Klątwa Pierwszych

Okładka książki Klątwa Pierwszych E. Nowak
Okładka książki Klątwa Pierwszych
E. Nowak Wydawnictwo: Abyssos Cykl: Trylogia Rasy Przeklętych (tom 1) Seria: Szlaki Otchłani fantasy, science fiction
Trylogia Rasy Przeklętych (tom 1)
Szlaki Otchłani
Abyssos
2024-04-08
2024-04-08

🪘💀 Niesamowite gęste od atmosfery obrzędy, walki z zombiakami i innymi dziwactwami a do tego właśnie z kieszeni szamana wyleciała nowa laleczka vodoo, która aż za bardzo przypomina ciebie. Brzmi intrygująco prawda? Takie też właśnie jest. Klątwa pierwszych udwadnia, że jeżeli tylko pisarz ma pomysł na swoje dzieło i znajdzie sobie niszę to sukces po prostu jest gwarantowany. E.Nowak miała cudowny rozbudowany pomysł na to, jak poprowadzić swoje literackie dziecko — i zrobiła to absolutnie po mistrzowsku mimo faktu, że to dopiero jej debiut. Jeżeli więc szukacie fantasy innego niż wszystkie inne, nie bojącego się dorosłych tematów — to zdecydowanie będzie to książka dla was. Z ogromną dumą mogę nazwać się matką chrzestną tego ślicznego maleństwa.

🪘💀 Klątwa Pierwszych to swoisty taniec pomiędzy trzeba głównymi filarami tej historii. Pierwszym z nim jest Nyselle, przepiękna dziewczyna, która od dziecka dźwiga na swoich barkach dar uzdrawiania innych. Niestety dziewczyna wskutek pewnych okoliczności w dniu swoich urodzin zbliża się, do której granicy nigdy nie powinna dotykać. Dosyć mocno nadwyręża siebie sama przez co ląduje w lecznicy. To tam nasza bohaterka ma okazje w końcu poznać prawdę o swojej przeszłości. Dowiaduje się więc o matce, której nikomu nie życzę oraz o brazie bliźniaku.. Prosto jest się domyśleć, że dziewczyna właśnie z tego powodu zapragnie wyruszyć w pewną podróż, po której nic już nie będzie takie samo.. Kolejny w tym dziwnym tańcu jest tajemniczy Blake Maddox — chodząca tajemnica, którą do przodu popycha jego własne przeznaczenie. Problem w tym wszystkim, że owym przeznaczeniem mężczyzny jest dziewczyna o szarych oczach.. już się domyślacie co musi się wydarzyć prawda? Ostatni w tej łamigłówce jest Nate. Chłopak, który równie dobrze mógłby nazywać się problem i nie byłoby to sporą przesadą. Mężczyzna wskutek swoich własnych błędów i jego mrocznej umiejętności topi swoje żale w narkotykach. Ta trójka sprawi, że nie raz zadrży ziemia, po której stąpają..

🪘💀 Przyznam wam szczerze, że kiedy po raz pierwszy spotkałam się z tą książką byłam zdziwiona. Jak do diabła w jednej książce upchać vodoo, zombie i jeszcze klątwę? Okazało się, że da się to zrobić! I wychodzi to cholernie dobrze. Bardzo usiadł mi styl autorki. Jest nieco mroczny, miejscami, gdy potrzeba genialnie ironiczny. Wszystko to sprawia, że śledzenie bohaterów mnie nie nużyło a przedstawienie świata (które często w fantasy mnie nieco boli) przeszło bez większych problemów. Oczywiście jak się domyślacie główne skrzypce w tej historii to relacja pomiędzy Nyselle i Blake. On to kolejny obiekt westchnień książkar. Mroczny, mówi z lekką chrypką i ma zdecydowanie szare poczucie moralności — nie da się go nie kochać! Serio. Moje serce jednak podbiła Nyselle. Jest uparta, zadziorna i pewna siebie. Wszystko to sprawiało, że jej starcia z naszym książkowym bożyszczem zawsze generowały urocze iskierki. Przemiło się ich śledziło. Świat jednak nie jest pusty. Poza główną trojką poznacie wiele innych postaci pobocznych. One też są świetnie osadzone w rzeczywistości co sprawia że świat tętni życiem. Nie jest sztucznie nadmuchaną wydmuszką.

🪘💀 Jennyyyy jak mi się marzy, żeby wszystkie fantasy, jakie czytam były takie jak ta. Klątwa pierwszych to idealny romans pomiędzy krwawymi rytuałami, klątwą mrocznych bogów i szarością życia bohaterów. Nic nie jest tu wtłoczone na siłę, nic nie da wam poczucia, że na siłę tylko rozpycha książkę. Jeżeli więc chcecie poznać świat, jakiego na polskim bookinsta jeszcze nie było — łapcie szybciutko za Klątwę. Nie pożałujecie. A ja z utęsknieniem czekam na kolejny tom.

Nyselle prowadzi dość poukładane życie - pracuje w agencji to*arzyskiej i mieszka z przyjacielem. W dzień osiemnastych urodzin trafia do lecznicy gdzie rozpoznaje ją jeden z medyków. Okazuje się że mężczyzna znał jej matkę i wie, co stało się w dniu narodzin dziewczyny. Nyselle odnajduje list od matki i wyrusza w podróż na drugi koniec krainy by odnaleźć... Brata! Towarzyszyć jej będzie dość Blake - chłopak o dość wątpliwej moralności, poszukujący ukochanej o szarych oczach. Czy uda im się odnaleźć brata Nyselle zanim będzie za późno? 🤔 🤔 🤔
Przeczytajcie sami!

Co mogę powiedzieć o książce?
Na początku byłam dość sceptycznie nastawiona słysząc, że w jednej książce zmieściło się voodoo, zombie i klątwy, ale autorka stanęła na wysokości zadania i połączyła je tak, że wyszła z tego świetna fantastyka.

Klątwa Pierwszych to początek opowieści, więc jak na pierwszy tom przystało, mamy do czynienia z dużą dawką swiatotwórstwa. E. Nowak śpiewająco nakreślić nam świat i otoczenie głównej bohaterki. Zaczynając od wyjaśnienia podziału świata, przez miejsca odwiedzane przez Nyselle, aż po brzegi książki. Każdy wątek i okazja do podkręcenie fabuły są wykorzystane w stu procentach.

Jeśli chodzi o bohaterów, to na główny plan wysuwają się Nyselle i Blake. Dziewczyna jest uparta, charakterna i miejscami irytuje, za to Blake to kandydat na kolejnego książkowego męża 😉😉😉 Bad Boy o wątpliwej moralności (ale czytałam dla fabuły oczywiście 🙆🙆🙆). Postacie drugoplanowe też mają konkretny wkład w historie głównej bohaterki. Nikt tu nie jest zbędny.

Całość jest na prawdę na wysokim poziomie i dumnie mogę reprezentować grono patronów tej powieści. Nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kolejny tom!

Niesamowita podróż przez nieznane, polecam. Czyta się jednym tchem!!! Czekam na drugi tom. :)

Co powiecie na debiut pełen mrocznej magii voodoo? Nie jest to jednak znane nam powszechnie środowisko Luizjany a autorski świat debiutującej naszej E. Nowak.

Oto czym zachwyci Was ta książka:

🪘bohaterka, która nie traci ani na sekundę nadziei,

🪘klątwa zesłana przez bogów

🪘motyw drogi, który nie zamęczy czytelnika bezcelową podróżą,

🪘uwielbiamy przez czytelniczki motyw enemies to lovers,

🪘prawdziwie mroczną magię voodoo,

🪘bohaterów do których będziemy chcieli wracać.

Nie będę Wam tutaj mydlić oczu i przekonywać, że jest to książka tak uniwersalna, że spodoba się każdemu bo tak nie jest. To co zaczyna się dziać z bohaterką, to jak tytułowa klątwa na nią wpływa jest zarazem paskudne jak i piękne. Rytuały są krwawe i brutalne, autorka nie oszczędza nikogo.

Jest mrok, przygoda, niebezpieczeństwo. Bohaterom często towarzyszy poczucie kompletnej beznadziei, a mimo wszystko potrafią być dla siebie wzajemnie niezwykłym i pięknym wsparciem. Relacje wyszły naturalnie, dialogi zostały napisane tak, że odnosi się wrażenie jakby zostały tu spisane prawdziwe rozmowy. Motyw drogi naprawdę nie przytłacza, nie jest to rozwleczony spacer na milion stron. Przygoda w przypadku tego debiutu porywa, a wątek miłosny sądzę, że podbije wiele dziewczęcych serc.

Przed Wami debiut, jakiego już dawno nie było na naszym rynku czytelniczym. Brudny, smutny, przepełniony mroczną magią i zgnilizną. Debiut, który wstrząśnie delikatnym czytelnikiem, ale również rozpali w sercu nadzieję, że jeszcze kiedyś wszystko się ułoży. Jeszcze będzie przepięknie, tylko czy każdą klątwę można zdjąć?

Oto czym zachwyci Was ta książka:

🪘bohaterka, która nie traci ani na sekundę nadziei,

🪘klątwa zesłana przez bogów

🪘motyw drogi, który nie zamęczy czytelnika bezcelową podróżą,

🪘uwielbiamy przez czytelniczki motyw...

Przyznam, że bałam się troszkę tej książki, bo z debiutami fantasy bywa różnie. Zwlekałam trochę z odpowiedzią, ale jednak wygrała ciekawość. Sami powiedzcie, jak nie być ciekawym połączenia magii voodoo, zombi, bogów i narkotyków?

O jeżu w malinach, jak dobrze, że ja się na to skusiłam! Słuchajcie, to jest tak inne, a przy tym tak dobre, że głowa puchnie. Kopara mi opadała przy czytaniu jakiś pierdyliard razy. Emocje buzowały, napięcie sięgało zenitu, a ja momentami wstrzymywałam oddech, przerzucając strony jak szalona.

Przez tę powieść się płynie. Ewelina stworzyła świat tak oryginalny, a zarazem tak realistyczny, że ja w niego uwierzyłam i czytałam z przekonaniem, że tak właśnie było, koniec i kropka. Tylko czemu nas o tym na historii nie uczyli? 😉 Nie do końca wiem jak to ubrać w słowa, ale tak powieść jest pisana z niezwykłą lekkością i to się czuje. To trochę tak, jakby autorka tam była i po prostu opowiadała nam o swoich wspomnieniach.

Końcówka jest powalająca. Ja nie wiem jak żyć, bo drugiego tomu jeszcze nie ma, a ja chcę już czytać! A i jeszcze jeden plus tej książki i dowód na warsztat autorki - jeden z głównych bohaterów nie jest raczej pozytywnym charakterem. Czy ja mu kibicuję? Oczywiście! I to jak!

Ewelina, kłaniam się w pas. Stworzyłaś coś fenomenalnego i jestem na maksa dumna, że mogę patronować tej książce. Czekam na kolejne tomy niecierpliwie!

• Patronaty Medialne
  • Nie wiem