Smog

Okładka książki Smog Paweł Fleszar
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Smog
Paweł Fleszar Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Komisarz Wit Nawrocki (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Wit Nawrocki (tom 2)
HarperCollins Polska
2023-10-25
2023-10-25
kryminał cykl kryminalny Wit Nawrocki Kraków zbrodnia

Okładka książki Krajobrazy Słowa, Pokłosie XXIX Konkursu Literackiego Klaudia Budnik, Szymon Drzymała, Paweł Fleszar, Justyna Grędel, Anna Kokot, Beata Kołodziejczyk, Bartosz Konstrat, Agnieszka Mędrzak-Sikora, Małgorzata Osowiecka-Szczygieł, Kamila Pałac, Paweł Podlipniak, Maciej Rapa, Jakub Sęczyk, Anna Sikorska, Kamila Szalas, Tomasz Wojtach
Krajobrazy Sło... Klaudia Budnik, Szy...
Okładka książki XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki "O Pióro Reymonta" Piotr Fałczyński, Paweł Fleszar, Małgorzata Januszewska, Maria Kocot, Bartosz Konstrat
XIII Ogólnopol... Piotr Fałczyński,&n...
Okładka książki Gniewińskie Pióro 2020. Almanach pokonkursowy Rafał Baron, Paweł Fleszar, Jerzy Fryckowski, Alicja Lampa, Urszula Lewartowicz, Anna Piliszewska, Janusz Pyziński, Olgierd Wąsowicz, Edyta Wysocka
Gniewińskie Pi... Rafał Baron, Paweł ...

Wyróżniona opinia i

Smog

przeczytanych książek 741 napisanych opinii 421

Druga część przygód Komisarza Nawrockiego. Po fantastycznej części pierwszej, spodziewałem się podobnych fajerwerków. I tu zaskoczenie. Książka zupełnie inna niż część pierwsza. Nie jest to typowy kryminał, chociaż są morderstwa, Śledztwo, podejrzani. Komisarz Nawrocki, po poprzedniej sprawie, nie jest już na swoim stanowisku.
Akcja zaczyna się jak w dobrym thrillerze, ginie pisarz Daniel Kasprzak. Co dziwniejsze, znika też jego ciało przed przybyciem policji. Nawrocki prowadząc Śledztwo musi dowiedzieć się wszystkiego, zarówno o pisarzu jak i środowisku pisarzy. Dostajemy przy tym razem z komisarzem mnóstwo informacji o tym jak wygląda to od środka. Oczywiście przy tym wszystkim jest i wątek kryminalny. Mimo, że nie jest to taki sam klimat jak część pierwsza, to czyta się równie dobrze. Ciężko się oderwać I śmiało można powiedzieć, że Paweł Fleszar na stałe zagościł w mojej biblioteczce.

Akcja zaczyna się jak w dobrym thrillerze,...

Chyba przejadły mi się kryminały i thrillery. Mam wrażenie, że za cokolwiek teraz nie łapię, to ja już to czytałam, znam, ktoś już to napisał i będzie nudno i przewidywalnie. I wtedy wchodzi Paweł Fleszar cały na biało i przynosi powiew świeżości 😊

Wyobraźcie sobie, że umiera (a może jednak nie?) w co najmniej dziwnych okolicznościach autor kryminałów. Żeby dokładnie sprawdzić, co się stało, wchodzimy wraz z komisarzem Witem Nawrockim w świat polskich wydawnictw. Jest trochę faktów, trochę fikcji, ale powiem Wam, że to była ogromna przyjemność potaplać się w wydawniczym bagienku.

Prócz genialnej intrygi - nie domyśliłam się co i jak - dostajemy mnóstwo ciekawostek związanych z pisarzami i pisarkami. Jeju, jakie to było ożywcze! Uwielbiam książki, które oferują nie tylko relaks i rozrywkę, ale i budzą we mnie chęć do googlania i badania tematu, a przy tym nie są napompowane jakąś agendą.

Właśnie takiego kryminału było mi trzeba. Takie chcę czytać. I mam ogromną nadzieję, że to nie była ostatnia przygoda z Nawrockim. Polubiłam chłopa bardzo.

Czytajcie, bo warto!

Mrok literackiego świata

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda życie pisarzy, autorów? Czy jest on ono usłane różami czy być może osłania je mrok? Przyznam, że nigdy o tym nie rozmyślałam. Ale lektura powieści pana Pawła "Smog" odsłoniła przede mną  najmroczniejsze i najbardziej przerażające zakamarki i tajemnice świata literackiego ! Ale czy tak jest naprawdę? Mam nadzieję, że nie !

W "Smogu" komisarz Wit Nawrocki staje przed zadaniem odnalezienia zaginionego  ciała pisarza Daniela Kasprzaka bądź owego pisarza jako żywego a nie ofiarę. Sprawa z upływem czasu komplikuje się coraz bardziej, komisarz wplątuje się w hmm... niezłą pajęczynę, a czytelnik zastanawia się i głowi cóż takiego zdarzyło się w życiu pisarza Daniela Kasprzaka !

Powieść zaskakuje rozwiązaniem sprawy, zakończenie mnie nie rozczarowało i pozostawiło w stanie zadumy ! Jako interesujące potraktowałam także te ciekawostki od pana Pawła o  pseudonimach, pod którymi ukrywają się pisarze, pisarki, a nawet duety pisarzy i wydają pod nimi swoje książki, przyznam, że było to dla mnie bardzo zaskakujące, podsumowując to czego dowiedziałam się z lektury "Smogu" o świecie literackim naprawdę mnie zaciekawiło i zaintrygowało, i choć spotkałam się z opiniami, że te fragmenty były akurat zbędne i przynudzające, to ja zupełnie się nie zgadzam z takimi uwagami ;)

Dziękuję autorowi za możliwość lektury i czekam na kolejne przygody komisarza Wita Nawrockiego ! 😊

Mrok literackiego świata

Na numer alarmowy dzwoni ochroniarz jednego z osiedli w Krakowie. Zgłasza śmierć lokatora tej posesji, którą pilnuje. Jednak po przyjeździe pogotowia okazuje się, że ciało zaginęło. Tym zaginionym martwym jest znany pisarz Daniel Kasprzak, którego powieści są popularne. Zadanie odnalezienia ciała (bądź człowieka) dostaje komisarz Wit. Ma trudny orzech do zgryzienia. Czy uda mu się rozwiązać tą zaskakująca zagadkę ? Przekonajcie się sami 😉
Mam problem z tą książką. Ponieważ historia samego śledztwa jest intrygująca. Jednak za dużo, jak dla mnie, było wtrąceń związanych z wydawaniem książki, rynkiem wydawniczym. Wybierając kryminał oczekuje rozrywki z intrygą do rozwiązania, a nie eseju na temat co, kto, kiedy wydał i czy jest to warte uwagi. Nie oczekuje też dowiedzenia się jak trudny los jest autora w świecie wydawniczym. Bo nie o tym powinien być dla mnie kryminał. Gdyby wyciąć te fragmenty i skupić się na głównym celu tej książki, czyli odnalezieniu zaginionego bądź jego ciała a także mordercę. Byłoby to o wiele bardziej wciągające. A tak nudziłam się przy tej historii.
Podczas czytania miałam wrażenie, że główny wątek tej historii na długi czas odszedł na boczny tor, a stery przejęły wątki poboczne. Które jak dla mnie powinny być dodatkiem a nie daniem głównym.
Wit jak to Wit niepokorny, ciekawski lecz w pewnym momencie historii wręcz krzyczała na niego, aby zmienił część ciała, która podejmuje decyzję.
Podsumowując mam nadzieję, że tak napisana historia to tylko eksperyment i kolejna powieść już wróci na dobre tory.
Pomimo tych zastrzeżeń jest to dobra historia, która zaskakuje swoim zakończeniem. Warto poznać co tam znowu na wywijał Wit 😜

Cóż..mam problem z tą książką. Ambiwalentne uczucia.

Pomysł jest naprawdę dobry i z ciekawością śledziłam rozwiązanie zagadki. Nie brak tu inwencji i zwrotów akcji. I tutaj książka trzyma poziom, ale dalej jest już tylko gorzej..
Miało być o Krakowie, ale tego Krakowa jakby tutaj mało.. bardziej to o peryferiach, zakamarkach jakichś mało ciekawych. Polemizowałabym, czy Kraków tutaj występuje.. Może jakiś zarys we mgle.

Dużo czytelniczych smaczków dla miłośników książek, ale podanych wyjątkowo drętwo. W ogóle książka pisana na początku zdecydowanie drętwo, bez polotu, bez uroku. Dopiero później się rozkręca. Niemile zaskoczył mnie język powieści, zdecydowanie za niski. Poczucie humoru to też nie moje klimaty.. Zacytuję: " to jak podgrzewanie cipy grzałką", "Wpuść mnie. - Znowu chcesz sobie zamoczyć?". Kto tak rozmawia..?

Podsumowując: historia na tak, językowo - żenada.

Cóż..mam problem z tą książką. Ambiwalentne uczucia.

Kolejne spotkanie z autorem i jak najbardziej
jestem na tak, bo książka mi się podobała.

To już kolejne spotkanie z komisarzem
Witem Nawrockim, któremu znowu przypadnie
udział w rozszyfrowaniu pewnej zagadki.
Chodzi tu o autora kryminałów Daniela Kasprzaka,
a w zasadzie o jego ciało, które dziwnie gdzieś znikło.
Zaczyna się robić ciekawie, i nasuwa się więcej
pytań jak odpowiedzi.
Z pewnością jednym z nich jest gdzie jest
ciało, które przed chwilą było i czy to rzeczywiście
był zgon, czy tylko jakaś podejrzana sprawa.

Od samego początku będziemy świadkami
wydarzeń z którymi będą się zmagać
bohaterowie książki.
Smog nie jest tylko kryminałem, ale również
tak jakby przewodnikiem jak powstaje taki kryminał.
Poznamy również wiele innych bohaterów,
w tym Laurę, znajomą zaginionego autora, której
tak do końca nie byłam w stanie rozgryść, co tylko
mnie motywowało do tego, aby nie odrywać się od książki.

Sporo niewiadomych i pytajników. Intrygi, tajemnice
i śledztwo, które swoim tempem zbliża się
do finału. Jak się przekonamy podczas czytania,
że cała akcja nie leci na łeb i szyję, tylko jest to raczej
wolniejszy proces, który wcale nie jest nudny.
Nic nie jest oczywiste, wraz z każdą stroną, co chwilę
coś się zmienia i zaskakuje, i to jest fajne bo w oczach
czytelników taki kryminał tylko punktuje.

Ciekawy i bardzo fajny kryminał w którym
dużo się dzieje. Autor jak zwykle pokazał
że jest na wysokim poziomie, dostarcza czytelnikowi
sporo emocji i napięcia, które jednak
do samego końca nas trzyma.
To już trzecia książka, którą miałam okazję przeczytać.
Tym bardziej jestem pod wrażeniem bo Kraków
to miasto do którego w swoich powieściach zaprasza
nas autor.

Książka Smog - podobała mi się
i polecam bardzo.

Kolejne spotkanie z autorem i jak najbardziej
jestem na tak, bo książka mi się podobała.

To już kolejne spotkanie z komisarzem
Witem Nawrockim, któremu znowu przypadnie
udział w rozszyfrowaniu pewnej zagadki.
Chodzi tu o autora kryminałów Daniela Kasprzaka,
a w zasadzie o jego ciało, które dziwnie gdzieś znikło.
Zaczyna się robić ciekawie, i nasuwa się więcej
pytań jak...

Kolejna powieść Pawła Fleszara to kryminał, ponownie bohaterem jest komisarz Wit Nawrocki. Był bohaterem powieści Piekło – niebo. Polubiłam go i czekałam na kolejną historię z nim w roli głównej.
Jest niepokorny, ma dość skomplikowaną sytuację rodzinną, ale, nietypowo, nie pogrąża się w nałogach i permanentnej abnegacji. Chociaż raz zaskoczył mnie oczywistą głupotą… Ciekawych zachęcam do przeczytania – sytuacja dość oczywista.
Autor pisze bardzo powściągliwie, styl opowieści, charakterystyczny dla Autora, przypomina raport policyjny; fakty podawane sucho i beznamiętnie, dość szczegółowo, niewiele okazywanych emocji. Podaje sporo ciekawostek, zarówno o pisarzach, jak i miejscowych, krakowskich.
Intryga wciągająca, martwy pisarz, którego ciała nikt nie widział, w tle, zazdrosny o literacki sukces, kolega literat. Pełnoprawnym bohaterem jest też powieść napisana przez zaginionego pisarza, Kasprzyckiego, o tytule Smog. Dzięki niej poznajemy sekrety warsztatów pisarskich, wydawania i promowania książek, rozległego biznesu wydawniczego.
Intryga nieodgadniona, akcja dość dynamiczna, chociaż chwilami nieco przegadana.
Powieść czyta się dobrze. Na swój sposób inna od współczesnych książek kryminalnych.

Paweł Fleszar, już dobrze znany miłośnikom gatunku kryminalnego, ponownie wplata czytelników w gęstwiny tajemniczego świata zbrodni. "SMOG" to drugi tom z serii, gdzie komisarz Wit Nawrocki, postać znana z poprzednich dzieł autora, staje przed nietypowym wyzwaniem. Znikające ciało Daniela Kasprzaka, autora kryminałów, stwarza łamigłówkę, której rozwikłanie staje się kluczowe dla komisarza. Jednak "SMOG" to nie tylko standardowy kryminał; to głębsza podróż przez zakamarki literackiego świata, od procesu powstawania książki aż po jej promocję.

Powieść zaczyna się od telefonu do krakowskiego pogotowia ratunkowego, gdzie zdenerwowany ochroniarz zgłasza śmierć Daniela Kasprzaka. Jednak po przyjeździe ratowników okazuje się, że ciało zniknęło, a sprawa staje się znacznie bardziej skomplikowana niż się początkowo wydawało. Fleszar buduje napięcie od pierwszych stron, rzucając czytelnika prosto w wir zagadki.

Kluczowym pytaniem staje się rola Laury, bliskiej znajomej zmarłego autora. Czy mówi prawdę? A może jest klasyczną femme fatale, którą znamy z klasycznych kryminałów noir? To jedno z wielu pytań, które towarzyszą czytelnikowi w trakcie lektury. Fleszar zręcznie konstruuje postacie, nadając im głębię psychologiczną, co sprawia, że czytelnik z łatwością się z nimi utożsamia.

Jednak "SMOG" to nie tylko kryminał. To również swoiste śledztwo w literackim świecie, które ujawnia kulisy procesu tworzenia i wydawania książek. Autor snuje opowieść o problemach, z jakimi muszą zmierzyć się autorzy, zanim ich dzieło trafi na półki księgarniane. Wątki związane z wydawnictwem, blogowaniem i procesem pisania stanowią fascynujące tło dla głównej intrygi.

Znakomitym zabiegiem literackim jest wprowadzenie fragmentów powieści zmarłego Daniela Kasprzaka o tytule "Smog". Te fragmenty, noszące pewną tajemnicę, stają się kluczowym elementem rozwiązania zagadki. Fleszar zgrabnie łączy dwie warstwy narracyjne, co dodaje powieści dodatkowego wymiaru.

Styl autora cechuje się lekkością, co sprawia, że czytelnik może swobodnie podążać za fabułą. Choć tempo narracji nie jest piorunujące, to właśnie zrównoważony rozwój wątków i bogactwo szczegółów uczyniły lekturę niezwykle intrygującą. Fleszar z powodzeniem unika pułapek przewidywalności, serwując czytelnikowi wiele zaskakujących zwrotów akcji.

Nie brakuje również elementów humorystycznych, ironii i refleksji na temat samego świata literackiego. Fleszar, bawiąc się konwencjami, dodaje do swojej powieści subtelne elementy pastiszu, co sprawia, że "SMOG" to nie tylko kryminał, ale także inteligentna gra z gatunkiem.

Paweł Fleszar w "SMOG" nie tylko prezentuje czytelnikowi zawiłą intrygę kryminalną, ale również wprowadza go w świat wydawniczy i literacki, odsłaniając kulisy procesu tworzenia i promocji książek. W trakcie lektury nie tylko rozwiązujemy kryminalną zagadkę, ale także uczestniczymy w fascynującej podróży przez kręgi literackie, co czyni tę powieść wyjątkową.

Wątek śledztwa, choć zawiły, nie jest jedynym elementem, który przyciąga czytelnika. Fleszar wplata w fabułę także motywy obyczajowe, ukazując różne aspekty życia literackiego środowiska. Mamy okazję bliżej poznać trudności, z jakimi borykają się pisarze, starając się zaistnieć na rynku. Autorski warsztat, wybór tematu, proces wydawniczy, a nawet wpływ recenzji czytelników — to wszystko staje się integralną częścią opowieści. Nie bez znaczenia pozostaje również postać komisarza Wita Nawrockiego. Choć stanowi centralną postać śledztwa, to jego osobiste rozterki, relacje z otoczeniem i specyficzne poczucie humoru dodają głębi całej historii. Nawrocki, zazwyczaj spokojny i opanowany, musi stawić czoło nietypowym wyzwaniom, zarówno kryminalnym, jak i związanym z literackim światem, co czyni go bohaterem nieco intrygującym.

Grafomani rozmawiają o sztuce, natomiast artyści – o kobietach, jedzeniu
i pieniądzach.

Ciekawym zabiegiem literackim w powieści jest również wykorzystanie fragmentów powieści Daniela Kasprzaka o tytule "Smog". To nie tylko narzędzie wprowadzające czytelnika w atmosferę samej książki, ale także klucz do zrozumienia niektórych aspektów głównej intrygi. Autor zgrabnie posługuje się tym elementem, sprawiając, że powieść zyskuje dodatkową warstwę narracyjną.

Warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki Paweł Fleszar konstruuje postaci. Każda z nich, od głównych bohaterów po postaci drugoplanowe, ma swoją indywidualność i unikalny głos. To sprawia, że czytelnik łatwo się z nimi identyfikuje i czuje się zanurzony w bogatym, wielowymiarowym świecie powieści.

„SMOG” to z pewnością książka, która dostarcza czytelnikowi zarówno emocji kryminalnych, jak i literackich. Fleszar, zgrabnie balansując między różnymi wątkami, tworzy opowieść, która trzyma w napięciu do samego końca. Dla miłośników gatunku kryminalnego, a także tych, którzy z zainteresowaniem spoglądają na kulisy literackiego świata, „SMOG” stanowi fascynującą podróż przez strony mrocznego kryminału i barwnego życia literackiego.

Pomimo pewnego braku tej mrocznej siły, którą miało „Piekło – niebo”, „SMOG” utrzymuje wysoki poziom i dostarcza czytelnikowi niezapomnianej lektury. Zaskakujące zakończenie dodaje smaku całej opowieści. Chociaż nie pędzi się do ostatniej strony, by poznać finał, to powieść wciąż trzyma w napięciu, a zakończenie zostawia czytelnika z zadowoleniem. Paweł Fleszar, poprzez „SMOG”, potwierdza swoją biegłość w konstruowaniu złożonych i fascynujących opowieści kryminalnych. To książka, która nie tylko dostarcza emocji związanych z rozwiązaniem tajemnicy, ale również otwiera drzwi do świata literatury. Dla miłośników kryminałów, ale także dla tych, którzy chcieliby zanurzyć się w kulisy tworzenia książek, „SMOG” jest godną polecenia lekturą.

"Dlaczego Bóg najpierw stworzył mężczyznę? Bo musiał zaczynać od zera. A dlaczego poprzestał na stworzeniu kobiety? Bo ideału nie da się poprawić." To już kolejne spotkanie z książką autorstwa Pana Pawła Fleszara i jak zwykle czekam na więcej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w powieści pojawiają się bohaterowie znani już z poprzedniej książki "Piekło-niebo", co jak dla mnie jest ogromnym plusem i tworzy serię, która (mam nadzieję) zostanie jeszcze bardziej rozbudowana. Fakt, że akcja dzieje się w Krakowie sprawia, że można się przemieszczać w głowie po zakątkach Krakowa razem z bohaterami- pod warunkiem, że choć trochę zna się topografię miasta. Komisarz Nawrocki to postać, która pojawiła się po raz kolejny, jednak jak dla mnie nie została jeszcze do końca odkryta i ciągle czuje, że to jeszcze nie koniec zaskoczeń. Kolejnym zaskoczeniem były dla mnie opisy pracy związanej z wydawaniem książek(w głowie wydawało się to zdecydowanie prostsze). Myślę, że język i styl powieści staje się charakterystyczny przez to w jaki sposób autor przedstawia nam fabułę. Osobiście bardzo cenię sobie wszystkie dodatkowe wtrącenia i ciekawostki, których dotąd nie słyszałam. Samo zakończenie książki jest zaskakujące- nie tak obstawiałam w głowie sprawcę całego zamieszania :) Powieść jest przyjemna do czytania, nie zawiera żadnych zbędnych opisów. Całość jest spójna i klarowna. Czy doczekamy się kolejnych tomów? Oby tak właśnie się stało!

"Smog" to drugi kryminał z komisarzem Witem Nawrockim w roli głównej. Tym razem policjant prowadzi śledztwo dotyczące śmierci, a właściwie raczej zaginięcia pewnego pisarza kryminałów Daniela Kasprzaka. Nie ma bowiem ciała, więc nie wiadomo co się tak dokładnie stało. Co więcej komisarz musi rozwiązać zagadkę czy ma do czynienia ze zbrodnią czy może jedynie z mistyfikacją... W końcu po drugiej stronie ma pisarza kryminałów!

Jedną z podejrzanych jest Laura, jego bardzo bliska znajoma...

Pojawia się również Jagoda, dziewczyna, blogerka, która pomaga się odnaleźć komisarzowi w środowisku pisarzy, wydawców, blogerów i recenzentów...

Super czyta się książkę o książkach. To jeden z moich ulubionych motywów! Przy okazji Autor wplótł tutaj wiele ciekawostek dotyczących innych pisarzy i historii z życia świata literackiego. Dlatego tym przyjemniej i ciekawiej mi się czytało.

W powieściach Pawła Fleszara pojawiają się także odniesienia do współczesnych wydarzeń jakie miały miejsce w realnym świecie. To daje wrażenie, że wydarzenia z powieści są jak najbardziej realne, zapominamy, że czytamy tylko powieść, a fikcja zaczyna mieszać się z rzeczywistością. I tym razem pojawia się chociażby las Prawiek posadzony na cześć naszej noblistki Olgi Tokarczuk. I to tutaj w powieści zostaje odkryte zmasakrowane ciało.

"Smog" to naprawdę dobrze skonstruowany kryminał z ciekawą, wciągającą intrygą oraz ze śledczym z krwi i kości. Ja z przyjemnością przeczytałam o kolejnym śledztwie komisarza Nawrockiego i na pewno z chęcią przeczytam o następnym jeśli się ukaże!

• Brak Legimi A