Jak radzić sobie z gniewem innych

Okładka książki Jak radzić sobie z gniewem innych Ryan Martin
Okładka książki Jak radzić sobie z gniewem innych
Ryan Martin Wydawnictwo: Rebis poradniki
poradniki
Rebis
2024-04-09
2024-04-09
Maria Smulewska

10 strategii postępowania w domu, w pracy i na ulicy

Agresja, wrogość, gniew, negatywne nastawienie... musimy się mierzyć z nimi na co dzień. Często nawet gdy mamy dobry humor, ktoś obok nas przejawia negatywne emocje i musimy sobie z tym radzić. Jak to zrobić?

Jak zrozumieć perspektywę drugiej osoby, jak zachować spokój i komunikować się nawet z tymi, którzy nie chcą komunikacji? Tego wszystkiego dowiemy się z tej książki.

Znajdziemy tutaj dużo praktycznych wskazówek i rad, które przydadzą się zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Pomogą nam one chronić się przed toksycznym wpływem, oraz nawiązywać pozytywne relacje, lepiej się komunikować.
Bardzo dobra i wartościowa książka.

10 strategii postępowania w domu, w pracy i na ulicy

Poradnik można przeczytać bardzo szybko, zwłaszcza, jeśli się jest zainteresowanym tym tematem. Jak wiadomo według niego, agresja może dosięgnąć nas wszędzie. Począwszy od najbliższych z którymi mieszkamy, po pracowników z firmy, przełożonych oraz znajomych. Zanim autor przeszedł do odpowiedzi na pytanie z okładki, przeczytaliśmy o tym co to w ogóle jest gniew, na co go można podzielić i co ciekawe, w jaki sposób można go zrozumieć. Bywa bowiem, że my sami insynuujemy zdarzenie z powodu którego ktoś nagle wybucha gniewem, gdyż ma słaby bądź wrażliwy układ odpornościowy. Ja sama mam nerwicę, więc normalne rzeczy, które kogoś by nie ruszyły, jakieś zaczepki, czy docinki, pobudzają we mnie syndrom obronny. Oznacza to, że jestem bardzo podatna i bardzo wrażliwa na takie zachowanie. Jednak jak autor zauważył, każdy z ludzi reaguje na nie inaczej. Jedni wybuchają szybkim gniewem, inni starają się powstrzymać od natłoku wrażeń, a moje ciało wybrało syndrom milczenia. To najgorsza z opcji, ponieważ cały ból jest gromadzony wewnątrz mnie. W ten sposób przerodził się w nerwicę, bardzo niebezpieczną chorobę o której również przeczytacie w tym poradniku. Dlaczego o tym piszę, w końcu to moje sprawy prywatne. Ano dlatego, bo by z czegokolwiek ktoś wyszedł, by chciał zacząć się uzdrawiać, to wpierw musi zdać sobie sprawę z obecnego problemu, a później go zaakceptować. Trzeba potrafić go nazwać, tak jak problemy z agresją. Ktoś do kogo nie dochodzi możliwość tego, że jest zły, że znęca się nad innymi słownie, że nawet robi komuś krzywdę cielesną, to ta osoba nigdy się nie zmieni. W sprawach przemocy fizycznej autor kieruje nas do odpowiednich adresów z końca książki, gdyż nie jest jego zadaniem wyleczenie ludzi z tego, tylko pomoc ofierze, o czym również wspomina. Jakikolwiek przykład tych agresji, tego gniewu innych, jest podany na podstawie prawdziwych osób, które przyszły do niego po pomoc. By ustrzec się tym emocjom, mamy wyznaczone rodzaje tych agresji i przykłady oraz dobre instrukcje w jaki sposób możemy sobie radzić z nimi nie tylko personalnie, ale i w internecie, telefonicznie, zwyczajnie wszędzie. Wiadomo, że znając kto jaki do mnie jest i kiedy to robi, to najważniejszą rzeczą jaką możecie zrobić, to przygotować się do tego ataku z wyprzedzeniem, bądź zwyczajnie można zerwać kontakt z taką osobą. Pamiętajcie, że to Wy w waszym życiu powinniście być dla siebie najważniejsi. Akceptacja siebie jest pierwszym krokiem do uwolnienia się od gniewu. Ja wam piszę o tym tylko pobieżnie, ale uwierzcie mi, że jeśli macie takie problemy, a nie mówicie o nich innym z różnych przyczyn, to przeczytajcie książki, które wam w tym pomogą. Ten poradnik was nie oceni, tylko uświadomi co jest nie tak, że nie możesz do końca być w swoim życiu szczęśliwa. Jeśli chcesz zdjąć z siebie tą blokadę, przeczytaj ten poradnik. Pozwól sobie otworzyć oczy:-)

Wściekli kierowcy, niegrzeczni pasażerowie i bójki. Złość na obecną władzę, obostrzenia związane z pandemią, która wybuchła - wszędzie otaczała nas złość, gniew i frustracja innych. Czy mamy dostateczną siłę w sobie by z tym walczyć? Potrafimy rozłożyć nad swoją głową taki ochronny parasol bo emocje innych ludzi nie wypływały na nasze samopoczucie?

Obiektem badań socjologicznych Ryana Martina stał się właśnie gniew ludzi wokół niego. Firmy zgłaszały się do niego by wspomógł ich w walce z gniewnymi ludźmi. Co ciekawe pewnego razu do Ryana zadzwoniła bibliotekarka i poprosiła o pomoc. Jak się okazało ludzie wypożyczający książki również bardzo mocno pluli jadem w kierunku bibliotekarzy. A przecież ludzie czytający książki to ludzie rozumni i w pewnym stopniu na pewno wykształceni, kulturalni. Tak by się przynajmniej wydawało. Dlaczego więc wyrzucają swoją frustrację na niewinne osoby? Dlaczego czerpią radość z umniejszania innym? No i przede wszystkim jak się przed tym chronić? Ta konkretnie sytuacja i inne wymienione wyżej, miały miejsce w Stanach Zjednoczonych bo to stamtąd pochodzi autor. Ale czy u nas nie jest podobnie?

Stoimy w kolejce do kasy, a kilka osób za waszymi plecami nerwowo przedpetuje i krzyczy, żeby wezwac kolejnych pracowników. Ktoś inny mówi pod nosem, że pracować im się nie chce, siedzą w tej pracy jakby za karę i kawę piją zamiast do kasy podejść. Gdy tak naprawdę kasjerka obok zlana potem wykłada kolejne palety towaru. Kierowca nerwowo trąbiący aby pospieszyć samochód, który zatrzymał się na przejściu dla pieszych. To jedne z przykładów jednorazowego incydentu. W takiej sytuacji nie wiemy nic o tym gniewnym człowieku. Czy zawsze jest tak wrogo nastawiony? Czy tylko dzisiaj ma akurat zły dzień? Drugi rodzaj gniewnych ludzi to tacy, z którym mamy do czynienia na codzień. Zdecydowanie gorszy przypadek. Szef, partner, partnerka, mama, tata, rodzeństwo, przyjaciel, dziecko. Ta książka przychodzi nam z pomocną dłonią do radzenia sobie z obydwoma typami gniewnych ludzi. Myślę, że spokojnie można zaryzykować stwierdzeniem, że ta książka jest dla każdego. Podzielona jest na dwie główne części. Dowiemy się z niej przede wszystkim:
🌵 Jak zrozumieć gniew innych ludzi
🌵 Jakie są strategie radzenia sobie z gniewem innych

Autor jest psychologiem także doskonale wyjaśnia nam również czym jest gniew, jakie emocje mu towarzyszą i co cechuje gniewnych ludzi, oraz skąd on się w ogóle bierze. Jeśli już przebrniemy przez tę szalenie ciekawą analizę gniewu dostaniemy to po co sięgnęliśmy po tę książkę. Odpowiedź na pytania co zrobić aby gniew innych nie wpływał na nas zbyt mocno? Aby być na niego odpornym? Aby nie zmieniał naszego samopoczucia. Ta właśnie druga część podzielona jest na 10 kolejnych czyli 10 wspomnianych już wcześniej strategii. Można zacząć czytanie od drugiej części lub skupić się jedynie na niej, jednak poznanie całej tej otoczki teorii jest wbrew pozorom ogromnie ciekawe i wiele rozjaśnia! Także polecam przeczytać po prostu w całości, po kolei. Książka zawiera wiele praktycznych porad, nie jest jedynie zlepkiem teoretycznych frazesów ale faktycznie są tam ćwiczenia, które można dobrać wcielić w życie już teraz zaraz. Autor równie ciekawią przedstawia analizy równych przypadków, czyli sytuacja z życia wzięte, zanalizowane pod kątem treści książki.

Najbardziej podobał mi się podrozdział poświęcony strategii pozbywania się gniewu w sieci. Przeglądając różne treści a przede wszystkim czytając komentarze innych ludzi, dotyczące tych treści, przesiąkamy tak naprawdę emocjami danej osoby. Jeśli po raz setny czytamy o kimś, że jest gruby, nieudolny i ma niewydarzonego bachora to czy sami nie zaczniemy tak myśleć o tej osobie? Czy przez czytanie takich komentarzy nasz nastrój poprawi się albo pozostanie na takim poziomie na jakim był zanim je przeczytaliśmy? Najprawdopodobniej nie. Często ulegamy emocjom innych, tutaj w sieci również a można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że głównie. Bo jednak większość z nas spędza w tym online'owym świecie sporą część swojego życia prawda? Oczywiście temu konkretnie gniewowi w sieci poświęcony jest jeden podrozdział ale wszystkie inne również doskonale można do tego odnieść. Sam autor wspomna na końcu, że najlepiej łączyć wszystkie strategie i czerpać z każdej to co akurat w danej sytuacji uznamy za potrzebne.

Jeszcze krótkim słowem podsumowania dodam, że książkę czyta się szybko. Wydane jest w bardzo przystępny sposób, podział na akapity, podrozdziały sprawia, że treść jest bardzo przejrzysta. Cała książka napisana jest w sposób przystępny, łatwy do zrozumienia dla osoby w każdym wieku. Dostępny jest również ebook

Obiektem badań...

„Jak radzić sobie z gniewem innych. 10 strategii postępowania w domu, w pracy i na ulicy” to niezwykle cenna lektura. Autor, Ryan Martin, znany jako „profesor od gniewu“, prezentuje czytelnikom praktyczne narzędzia oraz strategie radzenia sobie w obliczu gniewu innych ludzi.

Książka opiera się na najnowszych badaniach psychologicznych, doświadczeniach klinicznych autora oraz licznych przykładach życia codziennego, co nadaje jej niesamowitej wiarygodność. Martin nie tylko uczy, jak zachować spokój w sytuacjach konfrontacyjnych, ale również jak zrozumieć perspektywę drugiej osoby, jak dotrzeć do tych, którzy unikają komunikacji, oraz kiedy należy się wycofać i wyznaczyć granice.

Książką składa się z dwóch części, gdzie pierwsza poświęcona jest zrozumieniu natury gniewnych ludzi, a druga prezentuje konkretnie 10 strategii radzenia sobie z nimi.

Książka pomaga zrozumieć, że gniew jest uniwersalną emocją, której każdy z nas doświadcza, i umiejętność radzenia sobie z nim jest niezwykle istotna w życiu codziennym.

Podsumowując, „Jak radzić sobie z gniewem innych” to wartościowa lektura, która w sposób rzetelny i interesujący pomaga zrozumieć naturę gniewu oraz prezentuje skuteczne strategie radzenia sobie z nim. Książka ta z pewnością powinna znaleźć się na półce każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć ludzką psychikę i poprawić jakość swoich interakcji z innymi. Gorąco polecam! Ja jestem nią zachwycona!

"Jak radzić sobie z gniewem innych. 10 strategii postępowania w domu, w pracy i na ulicy" to bardzo ciekawa i przydatna lektura. Każdy nas spotyka się z gniewem innych osób. Ta książka pomaga zrozumieć gniew innych ludzi, a także pokazuje jak sobie z nim radzić. Autor wspomina, że od pandemii ten gniew bardziej narasta w ludziach i jest coraz częściej spotykany, ot choćby w pracy z klientem.

Ten tytuł jest świetny. To naprawdę rzetelnie napisana książka, do tego jej język jest bardzo przystępny. Czyta się ją szybko.

Widać, że autor zna się na tym temacie. Do tego odwołuje się do różnych badań i znajdziemy tutaj dużo wyjaśnień z psychologii. Myślę, że każdy powinien mieć tą pozycję u siebie w domu!

Lektura ta składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy tego jak zrozumieć gniewnych ludzi. Przeczytamy tutaj między innymi o biologicznym podłożu gniewu, jaki wpływ ma nasze wychowanie, o zaraźliwości gniewu czy o światopoglądzie gniewnych ludzi. Druga część przedstawia 10 strategii radzenia sobie z gniewnymi ludźmi.

Niby część rzeczy jest oczywista, ale nie wszystko. Książka pozwala nam ułożyć sobie pewne sprawy w głowie.

Gniew może być zarówno emocją jak i cechą. Każdy z nas go czuje i nie zawsze sobie z tym radzimy.

Jestem zachwycona tą lekturą. Jest naprawdę wartościowa i ciekawa. Zdecydowanie polecam!

• Chcę dać w prezencie
  • Używane
  • Do przeczytania
  • - XXX - NOWOŚCI
  • Coaching itp.
  • Zdrowie/Psychologia
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Jak radzić sobie z gniewem innych