Ostrożnie z marzeniami

2012-07-03
Maja Kotarska Ostrożnie z marzeniami

Nie udało się skonczyć.

Nie udało się skonczyć.

"Ostrożnie z marzeniami" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. To następna polska pisarka, o której twórczości nie miała pojęcia. Czy było to spotkanie udane? Oczywiście, nie mogę powiedzieć, że źle się bawiłam podczas słuchania audiobooka. A nawet, ze warto było poznać tę książkę a tym bardziej Maję Koterską. Po prostu polubiłam jej sposób pisania i z pewnością sięgnę po jej inne książki.
"Ostrożnie z marzeniami" to opowieść, w której znajdziemy niemal wszystkie formy literackie, od romansu, przez komedię po wątki kryminalne. Bohaterzy wykreowani przez autorkę są bardzo realni, tak że nawet mogliby to nawet być nasi sąsiedzi. Chociaż taka sąsiadka jak jedna z bohaterek to po prostu koszmar. Dobrze, że ja takiej nie mam...
Agnieszka jest zachwycona i jednocześnie zaskoczona faktem, że odziedziczyła mieszkanie po niezbyt znanym wujku. Cieszy się z tego, że będzie miała swój własny kąt. Mimo tego, że matka ostrzega ja przed przyjęciem spadku, gdyż jej przyrodni brat nie darzył jej sympatią, dziewczyna postanawia zamieszkać w starej willi. Co prawda w połowie, gdyż współwłaścicielką piętrowego domu jest Sabina, starsza pani, teściowa jej wujka. Całkowicie na własność odziedziczyła tylko kotkę, która przebywała obecnie u starszej pani.
Agnieszka nie podejrzewa, że starsza pani to istny wulkan energii, mająca wiele przeróżnych i niesamowitych pomysłów na to, żeby uprzykrzyć jej mieszkanie w tym domu. Powodem niechęci Sabiny do nowej lokatorki jest ciągła nienawiść do nieżyjącego zięcia, więc każdą osobę, która ma jakiekolwiek z nim powiązania, traktuje właśnie w taki nieprzychylny sposób.
Narzeczony Agnieszki jest zadowolony z tego, że ona ma własne mieszkanie, Michał ciągle jest w rozjazdach, próbuje otrzymać kontrakt w Brukseli, ale dziewczyna zauważa, że ostatnio ma dla niej coraz mniej czasu. W pracy również Agnieszce nie jest lekko. Zawsze jednak może liczyć na swoją przyjaciółkę Basię, której zwierza się ze wszystkich problemów. Gdy jednak Basia przyjeżdża do jej nowego mieszkania, jest zachwycona starszą panią. Jednak Sabina potrafi się kamuflować jak rasowa aktorka. Po kilku takich wizytach pokazała także Basi swoje gorsze oblicze, malując zieloną farbą esy floresy na jej samochodzie niemal tak samo jak Picasso...
Dla Agnieszki przebywanie w tym domu było jakby za karę, gdy staruszka celowo kazała malować schody obrzydliwie pachnącym lakierem, a sama na ten czas wyprowadziła się do znajomej, dziewczyna także postanowiła przeczekać ten czas w domku na wsi, który należał do dawnego kolegi z pracy.
Nie był to dobry pomysł, bo do domku na odludziu pod lasem zawitał gangster ze swoją ochroną, szukając kolegi Agnieszki, który, jak się okazało, jest oszustem.
Cały ciąg niefortunnych zdarzeń i różnorakich pomyłek powoduje lawinę kolejnych nieporozumień, które sprawiają, że zagubiona Agnieszka i złośliwa Sabina znajdą się w samym środku rozgrywek ze zbirami...
Jakby tego było mało dla biednej dziewczyny, narzeczony wyprowadza się, bo znalazł sobie w Brukseli nową "narzeczoną".
Czasem naprawdę nie warto zbyt wiele chcieć, już sam tytuł nas ostrzega przed marzeniami.
Nie mogłam się oderwać od tej lektury, chciałam słuchać bez przerwy, lecz musiałam odrywać się czasem, bo tak wymagała sytuacja.
Intryga jest bardzo ciekawie przedstawiona, zabawne dialogi i sytuacje urozmaicają słuchanie tej opowieści.
Jak potoczą się losy Agnieszki? Co jeszcze nowego wymyśli Sabina? Jaką dość dziwną roślinę posadzi pod oknem Agnieszki Sabina?
Posłuchajcie sami, lub przeczytajcie książkę.
Polecam na poprawę humoru, żeby delektować się iż nie mamy takiej sąsiadki jak Sabina...

Z pozoru niewinna starsza Pani może okazać się twoim największym wrogiem. Agnieszka mogła przekonać się o tym osobiście, kiedy w spadku po wujku nabyła dom w którym mieszkała już Sabina Boszko w pełni niezadowolona z pojawienia się nowej współlokatorki. Agnieszka początkowo starała się o zaskarbienie sobie sympatii starszej Pani, jednak ciągłe złośliwości staruszki skutecznie uprzykrzały jej życie. Kobiety pod wspólnym dachem rozgrywały wzajemną wojnę. Sabina co chwilę wymyślała nowe złośliwości - zapraszała koleżanki na lekcje stepowania, zasiała pod oknem Agnieszki śmierdzącą roślinę albo pod jej nieobecność przestawiała rzeczy w jej pokoju. Sabina wykorzystując swój urok osobisty nastawiła przeciwko Agnieszce sąsiadów twierdząc że ta robi wszystko, by pozbyć się staruszki z ich wspólnego domu. Kiedy te wszystkie zabiegi nie przyniosły pożądanego rezultatu Sabina wymyśliła fortel o który by jej nikt nie podejrzewał. W tym celu nawiązała nawet kontakt z niebezpiecznymi bandziorami. Niestety plan staruszki wymknął się z pod kontroli i obie z Agnieszką musiały się ukrywać przed szukającymi ich bandziorami. Grożące im niebezpieczeństwo spowodowało, że Sabina inaczej spojrzała na Agnieszkę i w końcu musiała z nią na spokojnie porozmawiać. To wywołało nagły zwrot w ich wzajemnej relacji. Książka napisana jest płynnym językiem, który zaciekawił mnie już na początku i utrzymywał w tym stanie do samego końca powieści. To jedna z tych książek które przyjemnie się czyta.

Słuchana w formie audiobooka, humorystyczna opowieść kryminalna, lekka i przyjemna.
Sabina wymiatała po całości 😁Moja ulubienica w lekturze.

Sabina wymiatała po całości 😁Moja ulubienica w lekturze.

Wiele banalnych sytuacji można było ująć w jednym zdaniu, a odczułam, że autorka sztucznie rozciągała je na 2 strony - i to mnie najbardziej zmęczyło.
Pomysł niegłupi, historia zabawna, przeczytałam do końca tylko dlatego, że komedia kryminalna to mój ulubiony gatunek :)

To było ok, nie męczyłam się. Raczej taka pogodna historia.

To było ok, nie męczyłam się. Raczej taka pogodna historia.

Okładka (i w sumie nawet opis z jej tylnej strony) sugeruje obyczajówkę, a to bardziej komedia kryminalna.
Jakiś czas temu przeczytałam historię pt. "Starsza pani wnika" A. Fryczkowskiej i "Ostrożnie z marzeniami" to podobna półka. Złośliwa starsza pani, próbująca wytrwać jej psikusy młoda dziewczyna, które połączył nieboszczyk Tadeusz. Zaczyna się niewinnie, ale wyobraźnia Sabiny nie ma granic, zwłaszcza gdy na Monikę - a raczej jej znajomego - czają się zbiry. Historia jest lekka i wciąga, do thrillera jej daleko, ale nie o to przecież chodzi. I przyznam się, trochę spojlerując, że ostatni fragmencik mnie rozbroił totalnie. Polecam na poprawę humoru.

Biblioteka trzyma to na półce z obyczajówkami, ale moim zdaniem to rasowy kryminał chociaż bez trupa. A może komedio-thriller psychologiczny?
Dobrze napisane studium nienawiści. Niby komedia, ale gorzka. Niby ma być śmiesznie, ale jest przerażająco i wkurzająco (wkurza nie autor, tylko bohaterowie) I tak jak napisałam przy "Strusim jaju" - tu nie ma żartów. Bohaterowi naprawdę może coś się stać.
Dobre pióro, polecam.

Zaczęło się całkiem niewinnie, od przejęcia spadku po zmarłym wujku.

Agnieszka przez krótką chwilę uważała, że uśmiechnęła się do niej Fortuna… Zmieniła zdanie, kiedy w krótkim czasie odszedł od niej narzeczony, weszła w drogę szajce przestępców, a starsza pani, z którą dzieliła dom, wstąpiła na ścieżkę wojenną. Sabina Boszko miała swoje powody, żeby nie lubić Agnieszki i robiła wszystko, by uprzykrzyć dziewczynie życie. A pomysłów jej nie brakowało. Po kilku miesiącach nieustannej wojny podjazdowej Agnieszka była skłonna podejrzewać staruszkę nawet o spowodowanie wybuchów na Słońcu. A jakby tego było mało, nastąpiła na odcisk bandytom. Na szczęście z przeciwnościami losu nie musiała się zmagać samotnie. Nie zawiedli przyjaciele, a na horyzoncie pojawiła się nowa miłość…

Zaczęło się całkiem niewinnie, od przejęcia spadku po zmarłym wujku.

Dlaczego wcześniej nie znałam twórczości Mai Kotarskiej???! Nie wiem, ale zamierzam w najbliższym czasie to nadrobić, gdyż książkę „Ostrożnie z marzeniami” przeczytałam jednym tchem i bawiłam się przy niej rewelacyjnie.

Jest to napisany z humorem, lekki i przyjemny kryminał w stylu Joanny Chmielewskiej. Autorka stworzyła świetną atmosferę i równie fantastyczne postaci. Staruszka, choć to taki farbowany lis, podbiła moje serce i z wypiekami na twarzy przewracałam kolejne kartki, zaciekawiona co też jeszcze ona wymyśli? Jej postać bardzo przypomina mi seniorkę z filmu „Starsza pani musi zniknąć”.

Szczerze polecam.

• Przeczytane 2013