Cztery miłości

Maria Wańkowiczowa
The four loves
filozofia, etyka
Maria Wańkowiczowa

TL;DR - Prywatne spostrzeżenia n/t miłości w relacjach międzyludzkich i kontekście duchowości oczami erudyty, angielskiego gentlemana z epoki. Jako ateista polecam - osobom wrażliwym.

...

U schyłku swojego życia pan Lewis zaprasza nas do swojego ogrodu idei, prezentując spostrzeżenia na temat miłości i podejmując się próby jej [ich] scharakteryzowania.

Książka jest na...

Ja stary sceptyk, obdarowany audiobookiem z Krzysztofem Kolbergerem jako lektorem, ucieszyłem się licząc na ciekawy filozoficzny dyskurs. Jednak już po pierwszych słowach zmroziła mnie dogmatyczna, ortodoksyjna i niestety bardzo prymitywna wizja katolicyzmu prezentowana przez Autora. Wysłuchawszy kilku ciekawych spostrzeżeń dotyczących dyskryminacji rasowej i...

Czym jest więc ta miłość ? Po przeczytaniu tej książki zaczyna się dostrzegać, że jest czymś o wiele więcej niż początkowo może się nam wydawać - ale o tym musicie się przekonać już sami czytając "Cztery miłości". Opierając się na istocie wiary, pokazuje co tak naprawdę jest ważne, co jest filarem miłości.
Pamiętajmy "Bo najważniejsze na najniższym wznosi się i opiera"...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałam tę książkę i jestem bardzo zadowolona, Nie był to stracony czas. Pierwsza część odbywa się w przeszłości, druga jest współczesna. Podoba mi się język autora, kiedy trzeba archaiczny, potem współczesny. Akcja wartka, interesująca, ciężko odłożyć tę powieść, zanim się doczyta do końca. Fajni bohaterowie, dla mnie Salamandra i Miron i Rospon to mistrzostwo. Nie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warto od czasu do czasu oderwać się od fabuły czy poradników i sięgnąć po książkę filozoficzną. Dobrym wyborem na sam początek takiej przygody mogą być teksty C. S. Lewisa, znanego szerszemu gronu czytelników jako autora cyklu dla dzieci i młodzieży „Opowieści z Narni.”
„Cztery miłości” to książka poświęcona rozważaniom autora na temat przywiązania, przyjaźni, miłości...

6 gwiazdek, bo jest już mocno nieaktualna - nie sposób się dziwić, od wydania tej książki minęło 60 lat. Nie zgadzam się... pewnie z 85-cioma procentami treści.
Ale!
Znalazłam też w niej kilka spostrzeżeń, nad którymi przyjemnie mi było się pochylić, do których mogłam odnieść się ze swoimi doświadczeniami i które pomogły mi pojedyncze aspekty lepiej zrozumieć.

Dlatego...

Książka trudna, nie ukrywam że większości nie zrozumiałem, tłumaczenie tego nie ułatwiało, nie mniej parę wniosków i przemyśleń dało się wyciągnąć, niektóre b. interesujące a nawet zaskakujące.. Trudne ale myślę że warto przeczytać

Mądry zbiór rozważań na temat istoty miłości. I warto zauważyć, że nie jest to publikacja odwołująca się do jakichś "wielkich i nieuchwytnych" ideałów, obrazów, które tworzą mylny, nieosiągalny obraz uczuć ludzkich. Mamy tutaj miłość zarówno do ojczyzny, zwierząt, przyjaciół, rodziny, drugiej osoby. Jest też rozdział poświęcony erotyce, której autor nie pokazuje w...

Bardzo wnikliwa analiza. Często miałem z tą książką tak jak to sama opisuje początek przyjaźni "Tak ?! Ty też tak masz?!" :D
Dobrze ujmuje w słowa wiele rzeczy, które uważam czy z którymi się zgadzam. Takie platońskie odkrywanie wiedzy ;)
Chociaż też momentami zagmatwana, ale z pewnością warta lektury (szczególnie, że nie długiej :D )
Słowem - Lewis w dobrej formie...

Nie wiedziałam, że są cztery rodzaje miłości. C.S. Lewis opisuje każdą z nich, pokazuje różnice między nimi. Ciekawa pozycja.

1 253
  • Chcę w prezencie