymczak
filozofia etyka lewis

Mądry zbiór rozważań na temat istoty miłości. I warto zauważyć, że nie jest to publikacja odwołująca się do jakichś "wielkich i nieuchwytnych" ideałów, obrazów, które tworzą mylny, nieosiągalny obraz uczuć ludzkich. Mamy tutaj miłość zarówno do ojczyzny, zwierząt, przyjaciół, rodziny, drugiej osoby. Jest też rozdział poświęcony erotyce, której autor nie pokazuje w...

Bardzo wnikliwa analiza. Często miałem z tą książką tak jak to sama opisuje początek przyjaźni "Tak ?! Ty też tak masz?!" :D
Dobrze ujmuje w słowa wiele rzeczy, które uważam czy z którymi się zgadzam. Takie platońskie odkrywanie wiedzy ;)
Chociaż też momentami zagmatwana, ale z pewnością warta lektury (szczególnie, że nie długiej :D )
Słowem - Lewis w dobrej formie...

Nie wiedziałam, że są cztery rodzaje miłości. C.S. Lewis opisuje każdą z nich, pokazuje różnice między nimi. Ciekawa pozycja.

Rzecz nieduża i nie całkiem ortodoksyjna, ale bardzo ciekawa. Pozwala spojrzeć nieco inaczej na niektóre zagadnienia związane z relacjami międzyludzkimi, a także relacją człowieka z Bogiem. Bardzo trafne i nie dla każdego oczywiste spostrzeżenia - choćby to, że miłość to nie tylko gotowość dawania, ale i otrzymywania (to nie to samo co miłość z potrzeby, jak dziecka do...

Zabralam się za lekturę „Czterech Miłości” z gotową na wstępie sympatią ze względu na Narniowy dorobek autora, jak również ze względu na przychylną rekomendację. Podczas czytania znalazłam parę cennych fragmentów o przyjaźni, natomiast szybko wśród interesujących analitycznych treści zaczęły się pojawiać wątki podręcznikowo (sic!) mizoginiczne. Autor obszernie opisuje...

Bardzo długo polowałam na tę książkę i nareszcie udało mi się schwytać ją w swoje szpony!
Bez wątpienia nie jest to lektura łatwa, ale z pewnością warta uwagi. Cieszę się, że mogłam ją przeczytać. Lewis w bardzo ciekawy sposób przedstawia nam po kolei wszystkie cztery wyróżnione przez siebie rodzaje Miłości;
-przywiązanie - tę najprostszą, intensywną więź łączącą np. dzieci...

Rozdziały "Przyjaźń" i "Miłość Boga i bliźniego" nieco przykuły moją uwagę jednak książka w większości napisana jest językiem naukowym nie zachęcającym do czytania. Nie wiem czy jest tu przerost formy nad treścią czy odwrotnie. Po książki tego pana już chyba nie sięgnę.

Dla każdego kto o Niej marzy, Nią żyje, będzie żył, chce żyć (owa Ona to oczywiście Miłość przez duże M ) - to owe "Cztery miłości" Levisa - lektura obowiązkowa!
Nie czyta się jej jednym tchem, ale etapami, rozmyślając, zastanawiając się co autor miał na myśli i dlaczego tak genialnie to nazwał.
Polecam!

Nawet jeśli ze wszystkim się nie zgodziłem, to nadal jest to świetna pozycja, zmuszająca do myślenia. Nawet rozważam ponowną lekturę za jakiś czas, a warto zaznaczyć, że rzadko tak mam. Więcej nie napiszę, bo nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.

Przeczytałam tyle książek o miłości z naiwną myślą że się jej nauczę, zrozumiem i odrzucę ziarno od plew. To nie jest takie proste, dlatego dobrze gdy za temat biorą się filozofowie, o jak to dobrze, że ktoś myśli podobnie do mnie, że mają podobne dylematy. Tak, miłość można sklasyfikować, podzielić na cztery nakładające się na siebie rodzaje: przywiązanie, przyjaźń, Eros i...

Dyskusje

1 144