SPYxFAMILY FAN BOOK: Eyes Only

Waneko
2023-11-10
2023-11-10
Agnieszka Zychma

Dla fanów tytułu na pewno świetna książka, dla osób którym po prostu się podoba Spyxfamily raczej nudnawa pozycja.
Bardzo dokładnie są opisane postacie, wszystkie, włącznie z sąsiadkami, które pojawiły się raz i nigdy więcej. Wydaje mi się, że trochę to nie potrzebne. Tytuł nie liczy sobie niewiadomo jak dużo tomów, nie ma też niezliczonej liczby bohaterów.
Jedyne dwa fajne momenty w fanbooku to rysunki innych artystów przedstawiające postacie z Spyxfamily. Były naprawdę bardzo ładne i ciekawe. I rozmowa pomiędzy Endo (twórca Spyxfamily) a Nishimori (Kyo Kare Ore Wa!!, Tenshi na Konamaiki). A później pomiędzy Endo, Kato (Ao no Exorcist) i Amu (Kono To Tomare!). To były naprawdę ciekawe rozmowy o ich pracy i twórczości. Niestety umiejscowione pod sam koniec książki, do tego niezbyt długie. Z chęcią poczytałabym tego więcej, niż przedzierała się przez wiele stron opisów bohaterów, które i tak się zna i pamięta. Te opisy nie wniosły nic nowego i niczego dodatkowego się nie dowiedziałam.

Podsumowując: dla mega fanów świetna sprawa, dla innych, no cóż. Wydaje mi się, że fanbook powstał trochę na fali popularności tytułu, bo nie wygląda na potrzebny.
A i posiada masę spoilerów. Wręcz są opisane poszczególne chaptery od początku historii do 9 tomu. Także jeśli ktoś nie doczytała do tego momentu a zabierze się za fanbook, natknie się na spoilery.

Jedyne dwa...

Może fanbook sam w sobie nie wnosi nic nowego do fabuły - jeśli ktoś czyta mangę lub/i ogląda anime nie będzie zaskoczony opisem postaci. Frajdę za to sprawiają rysunki, zarówno autora, jak i innych twórców, a także konspekty i pomysły z początków tworzenia serii oraz wywiady z autorem.

Bardzo dobry dodatek do serii SPYxFAMILY. Cały fanbook to zbiór wywiadów z autorem, ilustracji, bardziej szczegółowe przedstawienie postaci z serii oraz również szereg przemyśleń autora na temat swojej mangi. Wszystko to było naprawdę ciekawe i warte przeczytania jeśli jest się fanem tej historii. Naprawdę świetny dodatek i cieszę się że wydawnictwo zdecydowało się to wydać. Chciałabym na polskim rynku więcej takich ciekawostek do różnych tytułów.

YOUR EYES ONLY

Takie dodatki do mang to ja rozumiem i chciałbym więcej. Bo mimo bogatego rynku mangowego w Polsce, wciąż cierpimy na niedosyt właśnie takich fanbooków czy artbooków, a to jednak coś, co robi wrażenie. I takie wrażenie bardzo pozytywne – robi też ten dodatek do „Spy×Family”, równie ujmujący i uroczy, jak sama seria. Niby dużo stad już znamy, ale… No warto i tak, bo dobra zabawa, choć to w sumie tylko grafiki i garść informacji, zapewniona.

Jeśli chodzi o treść, mamy tu zbiór informacji o postaciach i wszystkim, co z nim związane, więc z wydarzeniami też. Ale to też okazja do poznania drobiazgów, których z serii nie znamy, jak chociażby dorosła wersja Anyi przedstawiona jako jej starsza siostra. Do tego mamy tu całe mnóstwo ilustracji, szkiców, komentarzy, a co najważniejsze solidnych rozmiarów wywiodą z autorem!

YOUR EYES ONLY

• Mangi