itakjuzniezyjesz.com

Wydawnictwo WasPos
2020-03-25
2020-03-25
literatura polska samobójstwo internet

Okładka książki Księga czarownic. W kotle osobowości Shia Blackburn, Justyna Chmiel, Maria Chudziak, Sandra Czoik, Ewelina Domańska, Anna Fobia, Katarzyna Garczyk, Patrycja Giesecke, Natalia Hermansa, Aga Kalicka, Anna Kucharska, Anett Lievre, Beata Sagan
Ocena 7,7
Księga czarown... Shia Blackburn, Jus...

Ewelina Domańska to debiutująca pisarka, która o sobie samej mówi: "Wiecie, nigdy nie umiałam do końca wbić się w ramki, dopasować do schematu jak "normalni ludzie". Zawsze coś gnało mnie pod wiatr, pod górkę. Tam, gdzie inni wybierali łatwe podejście, ja, na odwrót, musiałam robić po swojemu." Czytając te słowa w mojej głowie kołatała się jedna myśl- pokrewna dusza. Niespokojna, niepokorna, unikająca utartych szlaków i wybierająca własne, kręte ścieżki jak ja. Taka osoba z pewnością stworzy coś interesującego, odbiegającego od normy :) I moja intuicja mnie nie zawiodła. Jako anglistka i informatyka połączyła te dwie pasje, co w efekcie dało całkiem niezły thriller, o którym Wam pokrótce opowiem.

Adrian Glinsky wiedzie beztroskie, szczęśliwe życie. Ma dobrze płatną pracę, wspaniałą rodzinę, piękną narzeczoną, której wszyscy mu zazdroszczą. Czerpie z życia pełnymi garściami, choć babcia niejednokrotnie go upomina: "nie obnoś się tak ze swoim szczęściem. Los jest zazdrosny, Bóg jest mściwy, nie kłuj wszystkich w oczy swoją radością". Rady radami, a młodość rządzi się swoimi prawami. Z dnia na dzień dobra passa się kończy. Los odwrócił od niego swe łaskawe oblicze. Śmierć najbliższych, brak przyjaciół, utrata pracy i zdrada Sammy skutecznie pozbawiają go chęci do dalszej egzystencji. Jedyne ukojenie dostrzega w śmierci, ale jest "tchórzem". Nie jest w stanie odebrać sobie życia. Wówczas z pomocą przychodzi mu ów zdradziecki los, zsyłając proste rozwiązanie. Za wycieraczką samochodu Adrian znajduje ulotkę z reklamą strony dla samobójców. Czy strona itakjuzniezyjesz.com jest tym czego naprawdę szuka? Czy pasmo nieszczęść, które na niego spadły, to bez wątpienia igraszka losu czy może zaplanowane z premedytacją działania. I komu tak bardzo zależało by go zniszczyć? Odpowiedzi na powyższe pytania wcale nie są oczywiste, a autorka wodzi nas za przysłowiowy nos do samego końca!
"itakjuzniezyjesz.com" to wciągający thriller, od którego ciężko się oderwać. Czytelniczo logujesz się na własną odpowiedzialność, bo gwarantuję, że czeka Was nieprzespana noc ;)

Byłam totalnie w szoku, kiedy szukając informacji o autorce dowiedziałam się, że to jej debiut. To był dla mnie bardzo aktywny czas. Książkę czytałam praktycznie po nocach i... Nie mogłam się oderwać! Rewelacyjnie mi się ją czytało. Każdy rozdział obfitował w takie wydarzenia, że nie mogłam skończyć nie wiedząc co działo się dalej. Tak nawiasem - rozdziały wielkością sprzyjają szybkiemu czytaniu 😉
Wyobraź sobie, że Twoje życie całkowicie się wali. Tracisz najbliższych, przyjaciół, świetną pracę, którą uwielbiałeś/aś. Twoja druga połówka perfidnie Cię zdradza i dodatkowo pozbawia wszystkich oszczędności. Czujesz się totalnym zerem. Wiesz, że jesteś już na samym dnie. Nie potrafisz znieść samego siebie. Uważasz się za tchórza, bo nie potrafisz ze sobą skończyć. Wtedy pojawia się światełko w tunelu. Reklama strony, na której oferują Ci nietypową pomoc. Możesz dokładnie zaplanować swoją śmierć. Rejestrujesz się i Twoja przygoda dopiero się zaczyna.
Książka ma lekko ponad 500 stron, ale niech nikogo to nie zraża. Gdybym mogła zarwała bym całą noc by ją skończyć. Połkniecie ją i nawet nie będziecie wiedzieć kiedy.
Bardzo ładnie wykreowane, wyraziste postacie. Zakończenie troszkę mnie zastanawia. Jeżeli jest zapowiedzią kolejnej części to ok. Jeżeli nie, to pozostawia lekki niedosyt. To jedyny mały minus.
Dla takich książek śmiało stanę pierwsza w kolejce🤓 Do takich autorów z przyjemnością się wraca.

Bohaterów mamy tutaj kilku... Nie chcę Wam za wiele zdradzać, żeby nie zaspoilerować. Postacie są dość dobrze wykreowane, jednak uważajcie i nie dajcie się wpuścić w maliny! Ja dałam i po chwili każdego podejrzewałam o głupie rzeczy. Jest postaci naprawdę sporo, więc musicie uważać, żeby się nie pomylić.
Adrian, jako główna postać, naprawdę miał przekichane. Nikomu nie życzyłabym takiego losu, absolutnie... Bo można by to nazwać jakiś okropnym pechem, który go nie opuszcza, aż do ostatniego członka rodziny, tak mogłabym to nazwać... Ale oprócz niego jest ktoś, postawiony w takiej samej niemal sytuacji... Ich drogi się schodzą, a tak naprawdę nie powinny... I od tego, wszystko się zaczyna. Ta cała akcja. Doszukiwanie się prawdy, o co to w końcu chodzi z tą stroną internetową...

Autorka miała świetny pomysł tworząc tę powieść. Jest to oryginalna historia, która bo ja wiem, może i mogła się wydarzyć? Ale ja na pewno nie chciałabym wziąć w niej udziału. Autorka śmiało lawiruje w przestrzeni internetowej, co jest oczywiście na plus, bo przecież jest panią informatyk. Nie przeładowuje nas jednak zbytecznymi informacjami, bo mogłoby to zabić całą książkę. Uważam, że są pewne fragmenty, które śmiało można by było wymazać, ale aż tak bardzo też nie uwierają.Myślę też, że chwilami niektóre powtórzenia były zbyteczne. Wiadomo, że były po to, by podkreślić ich znaczenie w danym kontekście, ale kilka razy pisać to samo to nie, troszkę przesada. Ale jestem pod wrażeniem tak kreatywnie wymyślonej akcji. I dopracowanej w każdym szczególe. Jedna strona internetowa, dwie osoby, które pociągają za sobą sznur innych.

Cała recenzja na blogu ;)

Adrian, jako główna postać, naprawdę miał przekichane. Nikomu nie...

1960

„Jak daleko się posuniesz, gdy zostaniesz sam?”

Zastałam pozytywnie zaskoczona oryginalnością powieści. Książka jest zupełnie inna od tych jakie tej pory miałam przyjemność czytać. Nie jest zła, wręcz przeciwnie, autorka porusza trudne, niełatwe tematy. Duża dbałość o szczegóły, napięcie, emocje, intryga. Główny bohater tracąc wszystko co dla niego ważne, nie widząc dalszego sensu życia wchodzi na stronę samobójców itakjuzniezyjesz.com. I tutaj dopiero zaczyna się dziać.

Powieść daje do myślenia, zmusza do refleksji. Ukazuje i daje ostrzeżenie przed pochopnym i bezmyślnym "buszowaniem" w sieci…

„Jak daleko się posuniesz, gdy zostaniesz sam?”

To jedna z lepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku. Naprawdę 🙊 Jestem pod ogromnym wrażeniem tego uwaga, uwaga - debiutu!

Pomimo tego, że lubię grubsze książki, na początku miałam pewne obawy typu "ile można pisać o stronce internetowej dla samobójców?".
Oj, jak bardzo się myliłam 🙈
Książkę czyta się błyskawicznie za sprawą krótkich (zwykle czterostronicowych) rozdziałów, które kończą się w taki sposób, żeby czytelnik nie mógł się odkleić od lektury (zarwane noce i te sprawy 😂). Gdybym miała czas, przeczytałabym całość jednym tchem. Ale niestety, "Itakjuzniezyjesz.com" trafiło na ten gorszy moment, kiedy zaległości z notatek się piętrzyły, a sprawdzianowy grafik pękał w szwach 🙉

Wracając - język potoczny, jakim posługuje się autorka, również wpływa na szybkość czytania, ale jestem też pod wrażeniem plastyczności opisów. Do tej pory mam przed oczami pewną kobietę z fioletowymi tipsami wraz z zawartym pod nimi brudem. Robiło to wrażenie 😂💅

Moją ulubioną (nie)bohaterką jest babcia Adriana. Niestety, nie żyje, ale narracja w książce jest poprowadzona tak, jak gdyby główny bohater siedział koło swojej babci i opowiadał swoją, jakże dramatyczną historię, wtrącając rady, jakich mu udzielała ❤️ Czasami było to naprawdę wzruszające 🥺

Jest to niezwykle bolesna historia. Cały czas czuć, że śmierć czai się za rogiem. Napięcie cały czas jest odczuwalne. A na ostatnich stronach następuje kumulacja 💥 Ale jedynie połowicznie. Mam nadzieję, że ukaże się kolejna część 🙊🤞

Oj, jak bardzo się myliłam 🙈

Osobiście uważam książkę za bardzo dobrą. Autorka ukazała wszystko w tak wiarygodny sposób, że w pewnym momencie sama się zastanawiałam czy taka strona istnieje. Książkę czyta się bardzo lekko, a ciągle napięcie i lęk o życie bohaterów nie pozwalał mi oderwać się od niej. Zakończenie jest dość przewidywalne, chociaż perypetie w trakcie książki momentami mącą w głowie. Nawet na ostatnich 20 stronach akcja przybiera tępa. Mam jednak taki mały niedosyt - książka była naprawdę świetna, ale mimo wszystko przykro było mi się rozstawać z bohaterami, z którymi zdążyłam się zżyć. Pomimo tego książkę zamknęłam z ulgą, uśmiechem i pewnego rodzaju ciepłem na sercu, że nic złego nie powinno im się wydarzyć. W książce znajdziemy też mnóstwo pięknych i mądrych cytatów, które tylko dodają jej niezwykłości. Zdecydowanie polecam każdemu!

Samobójstwa (nie)kontrolowane - naprawdę oryginalny pomysł na fabułę. Pomimo swojej obszerności (powyżej 500 stron), trzyma cały czas w napięciu i niecierpliwości, co będzie dalej. Ogromny plus za błyskotliwe i cięte riposty oraz poczucie humoru głównego bohatera. Kawał dobrego, polskiego (choć dziejącego się w Stanach Zjednoczonych - P.S. brawo dla autorki - gdybym nie wiedziała, kto napisał tę książkę, mogłabym się założyć, że autorem jest Amerykanin/Amerykanka) kryminału.

253/2021

253/2021

Ciekawy pomysł, wreszcie coś świeżego.
Wykonanie też w porządku, ciekawi bohaterowie, mądre i nieprzekombinowane zakończenie.
Nie żałuję.
7/10

Ciekawy pomysł, wreszcie coś świeżego.
Nie żałuję.
7/10

Jak tylko zobaczyłam okładkę i tytuł wyglądający jak domena strony internetowej czułam, że to będzie MOCNE! I nie pomyliłam się.
Praktycznie od początku wpadamy w wir wydarzeń. Historia opowiadana przez Adriana wciąga nas i absorbuje wszystkie nasze zmysły. Jakbyśmy siedzieli obok głównego bohatera i słuchali tego co mówi. Jakbyśmy byli najlepszymi kumplami. Taka forma pozwala nam uczestniczyć w każdej akcji dziejącej się w książce. Sugestywny język, jakim posługuje się autorka każe nam myśleć tak jak ona sobie to wymyśliła. Wartka akcja nawet nie daje czasu na zastanowienie się. Siedzimy w fabule po uszy i czasami nawet nie mamy kiedy sięgnąć po coś do picia czy skorzystać z toalety. Naprawdę ciężko jest się oderwać od lektury.
Nie będę zdradzać fabuły, bo tego nawet nie da się opisać. Ale muszę przyznać, że autorka perfekcyjnie przygotowała się do tematu. Nie ma tam nic, absolutnie nic, do czego można by się przyczepić. Historia bardzo wciągająca, jak już wspominałam. Bardzo dobrze nakreślone postacie na tyle charakterystyczne, że nie można ich pomylić (nie trzeba co chwilę ich przedstawiać żeby wiedzieć co kto mówi). Tempo zawrotne, ale bardzo "czytelne", tzn. nie gubimy się w domysłach, nadążamy z narracją, ale jednocześnie wiele zbędnych rzeczy jest pominięte co nie ma wpływu na przyswajanie informacji. Mnie osobiście takie tempo odpowiada. Dużo smaczków w postaci nowinek technologicznych, świata show bizu czy pracy dochodzeniowej (ciotka Betty wymiata!) Sporo zwrotów akcji, które dosłownie wprawiały mnie w osłupienie, wkurzenie czy ogłupienie. Dialogi to prawdziwy majstersztyk (także te wewnętrzne monologi Adriana - cudo). Niejednokrotnie się uśmiałam, bo humor zdecydowanie wpadał w moje gusta.
Najważniejsze, że nie ma tam nic zbędnego. Nie ma jakichś rozległych opisów, które miałyby za zadanie zapełnić sztucznie strony. Tam akcja praktycznie dzieje się non-stop. Nie ma czasem nawet kiedy zaczerpnąć głębszego wdechu. Rozdziały są krótkie, ale to jeszcze bardziej potęguje szybkość akcji. A co najlepsze - książka ma ponad 500 stron i wcale tego nie odczuwamy (no może nadgarstek trochę boli od zbyt długiego trzymania ksiażki). Ale to 500 stron samej akcji-sensacji. Nie ma czasu na nudę.
Podsumowując. Książka od razu wpada na półkę moich ulubionych czytadeł. Na pewno kiedyś do niej wrócę.

Ewelina Domańska itakjuzniezyjesz.com Zobacz więcej
Ewelina Domańska itakjuzniezyjesz.com Zobacz więcej