Dama w kapeluszu

Skarpa Warszawska
2024-03-13
2024-03-13
przyjaźń miłość marzenia

Apolonia mieszka wraz z mamą, siostrami, przyrodnim rodzeństwem i ojczymem na wsi pod Rzgowem. Niestety sytuacja w domu się pogarsza,
ojczym coraz częściej jest pijany i się awanturuje. Niestety upatrzył sobie Polę jako kozła ofiarnego i to jej najbardziej się czepia. Matka dziewczyny przeczuwa najgorsze i daje jej zwitek pieniędzy wraz z adresem swojej siostry, która mieszka w Łodzi...
Pewnego dnia ojczym Poli wraca do domu wypity, matka domyśla się co za chwilę nastąpi. Ojczym szarpie Apolonię, i ciągnie ją do stodoły, żeby dziewczyna zapłaciła mu za to, że musi ją utrzymywać...
Lecz czy ojczym dopnie swego?
Jak potoczą się dalsze losy Apolonii?

"Dama w kapeluszu" już na wstępie zachwyca swoją okładką, natomiast wnętrze chwyta za serce.
Historia Apolonii jest niezwykła, ponieważ wyruszając, a właściwie to uciekając do obcego miasta musi radzić sobie sama, zupełnie się nie spodziewając tego co ją spotka. Nie będę ukrywać, że twórczość Anny Stryjewskiej uwielbiam, a kolejne książki coraz bardziej mnie zaskakują swoimi historiami, o których tak szybko nie da się zapomnieć, a emocji podczas czytania nie brakuje.
To była kolejna wspaniała podróż do Łodzi z dawnych lat...

Polecam 💙

Dobro, podstawą egzystencji.

empikgo #reklama

Dobro, podstawą egzystencji.

empikgo #reklama

Młodziutka Apolonia, chcąc uniknąć brutalnych ataków ojczyma, za namową matki opuszcza rodzinną wieś i przyjeżdża do Łodzi. Tu wynajmuje pokój, który dzieli z Helą- dziewczyną lekkich obyczajów, pucybutem Frankiem, praczką Mańką i panem Władkiem, który ostrzy noże.
Pewnego dnia udaje jej się dostać pracę w pracowni kapeluszy, do której schodzą się największe elegantki z miasta. A pojawienie się jednej z takich dam sprawi, że życie dziewczyny diametralnie się zmieni.

Uwielbiam czasami przenieść się w przeszłość i poznawać życie tamtejszych ludzi. Od tych najbogatszych aż po najbiedniejszych. Tu akurat poznamy losy tych drugich, którzy imają się wszystkiego, aby przeżyć dzień za dniem. Jedni mają szczęście, drudzy spryt, a jeszcze inni swoją ciężką pracą odnoszą sukces. Są też i tacy, którzy pogubili się i nie wiedzą jak zmienić sytuację, w której się znaleźli.

To nie jest lukrowana opowieść, chociaż emocji w niej nie brakuje. Tu szczęście przeplata się z tragedią, a każdy dzień przynosi inne niespodzianki. Ważne, aby nigdy nie tracić nadziei i pozostać dobrym bez względu na to, co naszykował dla nas los.
Bardzo mi się ta książka podobała, a główna bohaterka razem ze swoimi sublokatorami szybko skradła moje serce.
Autorka wykonała kawał dobrej roboty i udało jej się mnie wzruszyć. Dzięki temu historia Apoloni na dłużej pozostanie w moich myślach.
Polecam gorąco.

Życie Apolonii nie jest usłane różami. Jej ojczym jest osobą złą, agresywną w szczególności dla niej. Kiedy pewnego dnia dochodzi do sytuacji, kiedy prawie ją gwałci, jej matka każe je uciekać do Łodzi. Choć młoda dziewczyna wcale nie ma na to ochoty, nie chce zostawić matki i rodzeństwa, rozumie, że to najlepsze wyjście. Tak trafia do domu swojej ciotki, gdzie szuka schronienia. Niestety nie zostaje przyjęta z otwartymi rękami i kiedy tylko ma okazję, postanawia się wyprowadzić. Wynajmuje więc pokój na Wschodniej, od teraz ma mieszkać z czterema innymi osobami. Po niedługim czasie między współlokatorami tworzy się więź, a ona naprawdę się cieszy, że mieszka z nimi. Udaje jej się znaleźć pracę w pracowni kapeluszy przy Piotrkowskiej. Wszystko zaczyna się układać dobrze, jednak nie będzie tak cały czas. Coraz częściej słychać o zbliżającej się wojnie, zarówno w życiu Apolonii, jak i jej współlokatorów wiele będzie się działo. Co takiego? Jak sobie z tym poradzi młoda dziewczyna? Czy czeka ją szczęśliwe życie w Łodzi? Czy ucieczka z rodzinnego domu była dobrą decyzją?

Autorka przeniosła mnie do Łodzi w okresie dwudziestolecia międzywojennego i pozwoliła poznać historię Apolonii, a także jej przyjaciół pokoju, który wynajmowała. Mnie ta podróż się podobała, naprawdę dobrze się bawiłam podczas czytania. Akcja sprawnie poprowadzona, ze zwrotami, które potrafiły mnie zaskoczyć. Książka okazała się wciągająca.

Główną bohaterką jest Apolonia. Poznajemy ją jako młodą dziewczynę, która nie ma łatwego życia w domu. Śledząc jej losy, widzimy zmiany, jakie w niej zachodzą. Ja ją polubiłam i szczerze jej kibicowałam, żeby jej życie się ułożyło.

„Dama w kapeluszu” to książka, z którą spędziłam miło czas i ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/04/damawkapeluszuwydawnictwoskarpawarszawska.html

Przyznam szczerze, że polska literatura obyczajowa jest moją piętą Achillesową i nie mam zbyt dużego rozeznania w Autorach i Autorkach piszących książki mieszczące się w tym gatunku. Decydując się zatem na czytelnicze spotkanie z "Damą w kapeluszu" Anny Stryjewskiej kierowałam się raczej okładką, która wzbudziła moje zainteresowanie i renomą wydawniczą Skarpy Warszawskiej, niż wiedzą o dorobku Autorki. Nie miałam zatem jakichkolwiek obaw przed tym spotkaniem i okazało się, że widać powinnam zacząć wróżyć z kart albo przynajmniej z kawowych fusów, gdyż trafiłam idealnie, na bardzo przyjemną lekturę, która mimo że określana jest jako obyczajówka, spokojnie mogłaby też wpisać się w nurt powieści historycznej.
To odniesienie do powieści historycznej bynajmniej nie jest przypadkowe. Akcja powieści umiejscowiona zostanie bowiem w dwudziestoleciu międzywojennym, czyli okresie historycznym, w którym dość dużo się działo, a jednocześnie życie było wciąż dość barwne, chociaż toczyło się w ciszy po jednej, a przed drugą burzą. I zanim zdradzę odrobinę wątków z samej fabuły jeszcze jedna wskazówka geograficznego umiejscowienia akcji – z racji tego, że Autorka na co dzień związana jest z Łodzią to właśnie to miasto i jego okolice staną się miejscem akcji tej powieści.
Skoro zatem wiadomo już kiedy i gdzie będzie toczyć się akcja książki pora na kilka słów o tym czego będzie ona dotyczyć i kto stanie się jej główną bohaterką. Poznajcie zatem młodziutką wiejską dziewczynę Apolonię. Apolonia wiedzie spokojne życie w rodzinnym gospodarstwie, aż do czasu, kiedy po śmierci ojca jej matka ponownie wychodzi za mąż, a ojczym bardziej zainteresowany staje się pasierbicą niż własną żoną. To sprawia, że pod osłoną nocy i za namową matki, Apolonia opuszcza rodzinne strony i przenosi się do Łodzi. Nowe miasto, nowe możliwości. Dziewczyna też na to liczy, jest pozytywnie nastawiona do życia i wierzy, że los się do niej uśmiechnie
Szybko jednak okazuje się, że krewni, którzy mieli jej pomóc nie są na to gotowi, a ona zmuszona jest radzić sobie sama w obcym mieście pełnym pokus. Nie stać ją na wygody i luksus, wynajmuje zatem pokój na Wschodniej, w kamienicy pełnej równie poturbowanych postaci jak i ona sama. Jej współlokatorką zostaje zatem Helka – dziewczyna lekkich obyczajów, po sąsiedzku mieszka praczka Mańka, pucybut Franek i pan Władek, którego specjalnością jest ostrzenie noży. Każda z tych osób jak się okaże będzie miała zarówno swoją historię, jak i swój tajemnice. Akcja powieści nabierze jednak tempa wtedy, kiedy wprost z pralni Apolonia trafi do pracowni kapeluszy na Piotrkowskiej i dopiero tutaj dziewczyna rozwinie swe skrzydła, faktycznie rozpoczynając nowe życie. Jakie? Przekonajcie się sami.
To co zachęca do tej lektury, oprócz ciekawej i wciągająco prowadzonej fabuły, to sposób w jaki Anna Stryjewska oddaje atmosferę międzywojennej Łodzi. Jej opisy miasta są tak wyraziste, że ma się wręcz wrażenie, że wraz z bohaterkami spacerujemy po Piotrkowskiej tamtych dni, czy przenosimy się na żydowskie wówczas Bałuty. A jeśli ktoś ma odrobinę wyobraźni to bez trudu wymaluje sobie również obraz łódzkiej socjety, stanowiącej chociażby klientelę pracowni kapeluszy, wyprawianych wtedy rautów, czy bywalców lokalnych kawiarni. Zabieg taki sprawia, że śledząc akcję powieści sami wręcz spajamy się z tłem stając się jego częścią.
Jednym z najmocniejszych punktów tej powieści jest również ukazanie społeczności żydowskiej, która w znacznej mierze zamieszkiwała Łódź, a której codzienność możemy śledzić poprzez bohaterów powieści, pozyskując jednocześnie wiedzę o ówczesnym jej życiu i obyczajach. Wreszcie pamiętajmy, że wizja wojny staje się coraz bliższa, co również wyraźnie odczuwalne będzie w nastrojach społecznych i wpłynie na losy bohaterów powieści.
Polecam Wam zatem serdecznie lekturę "Damy w kapeluszu". Dajcie się ponieść wykreowanemu przez Annę Stryjewską duchowi epoki, wsłuchajcie się w melodię ówczesnych szlagierów Eugeniusza Bodo i Ordonki oraz poczujcie klimat międzywojennej Łodzi. I pamiętajcie, że ta sielanka wkrótce się jednak skończy.

DAMA W KAPELUSZU
Anna Stryjewska
@skarpawarszawska

"Życie zmienia nas wszystkich - przemknęło mimo woli przez myśl Poli. - Weryfikuje wszystkie podjęte decyzje, uczy nas pokory i cierpliwości. Zmienia nasze postępowanie, tok rozumowania, spojrzenie na wiele otaczających nas spraw."

Apolonia, Mania i Hela trzy młode kobiety, które wynajmują pokój na Wschodniej wraz z Frankiem i Waldkiem. Każde z nich stara się przetrwać i znaleźć swoje miejsce na ziemi. Czy wszystkie ich decyzje i wybory są słuszne? Co przyniesie im los i jak potoczą się ich drogi życiowe? Przekonajcie się sami.

Młodzież... nie ważne w jakich czasach żyje, czy pochodzi z biednego czy bogatego domu, każdy ma podobne marzenia. Chce kochać, być kochanym, godnie i szczęśliwie żyć oraz nie martwić się o jutrzejszy dzień. #damawkapeluszu to historia o młodzieży z lat 30-tych, która urzeka, porywa, a w końcu doprowadza do łez. To z pozoru taka zwykła powieść o przyjaźni, miłości i oddaniu, historia która daje nadzieję na lepsze jutro, by za chwilę wpędzić w otchłań rozpaczy. Autorka swoim stylem pisania uwodziła mnie od samego początku i nawet nie wiem kiedy przepadłam.
Realizm z jakim autorka opowiada sprawia, że człowiek utożsamia się z bohaterami, uczestniczy w ich codziennym życiu oraz przeżywa ich wzloty i upadki.
Natomiast zakończenie skłoniło mnie do refleksji, czy jest ono szczęśliwe, dobre, a może jednak nie? Ile znaczą piękne i szczęśliwe chwile w natłoku codziennych obowiązków, problemów i okrucieństwa na tym świecie.

"Sami widzicie, jak wygląda to życie. Dziś jesteś, jutro cię nie ma. Szkoda czasu na żal i łzy."

Przepiękna powieść, osobiście jestem nią zachwycona i oczarowana. Polecam ją również i Wam ❤️

DAMA W KAPELUSZU
Anna Stryjewska
@skarpawarszawska

Piękna opowieść o młodej dziewczynie, Apolonii, która uciekła z domu. Na wsi, gdzie mieszkała, po kolejnej awanturze brutalnego ojczyma, matką umożliwiła jej ucieczkę. Pola dociera do Łodzi, gdzie miała pomóc jej siostra jej matki. Niestety, ciotka niewiele może jej pomóc. Po kilku tygodniach poszukiwania pracy, trafia do pralni, gdzie ma roznosić pranie. Poznaje nowych przyjaciół Franka pucybuta, Helę dziewczynę lekkich obyczajów i Mańkę praczkę. Rodzi się między nimi prawdziwa przyjaźń na całe życie. Po jakimś czasie Franek i Mania stają się parą, wkrótce biorą ślub. Pola znajduje nową pracę w pracowni kapeluszy na Piotrkowskiej. Wszystko się zmienia, wydaje się że teraz będzie już tylko lepiej, ale czy na pewno?
Czyta się świetnie i szybko, aż szkoda, że nie ma dalszego ciągu. A może będzie drugi tom, bo na pewno by się przydał. Bardzo polecam

“Życie zmienia nas wszystkich. Weryfikuje wszystkie podjęte decyzje, uczy nas pokory i cierpliwości. Zmienia nasze postępowanie, tok rozumowania, spojrzenie na wiele otaczających nas spraw”.

Apolonia jest młodą, pełną życia dziewczyną. Mieszka na wsi pod Rzgowem, z matką i ojczymem. Ten bywa wobec niej brutalny, matka bezskutecznie próbuje łagodzić sytuację. W końcu nakazuje córce, by wyjechała do Łodzi. Tam ma zatrzymać się u starszej siostry matki, niestety ciotka nie jest jej przychylna. Apolonia nie odpuszcza, radzi sobie jak potrafi, wynajmuje pokój we Wschodniej części miasta. Jest to miejsce zamieszkane przed biednych Żydów. Pokój dzieli z kilkoma osobami, w końcu udaje jej się znaleźć pracę w pracowni kapeluszy, przy ul. Piotrowskiej, gdzie bywają panie z wyższych sfer. Wszystko zaczyna iść w dobrą stronę, niestety coraz wyraźniej słychać pełne trwogi głosy o zbliżającej się wojnie.

Dwudziestolecie międzywojenne w całej okazałości. Niepokojąca, przejmująca opowieść. Wielowymiarowa akcja powieści toczy się swoim rytmem i intryguje. Fabuła ciekawie utkana, dopracowana w każdym szczególe, ukazuje ludzkie skomplikowane losy, trudy codzienności. Z łatwością i realizmem Autorka oddaje ducha tamtych, trudnych, niepokojących czasów. Wyraźnie nakreślone osobowości bohaterów, to zwykli ludzie, charakterni, silni, dumni i słabi tchórze. Apolonia skradła moje serce od razu, to odważna, silna, wrażliwa moda kobieta. Pomimo przeciwności losu prze do przodu, walczy o siebie, nie poddaje się. Z całego serca jej kibicowała, miałam nadzieję, że znajdzie to czego szuka.

Autorka z wyczuciem, barwnie kreśli przed nami obrazy życia ludzi w latach międzywojennych w Łodzi. Polacy, Żydzi, Niemcy i inne narodowości, żyją obok siebie we wzajemnej harmonii. Rozwijający się przemysł, bogactwo, dostatek, a obok skrajne ubóstwo, walka o przetrwanie i godność. Piękno i wartość prawdziwej przyjaźni, jej bezwarunkowość. Marzenia, trudna, wymagają droga do ich realizacji, upór i determinacja. Miłość…

Realna, poruszająca, wciągająca historia. Ukazuje ludzkie piękno i jego brzydotę, bogactwo i ubóstwo, przyjaźń, miłość, walka o siebie. Polecam.

Witajcie kochani. W ten ponury dzień zapraszam na recenzję cudownej powieści. Mowa o najnowszej książce Anny Strykowskiej "Dama w kapeluszu".

Wzruszająca opowieści o przyjaźni, miłości i spełnianiu marzeń.

Główną bohaterką książki jest młodziutka Apolonia. Żyje na wsi wraz z matką, braćmi i ojczymem. Bieda, brutalne ataki ojczyma i niepokój o lepsze jutro zmuszają ją do ucieczki. Za namową rodzicielko ucieka do Łodzi, do ciotki, gdzie ma nadzieję na schronienie. Jednak na miejscu dowiaduje się, że jest bezdomna. Dzięki oszczędnością od matki zamieszkuje w tanim pensjonacie. Wśród obcych ludzi musi nauczyć się żyć. To oni, mimo mimo że są dla Apolonii obcymi ludźmi, podają jej pomocną dłoń. Nasza bohaterka znajduję pracę w pralni skąd przez przypadek trafia do pracowni kapeluszów Miry Zakrzewskiego. Talent, zapał do pracy, sprawiają, że Apolonia rozwija się pod okiem swojej mentorki. I traci pracę. Zrozpaczona, bez środków do życia przez przypadek trafia do pracowni Ksawerego Chrynickiego.
Czy w pracowni kapeluszy u Pana Ksawerego,Pola odnajdzie szczęście?
Jak potoczą się jej dalsze losy? Tego kochani dowiecie się z książki.

"Dama w kapeluszu" to przepiękna, wzruszającą powieść o przyjaźni podań podziałami. O miłości a przede wszystkim o ludziach. Zwyczajnych, mających swoje mocne i słabe strony. To historia pokazująca, że warto marzyć i sięgać po marzenia. Gorąco polecam i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.

Wzruszająca opowieści o przyjaźni, miłości i spełnianiu marzeń.

Dostałam pierwszą książkę do recenzji z Klubu Recenzenta (za to od razu dodatkowa gwiazdka na starcie),licznik dni coraz szybciej tyka, książka już dawno przeczytana, a ja biję się z myślami, co by tu zrobić...

Do przeczytania całości recenzji zapraszam tutaj

Do przeczytania całości recenzji zapraszam tutaj