rozwińzwiń

Antyrama

Okładka książki Antyrama Dorota Wiśniewska-Płoszczyńska
Okładka książki Antyrama
Dorota Wiśniewska-Płoszczyńska Wydawnictwo: Fundacja Duży Format poezja
44 str. 44 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Fundacja Duży Format
Data wydania:
2023-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2023-10-10
Liczba stron:
44
Czas czytania
44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366584730
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
5961
1382

Na półkach: ,

Wiersz to specyficzny rodzaj sztuki. I bardzo trudny, jeśli mówimy o wysokiej jakości artystycznej. Najtrudniej jest trzymać rygor formy i do tego powiedzieć coś oryginalnego, trafnego, ważnego, poruszającego. Wydaje mi się, że największe wyzwanie stoją przed autorami, którzy maksymalnie skracają wypowiedź. Bo to już potrzeba mistrzowskim operowaniem leksyki, by stworzyć coś z niczego.


Dorota Płoszczyńska przejawia upodobanie do krótkiej formy. Lubuje się w sentencjach, aforyzmach, często wyraża pewne myśli w jednym zdaniu. Podobnie jest i w „Antyramie”.

To zbiór krótkich wierszy oraz miniatur. Nawet w obrębie nieco dłuższych form widać tendencję autorki do pisania hasłami. W otwierającym utworze w zasadzie niemal każdy wers (połączony z tytułem) mógłby stanowić osobny byt:

„Wydałam”

wiersze

na świat

na pastwę losu

przemiał

dialog z nieznajomym

na sprawy nieziemskie i czas

nieokreślony.



Piękny to wstęp do książki z poezją. Jest w tym wyznaniu coś metafizycznego i dramatycznego jednocześnie. Do tego ujawniają się tu kolejne cechy twórczości Płoszczyńskiej: gra wieloznacznością i niedopowiedzeniem, emocjonalność, humor.

Bardzo mi się podoba ten tom. Zaskakująco odmienny od poprzednich książek autorki (które znam),a jednak w jakimś stopniu znajomy. Nadal u Płoszczyńskiej dominują sprawy najważniejsze dla jej kobiecego (choć nie tylko, tu płeć nie ma takiego znaczenia, wszak to co istotne dotyczy człowieka w ogóle) podmiotu. I nie tylko, bo „Antyrama” to poezja uniwersalnych uczuć oraz stanów emocjonalnych.

Można się wzruszyć odkrywając poetycką definicję domu („Dom”). By zauważać takie szczegóły codzienności potrzeba niezwykłej wrażliwości oraz dojrzałości. I tym właśnie odznaczają się wiersze z „Antyramy”. Płoszczyńska opowiada o doświadczeniach każdego z nas. A jednak pod jej piórem tęsknota, rozczarowanie, samotność, bliskość, miłość, lęk stają się pełne magii i tajemnicy.

Uczucia i stany emocjonalne, będące najczęściej wynikiem ludzkich działań, aspirują w „Antyramie” do funkcji bohaterów lirycznych. To im oddaje się pole, choć nie mówi o nich wprost. Trzeba je odnaleźć pośród metafor czy porównań. A te są zdecydowanie mocną stroną w twórczości Doroty Płoszczyńskiej. Poetka często korzysta z metaforyki związanej ze słowami, znakami, pisaniem i poezją, jak choćby w „lecie w pełni”:

siedzę w jednej kropce

w jednej kropce z wykrzyknikiem

i przez zęby cedzę myśli

zagłuszane psim skowytem.



Widać tu, że w „Antyramie” za słowami idzie obraz. A ten z kolei odnosi nas często w rejony pozornie abstrakcyjne. A zatem trzeba sięgać głębiej niż do podstawowego znaczenia. Musimy te wiersze usłyszeć, poczuć, posmakować.

Wiele tu także nawiązań do szeroko pojętej kultury. Płoszczyńska sięga w rozmaite zakamarki zarówno kultury, sztuki, co i religii czy życia codziennego. Dużo widzi i słyszy, a potem sprytnie wykorzystuje w swojej poezji.

Od przeżyć intymnych podmiotu autorka przechodzi do spraw uniwersalnych, globalnych. Bywa ironiczna, bywa zatroskana. Szczególnie bliskie są jej sfery związane z naturą. Przy czym zawsze to człowiek jest w centrum, nawet jeśli rozważamy kwestie dotyczące m.in. zwierząt.

U Płoszczyńskiej pojawiają się takie impulsy – zaskoczenia, które dają do myślenia. Czasem to pewien obraz, jakaś metafora, czasem ciekawe połączenie wyrazowe, albo pewne hasła czy myśli, jak np.

„zbrodnia przeciętności

(nikt w liczbie mnogiej”.

lub

„zastanawiam się

ile apatii w empatii”.



Dorota Płoszczyńska w „Antyramie” udziela „sakramentu słowa”. Przestrzeń poetycka ma dwa wymiary – to obszar rzeczywisty lub chociażby prawdopodobny, realny, codzienny. A drugi to świat języka i jego zależności, a także i tego, do czego nas język odnosi. A u autorki „Coolmenacji” trafiamy do swoistego labiryntu słów. A i to przecież nie wszystko, bo poetka wikła nas w rozważania o filozoficznej proweniencji.

Wiele wierszy to liryczne dzieła sztuki, jak m.in. „Bez skalpela” – wiersz na wskroś metaforyczny oraz niezwykle obrazowy, plastyczny! Takich tekstów znajdziemy tu sporo. Autorka potrafi wywołać zachwyt, wzruszyć, zatrzymać. Uzależnia nas od swojej znakomitej poezji.

Wiersz to specyficzny rodzaj sztuki. I bardzo trudny, jeśli mówimy o wysokiej jakości artystycznej. Najtrudniej jest trzymać rygor formy i do tego powiedzieć coś oryginalnego, trafnego, ważnego, poruszającego. Wydaje mi się, że największe wyzwanie stoją przed autorami, którzy maksymalnie skracają wypowiedź. Bo to już potrzeba mistrzowskim operowaniem leksyki, by stworzyć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Antyrama


Podobne książki

Przeczytaj także