Gdy przychodzi noc

Szymon Mandrak Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo WasPos
2023-11-24
2023-11-24

Jakub wraz z dwunastoletnim synem Aleksem mieszka w małej miejscowości w okolicy Bielsko Białej. W dzień, kiedy odwozi syna do kolegi, mężczyzna dowiaduje się o zniknięciu córki swojej kuzynki. Jedenastoletnia Wiki została porwana z namiotu, gdy spędzała w nim noc wraz z młodszym kuzynem. Przejęty sprawą mężczyzna postanawia pomóc w poszukiwaniach dziewczynki. Wkrótce jednak okazuje się, że sam Jakub może mieć coś wspólnego z jej  zniknięciem. Przerażony swymi domysłami stara się szukać odpowiedzi.
Czy rzeczywiście jest winny? Przecież niczego nie pamięta. Spał. A może jednak nie?
Tajemnica pozostaje niewyjaśniona, a sprawca zdaje się być nieuchwytny. Policja jednak nie zaprzestaje poszukiwań winnego. Różne tropy, przesłuchania i poszlaki zdają się ze sobą nie łączyć, co jeszcze bardziej utwierdza mężczyznę w przekonaniu, że dzieje się z nim coś złego lub stał się ofiarą spisku. Jak jest naprawdę i kto ponosi odpowiedzialności za zbrodnie, a przede wszystkim czy jest to jedyna zbrodnia jaka w ogóle miała miejsce. Dowiecie się sięgając po te trzymająca w napięciu, spowitą mrokiem historię. Od której ciężko będzie się wam oderwać 😉

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autora i mam szczerą nadzieję, że nie ostatnie. Już od pierwszego rozdziału zostałam wciągnięta w sam środek tajemnicy, która nie była ani oczywista ani łatwa do rozwiązania. Autor tak zbudował fabułę, że nawet przez chwilę nie byłam blisko odkrycia prawdy. Polecam☺️

Tajemniczy thriller psychologiczny pełen sekretów. Wielowątkowa intryga zwieńczona nieszablonowym zakończeniem wydarzeń. Pozycja godna polecenia.

“Gdy przychodzi noc” to wciągający od pierwszych stron kryminał, którego prolog wprowadza nutkę tajemniczości i sprawia, że do końca czytelnik zastanawia się, w jaki sposób jest powiązany z główną historią. A główna historia opowiada o Jakubie Brzozowskim, który samotnie wychowuje dwunastoletniego syna, Aleksa. Pewnej letniej nocy w sąsiedztwie dochodzi do porwania jedenastoletniej Wiktorii, a następnego dnia Jakub znajduje w swojej szafie bluzę ze śladami krwi, którą dziewczynka w czasie zniknięcia miała na sobie. Mężczyzna nie zgłasza tego na policję, bo nie wie, jak miałby to wytłumaczyć…

Od tego momentu Jakub żyje w ciągłym stresie. Obawia się zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i swojego syna. Tym bardziej, że na jaw zaczynają wychodzić kolejne mrożące krew w żyłach fakty. Do Jakuba dociera, że może stanowić poważne zagrożenie dla Aleksa. Nieprzyjemna przeszłość mężczyzny daje o sobie znać…

Muszę przyznać, że jak na debiut młodego autora, książka jest naprawdę świetna. Wszystkie fragmenty składają się w jedną spójną całość. W pewnym momencie domyśliłam się, o co chodzi, ale miałam rację tylko częściowo. Nie przewidziałam takiego zakończenia historii, jakie zaserwował autor :) Akcja od początku jest dynamiczna, co sprawia, że książkę dosłownie się pochłania. Czytaniu bez przerwy towarzyszy przyjemny dreszczyk niepewności.

Mimo że “Gdy przychodzi noc” jest kryminałem, to pokazuje, jak wiele kochający rodzic jest w stanie zrobić dla swojego dziecka. Wszystko, co robił Jakub, każda decyzja, jaką w życiu podjął, była z myślą o ukochanym synku. Na koniec można się troszkę wzruszyć ;)

Jeśli macie ochotę zmierzyć się z intrygującą zagadką, to koniecznie sięgnijcie po “Gdy przychodzi noc”. A ja z niecierpliwością czekam na kolejne książki autora :)

"Gdy przychodzi noc" Szymona Mandraka to intrygujący kryminał, który wciąga czytelnika w mroczną opowieść o Jakubie Brzozowskim, samotnie wychowującym adoptowanego syna Aleksa. Kiedy w sąsiedztwie dochodzi do porwania jedenastolatki, a Jakub znajduje w swoim domu ubrania zakrwawione krwią dziecka, jego życie wywraca się do góry nogami. Dylematy Jakuba, związane z troską o syna i ukrywaną przeszłością, sprawiają, że historia staje się pełna napięcia i nieoczekiwanych zwrotów.

Mandrak zgrabnie łączy elementy kryminału z psychologicznym portretem bohatera, prowadząc czytelnika przez zawiłe ścieżki fabuły. Książka nie tylko porusza nerwy, ale również serce, ukazując trudności pogodzenia się z traumą i konieczność stawienia czoła własnym demonom. Zaskakujące zakończenie sprawia, że "Gdy przychodzi noc" to nie tylko świetnie skonstruowany kryminał, ale także opowieść o ludzkich losach, miłości, rodzinie i sile przebaczenia.

Mandrak, poprzez precyzyjny i sugestywny styl, buduje atmosferę grozy, utrzymując czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Książka została pozytywnie oceniona przez czytelników i recenzentów, chwalących zarówno fabułę, jak i zaskakujące zakończenie. "Gdy przychodzi noc" to lektura godna polecenia wszystkim miłośnikom kryminałów, którzy szukają zarówno dreszczyku emocji, jak i głębszych refleksji nad ludzkim doświadczeniem.

GDY PRZYCHODZI NOC
SZYMON MANDRAK
@waspos

Ile jesteś w stanie zrobić dla własnego dziecka?

"Jakub Brzozowski od śmierci żony samotnie wychowuje dwunastoletniego syna, Aleksa. Pogodzony z odejściem ukochanej osoby wiedzie szczęśliwe życie, jednak wszystko się zmienia, kiedy pewnej nocy w sąsiedztwie dochodzi do porwania jedenastoletniej dziewczynki, a następnego dnia mężczyzna znajduje w domu i samochodzie ubrudzone krwią dziecięce ubrania. "

Wydaje mi się, że najciężej opisać mi emocje, które mną targają podczas czytania książek, gdyż żadne słowa nie potrafią tego odzwieciedlić, a książka #gdyprzychodzinoc wywołała ich całą lawinę. Były łzy wzruszenia, serce ściśnięte rozpaczą, dreszcz emocji i wiele innych. Wartka akcja, którą stworzył autor wciąga od pierwszej strony i nie można się od niej oderwać nawet na chwilę, a sama historia jest oryginalna i potrafi zaskoczyć. Ponadto bardzo mnie poruszyła miłość rodzicielska, jej poświęcenie i stawiane na pierwszym miejscu dobro własnego dziecka, gdyż ja dla swoich dzieci bym przeniosła góry, ale czy posunęła bym sie aż tak daleko?

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autora, ale zdecydowania nie ostatnie. Książka zdecydowanie warta przeczytania i mam nadzieję, że sięgnie po nia każdy z Was.Kolejny świetny debiut, który szczerze Wam polecam.

GDY PRZYCHODZI NOC
SZYMON MANDRAK
@waspos

Ile jesteś w stanie zrobić dla własnego dziecka?

☕ "Gdy przychodzi noc" to kryminał, który jest debiutem wydawniczym młodego Autora. Samo słowo debiut powoduje, że z lekką rezerwą podchodzi się do lektury. Może tak nie powinno być, ale jednak psychiki się nie oszuka.
📚 W książce pojawia się wiele powtórzeń za czym osobiście nie przepadam. Ale czyta się ją na tyle szybko, że nie jest to bardzo męczące. Znalazłam również klasyczny błąd w imieniu bohatera. W jednej scenie pojawia się imię Z, żeby za chwilę wróciło do swojego pierwotnego imienia W. Ale czy to jakiś wielki zarzut? No nie bardzo.
☕ Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i szybko. Potrzebowałam takiej lektury. Motyw, który się w niej pojawia jest raczej powtarzającym się w tym gatunku, jednak zakończenie i rozwiązanie zagadki mnie zaskoczyło. To na duży plus.
📚 Czytając książkę staje się przed drzwiami do rozwiązania tajemnicy. Uwielbiam. Genialne jest to, że można kartka po kartce łączyć wątki i docierać do prawdy.
☕ Dostajemy tutaj historię walki o rodzinę, walkę o życie. Dosłownie. Autor pokazuje rodzicielską miłość oraz skutki podejmowanych działań, które są dokonywane pod jej wpływem. Pokazuje relacje międzyludzkie na wielu płaszczyznach oraz pozory, które stwarzają osoby, które spotykamy na swojej drodze.
📚 I kiedy myślałam, że wszystko o tej historii już wiem, Autor postanowił wyciągnąć asa z rękawa i totalnie zaskoczyć. Nie pamiętam kiedy i czy w ogóle! płakałam czytając kryminał. Końcówka książki jest tak wzruszająca, że złamała moje matczyne serce. Serio. Nie spodziewałam się.
☕ Uważam, że "Gdy przychodzi noc" to bardzo dobry debiut. Ale nie będę ukrywała, że jak dla mnie, dużą robotę zrobiła końcówka. Myślę, że Szymon Mandrak to świetnie zapowiadający się pisarz. Trzeba ten talent wyszlifować i będzie bosko!

"Prawda często bywa trudna, jednak budowanie życia na kłamstwie utrudnia wszystko jeszcze bardziej."

🏡 Pewnego dnia w spokojnym miasteczku dochodzi do potwornej zbrodni - w nocy ktoś uprowadził jedenastoletnią dziewczynkę - wszedł na teren ogrodu i wyprowadził ją z namiotu, w którym nocowała ze swoim kuzynem. Jej rodzice zgłaszają zaginięcie. W rozwieszaniu plakatów pomaga Jakub - kuzyn rodziców zaginionej, który mieszka przy tej samej ulicy. Gdy wraca do domu, w swojej szafie znajduje bluzę, która należała do zaginionej, a w swoim samochodzie ubrudzoną krwią dziecięcą bieliznę. Wkrótce przychodzi informacja, że porwana została zamordowana i porzucona w lesie. Wstrząśnięty Jakub nie wie, co robić. Czy to możliwe, że właśnie on jest mordercą? Jego podejrzeniom nie pomaga fakt, iż sąsiadka widziała go w nocy, gdy wychodził z lasu, a innej nocy stał w piżamie i patrzył na jej dom. Problem w tym, że on mic nie pamięta...Jaka jest prawda?

🏡 Jak kończyć rok czytelniczy to właśnie w takim stylu! Jak mi ostatnio brakowało lektury, gdzie wszystko było tajemnicą do odkrycia. Ta książka ma wszystko to, co uwielbiam! Świetną historię, bohaterów, tajemnice, zwroty akcji! Wciągnęła mnie już od pierwszej strony, gdyż już od samego początku coś się dzieje. Nic tu nie jest przegadane, wszystko jest dokładnie przemyślane i tak skonstruowane, by jak nahdłużej zwodzić czytelnika. Przyznaję, że do końca nie udało mi się rozszyfrować zagadki śmierci dziewczynki i byłam zaskoczona tym, co autor dla nas przygotował. Jeśli szukacie ciekawej, wciągającej lektury, to nie zastanawiajcie się i sięgnijcie po tę książkę. Emocje gwarantowane!

„Gdy przychodzi noc” okazała się bardzo miłym zaskoczeniem, chociaż jest to literacki debiut autora i, muszę to niestety przyznać, nie spodziewałam się po niej zbyt wiele. Szczerze jednak biję się w pierś i stwierdzam, że bardzo się myliłam, bo czas, który poświęciłam na jej przeczytanie, nie był zmarnowany.

Morderstwo jedenastoletniej dziewczynki porusza lokalną społeczność. Jakub Brzozowski przejmuje się, że – w spokojnej dotąd miejscowości – grasuje ktoś, kto mógłby chcieć skrzywdzić więcej osób. A mężczyzna ma się o kogo martwić, ponieważ samotnie wychowuje on syna Aleksa, który jest w zbliżonym wieku do zamordowanej dziewczynki. Jego obawy nasilają się, gdy znajduje w swoim domu zakrwawioną bluzę ofiary, a w aucie natrafia na jej bieliznę. Zamiast zgłosić ten fakt na policję, ukrywa ubrania. Czy to możliwe, że ten spokojny nauczyciel stanowi największe zagrożenie dla swoich bliskich?

Szymon Mandrak jest moim odkryciem, ponieważ sposób, w jaki prowadzi narrację w swojej książce, zasługuje na uwagę i myślę, że w przyszłości ten młody chłopak osiągnie spory sukces na rynku wydawniczym. Owszem, są momenty, które niewiele wnosiły do treści książki i mogłabym uznać je za zbędne, jednak widać, że autor dba o szczegóły, fabuła jest przemyślana i wielokrotnie mnie zaskoczyła.

„Gdy przychodzi noc” to opowieść o sile rodzicielskiej miłości, która może prowadzić do zgubnych skutków, chociaż przyświeca jej słuszna motywacja. To historia o zrozumieniu samego siebie i ufaniu instynktom, opowieść o grze pozorów i przytłaczającej ilości sekretów, które wyniszczają nas od środka. Jest w niej również wątek relacji sąsiedzkich i dużej anonimowości, jaka nas cechuje w obecnych czasach, co uznałam za wielki plus tej treści.

Polecam tę książkę wszystkim, którzy budzą się czasem w nocy z myślą: „Czy to był tylko sen?”…

Morderstwo jedenastoletniej dziewczynki porusza lokalną...

Totalnie nie spodziewałam się, że ta książka będzie taka dobra. Autor już od pierwszych stron pobudza ciekawość oraz wprowadza napięcie do historii, przez co do samego końca towarzyszył mi rollercoaster emocji. Nie byłam w stanie się od niej oderwać, bo za wszelką cenę chciałam jak najszybciej dowiedzieć się, co jest grane. Krótkie rozdziały ułatwiły mi tę sprawę, bo dzięki nim książkę czytało się błyskawicznie. Bezustannie intrygowało mnie to, jakie znaczenie ma prolog w stosunku do całej fabuły. Wyjaśnienie bardzo mnie zaskoczyło, świetnie się to zazębiło i współgrało z historią. Przez cały czas dało się odczuć mroczny i owiany tajemnicą klimat. Plot twist zmiótł mnie z planszy, bo nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że akcja może się tak potoczyć. Bohaterowie byli dla mnie dość obojętni, oprócz Aleksa, bo naprawdę go polubiłam. Mimo tego byłam w pełni zaangażowana w ich przeżycia i przykro mi się zrobiło ze względu na sytuację, w jakiej znalazł się Jakub. Co do tej dwójki, to ogromnie rozczuliła mnie ich relacja, jako ojciec z synem. Miłość mężczyzny do Aleksa była wspaniała, jednak najbardziej chwyciło mnie za serce postępowanie chłopca w stosunku do swojego taty. Mimo młodego wieku, zachowywał się bardzo dojrzale i był w stanie dla niego zrobić bardzo wiele. Nie spodziewałam się, że tego typu książka może mnie wzruszyć, a jednak zakończenie sprawiło, że uroniłam nie jedną łzę. Brakowało mi jedynie rozwinięcia wątku rodziny Wiktorii, bo teoretycznie wszystko rozpoczęło się od wydarzenia związanego z nimi i z chęcią dowiedziałabym się, jak sobie radzą po czasie z całą sytuacją. „Gdy przychodzi noc” to książka z świetnym i dobrze zrealizowanym pomysłem na fabułę oraz debiut, który naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył.

"GDY PRZYCHODZI NOC" SZYMON MANDRAK
To była mistrzowska skonstruowana fabuła - prolog, który pobudza wyobraźnię i nagły zwrot akcji, który przyspieszył i wirował wokół prawdy i obłudy. Człowiek pod wpływem silnych emocji może zrobić bardzo wiele. Czy jest wstanie zabić?
Jakub to samotny ojciec, który stara podołać roli rodzica, jest nadopiekuńczy i stanowczy, trzyma Aleksa krótko na smyczy. Wszystko zmienia się w momencie gdy w sąsiedztwie dochodzi do porwania jedenastoletniej dziewczynki, a jej zakrwawione ubrania Jakub znajduje u siebie w domu. Czy jest możliwe zabić kogoś i o tym nie pamiętać? Czy syn mógł maczać palce w morderstwie? Po tych wydarzeniach Jakub już nie jest taki sam. Wypiera prawdę, staje się mrukliwy, tajemniczy i zamyślony.
Powiem tak prawda zawsze wyjdzie na jaw, nawet po wielu latach, a życie w kłamstwie nie ułatwia normalnego funkcjonowania, niektórzy popełniają jeszcze więcej błędów, inni mają straszne wyrzuty sumienia, ale próbują żyć dalej zacierając prawdę, jeszcze inni biorą odpowiedzialność za swoje czyny.
Końcówka książki mnie totalnie rozwaliła, nie spodziewałam się, że uronię nie jedną łzę i się wzruszę, ale relacje międzyludzkie były bardzo dobrze pokazane i nie tylko głównych bohaterów, ale i osób drugoplanowych. Była akcja i reakcja nie zawsze pozytywna, ale i ta, która popycha do zemsty i dziwnych zachowań. Książka jest wciągająca i bardzo szybko się ją czyta, autor potrafi zaskoczyć, a to dla mnie bardzo cenne i dlatego z czystym sercem mogę polecić tą książkę.
#SzymonMandrak #GdyPrzychodziNoc #GdyPrzychodziNocSzymonMandrak #WydawnictwoWasPos

"GDY PRZYCHODZI NOC" SZYMON MANDRAK

• Na czytniku
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Gdy przychodzi noc