Przedpamięć. Tom I Osobliwość

Okładka książki Przedpamięć. Tom I Osobliwość Oktawia Sanga
Okładka książki Przedpamięć. Tom I Osobliwość
Oktawia Sanga Wydawnictwo: Oktawia Sanga Seria: Przedpamięć fantasy, science fiction
Przedpamięć
Przedpamięć. Tom I Osobliwość
Oktawia Sanga
2024-04-04
2024-04-04
realizm magiczny nauka fizyka medycyna rodzina dziecko paranormal saga naukowiec szaman

Trudno było mi uwierzyć, że Osobliwość jest debiutem Oliwii Sangi. Każdy szczegół w książce jest dopracowany z dokładnością perfekcjonisty, począwszy od okładki i historii samej w sobie, a skończywszy na promocji powieści i jej trailerze. Historia jest głęboka, wyjaśnia każdą rozpoczętą kwestię, a dialogi są przemyślane i nie zawierają pustej, nic niewnoszącej „gadaniny”. Autorka porusza wyobraźnię obszernymi opisami przenoszącymi nas w inny świat, którego kolory i kształty zdają się wydobywać spomiędzy wersów, a innym razem wzbudzają emocje tak silne, że łatwo stracić kontakt z rzeczywistością.

Całą recenzje przeczytasz tutaj: https://popkulturowcy.pl/2024/04/06/osobliwosc-recenzja-ksiazki-poza-szablonami-literackimi/

Pamięć ma swoje granice - ale czy aby na pewno?

Książkowe wojaże potrafią zaprowadzić nas w naprawdę wyjątkowe miejsca. Wyobraźnia autorów dryfuje w rozmaite kierunki, dzięki czemu czytelnik może na stronach powieści odkrywać kolejne strony świata, uczuć, emocji. Jednocześnie jednak rynek wydawniczy jest tak bogaty, że czasami trudno o jakiś powiew świeżości. Wielką czytelniczą satysfakcję daje więc trafienie na perełkę - książkę wyróżniającą się na tle innych i prawdziwie zaskakującą, zapewniającą intrygującą przygodę, jakiej absolutnie się nie spodziewaliśmy.

Taka właśnie jest "Osobliwość", pierwszy tom trylogii "Przedpamięć". Oktawia Sanga zabiera nas w zapierającą dech w piersiach podróż poza granicami czasu, miejsc, pamięci.

Już sam prolog wprowadza tu kapitalnie w klimat opowieści, zdradzając wymownie, że historia dotknie tematów poza namacalną sferą rzeczywistą. Autorka zaczyna więc mocnym wejściem, by jednak w pierwszych rozdziałach odrobinę przystopować, przechodząc bardziej do tematyki obyczajowej. Jest to konstrukcja jak najbardziej przemyślana, widoczna zresztą w całej powieści - Oktawia Sanga zręcznie żongluje motywami literackimi, tworząc niespotykaną, ale bardzo smaczną gatunkową mieszankę. Wyczujemy w niej nuty właśnie obyczaju i sagi rodzinnej, ale też pełnego napięcia thrillera, a wszystko to przyprószone elementami popularnonaukowymi, sci-fi i realizmu magicznego. Na pierwszy rzut oka takie zestawienie może budzić wątpliwości: czy to się mogło udać? Zapewniam - mogło, a finezyjne, pomysłowe pióro autorki, wyposażonej w szeroką wiedzę i pasję do podejmowanych zagadnień, wynosi "Przedpamięć" wysoko, wysoko ku najlepszym czytelniczym wrażeniom.

Takie miksowanie gatunków pozwala też "Osobliwości" na stałe podsycanie zainteresowania. Autorka nie zdradza od razu wszystkiego, czytelnik odkrywa więc kolejno tajemnice metafizycznego świata, łącząc poszczególne kropki w całość.

Tempo powieści dzięki temu nie spada, a wręcz popudzany jest apetyt na więcej: więcej szczegółów, więcej wiadomości, więcej wizyt w miejscu, do którego dostęp mają tylko nieliczni... A Oktawia Sanga ten dostęp nam zapewnia, kusząc przy tym wizją kolejnych tomów - wszak "Osobliwość" to dopiero pierwszy akt, będący godnym wprowadzeniem w to niecodzienne uniwersum.

Warto jednak przy tym wyraźnie podkreślić, że "Przedpamięć" nie przytłacza ogromem naukowych czy też "fantastycznych" treści, a te, które się pojawiają - są podane w bardzo przystępny sposób. Dlatego też osoby, które obawiają się lektury wykraczającej poza realistyczne normy, spokojnie mogą dać szansę tej opowieści. Jest ona w końcu osadzona w świecie bardzo bliskim czytelnikom, za to z dodatkowym bonus w postaci pewnych oryginalnych tematów i rozwiązań  fabularnych, z koncepcją tytułowej przedpamięci na czele.

Jeśli jednak odstawimy tę koncepcję na chwilę na bok, to dostrzeżemy to, jak bardzo życiowe i uniwersalne tematy podejmuje debiut Oktawii; jak bardzo wielowymiarowa jest ta opowieść. Orest, dla którego pasja stała się sensem istnienia; Emil, żyjący pod presją rodzinnej spuścizny i oczekiwań; żywiołowa Julia, pragnąca miłości i mierząca się z trudami nieplanowanego macierzyństwa; Andra, będąca dzieckiem tak innym od reszty, czująca i myśląca inaczej...

Bohaterowie borykają się tu z poczuciem niedopasowania, próbą zdefiniowania siebie samego, sprostania wymaganiom stawianym przez inne osoby, ale i przez siebie samych. Uczą się budowania relacji, ale i kształtowania własnej tożsamości. Próbują zapewnić poczucie bezpieczeństwa tak sobie, jak i bliskim osobom. Zawiedzione nadzieje, kolejne wyzwania, odważne marzenia, konflikty, pretensje, tragiczne w skutkach błędy, ale też próby pojednania, miłość i wybaczenie - ta książka kipi od emocji, skupiając się bardzo mocno na człowieku, jego wadach i zaletach. Niejednokrotnie też zachęca do refleksji i pobudza intelektualnie, co jest cennym walorem.

Jakie zagadki odkryjemy razem z Andrą Parios, niezwykłą dziewczynką, którek podobizna zdobi okładkę "Osobliwości"? I kim są tytułowe osobliwości w historii gatunku ludzkiego? Tego dowiecie się z lektury, do czego gorąco zachęcam!  Dodatkowo chciałabym pochwalić wspomniana okładkę - powieść została przepięknie wydana, z dbałością o detale (jak magiczna czcionka, łącząca w wyrazie "Przedpamięć" litery "d" i "p" w znak nieskończoności). Ta wysmakowana oprawa graficzna idealnie spaja samą treść książki, w której autorka oddaje w nasze ręce połączenie własnych zainteresowań i wyobraźni, podparte zdobytą wiedzą. Przygotowując się do spisania losów rodziny Pariosów, Oktawia wykonała gruntowny research, dzięki czemu stworzyła tak bogate, intrygujące i spójne uniwersum. Jest tu miejsce na takie tematy, jak na przykład telekineza, telepatia, mediunizm, szamanizm, pamięć duszy. Jak sama autorka mówi, ludzki umysł jest dla niej jednym z cudów świata - i to po lekturze "Przedpamięci" jest bardzo widoczne. Powieść espektymentalna, powieść wymykająca się schematom, niesztampowa, nieoczywista, nietuzinkowa - w moim sercu zajmuje szczególne miejsce!

Wierzyłam w ten projekt od dawna i niezmiernie się cieszę, że dziś i Wy możecie poznać historię Andry, jej rodziców i dziadków. Warto się skusić i przeczytać, tej przygody się nie zapomina!

Pamięć ma swoje granice - ale czy aby na pewno?

A gdybym powiedziała Ci, że to, co wiesz o świecie, to tylko wierzchołek góry lodowej i świat, który znasz ma znaczenie więcej do zaoferowania i odkrycia?
Gdybym powiedziała Ci, że istnieją rzeczy, które nawet filozofom się nie śniły, a świat jest czymś więcej niż tylko materią?

"Przedpamięć - Osobliwość" Oktawii Sangi @8sanga nie jest książką dla każdego. Ta książka może zmienić twoją świadomość, a świat, na który spogladasz, już nigdy nie będzie taki sam po jej przeczytaniu. Jest to debiut autorki. W moim odczuciu bardzo udany. Choć może nie będę może tu w 100% obiektywna, ponieważ nie spodziewałam się, że w historii jaką napisała Oktawia odnajdę cząstkę siebie.

Historia Andry stała mi się wyjątkowo bliska, czułam, że doskonale rozumiem jej uczucia i rozterki. W książce ukazane jest kilka perspektyw, co sprawia, że możemy empatyzować z postaciami, poznać je, wkurzać się na nie, wczuć w emocje, chcąc nie chcąc, zaczynamy też zastanawiać się jakbyśmy się sami zachowali w sytuacjach z jakimi przyszło im się zmierzyć.

Splatają się tu dwa skrajne światy. Świat metafizyczny z tym przyziemnym, z wyzwaniami jakie stawia życie przed każdym z nas. Otrzymujemy sporą dawkę wiedzy naukowej przekazanej w przystępny dla laika sposób, wkraczamy w świat fizyki kwantowej, zagadnień z psychotroniki, energii, transhumanizmu, inzynierii duszy i tego, że mamy wpływ na rzeczywistość. Każda myśl ma moc materializacji. Gdyby ludzie wiedzieli, że tak jest, byliby bardziej uważni jakimi myślami i uczuciami emanują do świata. Wszystko to zręcznie zostało wplecione w losy naszych bohaterów i prozę życia.

Mamy tu solidne tło obyczajowe, ludzkich niedoskonałych bohaterów i niezwykłą dziewczynkę, której narodziny owiane są tajemnicą. Poznajemy różne pokolenia. Ich poglądy. Dwie rodziny, które wychowywały się w innych warunkach, światopoglądzie i świadomości rodu. Jednakże nie jest to zwykła historia jaką możemy przeczytać w innych książkach tego gatunku. Mamy tu także nawiązanie sci-fi, którego akcja dzieje się tuż obok nas, a nie w przestrzeni kosmicznej. Choć poznajemy zupełnie inną przestrzeń. 😉

Wyjątkowo mocno ujęło mnie w tej historii poruszenie kwestii bycia innym... Kimś kto się wyróżnia w pewien sposób. Kimś kto odstaje od reszty i ogólnie przyjętych norm społecznych. To też stawia pytania - kto te normy ustala? Według jakich kryteriów w ogóle możemy oceniać innych ludzi i właściwie dlaczego oceniamy, a przez to chcemy zmieniać? Z lęku przed innością? Co to znaczy bycie normalnym?

W moim odczuciu takie szufladkowanie ludzi jest bardzo krzywdzące.

Historia ta ukazuje także to, że każdy z nas ma swoje małe i duże "dziwactwa". Patrząc z szerszej perspektywy każdy z nas jest "inny" lecz to nie jest wada, a w moim odczuciu zaleta.
Pamiętam też jak sporą część życia na siłę chciałam pasować do reszty, zatracając siebie i swoją wyjątkowość. Co dopiero z perspektywy czasu dało mi wgląd w to, że nie tędy droga.
To też pokazuje jak bardzo na nasze postrzeganie samych siebie ma wpływ środowisko w jakim się wychowujemy. We wspierającym środowisku, możemy rozkwitnąć, w nie wspierającym powoli usychamy.

Książka ta, porusza także kwestie spełniania przez dzieci oczekiwań rodziców. Prób naprostowania dziecka przez opiekunów, według, których dziecko nie spełnia ich wyobrażenia.
W tej historii pięknie wybrzmiewa to, że każdy z nas ma duszę. Duszę, która mogła mieć za sobą wiele wcieleń i przeżyła już nie jedno...

Książka ta pochłonęła mnie bez reszty. Tematyka jaką porusza jest mi bliska. Ponieważ kocham czytać książki, które mają w sobie głębię. Skłaniają do refleksji. Łączą światy. Sama zaczytywałam się w książki non-fiction z zakresu psychologii, metafizyki, książki, które łączą w sobie odkrycia naukowców z duchowością.

Książkę czyta się jednym tchem, czytałam ją do późnych godzin nocnych, i gdyby nie to, że trzeba było rano wstać na śniadanie wielkanocne, to skończyła bym ją tej samej nocy.

Nie tylko główni bohaterowie zasługują na uwagę, lecz także Ci drugoplanowi. Bardzo polubiłam Ninę, która niczym kolorowy ptak wniosła powiew świeżości w wydawałoby się beznadziejnej sytuacji Julki, oraz Szamana, który to wniósł jeszcze szerszy kontekst do całej historii Andry i jej pochodzenia. Bardzo zaciekawiła mnie rodzina Pariosów i chętnie dowiedziałabym się o niej jeszcze więcej. Dziadek Andry, Orest choć przewijał się przez karty powieści stał się dla mnie tajemniczą i intrygująca postacią. Ciekawi mnie też to, czy w dalszej części losów Andry, Orest odegra w jej życiu jakąś większą rolę.
Nie mogę więcej powiedzieć, bo za dużo bym zdradziła. A cytaty, które wybrałam zostawiają pewien przedsmak, nie zdradzając za wiele fabuły aby uniknąć spoilerów.

To historia, która wymyka się schematom, możemy poznać akcję nie tylko dziejąca się w jednym czasie ale doświadczać rozwoju postaci na przestrzeni czasu. Towarzyszyć niezwykłej dziewczynce Andrze, w jej podróży przez życie, w środowisku jakim przyszło jej żyć, otoczonej ludźmi, którzy jej nie rozumieją choć próbują.
Widzimy jak zmaga się z konsekwencjami różnych swoich wyborów i decyzji, świadomych i nieświadomych.

Cóż mogę powiedzieć, przepadałam dla tej historii, nie mogę się doczekać drugiego tomu.

Dla kogo będzie odpowiednia? Dla wszystkich poszukiwaczy "czegoś więcej" w życiu. Dla osób, które lubią tematy sci-fi, metafizyki, urban, ale także dla miłośników fantastyki, które mają ochotę na coś innego, świeżego, nowego ujętego w niezwykły osobliwy sposób.

Jedyny minus jaki widzę, to taki, że ta książka za szybko się skończyła...

"Przedpamięć Osobliwość" autorstwa Oktawii Sangi, jest debiutem na rynku literackim.
Debiutem, W którym otrzymujemy, oprócz wątku miłosnego młodych bohaterów, i ich dalszych losów, spojrzenie na kwestie subtelne i delikatne, ocierające się o inne wymiary rzeczywistości i pytanie- ile pamiętamy?
Szczerze przyznam się , że oczekiwałam czegoś zupełnie innego, nie przemawiał do mnie infantylny sposób bycia bohaterki, jej spojrzenie na świat i życie, ale czego spodziewać się po młodziutkiej kobiecie, która wkracza do świata dorosłych i wielkiego miasta?

Im bardziej rozwijała się historia, treść skradała moje serce... Wpierw myślałam, że najważniejsza bohaterka książki - Andra jest dzieckiem autystycznym... Jej zachowanie, milczenie, sztywne zachowanie i fiksacja, tak doskonale wpisuje się w spektrum... ale wspomniałam wcześniej o eterycznej rzeczywistości, innych wymiarach, metafizyce. Przypomniało się pojęcie "dziecko kryształowe" i tym jest Osobliwość w tej historii.

Książka porusza również ważne tematy, życia i śmierci, miłości oraz nienawiści, nie jakiejś infantylnej ale odważnej, tragicznej. Wątek moralny również nie jest obcy, ale myślę że rozwinie się on bardziej wraz z ewolucją i kolejnymi losami bohaterów.

Dla osób interesujących się ezoteryką i lubiących czytać fantasy, książka się ułoży w całość, która świetnie ze sobą współgra. Tworząc niesamowitą historię. Natomiast dla osób chcących poznać troszkę świat ezoteryki, odnajdą takie zagadnienia: jak dusza, jej rozwój oraz wędrówka. Medytacja, numerologia, radykalne wybaczanie, szamanizm, jasnowidzenie oraz telekineza czy nawet liczby anielskie, new age magia liczb oraz imion, i najważniejsze, magii słów...

"Kontinuum', to miejsce w którym łączą się rzeczywistości, w którym wszystko jest nami, a my jesteśmy wszystkim, projekcją umysłu, połączeniem z wyższym Ja, połączeniem ze Źródłem. Domem w którym wszystko się kończy i zaczyna... i ja w to głęboko wierzę, tak jak bohaterowie książki "Przedpamięć Osobliwość" Okawii Sangi

Jeśli szukasz książki fantasy o innym wydźwięku niż świat dystopii, czy podróżach kosmicznych, to właśnie "Przedpamięć Osobliwość" jest TĄ Książką, po którą warto sięgnąć, ponadto, książka skłania nas do refleksji, ale o tym przekonacie się sami czytając...

📚Przedpamięć. Tom 1: Osobliwość.
✒ Oktawia Sanga
📓 współpraca barterowa z autorką

"Andra samotnie przeciskała się między odzieżą. W przeciwieństwie do reszty zaaferowanych klientów sklepu, nie interesowały ją ubrania. Rozmyślała raczej o ich historii i poprzednich właścicielach. Była ciekawa pochodzenia każdej plamy, dziury czy łaty. Zdawało jej się, że słyszy ponury monolog porzuconego płaszcza o tym, jak właściciel wymienił go na nowy, droższy model. Zwierzała jej się też sukienka z metką, zdziwiona, że latami czekała w szafie..."
*****

Autorzy to artyści. Malują emocje słowami. Niektóre dzieła przychodzą i odchodzą zapomniane, inne osiadają na naszej skórze niczym kropla deszczu i koją...
Ta historia dotknęła mojej duszy, tak prawdziwie odkrywając uczucia czyste jak poranna rosa....
🌓 Tak inna i wyjątkowa fabuła wciągnęła mnie w świat psychotroniki , inżynierii duszy, transhumanizmu...
A przede wszystkim poznałam małą dziewczynkę o dorosłym spojrzeniu, która nie potrafiła się bawić. Która wywoływała dyskomfort u swojej rodziny, wyjątkowa pod każdym względem. Potrafiła widzieć i czuć więcej, słyszeć zwierzenia ubrań, przedmiotów czy rozmawiać ze zmarłym pupilem.
Kochała kamienie, rozumiała je. Nie zniosła światła.
Andra była idealna. Pod każdym względem. Dlatego nie znalazła zrozumienia wśród bliskich. Ciągle szukała kontaktu z ojcem. Matka momentami się jej bała....
🌓Mistyczne i głębokie przeżycia jakie daje Wam ta lektura są tak piękne i żywe. Otwierają się przed nami inne światy i inne wymiary świadomości. Wszak energia musi płynąć, trwać....
Telepatia, telekineza, mediumizm czy jasnowidzenie to bilety, które są wycieczką wgłąb ciała i duszy. Jestem osobą bardzo wrażliwą i rozumiem takie rzeczy. A Ty?
🌓 Dziewczynka uczy się sama siebie, nie znajduje pomocy w otoczeniu, gdzie jej zachowanie rozumiane jest jak szaleństwo czy choroba. Bardziej rozumieją ją kamienie niż własna matka.
🌓Obserwujemy tutaj lęk matki przed dzieckiem. A także zmieniającą się świadomość kobiety, co bardzo mnie wzruszyło. Przez niezrozumienie do akceptacji i miłości.
🌓Ojciec Andry, postać tragiczna i totalnie pogubiona. Nie polubiłam go, choć starałam się zrozumieć.
🌓Pewien moment wywołał we mnie wielki szok i przez chwilę nawet niesmak. Jednak był zabiegiem absolutnie genialnym i połączonym z dalszym rozwojem wydarzeń.
🌓Gdy widziałam zbliżający się koniec, moja dusza płakała. Z całych sił nie chciałam skończyć czytać....
Autorka, dla mnie jest właśnie artystką z mapą do mojej duszy. Wszystko co mi dała, zostanie we mnie na zawsze. Poruszyła neurony.
Nie spotkacie drugiej takiej historii. Czyta się niczym najpiękniejszą opowieść, która oderwie wasze ciała i zabierze waszą duszę w drogę świadomości i bezcennych nauk.
Dziękuję. Bardzo Ci dziękuję za każde Twoje słowo. ❤❤❤❤❤

Opis wydawcy:

Dla rodziny Pariosów sfera duchowa stanowi dziedzinę nauki, a zdolności parapsychiczne to jej codzienność. Familia wykorzystuje swój paranormalny talent, by leczyć ludzi i przynosić im ulgę, dla niej samej jednak dar ten niejednokrotnie okazuje się przekleństwem. Stroniący od światła słonecznego Pariosowie, samotnicy i ekscentrycy, uchodzą za osobliwych geniuszy. Niczym mantrę powtarzają sobie i światu: „My nie jesteśmy chorzy, tylko trochę inni”.
Jak to jest być kimś tak niezwykłym? Przekona się o tym najpierw Orest, podziwiając oczami duszy to, czego nikt inny nie dostrzega, potem jego syn Emil, którego poplątane koleje losu złączą z żywiołową Julką, a następnie mała Andra, której prawdziwej natury być może nie zdoła odkryć nawet żaden z Pariosów.
Przedpamięć. Tom I Osobliwość stanowi opowieść, w której ramy rzeczywistości błyskawicznie się rozmywają, realizm zaczyna być zwodniczy, a nadzwyczajne moce stają się naszą drugą skórą. Przede wszystkim jednak to historia rodziny outsiderów, która rozpada się i jednoczy niczym cykliczny Wszechświat, by odkryć przed czytelnikiem, kim w dziejach gatunku ludzkiego są Osobliwości.

📚Przedpamięć. Tom 1: Osobliwość.
✒ Oktawia Sanga
📓 współpraca barterowa z autorką

Jeśli szukacie książki od której nie możecie się oderwać, to polecam wam ją przeczytać. Po prostu wyborna historia, która tak długo krążyła mi po głowie póki nie skończyłam jej czytać. I wtedy też pojawił się przedsmak na kolejną część. Tak naprawdę nie znalazłam tu niczego, co by mi się nie podobało, jedynie może drobniejszy druk. Chce byście wiedzieli, że pierwszą rzeczą na którą zwrócicie uwagę będą bohaterzy. Autorka po pierwsze pokazała, że mając ograniczenia spowodowane różnymi chorobami, wciąż można wykonywać pracę marzeń. Należy pamiętać, że to my sami narzucamy sobie brak sprzyjających warunków do wykonywania jakichś działań. W gruncie rzeczy wystarczą dobre chęci i cierpliwość. Postacie również pokazują nam, że czasami to towarzystwo w jakim przebywamy ma wpływ na to jakie podejmiemy działania. Mogą nas do kogoś przekonywać, bądź rozsiewać niechęć, a my będąc po ich wpływem nie myślimy wtedy logicznie. Mamy tu również walkę z uzależnieniem i szantażem jednocześnie, oraz wykorzystywanie czyjegoś dobrego serca do prowadzenia ogromnej manipulacji. Rodzice postaci dzielą się na złych i dobrych, przy czym jedno z nich głosi, że najlepszym rozwiązaniem dla życia jest jak najlepsza reputacja, bez względu na prawdę. Prawdziwą zagadką była dla mnie rodzina naukowców, którzy pracowali nad bardzo ważnym projektem dotyczącym pamięci. Dosyć długo są obarczeni tajemnicą, a jeśli już coś wychodzi na jaw, to w bardziej tajemniczym świetle. Mama Andry była dla mnie istotą widmo. Te jej humory potrafiły być nieznośne do tego stopnia, że odkładałam książkę na minutę, żeby ochłonąć. Jej język miał wiele do życzenia, a dramaturgia przechodziła wszelkie pojęcie. Potrafiła obrócić kota ogonem w tak precyzyjny sposób, że osoba niewinna jeszcze ją przepraszała za swoją winę, a ona stroiła fochy robiąc z nim co chciała. W pewnym momencie jej życia nastąpiło coś przez co strasznie wariowała. Historia momentami dzieje się jakby w zwolnionym tempie, a chwilami znacznie przyspiesza mijając czas. Podobała mi się ta perspektywa, przesłania i chyba wszystko, bo był zachowany umiar we wszystkim. Uważam, że jest godna przeczytania, zwłaszcza, jeśli lubicie zagrywki psychologiczne i paranormalne:-) Ja byłam nią zachwycona!

Czy inny, odstający od ogółu ma ciężej w życiu? Ja zawsze byłam samotnikiem introwertykiem i to lubiłam. Jednak widzę, że moja córka, która też pod wieloma względami różni się od rówieśników ma z tym wielki problem.

Inność była też problemem Andry- głównej bohaterki książki "Osobliwość" czyli pierwszego tomu serii Przedpamięć autorstwa @8sanga . Andra została powołana na świat w osobliwych okolicznościach. Odrzucona przez ojca jeszcze przed narodzinami, niezbyt chciana przez matkę od samego początku witała każdy dzień głośnym płaczem. Gdy Julia, jej matka odkryła, że za płacz odpowiedzialna jest odziedziczona po ojcu fotofobia, w domu wreszcie zapanowała cisza, jednak na około dziewczynki działy się dziwne rzeczy. Jedynym człowiekiem, który mógłby pomóc zrozumieć jej niesamowitą naturę jest Emil, jej ojciec, jednak on jakby się bał własnego dziecka. Czy miał słuszny powód? Co wyróżnia jego własną rodzinę na tle ogółu?

Trudno jest mi pisać o tej książce tak, by choć trochę oddać jej niesamowitość i głębię, ale nie zdradzić treści. Na początku byłam zła na autorkę, że umieściła tak niesamowite dziecko w tak pospolitej rodzinie, która zamiast docenić jego odmienność bała się jej. W dodatku jedyny człowiek, który mógłby jakoś oswoić ją ze światem, powinien być za nią odpowiedzialny nie chce jej w ogóle widzieć. Jednak nie bez przyczyny tak się stało, a moja złość bardzo szybko zmieniła się w zachwyt. Oswajając razem z Andrą świat, w którym przyszło jej żyć możemy mocniej przeżyć to, co czuła i widziała ona, (a przeżycia te były naprawdę niecodzienne). Dzięki temu moment przełomowy wstrząsnął mną mocniej, a wyjaśnienie natury Osobliwości sprawiło, że czytałam z otwartymi ustami i to do 3 nad ranem, bo nie było tam miejsca na przerwę na sen🤯.

Oktawia napisała książkę wielowarstwową, wielowymiarową, przesiąkniętą metafizyką, magią, miejskim szamanizmem i swoistą dziwnością, ale dziwnością jakże piękną! Nie da się jej czytać tylko jako zwykłej powieści, trzeba podejść do niej z otwartym umysłem (i sercem),co naprawdę gorąco Wam polecam, ponieważ ta historia ubogaca czytelnika!

Osobliwość to ciekawa książka łącząca świat rzeczywisty z elementami fantasy. Wyobraź sobie, że pośród nas mogą żyć ludzie, którzy porozumiewają się telepatycznie, mogą widzieć przyszłość, czytać w myślach, a nawet sprawiać że świat zmienia się tak jak oni tego potrzebują. Tak właśnie poznajemy małą Andrę, której dusza jest jedną z najstarszych, natomiast dziecięce cało rodzi się pośród zwykłych ludzi. Jest ona dziwnym dzieckiem, które ma światłowstręt, woli bawić się twardymi kamieniami niż pluszowymi zabawkami, nie mówi i ma przeszywające na wskroś spojrzenie. To ona staje się główną bohaterką książki. Od razu widać, że jest to pierwsza część w której poznajemy tajemnice rodu ojca Andry, to w jaki sposób przyszła na świat i jak trudno jej było w tym świecie funkcjonować. Czytając tę książkę, ma się wrażenie ogromnej samotności głównej bohaterki, której to zasady moralne nie koniecznie są takie same jak przeciętnego człowieka. Ogólnie początek książki nie wciągnął mnie za mocno, jednak myślę że dzięki niemu łatwiej jest zrozumieć rzeczy, które przychodzą w książce później. To czego nie lubię w książkach to przerwanie opowieści w miejscu, w którym zaczynają się dziać naprawdę ciekawe rzeczy. Zdecydowanie wolę gdy jeden z etapów jest opisany, a nie że muszę czekać na kolejne części. Ta książka to mam wrażenie że dopiero przedsmak tego co będzie naprawdę intersujące, czekam więc co będzie dalej.

Nie mam wątpliwości, że jest to książka jedyna w swoim rodzaju. Eteryczny prolog, melodramatyczny początek, a następnie huśtawka emocji i różnorodnych scen - od okołonaukowych wywodów po uczuciowe rozterki. To właśnie emocje są głównym czynnikiem, który popycha naprzód fabułę i to na nich Autorka skupiła najwięcej uwagi (co wpisuje się w konwencję realizmu magicznego, która całkiem nieźle charakteryzuje tę książkę).

Poza tym rzadko spotyka się tak dogłębne wprowadzenie do historii, które obejmuje losy rodziców, a nawet dalszych krewnych głównej bohaterki. Takie rozwiązanie pozwoliło dokładnie zrozumieć ich zawiłe charaktery, przez które nie są w stanie utrzymać egzystencjalnego ładu, i które prowadzą do nieustannych starć - ze sobą nawzajem i z resztą świata.

Życie głównej bohaterki opisałabym jako wielokrotne podróże i powroty, jednak nie do obcego kraju, tylko do obcego wymiaru, niedostępnego dla większości ludzi. Przygniatające poczucie niezrozumienia i brak odpowiedzi na jakiekolwiek spośród mnóstwa pytań nie ułatwiają jej dostosowania się do "zwyczajności". Nie doznaje akceptacji nawet ze strony tej części rodziny, po której przejęła ezoteryczne dziedzictwo, i która mierzyła się z podobnymi problemami, co tylko pogłębia jej frustrację. Historia z pozoru niewinna, skrywa mrok, który przeciska się bez skrupułów do codzienności skomplikowanej rodziny, i burzy już i tak wątpliwy spokój.

Muszę jednak przyznać, że nieco bardziej ciekawiły mnie fragmenty dotyczące niezwykłych zdolności bohaterów i badań nad nimi, niż ich prywatne dramaty i dylematy (które były bardziej obyczajowe, a u mnie niezmiennie króluje fantastyka ;) ).

Spodziewałam się lżejszej lektury, ale nie będzie łatwo zapomnieć o "Przedpamięci", dlatego z pewnością sięgnę po kontynuację - jestem bardzo ciekawa jak dalej potoczy się ta nieszablonowa historia.
(PS W ogóle nie czuć, że to debiut - naprawdę znakomity styl!)

Ta książka to moje wielkie zaskoczenie. Bardzo pozytywne. Namieszała mi w głowie, zwodziła, obiecywała różne zakończenia. A potem zdzieliła w łeb i zostawiła niedosyt tak wielki, że najchętniej wykradłabym autorce rękopis kolejnego tomu. Naprawdę.

"Osobliwość" jest genialna! Bohaterowie są bardzo niestandardowi, jednocześnie można ich kochać i nienawidzić. Z jednej strony rozczulają, z drugiej ich głupota, wyrachowanie lub bezmyślność zadziwiają i szokują. Wielką niewiadomą pozostaje dla mnie Emil - jeden z głównych bohaterów.
Emil Parios pochodzi z nietypowej rodziny, w której normą są parapsychiczne zdolności i światłowstręt utrudniający normalne funkcjonowanie. Wraz z ojcem zajmuje się badaniami nad pamięcią duszy i możliwościami ludzkiej percepcji. Bardzo pragnie także przywołać na świat osobliwość - wcieloną doskonałość, zdolną zarówno do wielkich jak i strasznych czynów. I tutaj na scenę wkracza Andra - nietypowe dziecko, które pojawiło się na świecie w skutek dziwnej amnezji Emila i Julii. Jej rodzice pochodzą z dwóch zupełnie różnych światów i żadne z nich tak naprawdę nie nadaje się do pełnienia tej roli. Szczególnie, że Andra nie jest najłatwiejszym egzemplarzem dziecka. Podobnie jak jej ojciec cierpi na światłowstręt, komunikuje się myślami, widuje duchy i rozmawia z kryształami. Tak naprawdę zrozumieć stara się ją tylko dziadek Leon, którego pokochałam najbardziej z wszystkich bohaterów.

"Osobliwość" wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału i zarwałam dla niej noc. I zrobiłabym to znowu. Aż trudno uwierzyć mi, że to debiut! Polecam wszystkim fanom realizmu magicznego, miejskiego szamanizmu i fantastyki. To, co zwykłe i rzeczywiste subtelnie przeplata się tutaj z tym, co magiczne i nierealne. Mam nadzieję, że nie będę musiała długo czekać na drugi na tom.

Dodaj cytat z książki Przedpamięć. Tom I Osobliwość