Dziwny Zachód

Jarosław Dobrowolski Wydawnictwo: Sinister Project fantasy, science fiction
Sinister Project
2023-10-15
2023-10-15
western fantasy fantastyka dziki zachód magia przygoda lovecraft potwory humor dark fantasy akcja

Pomysł na książkę jest naprawdę interesujący - połączenie elementów klasycznego westernu z motywami sci-fi sprawia, że historia nabiera zupełnie nowego wymiaru. Bohaterowie, których poznajemy podczas lektury, to postaci niezwykle wyraziste i pełne tajemnic. Ich losy prowadzą nas przez liczne niebezpieczeństwa i przygody, nie pozwalając oderwać się od lektury.

To właśnie klimat "Dziwnego Zachodu" sprawia, że książka wciąga od pierwszych stron. Czuje się prawdziwie gorący piasek, słyszy odgłosy galopujących koni i czuje niebezpieczeństwo czyhające na każdym rogu. Autor doskonale oddaje atmosferę dzikiego zachodu, tworząc niemalże filmowy obraz przed oczami czytelnika.

To właśnie...

Dziwny zachód to jedna z tych książek która zupełnie mnie zaskoczyła. Spodziewałem się książki o błyskawicznej akcji pokazanie trudnego życia rewolwerowców, z domieszką może broni przyszłości, ewentualnie magii może zmiennokształtnych bohaterów. Tak szczerze mówiąc liczyłem na lekką i łatwą nieco krwawą rozrywkę. Chociaż słowo liczyłem jest nie do końca odpowiednie. Bo taką rozrywkę lubię od czasu do czasu ale nie jest to mój ulubiony rodzaj literatury. Tak naprawdę to ta książka miała być wyjściem poza moją strefę komfortu. A co dostałem? Otóż dostałem książkę którą autor napisał chyba specjalnie dla mnie. Po pierwsze to cegiełka a ja lubię cegiełki. Zwłaszcza takie które pochłania się szybko. A ta do takich należy. Ta starczyła mi na jedną noc.
Ale wracając do najważniejszego. Akcja w książce toczy się szybko, ale nie na tyle żeby czytelnik się w tym zgubił. No i książka ma drugie dno czyli pytania o to czy cel uświęca środki. Ile można poświęcić żeby osiągnąć cel.
Nie wiem jak Autor to zrobił ale udało mu się zawrzeć bardzo trudne pytania o życie wartości w lekkiej i przyjemniej formie. Należą mu się ogromne gratulacje. Zostawił mnie przy tym z wieloma pytaniami między innymi o to który z Bohaterów był naprawdę zły a może po prostu zbłądzili.

Jaki misz- masz gatunkowy chcielibyście przeczytać?
Bo ja, dzięki uprzejmości @tendobrowolski dostałam w swoje ręce książkę, która łączy w sobie western, horror oraz fantastykę i kurczę blaszka, jakie to było fajne!

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorem więc wiedziałam, że na pewno dostanę bohatera nieoczywistego moralnie w typie twardziela, ale takiego do polubienia. Clive dokładnie taki jest! Wiedziałam, że będzie mrok i oczywiście go dostałam! A co poza tym? Świetnie oddany klimat Teksasu i tego jak bardzo dziki był ten zachód. Tak, jest scena wyrywania zęba u kowala 🤩, saloony, relowerowcy, kradzież konia, łowca nagród i ... Walka Złego ze Złem. Czarna magia, potwory, tajemnica, nawiedzone miasteczko. Kochani, w tę książkę się wsiąka i nie chce się wyjść z tego świata. Napisana jest świetnie, ma również w sobie pewną lekkość i humor. Doskonale wyważona, opisy pomieszczeń może ma odrobinę za długie i zbyt szczegółowe momentami, ale hej, nie może być idealnie 🤠

Jeśli lubicie różnorodnych bohaterów, wiernie oddane obyczaje, które zwykle znamy z niezbyt lotnych filmów i nieczystą fabułę to koniecznie przeczytajcie "Dziwny Zachód".

Jaki misz- masz gatunkowy chcielibyście przeczytać?

Lucky Luke spotyka braci Dalton... A nie wróć to nie to.
Z tej ksiązki mimo, iż rzecz dzieje się w ciepłym stanie bije zimno. Nie, że czyta się źle, czy coś w tym guście.
Tu po prostu chłodni są bohaterowie, nikt nie daje się obdarzyć bezwzględną sympatią. I za to 10 bo autor zrobił to totalnie świadomie. Oddał realia westernu w najlepszym wydaniu, a proporcje magii do stali wspołgrają jak inny rodzaj Magi z flaczkami😁
Mini minus za (jak na moje kubki czytelnikowe) przydługie opisy stanów podświadomości w dziwnych miejscach. U mnie liczy się akcja, akcja, akcja😁
Niemniej jest to kunsztowne dzieło i " coś innego" jeśli chodzi o podejście do gatunku
Szacunek

Lucky Luke spotyka braci Dalton... A nie wróć to nie to.

Jarek Dobrowolski po raz kolejny udowadnia, że jest świetnym pisarzem! Po wspaniałych Delirium i Cyjanie, wchłonęłam Dziwny Zachód jak gąbka. Bardzo dobrze zbudowane, ciekawe postaci i wciągająca fabuła. Mimo, że na ogół nie przepadam za westernami, to ten zdecydowanie stał się moim ulubionym. Inspiracje Lovecraftem (którego uwielbiam) są w tej książce tak namacalne, że z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Zdecydowanie chcę więcej macek, koszmarów i tego klimatu!
Bardzo wszystkim polecam!

"Dziwny zachód" to coś, co wypełnia dla mnie niszę pomiędzy mniej odjechanymi wizjami Lovecrafta, a klasykami westernu z nowoczesnym twistem. Mamy tu klasyczną drogę młodego bohatera, który pod okiem nietypowego mentora odkrywa prawdę o samym sobie. Klimat dzikiego zachodu przechodzi jednak bardzo udany lifting. Mimo że w znanej z filmów Sergio Leone scenerii odbywa się odwieczna walka Zła większego z mniejszym, nie ma tu miejsca na poglądy trącące myszką. Możemy zatem cieszyć się wartką akcją , która pędzi i nie zwalnia aż do samego końca oraz bohaterami, którzy nie mają poglądów zniechecających, by się z nimi zżyć. Może nie z każdym i nie na wszystkich możliwych poziomach, ale... No, cóż, nie będę wrzucać spoilerów.
Fanom nietypowego podejścia do motywu westernu z pewnością się spodoba, a może urzec i innych. Polecam tym, którzy mają ochotę na przygodę na prerii ze szczyptą fantastyki.

Czytacie książki, których akcja dzieje się w westernowym klimacie?
Pogranicze Teksasu to niebezpieczne miejsce. Tu magia splata się z tajemnicą. Niewiele trzeba, by sprowadzić na siebie nieszczęście, które zaatakuje w najmniej spodziewanym momencie. W takim świecie zwykli ludzie nie mają łatwo. Ci obdarzeni Potencjałem zdają się radzić nieco lepiej.
Morris M. Swithen niezbyt przyjemnie rozpoczął swoją przygodę ze światem rewolwerowców.
Zawodowy szuler i koniokrad przyczaił się na chwilę. Dostał możliwość by pozwolić nieco przycichnąć rozgłosowi, który mu towarzyszył. Niestety nie cieszył się spokojem zbyt długo. Łowca nagród szybko wpada na jego trop i choć młodzieniec podejmuje ucieczkę, ta próba jest z góry skazana na porażkę.
Jeszcze nie wie kto wpadł na jego ślad.
Clive Philips jest najlepszym łowcą w Teksasie. Wyprzedza go wieść o jego stuprocentowej skuteczności i pragmatyczności. Gdy pochwycony przestępca zbyt mocno utrudnia mu odwiezienie do najbliższego biura szeryfa, mężczyzna nie ma dla niego litości. Co do Morrisa zdaje się mieć jednak inne plany. Przekonany o wielkim Potencjale, jaki kryje w sobie ten niepozorny rudzielec, pragnie wykorzystać go dla własnych celów.
Pora rozpocząć wędrówkę.
W jej trakcie losy dwóch mężczyzn zaczynają się splatać. Łowca uczy młodszego towarzysza korzystania z Potencjału i tłumaczy zasady nim rządzące. Umiejętne korzystanie z tego daru może okazać się bardzo pomocne. Wciąż trzeba pamiętać jednak o cenie, jaką przyjdzie zapłacić jej użytkownikowi. Czas nauki przeplata się z kolejnymi wyzwaniami, które stają im na drodze. Nie z każdego starcia wychodzą tak zwycięsko jakby chcieli…
„Dziwny Zachód” Jarosława Dobrowolskiego to przemyślana historia pełna magii i rewolwerów. Dla fanów fantastyki i westernów to prawdziwa gratka!
Autor w bardzo fajny sposób połączył oba te światy i stworzył z nich powieść, od której ciężko było mi się oderwać! Wielkie psy z tajemniczymi mechanizmami na ciele, naboje ładowane Potencjałem i magia- to tylko kilka rzeczy, które przełożyło się na świetny klimat tej książki.
Postacie są charyzmatyczne, Cliva i Morrisa polubiłam od razu. Nawet pomimo kolejnych następujących po sobie wydarzeń nie stracili mojej sympatii. Były momenty ich przygody, w których niemal przestawałam oddychać ale też takie, które mnie rozbawiły. Urywki z dziennika łowcy głów, które mogliśmy czytać przed rozdziałami, bardzo mi się podobały- nadały całej lekturze nutki tajemnicy. Niektóre ze scen były krwawe i brutalne ale dobrze wpasowały się w czas westernu i magii.
Bardzo polecam „Dziwny Zachód” nie tylko fanom westernów. Spodziewajcie się niespodziewanego!

Czytacie książki, których akcja dzieje się w westernowym klimacie?
Morris M. Swithen...

„Dziwny Zachód” autorstwa Jarosława Dobrowolskiego jest moim pierwszym spotkaniem z jego twórczością. Od jakiegoś czasu krążyłam wokół niego zaczytując się w pochlebne opinie czytelników, a także koleżanek recenzentek. Ciężko było mi się jednak zorganizować w czasie, dlatego kiedy nadarzyła się okazja, propozycji recenzenckich było mniej, nie trzeba mnie było zbyt długo namawiać. W końcu przyjdzie mi poznać pióro Jarosława Dobrowolskiego. Zastanawiałam się, jaki będzie ten tytułowy zachód, czy spotkam tam białych osadników lub rdzennych mieszkańców? Przemówiły do mnie pogranicza i magia, specyficzny klimat historii, ciekawi bohaterowie. Czy wcześniej miałam okazję spotkać się z mieszanką fantastyki i westernu? W żadnym razie. Po skończeniu książki zastanawiałam się, dlaczego tak długo zwlekałam z sięgnięciem po tą książkę? Te słowa mówią same za siebie.
Głównym bohaterem książki autorstwa Jarosława Dobrowolskiego pod tytułem „Dziwny Zachód” jest młodziutki Morris M. Swithen, jest koniokradem i szulerem, przez co jego reputacja jest zszargana. Z całą pewnością przesiadując w salonie nie przypuszczał, że tego dnia zmieni się jego całe życie. Wszystko za sprawą pojawienia się w nim łowcy nagród. Mawiają, że na każdego przyjdzie czas i otrzyma to, na co zasłużył. Clive Philips miał na swojej liście Morrisa, jednak wbrew wszystkiemu nie zabiera go, aby przekazać w ręce wymiaru sprawiedliwości. Obaj mężczyźni wyruszają do pewnego tajemniczego opuszczonego miasta, które nie tak dawno temu było zamieszkałe. Co się stało z jego mieszkańcami? To niemożliwe, żeby wyparowali, albo wszyscy nagle opuścili to miejsce. W czym tkwi sekret? Czy za taki obrót spraw odpowiadają ciemne moce? Czy nie lepiej jednak było jednak stanąć przed sędzią niż wmieszać się w świat duchów, demonów i innego plugastwa? A może Clive nie mówi młodemu wszystkiego? Czy chwiejnie moralnemu łowcy i drobnemu oszustowi uda się wyjść z tego cało?
„Dziwny Zachód” to niesamowita historia, która przeniosła mnie do Stanów Zjednoczonych w czasy zakończenia wojny secesyjnej. Dobrowolski rozpostarł przede mną świat inny, nieco dziwny, pełen tajemnic, potworów, zaprosił do salonu na chrzczoną whiskey. Pokazał małą mieścinę, która boryka się ze swoimi problemami, bywa ciężko, ale jakoś w niej żyć trzeba. Przechadzam się wspólnie z nim dostrzegając bohaterów, analizując ich zachowanie i informacje o miasteczku, w którym w tajemniczych okolicznościach zniknęli mieszkańcy. Miasto duchów, niespotykane moce, otarcia, cóż nie wzięłam ze sobą zbyt wygodnych butów. Jarosław Dobrowolski w swojej książce, pomimo tego, że jest w niej wiele magii i fantastyki potrafił zgrabnie wpleść odniesienia do prawdziwych historycznych wydarzeń, co jest niezwykle ciekawym zabiegiem. Fabuła jest świetnie wykreowana, zupełnie jakby autor realizował punkt po punkcie swój plan nie zważając na żadne odstępstwa. Nie jest przyciężko, zbyt poważnie, można tchnąć i dać porwać Clivowi Philipsowi ku niesamowitej przygodzie. „Dziwny Zachód” został napisany niezwykle przyjemnym językiem, opisy miejsc, ani wydarzeń nie nużyły, a wręcz przeciwnie ciekawiły. Zarys postaci został przedstawiony interesująco, na uwagę zasługuje system magiczny, zawsze w takich książkach zwracam na niego uwagę. Mroczne siły, motyw drogi, zmiany zachodzące w bohaterach, zakończenie zaskakujące budzące wiele emocji. Książka niezmiernie mi się podobała i jestem przekonana, że z chęcią sięgnę po inne historie spisane przez Jarosława Dobrowolskiego.

Nie wszystko jest takie, jakim się wydaje, a ludzie i zjawiska mogą mieć więcej niż jedną twarz.

Powieść łącząca elementy westernu, fantasy i horroru w klimacie H. P. Lovecrafta. Akcja, pełna strzelanin, magii i potworów, rozgrywa się w XIX-wiecznym Teksasie. Autor z dużą dbałością o szczegóły oddaje klimat Dzikiego Zachodu, a także wprowadza oryginalny system magiczny, nawiązujący do uniwersum Wielkich Przedwiecznych. Powieść jest dynamiczna, ciekawa i zabawna choć nie brak jej również mroku i grozy.

"– In­te­re­su­ją mnie opo­wie­ści nie­sa­mo­wi­te. Zbie­ram takie i spi­su­ję. Świat jest pełen fascynu­ją­cych i strasz­nych ta­jem­nic, zdol­nych dopro­wa­dzić nie­mal każ­de­go do sza­leń­stwa."

• Na początek warto wspomnieć, że oprócz samej powieści można odsłuchać opowiadanie "Łowca spoza czasu", które jest świetnym wstępem przed samą książką.

• Dziwny Zachód to świetna książka fantasy z bardzo niejednoznacznymi i wielowymiarowymi postaciami, które swoim charakterem, surowością i całym zestawem swojego "jestestwa" budziły skrajne emocje; od niechęci, do politowania, aż po uwielbienie. Najbardziej zajmujące, przynajmniej dla mnie są "wycinki" z dziennika Cliva. Podejmowane tam tematy filozoficzne i egzystencjalne głęboko poruszają serducho. Zarówno fabuła jak i kreacja bohaterów jest świetna, ale to refleksje budzącego grozę rewolwerowca powodują, że ta książka nabiera wspaniałości.

• Relacja Philipsa i Morrisa, która ewoluuje na naszych oczach jest dosyć specyficzna, a wręcz brutalna, a przez to tak...autentyczna. To jak Morris prędko "dorasta" pod okiem Cliva i jak zaczyna rozumieć świat szerzej jest świetne. Na brawa zasługuje również fakt, że autor bardzo starał się oddać specyfikę minionych czasów i uważam, że wyszło to bardzo dobrze. Postacie Cherie i Doc Martina są świetnym uzupełnieniem całej historii i nadają jej dużo pięknej, choć smutnej głębi. Zwłaszcza historia, która stoi za Cherie.

• Podsumowując, Jarosław Dobrowolski stworzył świat, w którym magia jest swego rodzaju rzemiosłem naukowym, który (przynajmniej według jednego z bohaterów) można okiełznać i zrozumieć, ale czy na pewno? Czy coś tak tajemniczego, czego ludzki umysł nie może do końca pojąć można ujarzmić i poskromić?

• Dziwny Zachód to...

• Horror