Zdążyć przed śmiercią

Okładka książki Zdążyć przed śmiercią Justyna Jelińska
Okładka książki Zdążyć przed śmiercią
Justyna Jelińska Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo Cykl: Sąsiadka (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Sąsiadka (tom 2)
HARDE Wydawnictwo
2024-04-10
2024-04-10
literatura polska

Rzadko zdarza mi się zacząć czytać cykl od środka, jednak w tym wypadku nie mogłam się powstrzymać, kusiła mnie ta powieść i mimo że czytając ją sama sobie zaspoilerowałam pierwszy tom, to wrócę do niego niedługo, a na trzecią (nie)cierpliwie czekam.
Powieść jest świetna, to bardzo dobra mieszanka kryminału, powieści grozy, która tutaj, o dziwo, naprawdę jest, i czegoś na kształt komedii, chociaż rządzi tutaj głównie humor słowny. Bądź co bądź, to naprawdę kawałek dobrej powieści, wciągającej, ciekawej i zaskakującej. Przyznam, że miałam obawy przy pierwszym spotkaniu z główną bohaterką, samozwańczą panią detektyw. Bałam się, że jej nie polubię, co położyłoby się cieniem na odbiorze powieści, na szczęście Mieczysława Zarzycka da się lubić, a nawet, jeśli się dobrze przyjrzeć, jest w niej kawałek każdej z nas. A w zasadzie w każdej z nas jest kawałek Mieczysławy.
Jako mieszkanka wsi, co prawda leżącej po drugiej stronie Polski, ale jednak, muszę przyznać, że opisy uroków wiejskich krajobrazów, a także tajemniczych miejsc, które uchodzą za miejskie legendy, uważam za kolejny plus tej powieści. Reasumując: jestem pod wrażeniem i czekam na kolejną, zapowiadającą się bardzo ciekawie, część.

Trzebież. Bo to właśnie tutaj do tej małej wsi znów zabiera nas Autorka. I dosłownie od razu jesteśmy wciągnięci w wir wydarzeń.. Tutaj uprzedzam, że koniecznie trzeba przeczytać te książki po kolei, bo niestety nie będziecie mogli się połapać w fabule 🤭

Trwają poszukiwania Anny, mieszkanki wsi, która odkąd się wprowadziła nie miała tam lekko... Co się z nią stało? Gdzie ona teraz jest? Czy policja robi wszystko by odnaleźć kobietę? Powiem Wam jedno! Po co policja, skoro Anna miała swoją przyjaciółkę Mieczysławę 😎 nie od dziś wiadomo, że kobieta a już na pewno taka zdenerwowana jest gotowa na wiele!

Miecia stawia się policji, a nawet swojemu mężowi i robi wszystko by odnaleźć przyjaciółkę.. Tylko gra zaczyna robić się niebezpieczna, a do wsi przyjechała jeszcze para youtuberów, którzy chcieli nagrać materiał o tym zaginięciu i tej wsi... Komu zaufać? Czy można komuś? A może warto polegać na sobie?

Cieszę się, że Autorka wprowadziła do fabuły nowe postacie, które nie ukrywam bardzo polubiłam i uważam, że Miecia i Yuotuber to duet idealny 🤭. Oprócz wątku kryminalnego mamy tutaj problemy rodzinne, oraz po raz kolejny nawiązanie do natury... Sowa, wiecie co oznacza spotkanie sowy, w zależności od jej rasy? Ja nie wiedziałam... Teraz już wiem... I nie chcę nigdy spotkać sowy na swojej drodze!

Podoba mi się to, że Autorka potrafi łączyć ze sobą wiele wątków, oraz to że nawiązuje do natury, bo to sprawia, że ta książka jest taka "jej". Co tu dużo mówić? Naprawdę polecam Wam tą historię!

"Zdążyć przed śmiercią", czyli kontynuacja rewelacyjnej "Sąsiadki" autorstwa Justyny Jelińskiej.... Jednak zanim napiszę parę słów o tej kontynuacji, odniosę się jeszcze do "Sąsiadki", a w zasadzie do jednej z opinii do niej, jaką tu przeczytałem na LC. Taki już jestem że jak mi coś siedzi na duszy to muszę to z siebie wyrzucić. Dodam że Justyna jest moją serdeczną przyjaciółką, ale to o czym chcę napisać w tej chwili nie ma najmniejszego znaczenia, i chromolę to czy ktoś ma odmienne zdanie w tej kwestii. Krytyka jest potrzebna, ale krytyka konstruktywna, a nie przypie@#$%^&*e się dla samego przypie@#$%^&*a! A piszę tak bo we wspomnianej opinii czytam że "Sąsiadka" powinna być odznaczona jako książka młodzieżowa. Serio???? Cóż, może zmiana lekarza pomoże, bo obecny kłamie. Może ten nowy przepisze lepsze leki, a te pomogą spojrzeć z szerszej perspektywy? Druga sprawa - Justyna w każdej swojej powieści umieszcza playlisty, i kierując się jej sugestią można sobie posłuchać tych wybranych utworów; MOŻNA ale się NIE MUSI. Jako autorka Justyna ma święte prawo umieścić wybrane piosenki takie jakie się jej żywnie podobają, i tyle. A tu czytam że to lista najbardziej przaśnych piosenek na świecie?! Człowieku, czy ktoś ci każe tego słuchać??? Już abstrahuję od tego że jest tam masa kapitalnych klasyków rocka, ale do jasnej cholery - nie podoba się dobór to nie krytykuj! Może te utwory są zbyt inteligentne, wtedy zawsze można sobie puścić "Majteczki w kropeczki" albo innego Martyniuka! Będzie idealna playlista, prawda? I tak jeszcze pójdę dalej, i powiem że rzuciłem okiem na inne opinie owego użytkownika forum, i widzę że zdecydowana większość to utyskiwanie i narzekanie, że ta powieść jest taka, ta szmaka, a tamta jeszcze siaka, a noty dla książek to głównie przedział od 2 do 5. Być może zasugeruję Justynie żeby napisała kiedyś książkę dla sfrustrowanych i zgryźliwych starych panien w ten sposób leczących swoje kompleksy; a nuż trafi w czytelniczy gust...? Dobra, tyle, czas przejść do dania głównego. Rzeczone "Zdążyć przed śmiercią" jest równie dobre i wciągające jak swoja zacna poprzedniczka, a nawet nie wiem czy nie lepsze... Niejednokrotnie podkreślałem że Justyna rewelacyjnie operuje słowem, potrafi kapitalnie wciągnąć w wykreowany przez siebie świat. Nie inaczej jest i tutaj, a mam nadzieję - nie, wróć! - wiem, że w przyszłości będzie jeszcze lepiej! Daję "tylko" osiem gwiazdek żeby zdopingować Ją do tego żeby z każdą kolejną powieścią wydobywała z siebie jeszcze więcej maxa! Potrafi to, co udowadnia ostatnim zdaniem tej powieści - tam Justyna narobiła potężnego smaka na Grande Finale tej historii, i oby ono pojawiło się jak najszybciej!

I jeszcze jedno, tak zupełnie od siebie - Justynko, dziękuję, Ty wiesz za co...

Zdążyć przed śmiercią to kontynuacja Sąsiadki, która w połowie marca pojawiła się w księgarniach.
Wracamy do Trzebieży, pozornie spokojnej wsi niedaleko Warszawy.Tym razem skupiamy się na zaginięciu Anny. Jej przyjaciółka miejscowa właścicielka sklepu spożywczego obiecała, że nie spocznie dopóki nie dowie się co się stało z jej przyjaciółką. Do Trzebieży przyjeżdża również para youtuberów aby nakręcić film na kolejny materiał na swoim kanale .
Czy wreszcie poznamy tajemnicę zaginięcia Anny?Kto ma związek z jej porwaniem? Kogo szuka para youtuberów w tej zapomnianej przez wszystkich wiosce?
Muszę przyznać, że bardzo polubiłam Mieczysławę Zarzycką, ta pełna wigoru obdarzona mocnym charakterem kobieta, dodaje tej historii ogromnego plusa.
Zdążyć przed śmiercią to z rozmachem napisany kryminał, w którym odnajdziemy dużo spostrzeżeń z codziennego życia. Przede wszystkim obraz relacji i związków , ale też intuicji i instynktu, który bardzo często już na samym początku podpowiada nam co nieco o świeżo poznanej osobie.Oczywiście, czasami możemy się mylić i okaże się, że intuicja nas zawiodła.Czy powinniśmy słuchać swojego wewnętrznego głosu?
Jeżeli lubicie historie z małych społeczności, z dramatyczną przeszłością i mrocznymi sekretami to sięgajcie po tę książkę, a ja czekam na kolejną część, bo życie w Trzebieży toczy się dalej...

Druga część "Sąsiadki" przenosi czytelnika z powrotem do tajemniczego miasteczka Trzebież, gdzie pozornie spokojne życie skrywa wiele mrocznych tajemnic. Wątek porwania Anny stanowi główny motyw, który wciąga bohaterów i czytelników w wir niebezpieczeństwa. W tej kontynuacji poznajemy bardziej szczegółowo postać Mieczysławy Zarzyckiej, która wciela się w rolę samozwańczego detektywa, próbującego rozwikłać zagadkę porwania. Jej wyrazisty charakter i determinacja dodają głębi historii oraz prowadzą czytelnika przez kolejne zaskakujące zwroty akcji. Dodatkowo, pojawienie się dwóch youtuberów, którzy próbują zgłębić mroczne tajemnice Trzebieży, dodaje dodatkowego napięcia i emocji. Autor ponownie udowadnia swoje mistrzostwo w budowaniu suspensu i kreowaniu autentycznych postaci, co sprawia, że "Zdążyć Przed Śmiercią" to lektura, której nie można się oderwać, a która zostaje w pamięci na długo po zakończeniu czytania.

Kontynuacja, która nie zawodzi. Pełna niebezpieczeństwa i mrocznych tajemnic, ta opowieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Świetna dla wszystkich poszukujących wciągającej i pełnej emocji lektury.

Świetna kontynuacja pierwszej części. Zaczynam coraz bardziej lubić styl autorki ;)

Zdążyć Przed Śmiercią to emocjonująca kontynuacja pełna niebezpieczeństwa i napięcia, która trzyma w napięciu od pierwszej strony do samego końca. Wciągające postacie, pełne zwroty akcji i nieoczekiwane wydarzenia sprawiają, że czytelnik nie może się oderwać od tej książki. Idealna dla miłośników thrillerów, którzy szukają dreszczyku emocji.

Druga część tej niezwykle wciągającej serii, Zdążyć Przed Śmiercią, kontynuuje pasjonującą podróż czytelnika przez labirynt tajemnic tego malowniczego miasteczka. Pozornie spokojna Trzebież kryje jednak wiele mrocznych sekretów, a jednym z głównych wątków jest porwanie Anny, głównej bohaterki.

Akcję tchnie życiem Mieczysława Zarzycka, temperamentna sklepowa, która postanawia wcielić się w rolę samozwańczego detektywa i rozwikłać zagadkę porwania. Jej cięty język i niezłomna determinacja sprawiają, że czytelnik nie może się oderwać od stronic, gdy Mieczysława wkracza do akcji.

Wkrótce do Trzebieży przybywają również dwaj youtuberzy, pragnący nagrać materiał o mrocznych wydarzeniach w miasteczku. Jednakże, coś, co miało być tylko ciekawym eksperymentem, przeradza się w prawdziwą walkę o przetrwanie, gdy zostają wciągnięci w samo centrum dramatycznych wydarzeń.

Autorka zręcznie splecionych wątków, pełnych zwrotów akcji i niebezpieczeństw, prowadzi czytelnika przez kolejne strony, trzymając go w napięciu aż do ostatniego zdania. Warto podkreślić, że druga część "Sąsiadki" nie tylko utrzymuje poziom suspensu, ale również rozwija wątki postaci, ukazując ich głębsze emocje i motywacje.

Podsumowując, Zdążyć Przed Śmiercią to kontynuacja pełna emocji, niebezpieczeństw i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Dla miłośników thrillerów, ta książka stanowi niezapomnianą lekturę, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, pozostawiając czytelnika z niecierpliwością oczekującym na kolejną część.

Akcję tchnie życiem Mieczysława Zarzycka, temperamentna sklepowa, która...

"Zdążyć przed śmiercią", drugi tom cyklu "Sąsiadka" autorstwa Justyny Jelińskiej, to wciągająca i pełna napięcia powieść kryminalna, która przenosi czytelnika do pozornie spokojnej miejscowości Trzebież, gdzie tajemnice są na porządku dziennym. Główną bohaterką jest Mieczysława Zarzycka, właścicielka lokalnego sklepu, o temperamentnym charakterze, która postanawia własnoręcznie rozwiązać sprawę porwania Anny. Jej nietypowe podejście do detektywistycznej roli dodaje powieści świeżości i humoru.

Autorka buduje napięcie, wprowadzając nas w gąszcz lokalnych plotek i mrocznych historii, które prowadzą do serca dramatycznych wydarzeń. Pojawienie się dwójki youtuberów, pragnących wykorzystać tragedię dla własnych korzyści, dodaje jeszcze więcej dynamiki i niebezpieczeństwa do fabuły.

Jelińska wnikliwie bada psychologiczne aspekty postaci i ukazuje ich złożoność w kontekście śledztwa. Zręcznie łączy wątki kryminalne z elementami społecznymi, eksplorując ludzką naturę i motywacje.

Poprzez swoje barwne opisy postaci i miejscowości, autorka doskonale oddaje atmosferę Trzebieży i sprawia, że czytelnik czuje się jakby sam był obecny w miejscu zdarzenia. Zróżnicowane osobowości bohaterów, począwszy od Mieczysławy, poprzez Marcela, aż po youtuberów, nadają powieści głębi i wielowymiarowości.

Jelińska nie tylko trzyma czytelnika w napięciu przez całą fabułę, ale także porusza ważne tematy, takie jak zemsta, ludzkie motywacje oraz konsekwencje własnych decyzji. Sposób, w jaki autorka prowadzi wątki w tle, dodaje warstw znaczeniowych i skłania do refleksji nad naturą człowieka i społeczeństwa.

"Zdążyć przed śmiercią" to nie tylko emocjonująca powieść kryminalna, ale także inteligentnie skonstruowana opowieść o ludzkich relacjach i moralności. Justyna Jelińska potwierdza swoje umiejętności jako mistrzyni gatunku, zapewniając czytelnikowi niezapomnianą podróż przez świat zawiłych tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji.

Ponadto warto zauważyć, że autorka doskonale posługuje się językiem, który jest zarówno płynny, jak i przystępny. Dzięki temu możemy łatwo wczuć się w atmosferę opisywanych wydarzeń i emocji bohaterów. Styl narracji Jelińskiej jest dynamiczny, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

Dodatkowo "Zdążyć przed śmiercią" wyróżnia się także oryginalnym podejściem do gatunku kryminału. Autorka nie tylko skupia się na zagadce kryminalnej, ale również bada psychologiczne aspekty postaci oraz ukazuje społeczne i kulturowe konteksty, co czyni tę powieść bardziej kompleksową i interesującą.

Podsumowując, drugi tom cyklu "Sąsiadka" Justyny Jelińskiej, "Zdążyć przed śmiercią", to znakomita kontynuacja serii, która zachwyci miłośników kryminałów oraz czytelników poszukujących głębszych treści i wyrafinowanej fabuły. Gorąco polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią trzymające w napięciu historie, wypełnione tajemnicami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Dla miłośników kryminałów z lokalnym kolorytem i odrobiną humoru ta książka będzie strzałem w dziesiątkę.

• Ebook do kupienia
  • Empik audio powieści
  • Kryminał sensacja thriller

Dodaj cytat z książki Zdążyć przed śmiercią