Sąsiadka

Okładka książki Sąsiadka Justyna Jelińska
Okładka książki Sąsiadka
Justyna Jelińska Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo Cykl: Sąsiadka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Sąsiadka (tom 1)
HARDE Wydawnictwo
2024-03-13
2024-03-13

Małe miasteczko, ale ogrom tajemnic i morderstwa- to zwykle dobry pomysł na książkę i taka też była "Sąsiadka ". To pierwszy tom z serii o wiejskim i pozornie spokojnym miejscu, ale niech Was to nie zmyli, tam się dzieją różne rzeczy. Ja z ciekawością przeczytam kolejny tom.

Tajemnicze miasteczko Trzebież.
To tutaj Anna Jankowska rozpoczyna nowe życie po wyprowadzce z mieszkania byłego narzeczonego. Na ogłoszenie o sprzedaży domu w lesie trafia przypadkiem, choć jego niska cena zachęca ją do sprawdzenia, co jest z nim nie tak. Kiedy okazuje się, że dom jest piękny i spełnia jej wymagania zarówno mieszkaniowe, jak i finansowe, nie może już z niego zrezygnować.

I tak Anna trafia w sam środek dziwnych historii mieszkańców. Historii o poprzednich właścicielkach tego domu, zamordowanych w bestialski sposób.

I to właśnie wtedy Anna zaczyna czuć się obserwowana…

Schematyczny kryminał, który prowadzi czytelnika do rozwiązania zagadki - kto zagraża życiu Anny? Co się dzieje w tym domu? Kim jest stara kobieta z lasu?

Czytało się szybko i bezboleśnie. Niektóre sytuacje były dla mnie przeciągane i niepotrzebne, jednak całość jak najbardziej do przeczytania. Sięgnęłam również od razu po drugą część, ale niestety nie mogę się wciągnąć. Może zrobię drugie podejście…

Tajemnicze miasteczko Trzebież.

Książka, która zbiera skrajnie różne opinie, tak czy nie? sprawdzasz sam, czy raczej kierujesz się opinią innych czytelników? powiem szczerze, że u mnie bywa z tym różnie, czasem książki, które prawie wyskakują mi z lodówki ;) i są nad nimi tylko zachwyty skutecznie mnie zniechęcają i zazwyczaj czytam je ze sporym opóźnieniem i dystansem, bez większych oczekiwań. Podobnie było z 'Sąsiadką" bo ta historia zbiera różne opinie, od zachwytów po ogromne rozczarowanie, a ja sama nie wiedziałam czego się spodziewać, a jak się skończyło? no będę Wam na pewno polecać!
Historia ma mocny początek, Autorka nie oszczędza czytelnika, od razu jest brutalnie, po takim wejściu spodziewam się coraz mroczniejszego środka, ale tu lekkie zaskoczenie, bo nie jest już tak ostro, owszem, są mocne sceny, ale historia nie jest nimi przesycona, raczej panuje atmosfera ciągłego napięcia, strachu, podejrzeń, braku przewidywalności, kto i dlaczego chce skrzywdzić kolejną bezbronną kobietę, która próbuje ułożyć sobie życie na wsi "na końcu świata" a zamiast tego sprowadza na siebie nieszczęście, strach, do tego poznaje dość ekscentryczną kobietę, która próbując jej pomóc i podpowiedzieć ucieczkę, raczej wprowadza ją w stan jeszcze większej paniki i strachu. Mała lokalna społeczność, która ukrywa przed nową sąsiadką informacje, jeszcze bardziej podkręca atmosferę napięcia i skłania do domysłów, snucia historii, a na końcu okazuje się, ze nie bez powodu.
Jednym z często powtarzanych zarzutów wobec tej opowieści jest jej schematyczność, ale nie czarujmy się, jeśli czytamy dużo kryminałów czy thrillerów, to naprawdę ciężko nas już zaskoczyć i coraz trudniej o powiew świeżości, a tutaj według mnie ta typowa konstrukcja jest naprawdę udana i dobrze poprowadzona, powoduje że chce przewracać kolejne strony i dowiedzieć się, jak tym razem to się skończy, czy będzie kolejna ofiara, czy jednak klątwa pewnego uroczego domku na skraju lasu tym razem się nie wypełni, czy tej kobiecie jednak uda się przerwać ten krąg bestialstwa i nienawiści. Czy tym razem jednak będzie inaczej.
Jedyne czego mogę się przyczepić, to że główna bohaterka mogłaby jednak mieć nieco więcej rozumku, a i opisy niektórych czynności lub miejsc, mogłyby mniej przypominać mi czytanie "Nad Niemnem" ;)
czytajcie!

Ucieczka od problemów do małej miejscowości Trzebież, który miał był początkiem nowego życia. Z pozoru miłego i przyjemnego pobytu zamienia się z czasem w istny horror. A główną bohaterka, pada ofiarą seryjnej morderczyni. Kiedy sytuacja wydaje się unormowana, bohaterka dostaje listy z pogróżkami i znika w tajemniczych okolicznosciach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W "Sąsiadce" czytelnik zostaje zaprowadzony w malownicze, ale jednocześnie tajemnicze miasteczko Trzebież, gdzie bohaterka, Anna Jankowska, staje w obliczu niebezpieczeństwa i mrocznych sekretów. Autor doskonale buduje atmosferę grozy i niepewności, sprawiając, że każda strona książki trzyma w napięciu. Tajemnicze wiadomości, makabryczne zdjęcia i ukryty dziennik stanowią tylko wierzchołek góry lodowej, która grozi zatopić główną bohaterkę w morzu niebezpieczeństwa. "Sąsiadka" to thriller, który porusza, trzyma w napięciu i zostaje w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury.

Bardzo ciekawy koncept, autora fajnie buduje małomiasteczkową atmosferę.

Bardzo ciekawy koncept, autora fajnie buduje małomiasteczkową atmosferę.

Polecam, świetna książka od świetnej autorki

Polecam, świetna książka od świetnej autorki

"Rajski Zakątek" Ryszarda Ćwirleja to opowieść, która wplątuje czytelnika w sieć tajemnic, napięcia i emocji. Klasztor, będący miejscem akcji, staje się areną nie tylko duchowych poszukiwań, ale również zagadek kryminalnych.

W tej powieści autor nie tylko prezentuje nam historię inspektora Matyldy, która stawia czoła zawiłym śledztwom, ale także ukazuje nam zróżnicowany świat postaci, których losy splatają się w nieoczekiwany sposób. Łącząc w sobie elementy kryminału z głębszymi przemyśleniami nad naturą ludzką, Ćwirlej tworzy opowieść pełną zwrotów akcji i nieprzewidywalnych zdarzeń.

Jednym z atutów "Rajskiego Zakątka" jest również jego zdolność do malowania obrazów, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Czytelnik przenosi się do klasztoru, czując niemal dotyk tajemnicy i spokoju, ale jednocześnie wibrując z napięciem oczekiwania na rozwój wydarzeń.

To książka, która nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również skłania do refleksji nad moralnością i motywacjami ludzkimi. Dla miłośników kryminałów z głębią psychologiczną i nieoczekiwanymi zwrotami akcji "Rajski Zakątek" będzie gratką, która trzyma w napięciu do samego końca.

Autor zabiera czytelnika w trzymającą w napięciu podróż przez labirynt tajemnic Trzebieży. Mieszkańcy miasteczka skrywają mroczne sekrety, starając się zaciekle chronić je przed Anną. Tajemnicze wiadomości, makabryczne zdjęcia oraz ukryty dziennik stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej, która grozi zatopić główną bohaterkę w morzu niebezpieczeństwa.

Napięcie narracji wzrasta w miarę, jak Anna zagłębia się w mroczne sekrety Trzebieży. Czytelnik jest wciągnięty w wir wydarzeń, zaskakiwany kolejnymi zwrotami akcji i zagadkami, które trzymają go w nieustannym napięciu aż do ostatniej strony.

Jednakże "Sąsiadka" to nie tylko thriller pełen tajemnic i niebezpieczeństw. To również historia o sile ludzkiego charakteru, o walce z przeciwnościami losu i odkrywaniu własnej siły w obliczu trudności. Bohaterka, mimo wszystkich przeciwności, stara się odnaleźć w sobie siłę, by stawić czoła kolejnym wyzwaniom i odkryć prawdę ukrytą w otaczającym ją mroku.

Wnikliwie napisana, zaskakująca i wciągająca, "Sąsiadka" to lektura, która trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, pozostawiając po sobie trwały ślad w umyśle i sercu.

Napięcie narracji...

Małe miasteczko,tajemnice,morderstwa i zemsta.

Fabuła zaczyna się mocno i strona za stroną ujawnia sekrety ukryte za drzwiami pewnego domu. Ów uroczy domek na skraju lasu w małej podwarszawskiej wsi Trzebieża,kryje historie mrożące krew w żyłach.

Anna po zawodzie miłosnym i odwołanym ślubie kupuje w okazyjnej cenie urokliwy domek na wsi. Nieświadoma jakie ten dom kryje tajemnice stara się zadomowić i zaprzyjaźnić z mieszkańcami. Z każdym dniem zamiast swobodniej czuć się we własnym domu czuje,że jest obserwowana.
Kto i dlaczego to robi?

Książka ukazuje relacje sąsiedzkie,ich wartość i siłę. Bohaterowie są wyraziści,jednych da się lubić innych nie. Tajemniczy pamiętnik dodaje historii dreszczyku. Na przemian poznajemy historię tu i teraz i tą z przed lat. Plot twist wydarzeń pozwoli zrozumieć co się wydarzyło. I gdy już wszystko staje się jasne i życie wraca do względnej normalności znowu przydarza się coś nieoczekiwanego.

Spodziewaj się niespodziewanego 😉

Gorąco polecam przeczytać i podzielić się wrażeniami.

Małe miasteczko,tajemnice,morderstwa i zemsta.

• Przeczytane 2023
  • Na czytniku