Czapki z głów

Okładka książki Czapki z głów Krzysztof Spadło
Okładka książki Czapki z głów
Krzysztof Spadło Wydawnictwo: KAGO Cykl: Skazaniec (tom 4) Seria: Skazaniec kryminał, sensacja, thriller
Skazaniec (tom 4)
Skazaniec
KAGO
2016-09-19
2016-09-19
Krzysztof Spadło literatura polska Skazaniec więzienie

Oceniając książkę, sparafrazuje tytuł ”Czapki z głów”.
Autor w swojej kolejnej części niezmiennie utrzymuje wysoki poziom zainteresowania czytelnika losami Ropucha. Wprowadzenie fabuły w okres II wojny światowej widzianej za krat jest oryginalnym zabiegiem nie spotykanym często albo wcale w literaturze. Ukłony za pomysł.
Końcówka znów zmusza czytelnika do sięgnięcia po kolejną książkę.

Oceniając książkę, sparafrazuje tytuł ”Czapki z głów”.
Końcówka znów zmusza czytelnika do sięgnięcia po...

Nie mogłem się powstrzymać. Po zakończeniu trzeciej części musiałem sięgnąć po kontynuację. Tak bardzo chciałem wiedzieć co dalej z Ropuchem. Co mogę powiedzieć o kolejnej części - czapki z głów Panie Krzysztofie.
Plusy:
- ciekawa kontynuacja losu Ropucha w czasie II wojny światowej;
- częściowo wyjawiona tajemnica za co został skazany Stefan;
- pokazanie, że życie ludzkie w czasie wojny nie miało żadnej wartości;
- nie tylko faceci są okrutni, bezwzględni i bezduszni, kobiet to też dotyczy;
- cała gama ludzkich tragedii w trakcie trwania tej bestialskiej wojny;
- dzięki brakowi tłumaczenia niemieckiej mowy mogłem poczuć się jak Ropuch, nic nie rozumiałem, nic nie wiedziałem;
- zaciekła walka o przeżycie, przetrwanie czasu apokalipsy, ocalenie;
- zawsze będą ludzie dobrzy gotowi pomóc innym, ale i źli, gotowi zabić;
- czyta się szybko, nie można oderwać się od kolejnych stron;
- jak zwykle zakończenie to nieoczekiwany zwrot akcji, jak wybuch bomby.
Minusy:
- lekko irytuje bierność Ropucha, patrzenie na dziejące się wokół niego wydarzenia w roli apatycznego obserwatora.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- ciekawa kontynuacja losu Ropucha w czasie II wojny światowej;
- częściowo wyjawiona tajemnica za co został skazany Stefan;
- pokazanie, że życie ludzkie...

I tym razem kończąc książkę chce natychmiast sięgnąć do kolejnej części.

Lekko się czyta tak jak poprzednie tomy. Przedstawienie II wojny światowej z perspektywy więźnia jest ok.. aczkolwiek liczyłam na to że będzie może troszkę więcej szczegółów.

I tym razem kończąc książkę chce natychmiast sięgnąć do kolejnej części.

Czas II wojny światowej. Moja mama i ojciec mi co nie co opowiadali. Byli w tamtym czasie dziećmi. Pamiętali głód i zimno. Tu mamy szersze spojrzenie . Po przeczytaniu już kilku tomów stwierdzam iż każda władza chcę tylko ślepego posłuszeństwa i niewolniczej pracy za przysłowiową miskę ryżu. Główny bohater uzmysławia nam to w bardzo dosadnych opisach. Zdaje sobie sprawę iż nie każdy tak emocjonalnie podejdzie do tej serii, moim zdaniem to lektura obowiązkowa dla tych którzy uważają się za buntowników, nie wyznających zasad.

super

super

Przeżyć w więzieniu podczas II wojny światowej to naprawdę nie jest bułka z masłem.

Kontynuacja niesamowitych przygód i zmagań z trudami więziennego życia głównego bohatera.

Niewątpliwie seria Skazaniec to dla mnie odkrycie tego roku. Kolejna część i kolejny raz zatraciłem się w więziennej rzeczywistości, tym razem w okresie wojny. Kiedy otwieram książkę, to nie wiem nawet, kiedy strony przelatują mi przez palce (może przez to, że tylko elektronicznie ;-) ). Przyzwyczaiłem się nawet do budowy książki bez wyraźnego podziału na rozdziały i jako że jest to opowieść pisana w kolejnym zeszytach (wg relacji z książki, o czym Ropuch nie raz wspomina),to ma to swój sens nawet.
I żeby się nie powtarzać o pozytywach tej serii, nie będę nic więcej dodawać poza tym tylko, ze POLECAM!
Teraz pora na książkę lub dwie przerwy i wracam do Skazańca. Przyjemność trzeba sobie dawkować :-)

Akcja tej części powieści przypada na okres wojny. Dla wielu osadzonych okupacja niemiecka wiąże się z jeszcze większą niż dotychczas dawką terroru. M.in. zaczynają się publiczne egzekucje. Nowe więzienne porządki początkowo nie zmieniają zbyt wiele w rutynie życia głównego bohatera - skazanego na dożywocie „Ropucha”. Dzięki wyuczonemu zawodowi (stolarz) i podjęciu też funkcji palacza w kotłowni zakładowej główny bohater znajduje początkowo sposoby na przetrwanie najgorszych dni, zaś jego fachowe umiejętności są doceniane nawet przez Niemców. W miarę trwania wojny sytuacja więźniów ulega jednak sukcesywnemu pogorszeniu, a wraz ze zbliżaniem się frontu narasta też obawa, że w trakcie planowanej ewakuacji wszyscy więźniowie będą zlikwidowani. Skłania to Ropucha do poszukiwania możliwości i sposobu wykorzystania towarzyszącego ewakuacji chaosu na ewentualną ucieczkę. By dowiedzieć się jak faktycznie potoczą się losy tytułowego skazańca po „wyzwoleniu” więzienia przez ruskiego okupanta sięgnąć trzeba po tom V tej serii.

Stale utrzymywany wysoki poziom literatury. Książka warta przeczytania. Swoją drogą warto zauważyć, że w Europie prawie zawsze do zbrodni dochodziło ze strony Niemiec i Rosji o czym także jest w tej książce.

• Audiobooki