Białe róże z Petersburga

powieść historyczna
Videograf
2019-10-25
2019-10-25
literatura polska miłość rewolucja rewolucja październikowa spotkanie Przemoc

Tylko śmierć zmienia wszystko raz na zawsze

Ta książka kosztowała mnie dużo emocji, zresztą jak każda inna książka Pani Jax. Była ona dość podobna do innych książek autorki, jedynie różniło się tło historyczne.

Piekna,poruszajaca,niebywale esencjonalna opowiesc o milosci przedzierajacej sie przez dramatyczny schylek carskiej Rosji. Te powiesc czyta sie na jednym wdechu i z wypiekami na twarzy.

Kwiaciarka Lena, hrabia Aleksander i rewolucjonista Iwan Dragonow. Kogo wybierze dziewczyna? Trójkąt namiętności, miłości i nienawiści na tle upadającej machiny caratu pełnej przepychu, konwenansów, blichtru. Anarchia rewolucji, która dotyka wszystkich. Tu nie ma kompromisów.

Wojny początku XX wieku przyniosły kres światu, który od wieków rządził się jasnymi prawami. Podział na bardzo bogatych i bardzo biednych, choć niesprawiedliwy i bezlitosny, to jasno wyznaczał porządek. Jednak gdy świat zbuntował się przeciwko sobie, nadążyła się okazja by owy porządek świata zburzyć. Rosyjska rewolucja stała się symbolem zmian. Jednak wraz z niszczeniem burżuazyjnego elementu, bezlitośnie niszczono kulturę, dzieła sztuki, bezcenne osiągnięcia rosyjskich mistrzów. Wzbudzanie nienawiści, brutalność i bezwzględność zmieniły tylko kierunek działań. Wciąż panowało ucisnienie i cierpienie. Jednak życie musiało toczyć się dalej... W tej dziejowej zawierusze wciąż można było odnaleźć miłość. Bo to ona jest najważniejsza- nie ważne czy wśród arystokracji czy proletariatu.
To książka o trudnych wyborach, zmianach i nieustającej walce, którą człowiek toczy każdego dnia. Niezależnie w którym wieku przyszło mu żyć.

Mam mieszane uczucia - bo z jednej strony to ciekawa historia miłosnego trójkąta, wpisana w trudne czasy rosyjskiej rewolucji. Opowieść toczy się czasem wartko, czasem trochę wolniej, ale ogólnie czyta się ją przyjemnie. Z drugiej strony ta autorka przyzwyczaiła nas do wyżej postawionej poprzeczki, bardziej skomplikowanych postaci i ich losów, jeszcze trudniejszych relacji i zwrotów akcji, stad pewien niedosyt.

Jakże cudna to jest historia. Bardzo resetuje mózg i warto sobie taki reset zafundować. Taka bajka o Kopciuszku za czasów carskiej Rosji pięknie napisana i szybko się ją czyta. Lena i Aleksander, ona biedna, on bogaty, spotykają sie kiedyś i zakochują w sobie. Czy jednak dane będzie im być razem? No tego to już dowiecie się w książce. Dla mnie czytała Elżbieta Kijowska - rewelacyjnie

Dobre tło historyczne. A historia miłosna ? Wg mnie troszkę naiwna, przewidywalna.

Czuje się klimat rewolucyjnego Petersburga, a ludzie (biedni i bogaci) są tylko małymi trybikami w machinie historii. Próbują się po prostu kochać, a to nie jest takie proste. Polecam, ale tylko dla romantycznych dusz.

aż się zarejestrowałam na tej platformie, żeby napisać jak zła i irytująca jest ta książka. serio,nie wiem skąd średnia ocen 7. wszystko jest traktowane w tej książce po łebkach, łącznie z historycznym tłem,którym sporo osób się zachwyca. biedni drugoplanowi bohaterowie...mam wrażenie, że cały czas przeszkadzali autorce,zero rozwinięcia postaci,no może trochę oprócz wątku Anny. dwóch bohaterów walczy o jedną kobietę, ale ich postaci,szczegolnie dwójki z nich, są tak głupie, że aż szkoda słów. w miarę równy poziom trzyma "zły komunista". zachowują się jakby mieli po 14 lat: głupio,nielogicznie ,irracjonalnie.czytasz i nie wierzysz w ani jedno słowo. z listosci opisy scen łóżkowych pominę.. nie czytam zwykle takich książek, czasem przeglądam,żeby polecić coś teściowej. ale tego nawet ona nie przetrawi,mimo że zaczytana w romansach. generalnie nie traćcie czasu na to,jest o wiele więcej ciekawszych ,lepiej napisanych romansów. tutaj mam wrażenie że sama autorka się męczyła z tą książką,ale.miala.podpisany kontrakt i na siłę ją kończyła.. .bardzo,bardzo złe czytadło.

Pierwszą część dobrze się czytało, ciekawe tło historyczne i opisane losy chłopów i arystokracji w carskiej Rosji, jednak druga część i infantylnie opisana historia miłości i wzajemnych zdrad głównych bohaterów to jakaś masakra. Tak naiwnej i dziecinnie poplątanej, przewidywalnej historii dawno nie czytałam...zawiodłam się na tej książce, za niektóre uwielbiam Jax, tutaj ewidentnie jakby się autorka nie przyłożyła, coś poszło nie tak...zadowoleni będą czytelnicy Harlequinów :(