rozwiń zwiń

Czas burz

Okładka książki Czas burz
Charlotte Link Wydawnictwo: Znak Cykl: Czas burz (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
2001-01-01
Data 1. wydania:
2014-01-23
romans I wojna światowa rewolucja

Wielka Wojna, rewolucja w Rosji, Prusy Wschodnie, inflacja, kryzys, krach na giełdzie - życie w latach 1914-1930. Pierwszy tom bardzo ciekawy, zabieram się za kolejny.

Rhett Butler i Scarlett O'Hara -tylko zmiana miejsca i czasu. Mało oryginalna, ale warto przeczytać, chociażby ze względu na interesujące tło historyczne (I wojna światowa, rewolucja w Rosji). Minus dla tłumaczki, a przede wszystkim korektorek(wiele rażących błędów). Czytałam egzemplarz wydawnictwa ZNAK.

Rzeczywiście pierwsze skojarzenie jakie miałam już po przeczytaniu kilku stron to - Przeminęło z wiatrem. Nie uważam jednak, żeby był to minus. Trochę dłużyła mi się ta opowieść, przez dużą ilość wątków i bohaterów. Ostatecznie i tak lubię opowieści i historie dotyczące czasów wojennych, więc ta również mi się podobała.

To jakby europejska wersja "Przeminęło z wiatrem". Hmm...
Zdecydowanie wolę thrillery i kryminały tej autorki.
Ale doczytam kolejne dwie części, może się rozkręci.

To jakby europejska wersja "Przeminęło z wiatrem". Hmm...
Zdecydowanie wolę thrillery i kryminały tej autorki.
Ale doczytam kolejne dwie części, może się rozkręci.

Co za irytująca bohaterka. Głównie przez nią ciężko mi się czytało.

Co za irytująca bohaterka. Głównie przez nią ciężko mi się czytało.

Niemcy, Rosja, Polska, I wojna światowa, rosyjska rewolucja. To wręcz czas historycznej nawałnicy, rasowa powieść historyczna.

Świetnie sie czyta.

Świetnie sie czyta.

Na samym wstępię muszę przyznać, że spodziewałam się trochę czegoś innego.
Liczyłam na przepiękną, wzruszającą i trudną historię rodziny, której przyszło żyć i zmagać się z trudami życia podczas I wojny światowej, a to wszystko z miłością w tle. W zasadzie dostajemy sporą dawkę historii szczególnie Niemiec w trakcie I wojny światowej jak i rosyjskiej rewolucji lutowej i drażniącą główną bohaterkę, taka trochę nie do końca udana niemiecka wersja "Przeminęło z wiatrem", które swoją drogą UWIELBIAM.

"Czas burz" to wielowątkowa powieść ze sporą ilość bohaterów, co w sumie nie jest niczym dziwnym w przypadku sag rodzinnych, dodatkowo autorce pomimo mnogości wątków i postaci udało się tak poprowadzić fabułę, że nie miałam problemów w połapaniu się kto jest kim i nadążeniu za wszystkim. Felicja – główna bohaterka niestety nie należy do tych postaci, które darzy się sympatią, wręcz przeciwnie, niejednokrotnie miałam ochotę zdzielić ją w łeb. Jest to naiwna, infantylna, destrukcyjna kobieta, która z jednej strony dąży po trupach do celu i myśli tylko o sobie, a z drugiej dba o rodzinę i walczy dla nich o lepsze życie.
Z pewnością nie można odmówić tej książce barwnych i ciekawych postaci, szczególnie tych męskich, bo jeśli chodzi o żeńską część to na uwagę zasługuje jedynie Letycja i Felicja 🤷‍♂️, a miało być o silnych kobietach 🙈

Na pewno nie jest to książka dla każdego czytelnika ze względu na rozwleczoną akcję, sporo opisów i dosyć mocny nacisk na wydarzenia historyczne jednak moim zdaniem znajdzie również wielu entuzjastów, ja jestem gdzieś pomiędzy, ta seria zdecydowanie nie będzie jedną z moich ulubionych sag rodzinnych jakie czytałam, ale z chęcią sięgnę po pozostałe dwie książki i nie tylko dlatego, że mam je w domu 😂

Na samym wstępię muszę przyznać, że spodziewałam się trochę czegoś innego.

Książka w której brakowało mi wartkiej, dynamicznej akcji. Duża ilość bohaterów, co powoduje, że czytelnik zaczyna się gubić. I wreszcie sama bohaterka, Felicja... drażniąca i denerwująca momentami swoim zachowaniem. Kobieta bezrefleksyjna i destrukcyjna.
Jak na książkę, która opisuje czasy I Wojny Światowej i Rewolucji Rosyjskiej, mało wzruszająca, mało treści historycznej. O wątek historyczny nie będę się czepiała bo jest to powieść obyczajowa.
Nie wiem czy sięgnę po pozostałe części. Ta mnie nie urzekła. Niestety.

Uwielbiam książki Charlotte Link. Każda jej książka to rewelacyjnie spędzony czas.
Ta powieść różni się zdecydowanie od jej poprzednich. Odbiega od jej stylu pisania, który ją wyróżnia na tle pisarzy. Jednak i tym razem podołała pisząc sagę rodzinną.
Młoda Felicja wiedzie bogate życie arystokratki gdy nagle staje w obliczu wojny. Wszystko się zmienia. To ona musi dorosnąć i zaopiekować się bliskimi oraz domem rodzinnym. Nie jest to wcale takie proste gdy było się rozpieszczaną córeczką, której nic nie obchodziło i martwiła się tylko o to co założyć i co będzie robiła kolejnego dnia.
Wojna zmienia wszystko. Musi zacząć myśleć odpowiedzialnie i myśleć o przyszłości. Niestety mężczyzn, których spotyka na swojej drodze nie za bardzo potrafią ją zrozumieć albo ona nie wie sama czego tak naprawdę pragnie. Maksym- jej miłość z młodych lat myśli tylko o wojnie i o tym jak naprawić i zbawić świat. Bardzo szybka znika z jej życia, zostawiając ją samą w obliczu wojny. Alex- pojawiający się nagle w jej domu rodzinnym bardzo szybko przekonuje ją do siebie i się oświadcza. Niestety i ten związek nie ma racji bytu gdy młody dżentelmen zdaje sobie sprawę, że Felicja go nie kocha i myśli o innym. Szybko się poddaje i wyjezdza....
Felicja postanawia skupić się na sobie i swoich bliskich i radzić sobie sama. Wychodzi jej to raz lepiej, raz gorzej aż powraca do niej przeszłość. Uświadamia sobie, że tak naprawdę kochała tylko jednego mężczyznę i to z nim chce być. Jednak czy wojna pozwoli im znowu się spotkać i stworzyć normalny związek?
Pierwsza część sagi rodzinnej jest bardzo ciekawa i nie pozwala się nudzić. Co chwilę coś się dzieje, pojawiają się zwroty akcji i kolejni nowi bohaterowie. Można troszkę poznać historii z lat 1914-1930 choć w bardzo okrojonym zakresie i według mnie lekko zakłamanej. Jednak nie jest to typowa powieść historyczna aby wymagać od niej rzetelnej prawdy. Felicja jako główna bohaterka jest czasami irytująca gdyż sama nie wie czego chce o mimo dorastania momentami zachowuje się jak głupie dziewczę. Ma to oczywiście swój urok ale chwilami denerwuje.
Ogólnie powieść bardzo dobrze napisana, ciekawie i z pomysłem. Jestem ciekawa kolejnych części czy będą równie dobre czy może lepsze.