Życie po japońsku

1983-01-01
1983-01-01
8320702127
Japonia Japończycy wspomnienia

Zarzutu, że książka napisana czterdzieści lat temu jest przestarzała, trudno nie uznać za groteskowy. Autorka napisała przekrojowy reportaż z licznymi odniesieniami do historii i kultury Japonii w czasach bez translatorów, edytorów tekstu, poczty elektronicznej i masy innych udogodnień, gdy zebranie i opracowanie materiału wymagało znacznego wysiłku i było przedsięwzięciem bez porówania trudniejszym niż w naszych czasach. Była to także pierwsza tego rodzaju popularna pozycją o życiu codziennym w Japonii wydana w Polsce. Trafność spostrzeżeń i prognoz oraz zakres tematyczny sprawiają, że zdecydowanie nadal warta jest przeczytania.

Książka zdaję się być przeterminowaną. Co prawda Japończycy to naród który, jak słusznie zauważają wcześniejsze osoby wolno ulega zmianom kulturowym ale jednak - od czasu wydania książki zmieniło się tam prawie wszystko. Poza tym, poprzedni ustrój polityczny wywarł piętno na tej książce przez co momentami nie da się tego czytać.

Fajna w formie ciekawostki, beznadziejna jako źródło do czerpania wiedzy.

Fajna w formie ciekawostki, beznadziejna...

Bardzo ciekawa książka. Czytałam ją bardzo dawno temu, ale do dzisiaj pozostało dobre wrażenie z lektury.

Książka, mimo iż napisana pod koniec lat 70-tych i momentami nieaktualna, zawiera ogromną ilość cennych informacji i spostrzeżeń. Autorka jest dziennikarką, więc napisane jest to wszystko lekko i przyjemnie, a przy tym bez tak powszechnych w dzisiejszych czasach kolokwializmów i językowych lapsusów. Nie wiem czy istnieje nowsze wydanie, ja czytałam to z 1983 roku, więc jakość fotografii była raczej kiepska. Nie przeszkadza to jednak w lekturze. Polecam wszystkim początkującym "japanofilom".

Starutka książeczka, ale ciekawie pokazująca życie w Japonii prawie pół wieku temu. Poza tym można sobie odpuścić.

Na dzień dzisiejszy informacje z książki są już nieco przestarzałe, autorka pisała o swoich doświadczeniach w Japonii z lat 70-tych oraz 80-tych. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele zawartych w książce treści nie utraciło na aktualności, tym bardziej że Japończycy są narodem dość konserwatywnym, z oporem poddających się zmianom. Ciekawe, że wiele przewidywań autorki, co do kierunków rozwoju społeczeństwa japońskiego, znalazło swe odzwierciedlenie w dzisiejszych realiach, zwłaszcza jeśli mowa o japońskiej młodzieży.

Z pewnością warto przeczytać - książka napisana jest bowiem lekkim piórem, a zakres tematyki z Kraju Kwitnącej Wiśni - szeroki. Poznany zatem tajniki nihongo, japońskiego wymiaru relaksu, japońską codzienność, aurę, nocne życie Nipponu oraz role społeczne obu płci. Lektura ciekawa i pouczająca, na której upływ czasu nie zrobił większego wrażenia.

Świetna książka, praktycznie takiej szukałem. Doskonale opisuje codzienne życie, obyczaje i zupełnie odmienne spojrzenie na świat przez Japończyków. Niestety realia książki opiewają na lata 70-80. Od tego czasu wiele się zmieniło w mocno konserwatywnym podejściu do życia, ale autorka ładnie opisuje nadchodzące zmiany w zachowaniu młodych, którzy teraz wyrośli na pokolenie produkcyjne. Równie dobrze przedstawiona została sprawa parcia społecznego na pracę i wysiłek oraz wspólnotę w której muszą żyć. Polecam dla każdego, naprawdę dobra lektura.

1 / 2012

1 / 2012

• Japonia
  • Japonia
  • Azja
  • Non fiction
  • Orient

Dodaj cytat z książki Życie po japońsku