Wiedźmy

Muza
2023-10-01
2023-10-01
Grażyna Woźniak

„Wiedźmy” to opowieść o trzech kobietach żyjących na przestrzeni pięciu wieków. W 2019 Kate ucieka w nocy od swojego partnera do odziedziczonej po ciotce chaty z dala od miasta. W 1942 Violet wychowywana jest przez ojca, który nie pozwala jej na prawdziwą edukację, a jedyne czego chce to wydać córkę za mąż. W 1619 Altha zostaje oskarżona o morderstwo, a jej wiedza na temat roślin uznana za czary. Losy wszystkich trzech kobiet są ze sobą splecione, jednak żadna z nich nie wie jeszcze w jaki sposób.

Emilia Hart napisała przejmującą powieść o tym, co oznacza bycie kobietą i jak, w tym brutalnym świecie, zawalczyć o swoje dobro. Jest to książka skupiająca się głównie wokół tematu dyskryminacji i przemocy wobec kobiet, co za tym idzie, z pewnością nie będzie lekturą interesującą każdego. Nie jest niczym odkrywczym, jednak dała mi do myślenia i pozostawiła we mnie pewien ślad.

Podobało mi się pokazanie tematu z różnych perspektyw, nie tylko jeśli chodzi o różne osoby, ale też zupełnie odmienne czasy. W każdym z nich kobiety musiały borykać się z problemami wynikającymi z ich płci. Wszystko to zostało w pewien sposób splecione ciekawie ogranym wątkiem natury.

Najbardziej do mojego serca dotarł wątek Kate, z którą, ze względu na czasy w jakich żyje, najłatwiej się utożsamić. Jednak to wątek Violet był według mnie najsmutniejszy i raczej prędko nie zapomnę jej historii.

Jest to zdecydowanie książka z rodzaju tych niewesołych, lecz pięknych w swej żałości i prostocie. Zatem jeśli interesują Was historie dyskryminacji kobiet i ich walki o przetrwanie możecie dać również szansę tej powieści.

Wzrusza taka historia. Niesamowite, magiczne dziedzictwo, które wydaje się piętnem, a okazuje się ogromną mocą zdolną pokonać najmroczniejsze zło. Krzepiące, jakby krzepiące, unieś pięść, nie jesteś słaba.

2090

Uwielbiam powieści gdzie przeszłość silnie oddziałuje na teraźniejszość.
Trzy kobiety na przestrzeni wieków pochodzące z jednej rodziny,posiadające niezwykle zdolności, tytułowe "Wiedźmy" muszą walczyć zarówno o przeżycie jak i przekazanie ciągłości rodu.
Rewelacyjny debiut, wciągający i pochłaniający bez reszty. Polecam!!

Uwielbiam powieści gdzie przeszłość silnie oddziałuje na teraźniejszość.
Rewelacyjny debiut, wciągający i pochłaniający bez reszty. Polecam!!

Bardzo dobry debiut. Historia losów trzech niezwykłych kobiet pochodzących z tego samego rodu i ich niesamowitej wprost więzi ze światem natury.

Świetny debiut. Klimatem, opowiadaną historią i sposobem jej opowiadania przypomina mi powieści Kate Morton albo Diane Setterfield. Losy trzech spokrewnionych kobiet na przestrzeni wieków i ich moc wciągnęły mnie bez reszty. Połknęłam ją. Autorka trafia na listę moich ulubionych i czekam na kolejne powieści.

Zastanawialiście się kiedyś kim była Wasza praprapra***babcia? Znachorką, zielarką, a może wiedźmą? 😉

Historia trzech wyjątkowych kobiet z linii rodu Weyward, które dzielą stulecia, ale łączą je nie tylko więzy krwi, lecz również pewien niezwykły skrywany dar. Kobiety z ich rodu są silnie związane z naturą. Słyszą stukot czułek chrabąszcza, trzepot skrzydeł wrony w koronach drzew. Altha zostaje posądzona o używanie czarów i oczekuje na proces, w czasach gdzie trwa właśnie polowanie na czarownice. Violet ma 16 lat, żyje w XX wieku i marzy o zostaniu entomologiem. Niestety jest trzymana pod kluczem w rodzinnej posiadłości i nigdy nie pozwolono opuścić jej tego miejsca. Nie poznała również swojej matki, a wszelkie ślady jej istnienia są wręcz zacierane. Kate od 5 lat jest odcięta od świata, telefonu, kontaktu z rodziną, ale zbiera się w końcu na odwagę i decyduje się uciec od psychopatycznego partnera. Zaszywa się w rozpadającej się chacie odziedziczonej po ciotecznej babci.

W jakiś sposób (być może za pomocą jakiegoś uroku) ta opowieść urzekła mnie i rozkochała w sobie. To historia o kobiecej sile, ale takiej niewidocznej na pierwszy rzut oka, drzemiącej głęboko w duszy. Autorka stworzyła trochę taką sentymentalną podróż po niewidzialnych niciach, które łączą nas z przodkami. Wielokrotnie skłoniła mnie do zadumy nad dziwnością jak te nasze losy potrafią się układać i ile nosimy w sobie z naszych dawnych krewnych nie mając nawet o tym pojęcia. Akcja rozkręca się stopniowo odsłaniając kolejne tajemnice ukryte w Weyward Cottage. Nie ma tu rzucania czarów, ważenia eliksirów ani czarnych kotów. Jest za to szukanie swojej wewnętrznej siły, swoich korzeni i czerpanie z nich odwagi do działania i wyzwolenia. W dodatku bohaterki są bardzo wyraziste, autentyczne i nie są wyidealizowane. Z każdą z nich poczułam więź i aż żal było mi się z nimi rozstawać. Zostanie ze mną na długo.

No i ta okładka, która oddaje detale z wnętrza powieści. Bardzo Was zachęcam do sięgnięcia po tę cudowną historię.

Bardzo ciekawa historia trzech, spokrewnionych ze sobą kobiet - Althea, Violet i Kate. Każda żyje w innym czasach, a ich losy się przeplatają. Kobiety z rodu Weyward łączy ze sobą niezwykły dar - zrozumienie przyrody, umiejętność korzystania z niej w trudnych sytuacjach. Althea wiedzę tę otrzymuje od matki, Violet i Kate muszą ją w sobie odnaleźć. Każda z kobiet spotyka w swoim życiu bardzo brutalnych, agresywnych mężczyzn i czytając tę powieść miałam wrażenie, że życie kobiety to ciągła walka z oprawcą jakim jest mężczyzna - większość występujących tu męskich bohaterów (m.in. mąż, ojciec, kuzyn, lekarze, sędziowie) to postaci bez skrupułów, a kobiety to albo ofiary, albo wojowniczki z potrzeby sytuacji. Trochę zabrakło mi tu równowagi, niemniej powieść bardzo ciekawa i ją polecam

Bardzo sympatyczna opowieść rodzinna pełna raczej realizmu magicznego, niż magii jako takiej. Trzy pokolenia kobiet szukające swojej tożsamości i przynależności, uwikłane w trudne relacje. Niektóre rozwiązania fabularne były bardzo prościutkie, ale jeżeli to faktycznie debiut, a tak wyczytałam w opiniach innych osób, to jest naprawdę bardzo dobry.

Na plus są tutaj więzi z naturą - lubię to, że z bohaterek zrobiono szeptuchy i wszystko w ich mocach jest bardzo dyskretne i nieoczywiste.

Na plus są tutaj więzi z...

Bardzo rezonowała ze mną ta książka. Historie, a raczej jedna historia trzech wyjątkowych kobiet żyjących w różnych czasach, ale połączonych więzami krwi i niezwykłym darem daje po przeczytaniu pewien spokój i satysfakcję. Jest to jedna z tych powieści, w których women power jest obecne w przenośni, ale też dosłownie. Uważam, że to bardzo udany debiut, pełen ciepła, magii i siły. Fajnie, że wystąpujący w niej mężczyźni byli nie tylko źli, ale trafili się też Ci dobrzy, jak to w prawdziwym życiu bywa.

Piękna opowieść o sile kobiet.
Losy trzech kobiet na przestrzeni różnych epok, które doświadczają okrucieństwa mężczyzn, towarzyszymy im w ciężkiej drodze jaką pokonują by odnaleźć swoją wewnętrzna siłę. Bardzo dobrze napisana książka, dzięki której spotykamy postacie z którymi możemy dzielić przemyślenia i spostrzeżenia o niełatwym byciu kobietą.

Piękna opowieść o sile kobiet.

• Literatura piękna