Powrót do Gryfa

Okładka książki Powrót do Gryfa Marcin Mortka
Okładka książki Powrót do Gryfa
Marcin Mortka Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Drużyna do zadań specjalnych (tom 4) fantasy, science fiction
Drużyna do zadań specjalnych (tom 4)
Sine Qua Non
2023-10-11
2023-10-11
Fantasy Fantastyka Polska fantastyka Marcin Mortka Kociołek Drużyna do zadań specjalnych Złe

Solidna dawka dokładnie tego, za co pokochałem przygody Kociołka i jego kompanii.

Są takie serie, które wciąż potrafią mocno bronić się w każdym kolejnym tomie. Są takie w których czuć spadek formy. I jest Marcin Mortka i jego ekipa z Gryfa. Ah! I interpretacja Filipa Kosiora w wersji audio.

Bardzo możliwe, że jako książka papierowa całkowicie wystarczyły by mi pierwsze dwa tomy oraz preqel. Jako wersja audio, w wyżej wspomnianej interpretacji, wciąż mi się nie nudzi. To taki mój comfort audio book. Choć czytając historię z kolejnych tomów podejrzewam, że odczuwałabym znużenie, to słuchając po prostu odprężam się i miło spędzam czas. Lubię te postaci, ich głosy, żarciki i perypetie. Dlatego nadal będę towarzyszyć ekipie Kociołka w tej wersji tak długo jak nie zmieni się lektor ;).

Jak do tej pory najlepsza część. Ukazanie perspektywy poszczególnych członków drużyny bardzo dobrze zrobiło książce. Dzięki temu lepiej ich poznaliśmy (tym razem najbardziej zaskoczył mnie Zwierzak :). Wspólna akcja na końcu też bardzo fajnie wypadła. W ogóle nie było nudnych fragmentów, które zdarzały się w poprzednich tomach. Mam nadzieję, że następna część będzie równie dobra.

Solidne czytadło z zakresu fantastyki. I trochę śmiechu i trochę intrygi. Czyta się szybko, brak przynudzających fragmentów. Polecam!

W ramach kwietniowego wyzwania przeniosłam się do krainy Kociołka, elfów, goblinów oraz różnych innych stworów, tych dobrych i tych złych. W dalszym ciągu lubię wracać do przygód głównych bohaterów, którzy śmieszą, pomagają innym, wojują, a przede wszystkim wpadają w różne kłopoty. Bardzo przyjemna kontynuacja poprzednich części.

Kolejna bardzo fajna cześć serii o Kociołku. Może trochę mniej humoru, może trochę wydaje się być łącznikiem wydarzeń między poprzednimi częściami, a tymi, które mają nastąpić w kolejnych... Ale cały czas bardzo przyjemnie się czyta. Trzy nocne zmiany w pracy i książka pochłonięta 😅
Polecam każdemu.

Polecam każdemu.

Ten tom podobał mi się mniej od poprzednich, ale i tak bardzo lubię serię o Kociołku.

Październik przytłoczył moli książkowych masą premier, między innymi dostaliśmy kolejny tom opowiadający o Kociołku- karczmarzu z talentem do gotowania. Przyznam się otwarcie, że trochę bałam się tego tomu. Już sporo Marcin Mortka napisał książek o tym gościu i zaczęłam obawiać się, że odczuję zwyczajnie zmęczenie tematem. Bo przecież ile można czytać w kółko podobne przygody? I jak poprzedni tom dostał ode mnie notę dobrą przez humor i ogrom sentymentu jaki czuję do całego uniwersum, tak "Powrót do Gryfa" dostaje notę dobrą, bo jest zwyczajnie dobry.

W tym tomie dostajemy zdecydowanie więcej mroku i wyszło to tej serii naprawdę dobrze. Nowy element, którego do tej pory nie było dodaje świeżości i powagi jakiej potrzebowała ta, nadal komediowa seria. Bo Złe znów uderza na dolinę, bierze pod swoje skrzydła najbardziej rozgarniętego księcia, i chyba tylko Kociołkowi zależy na tym, aby się tego mrocznego cholerstwa w końcu pozbyć. Bardzo mnie też ucieszyło, że Sara, żona Edmunda, zyskała w tym tomie więcej namacalności. Nie jest już tylko świetną żoną piszącą długie listy zakupów dla Kociołka. To babka świetna, z charakterem i ... Tajemnicą!

Oj dobrze wyszedł ten tom. Dostał więcej mroku i powagi, nie stracił humoru, kociołkowa drużyna to niezwykle równe chłopaki i szalenie chciałabym ich poznać w prawdziwym życiu, ale ... Ostrzegam, że jest moment gdzie autor próbuje grać nam na uczuciach i mi się to bardzo nie spodobało. Tak zwyczajnie nie można i nie wypada Panie autorze.

No co, dalej sympatyczne fantasy, które wciąga jak chodzenie po bagnach. Przyjemne, proste, ale nie tępe - super. Na plus, w końcu Sara zaczyna mieć istotną rolę i Kociołek jej nie ignoruje. Oh boy, jak ten człowiek ją ignorował. Na minus - zmiany charakteru Eliasa i teściowej. Nie pokrywają się z tym co poprzednio, a wypowiedzi teściowej po prostu przykro czytać.

Lubię niezmiennie każdą część, bo to fantastyczna rozrywka do słuchania. Filip Kosior nadaje całości właściwego wymiaru, ostatecznego sznytu. Człowiek słucha i parska śmiechem raz za razem, a przy tym może mieć pewność, że długo bez kolejnej części nie wytrzyma, bo do bohaterów tej serii wraca się jak do starych kumpli. Matołkowatych w tym przypadku, ale wciąż cudownych. Fabularnie ok, bez szału, ale nie o to tu chodzi. Polecam!